Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Worwąg_SławomirOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2015 - 20:55
Nieaktywny


Dołączył: 15-11-2010
Posty: 1000

Status: Offline
MP1982 napisał:
Marynicz_Marcin napisał:
No tak, przecież dokumenty odtwarzało się od tak sobie, z nudów Wink

Po II Wojnie Światowej wiele osób występowało do sądów, aby odtworzyć treść zaginionych (czasem raczej niedostępnych, niż zniszczonych) dokumentów. Najczęściej oczywiście chodziło o odtworzenie aktów urodzenia, ponieważ były one niezbędne chociażby celem wydania dowodu osobistego.

Prośba: nie szukaj dziury w całym, bo nie zamierzam się wdawać w zbędne dla mnie dyskusje. Już kilkakrotnie występowałem do USC m.st. W-wy - AZ z prośbą o odtworzenie wybranych aktów SC, więc na własnej skórze przekonałem się, jak wyglądają procedury. Jak danego aktu w księgach USC nie odnaleziono, to informowano mnie, iż nie można odtworzyć odpisu. Jak dla mnie nie ma co tego tematu dłużej drążyć - ślub dziadkowie "janolizka" zawarli przed wojną w Równem, więc (póki co) wpisu dot. zaw. małżeństwa szukać należy w warszawskim "Archiwum Zabużańskim" (prośba do janolizka: zobacz, proszę, co dokładnie jest napisane w odtworzonym akcie ślubu Twoich dziadków).
Pzdr,
MP1982

Myślę, że nieco mylisz pojęcia, a mianowicie uzyskanie odpisu nazywasz "odtworzeniem". Odtworzenie aktu stanu cywilnego następuje właśnie w związku z BRAKIEM oryginalnych ksiąg stanu cywilnego (zaginięciem, zniszczeniem), bądź też wskutek niemożności uzyskania aktu wytworzonego poza granicami kraju.

_________________
Pozdrawiam
Sławek Worwąg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MP1982Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2015 - 21:07
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2013
Posty: 260
Skąd: Brzeg (woj. opolskie)
Status: Offline
Worwąg_Sławomir napisał:
[Myślę, że nieco mylisz pojęcia, a mianowicie uzyskanie odpisu nazywasz "odtworzeniem". Odtworzenie aktu stanu cywilnego następuje właśnie w związku z BRAKIEM oryginalnych ksiąg stanu cywilnego (zaginięciem, zniszczeniem), bądź też wskutek niemożności uzyskania aktu wytworzonego poza granicami kraju.

Cały czas piszę o sytuacji, gdy zwracamy się z prośbą o wydanie odpisu danego aktu SC na podstawie wpisu w zachowanej księdze metrykalnej (zwracamy się o wydanie "wtórnego" odpisu, ponieważ nie zachował się nasz "oryginalny"). Cofnijmy się do początku wątku i pomyślmy, w jaki sposób możemy jeszcze pomóc "janolizka" a nie nie czepiajmy się słówek.

_________________
Pozdrawiam, Michał P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marynicz_Marcin
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2015 - 21:14
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2009
Posty: 2308
Skąd: Międzyrzecz
MP1982 napisał:

Cały czas piszę o sytuacji, gdy zwracamy się z prośbą o wydanie odpisu danego aktu SC na podstawie wpisu w zachowanej księdze metrykalnej (zwracamy się o wydanie "wtórnego" odpisu, ponieważ nie zachował się nasz "oryginalny"). Cofnijmy się do początku wątku i pomyślmy, w jaki sposób możemy jeszcze pomóc "janolizka" a nie nie czepiajmy się słówek.


MP1982 napisał:

Skoro odtworzono akt małżeństwa w 1958 r., to musiało to zostać uczynione na podstawie ksiąg, które przechowywano w archiwum.


Druga z cytowanych wypowiedzi nie jest prawdą, więc nie pisz o czepianiu się słówek, kiedy po prostu nie masz racji, a w dodatku nie potrafisz przyznać się do błędu.

Skoro treść aktu była odtwarzana, oznacza to, że w danym momencie prawdopodobnie nie było dostępu do księgi, w której treść dokumentu została zapisana. Na podstawie zeznań spisywano taki akt na nowo i otrzymywał on kolejny numer w księgach stanu cywilnego. Przykładem może być akt urodzenia mojej Babci, która na świat przyszła w 1929r., a od 1952r. posługiwała się odpisami aktu urodzenia sporządzonego w USC w jednym miast na Pomorzu, chociaż urodziła się na obecnej Ukrainie.

_________________
Pozdrawiam,
Marcin Marynicz

Zapraszam na mojego bloga genealogicznego :
http://przodkowieztamtychlat.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MP1982Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2015 - 21:28
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2013
Posty: 260
Skąd: Brzeg (woj. opolskie)
Status: Offline
Marynicz_Marcin napisał:
MP1982 napisał:

Cały czas piszę o sytuacji, gdy zwracamy się z prośbą o wydanie odpisu danego aktu SC na podstawie wpisu w zachowanej księdze metrykalnej (zwracamy się o wydanie "wtórnego" odpisu, ponieważ nie zachował się nasz "oryginalny"). Cofnijmy się do początku wątku i pomyślmy, w jaki sposób możemy jeszcze pomóc "janolizka" a nie nie czepiajmy się słówek.


MP1982 napisał:

Skoro odtworzono akt małżeństwa w 1958 r., to musiało to zostać uczynione na podstawie ksiąg, które przechowywano w archiwum.


Druga z cytowanych wypowiedzi nie jest prawdą, więc nie pisz o czepianiu się słówek, kiedy po prostu nie masz racji, a w dodatku nie potrafisz przyznać się do błędu.

Skoro treść aktu była odtwarzana, oznacza to, że w danym momencie prawdopodobnie nie było dostępu do księgi, w której treść dokumentu została zapisana. Na podstawie zeznań spisywano taki akt na nowo i otrzymywał on kolejny numer w księgach stanu cywilnego. Przykładem może być akt urodzenia mojej Babci, która na świat przyszła w 1929r., a od 1952r. posługiwała się odpisami aktu urodzenia sporządzonego w USC w jednym miast na Pomorzu, chociaż urodziła się na obecnej Ukrainie.

Spokojnie, nie dajmy się ponieść emocjom. Marcinie, poczekaj z osądami. janolizka pisał, iż jego dziadkowie wzięli ślub w Równem. Jeśli akt małżeństwa został zawarty między 1926 a 1944 r., to nie ma problemu i treść aktu małżeństwa znajduje się w księgach przechowywanych w USC m.st. W-wy - AZ. Jeśli zaś ślub dziadkowie "janolizka" wzięli przed 1926 lub po 1944 r., to wtedy rzeczywiście moje wskazówki okazały się błędne. Póki jednak janolizka się nie wypowie, to prosiłbym Ciebie o powstrzymywanie się od dokonywania ocen i niepotrzebnego zaogniania sytuacji. Jeśli się pomyliłem, to przyznam się do błędu, bądź o to spokojny.

_________________
Pozdrawiam, Michał P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Worwąg_SławomirOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2015 - 21:31
Nieaktywny


Dołączył: 15-11-2010
Posty: 1000

Status: Offline
MP1982 napisał:
Worwąg_Sławomir napisał:
[Myślę, że nieco mylisz pojęcia, a mianowicie uzyskanie odpisu nazywasz "odtworzeniem". Odtworzenie aktu stanu cywilnego następuje właśnie w związku z BRAKIEM oryginalnych ksiąg stanu cywilnego (zaginięciem, zniszczeniem), bądź też wskutek niemożności uzyskania aktu wytworzonego poza granicami kraju.

Cały czas piszę o sytuacji, gdy zwracamy się z prośbą o wydanie odpisu danego aktu SC na podstawie wpisu w zachowanej księdze metrykalnej (zwracamy się o wydanie "wtórnego" odpisu, ponieważ nie zachował się nasz "oryginalny"). Cofnijmy się do początku wątku i pomyślmy, w jaki sposób możemy jeszcze pomóc "janolizka" a nie nie czepiajmy się słówek.

Na forum genealogicznym wypadałoby używać słownictwa, ściśle związanego z genealogią, w sposób ścisły.
Jeżeli używasz słownictwa, którego znaczenia nie rozumiesz, nie powinieneś zabierać głosu w dyskusji, ponieważ wprowadzasz tylko niepotrzebne zamieszanie.

_________________
Pozdrawiam
Sławek Worwąg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marynicz_Marcin
Temat postu:   PostWysłany: 27-02-2015 - 21:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2009
Posty: 2308
Skąd: Międzyrzecz
To, że księgi zaślubionych za lata 1926-1944 są obecnie w Warszawie, nie oznacza, że były tam od zawsze, bo i z jakiej racji? Tak w ogóle, nie wiadomo, kiedy dokładniej ten ślub się odbył, stąd nie ma pewności, czy dokumenty obecnie są w warszawskim USC.

Poza tym, ja piszę o dwóch różnych sprawach. Ty błędnie posługujesz się terminologią - uważasz m.in., że akt odtwarzany był na podstawie ksiąg, a to jest bzdura.

_________________
Pozdrawiam,
Marcin Marynicz

Zapraszam na mojego bloga genealogicznego :
http://przodkowieztamtychlat.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_WasylukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-02-2015 - 07:27
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2008
Posty: 706

Status: Offline
Rozpętaliście przepychankę o słowa, a może warto rozważyć co też Eliza chciała się dowiedzieć?

janolizka napisał:
...
W uwagach jest napisane:
akt niniejszy sporządzono w trybie art. 21 ust. 1 prawa o aktach stanu cywilnego Dz. U. Nr. 25 poz. 151 na podstawie orzeczenia Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Warszawa Praga Południe z dnia 22 września 1958 r.
i nr. aktu

Gdzie szukać szczegółów?

Eliza


Szczegóły mogą dotyczyć samego aktu oryginalnego, jak i nowosporządzonego, czy też samej procedury zmierzającej do orzeczenia.

Oczywiście w Waszej dyskusji należy przywołać analogiczny kontekst, związany ze świadectwem chrztu, zwany "aktem znania". Nie wykluczone, że w tej procedurze zmierzającej do orzeczenia, takie osłuchanie świadków miało miejsce.

Krzysztof Wasyluk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janolizkaOffline
12 Temat postu:   PostWysłany: 28-02-2015 - 13:34
Sympatyk


Dołączył: 12-11-2013
Posty: 86
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Widzę że wywołałam niemałe poruszenie Wink To może od początku.
Dziadkowie wzieli ślub w 1936 roku. Nie wiedząc że ślub odbył się w Równem, wystąpiłam z wnioskiem do Archiwum (Smyczkowa) o fotokopię aktu ślubu. Otrzymałam odpis z datą 1958, na akcie informacja że ślub odbył się w 1939 roku a w uwagach że spisany przez Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej.

Rozumiem, że musiało odbyć się jakieś posiedzenie na którym zeznawali świadkowie itd. I te dokumenty mnie interesują.

I jeszcze jedno. Czy oryginalny akt ślubu jest możliwy do zdobycia?

Serdecznie dziękuję za chęć pomocy i poświęcony czas.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MP1982Offline
Temat postu:   PostWysłany: 28-02-2015 - 13:50
Sympatyk


Dołączył: 05-09-2013
Posty: 260
Skąd: Brzeg (woj. opolskie)
Status: Offline
Witam,

przestudiowałem treść Dekretu z dnia 8 czerwca 1955 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. nr 25, poz. 151) ze szczególnym uwzględnieniem art. 21. Zrozumiałem, gdzie popełniłem błąd. Przepraszam za posługiwanie się niewłaściwą terminologią i pomyleniem pojęć.

Pozdrawiam,
MP1982

_________________
Pozdrawiam, Michał P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marynicz_Marcin
Temat postu:   PostWysłany: 28-02-2015 - 16:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2009
Posty: 2308
Skąd: Międzyrzecz
janolizka napisał:

Dziadkowie wzieli ślub w 1936 roku. Nie wiedząc że ślub odbył się w Równem, wystąpiłam z wnioskiem do Archiwum (Smyczkowa) o fotokopię aktu ślubu. Otrzymałam odpis z datą 1958, na akcie informacja że ślub odbył się w 1939 roku a w uwagach że spisany przez Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej.


Witaj,
napisz proszę, gdzie mieszkali Twoi dziadkowie po wojnie i w którym USC (jakie miasto) odtwarzano ten akt.

_________________
Pozdrawiam,
Marcin Marynicz

Zapraszam na mojego bloga genealogicznego :
http://przodkowieztamtychlat.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janolizkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-02-2015 - 17:47
Sympatyk


Dołączył: 12-11-2013
Posty: 86
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Mieszkali w Warszawie na Pradze Południe i akt odtwarzało Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Praga Południe.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marynicz_Marcin
Temat postu:   PostWysłany: 28-02-2015 - 18:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2009
Posty: 2308
Skąd: Międzyrzecz
Zwróć się teraz do USC, podając dane dziadków, datę i miejsce ślubu oraz oczywiście stopień pokrewieństwa. Ja mam pozytywne wspomnienia z tym urzędem Smile

http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... sc=r%F3wne
PS
Daj znać, jak Ci poszło!

_________________
Pozdrawiam,
Marcin Marynicz

Zapraszam na mojego bloga genealogicznego :
http://przodkowieztamtychlat.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janolizkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-03-2015 - 12:34
Sympatyk


Dołączył: 12-11-2013
Posty: 86
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Bardzo dziękuję. Nie wiem dlaczego nie sprawdziłam w tej bazie. Chyba zasugerowałam się tą Radą Narodową i szukałam pod tym katem.
Zaraz tam napiszę.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję.

Eliza
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janolizkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-03-2015 - 19:45
Sympatyk


Dołączył: 12-11-2013
Posty: 86
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dostałam odpowiedź z USC. Zacytuję odpowiedź, bo może ktoś skorzysta.

Szanowna Pani

W odpowiedzi na list elektroniczny z 03 marca 2015 roku Urząd Stanu Cywilnego m. st. Warszawy, III Wydział Rejestracji Stanu Cywilnego i Ksiąg Zabużańskich uprzejmie informuje, że z powodu braku ksiąg metrykalnych z parafii rzymskokatolickiej w Równem, dawne województwo wołyńskie, obecnie Ukraina za rok 1936 Urząd nie może wydać kopii aktu małżeństwa na nazwiska:
· Janowski Bronisław Franciszek i Aleksandrowska Maria, zawarte 01 lutego 1936 roku w Równem – dotyczy Pani dziadków.
Księgi metrykalne z parafii rzymskokatolickiej w Równem zostały przekazane przez stronę radziecką w stanie szczątkowym. Posiadamy następujące roczniki ksiąg:

· Urodzenia za lata1937 - 1941, 1943 - 1944
· Małżeństwa za lata1938 - 1941, 1943 -1945
· Zgony za lata1937 - 1941, 1943 - 1944

Napisałam wcześniej do Archiwum w Równem z prośbą o ten akt, ale po odpowiedzi z Warszawy nie mam już większych nadziei.
Może ktoś orientuje się jak dotrzeć do dokumentów Dzielnicowej Rady Narodowej?

pozdrawiam
Eliza
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marynicz_Marcin
Temat postu:   PostWysłany: 23-03-2015 - 19:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2009
Posty: 2308
Skąd: Międzyrzecz
Witaj,
czyli wychodzi na to, że baza pradziad ma bardzo złe dane - http://baza.archiwa.gov.pl/sezam/pradzi ... sc=r%F3wne
Według danych tam zawartych, z parafii w Równem miały być małżeństwa od 1926.

A co do Archiwum w Równem - czy masz wiedzę nt. ksiąg tam będących? Nie szukałem tam, ale niedaleko jest Łuck, gdzie zachowały się księgi z parafii moich przodków, np. akt chrztu Babci z 1929 (księgi za ten i inne z XX wieku nie ma w USC Warszawa).

Co do Dzielnicowej Rady Narodowej, to dokumenty po pewnym czasie trafiają do AP. Ja przeglądałem takowe (jednak ze względu na inną miejscowość, były to Gminne lub Powiatowe Rady Narodowe).

_________________
Pozdrawiam,
Marcin Marynicz

Zapraszam na mojego bloga genealogicznego :
http://przodkowieztamtychlat.blogspot.com/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.709480 sekund(y)