Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
BaginsOffline
Temat postu: x- vel -y które nazwisko stare, a które nowe?  PostWysłany: 26-03-2010 - 12:34
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2009
Posty: 132

Status: Offline
Było juz kilka wątków na temat zmiany nazwiska, ale ja chciałbym poruszyć konkretnie używanie łącznika VEL. Które nazwisko było stare, a które nowe - pierwsze czy drugie? Czy używano VEL tylko tymczasowo aż nowe nazwisko się przyjęło? Czy raczej zostawało na zawsze już takie 3-słowne podwójne nazwisko?

Pozdrawiam
Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2010 - 14:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6178
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Witam,

zwykle pierwsze nazwisko było rodowe, a kolejne przydomkiem lub obocznością pierwszego.
Polecam dwa ciekawe wątki na temat vel-ów i alias-ów:

http://stary.genpol.com/index.php?name= ... ight=alias

http://stary.genpol.com/index.php?name= ... 05&start=0

Pozdrawiam,

Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dominikkOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2010 - 19:53
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2009
Posty: 385
Skąd: Tomaszów Maz./Rawa Maz.
Status: Offline
Witam,
moja 4xprababka nazywała się Helena Piorun. Urodziła trzech nieślubnych synów z których: Antoni w akcie chrztu ma wpisane nazwisko Piorun, Kazimierz również Piorun i Szymon Pioruniak. Z nich Antoni mój 3xpradziad nosi później nazwisko Pietrzak vel Piorunek a jego dzieci: Franciszek Piorun, Michał Pietrzak, Jan Pioruniak, Józef Pietrzak. Jestem z lini Michała Pietrzaka i do dzisiaj jedo potomkowie używają nazwiska Pietrzak. Natomist potomkowie Kazimierza Piorun syna Heleny nosili zmiennie nazwisko Piorun, Pietrzak a współcześnie nazywają się Piorunowscy. Szymon Pioruniak syn Heleny nie zostawił potomstwa.
Z innej znowu lini mój 5xpradziad nazywał się Woźniak i z czasem zaczął używać nazwiska Woźniak vel Galas /Woźniak alias Galas. W kolejnym pokoleniu było różnie to nazwisko używane, ale w końcu zostało samo Woźniak we wszystkich liniach.
Pozdrawiam
Dominik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BaginsOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2010 - 22:17
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2009
Posty: 132

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedzi i interesujace wątki.

Dodam dwa ciekawe wątki dotyczące zmiany nazwiska:
http://www.genealodzy.pl/PNphpBB2-viewt ... 7261.phtml
http://www.genealodzy.pl/PNphpBB2-viewt ... 3441.phtml
Szczególnie fragment z książki Katarzyny Krüger "O nazwiskach Mazurów Wieleńskich słów kilka" jest niesamowity i poszerzający horyzonty o możliwościach zmiany nazwiska.

Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-03-2010 - 10:23
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Bagins napisał:

[...] Szczególnie fragment z książki Katarzyny Krüger "O nazwiskach Mazurów Wieleńskich słów kilka" jest niesamowity i poszerzający horyzonty o możliwościach zmiany nazwiska.

Artur

Fragment tekstu Katarzyny Krüger "O nazwiskach Mazurów Wieleńskich słów kilka", cytowany w poście, zamieszczonym w wątku do którego odsyła Artur, pochodzi z artykułu zamieszczonego na stronach Wortalu „Genealogia Polska” („GENPOL.com”).

Odsyłacz w tamtym poście (ukryty pod tekstem), ze względu na trwające zmiany na „GenPol-u” już wygasł.
Obecnie artykuł ten znajduje się < tutaj >.

Łączę pozdrowienia -
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
czarnydbOffline
Temat postu: Bartnik vel Sobczyk - skąd drugie nazwisko?  PostWysłany: 26-02-2015 - 15:13
Sympatyk


Dołączył: 13-01-2015
Posty: 331
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Temat:"BARTNIK vel SOBCZYK - skąd drugie nazwisko?" *

Witam...

mam pytanie, które może wydac się śmieszne lub irracjonalne Smile
Brzmi ono: Skąd u moich przodków 2 nazwiska Smile
Już wyjasniam o co chodzi...

okres 1800 - 1900
jeden z moich pra... nazwijmy ją "O1" ma na nazwisko SOBCZYK (to wynika ze wszystkich dokumentów)

w dokumentach ojca nazwijmy go "O2" w/w "O1" pojawia się nazwisko BARTNIK vel SOBCZYK (nie we wszystkich dokumentach)

u kolejnych przodków "O2" pojawia się w dokumentach BARTNIK nazwywany SOBCZYK

Wygląda to mniej więcej tak:

BARTNIK (ur. ok 1730)
- BARTNIK
-- BARTNIK nazywany także SOBCZYK
--- BARTNIK nazywany SOBCZYK
----BARTNIK vel SOBCZYK
----- SOBCZYK (ur. ok 1915)

Pytanie moje Skąd to? Smile
Oczywiście nie chodzi mi o to dlaczego konkretnie w tym przypadku... bo wiem, że raczej nie wiecie Smile
Bardzie chodzi mi o generalne rozgryzienie tematu..
czy spotykacie się w badaniach z takimi przypadkami?
czy wiecie skąd i dlaczego? co jest powodem generalnie, najczęściej albo w waszym przypadku przyjmowanie 2 nazwiska przez przodków...

wszystko co może być ciekawe i pomóc w rozgryzieniu tematu/zgłebieniu wiedzy w tym zakresie mile widziane Smile


Pozdrawiam
Daniel


*Moderacja tytułu tematu (m.j.n)


Ostatnio zmieniony przez czarnydb dnia 26-02-2015 - 15:31, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Płowik_HubertOffline
Temat postu: BARTNIK vel SOBCZYK - skąd drugie nazwisko?  PostWysłany: 26-02-2015 - 15:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-09-2010
Posty: 359
Skąd: Błonie
Status: Offline
U mnie pojawiły się dwa takie przypadki. Jeden przodek zapisany był jako Kucharski vel Krakowiak - potem okazało się, że Krakowiak to nazwisko rodowe jego babki. Takiej sytuacji u innego przodka (Krawczaka vel Badowskiego) nie udało mi się dokładnie rozwiązać. Jest jednak wiadome, że tam skąd pochodził, a przeprowadził się kilkadziesiąt kilometrów do innej miejscowości, żyło wielu Badowskich. Może będąc sołtysem nie chciał aby jego nazwisko brzmiało tak "chłopsko" (a jego matka była z pochodzenia szlachcianką).

_________________
Pozdrawiam
Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
czarnydbOffline
Temat postu: BARTNIK vel SOBCZYK - skąd drugie nazwisko?  PostWysłany: 26-02-2015 - 15:24
Sympatyk


Dołączył: 13-01-2015
Posty: 331
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dzięki... super...

a czy ta sytuacja o której piszesz czyli 2 nazwisk utrzymywała się przez kilka pokolen czy to jednorazowa sytuacja?

Pozdrawiam
Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Płowik_HubertOffline
Temat postu: BARTNIK vel SOBCZYK - skąd drugie nazwisko?  PostWysłany: 26-02-2015 - 15:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-09-2010
Posty: 359
Skąd: Błonie
Status: Offline
Co do Twojego Bartnika - być może nazwisko po prostu pochodzi od profesji jaką się zajmował i w miejscu zamieszkania był bardziej znany pod tym określeniem niż jako Sobczyk.

_________________
Pozdrawiam
Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu: Re: BARTNIK vel SOBCZYK - skąd drugie nazwisko?  PostWysłany: 26-02-2015 - 15:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
Dzień dobry! Z takimi przypadkami spotkałem się kilkakrotnie ale raczej dla XVIII ewentualnie przełomu XVIII-XIX wieku. Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że powodów mogło być kilka. Najprostszy to niestabliność nazwisk. Dawniej rodzina mogła być znana pod kilkoma przezwiskami, zwłaszcza gdy zmieniała miejsce zamieszkania. Nie zawsze odnotowywano to w aktach, albo nie we wszystkich aktach. Spotkałem się z kilkoma przypadkami gdzie jedna i ta sama osoba, a nawet rodzina nosiła dwa zupełnie różne nazwiska w pow. piotrkowskim ale nie w XIX wieku.

Innym dość częstym powodem mogło być równoczesne funkcjonowanie nazwiska powstałego od wykonywanego zawodu obok przezwiska/przezwisk innego typu, np. odojcowskiego (taki przypadki spotkałem również w XVIII wieku). Wreszcie spotkałem się z trzema przypadkami gdy dzieci znane były zarówno pod nazwiskiem ojca jak i matki, czasem z dopiskiem w postaci "vel" lub podobnym (w początkach XIX wieku). Pozdrawiam! Witek


Ostatnio zmieniony przez vitoo dnia 26-02-2015 - 15:31, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
czarnydbOffline
Temat postu: BARTNIK vel SOBCZYK - skąd drugie nazwisko?  PostWysłany: 26-02-2015 - 15:26
Sympatyk


Dołączył: 13-01-2015
Posty: 331
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ale tu wygląda że z pokolenia na pokolenie był BARTNIK w w międzyczasie przylgneło nazwisko SOBCZYK i już zostało i przeszło na kolejne pokolenia

pozdrawiam
Daniel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Płowik_HubertOffline
Temat postu: BARTNIK vel SOBCZYK - skąd drugie nazwisko?  PostWysłany: 26-02-2015 - 15:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-09-2010
Posty: 359
Skąd: Błonie
Status: Offline
W przypadku Kucharskiego vel Krakowiaka dotyczyło to tylko jego. Ale dzieci Badowskiego vel Krawczaka nosiły później jedno albo drugie nazwisko, tak samo jego matka i bracia.

_________________
Pozdrawiam
Hubert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu: Re: BARTNIK vel SOBCZYK - skąd drugie nazwisko?  PostWysłany: 26-02-2015 - 15:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
czarnydb napisał:
ale tu wygląda że z pokolenia na pokolenie był BARTNIK w w międzyczasie przylgneło nazwisko SOBCZYK i już zostało i przeszło na kolejne pokolenia

pozdrawiam
Daniel


Tak też zrozumiałem. I domyślam się, że żaden z przodków nie ożenił się w międzyczasie z Sobczykówną. A czy nastąpiła zmiana miejsca zamieszkania? Jeśli na obydwa pytania odpowiedź jest negatywna to podejrzewam, że rodzina była znana od dawna pod dwoma przezwiskami, z których jedno pochodzi najpewniej od zawodu wykonywanego przez przodka. Teoretycznie mogła nastąpić późna zmiana nazwiska ale z tego co Pan pisze nie wynika, żeby zmiana była nagła. Przez jakiś czas zapisywano ich pod jednym lub drugim. Pozdrowienia, Witek.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
czarnydbOffline
Temat postu: Re: BARTNIK vel SOBCZYK - skąd drugie nazwisko?  PostWysłany: 26-02-2015 - 15:36
Sympatyk


Dołączył: 13-01-2015
Posty: 331
Skąd: Warszawa
Status: Offline
vitoo napisał:
Dzień dobry! Z takimi przypadkami spotkałem się kilkakrotnie ale raczej dla XVIII ewentualnie przełomu XVIII-XIX wieku. Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że powodów mogło być kilka. Najprostszy to niestabliność nazwisk. Dawniej rodzina mogła być znana pod kilkoma przezwiskami, zwłaszcza gdy zmieniała miejsce zamieszkania. Nie zawsze odnotowywano to w aktach, albo nie we wszystkich aktach. Spotkałem się z kilkoma przypadkami gdzie jedna i ta sama osoba, a nawet rodzina nosiła dwa zupełnie różne nazwiska w pow. piotrkowskim ale nie w XIX wieku.

Innym dość częstym powodem mogło być równoczesne funkcjonowanie nazwiska powstałego od wykonywanego zawodu obok przezwiska/przezwisk innego typu, np. odojcowskiego (taki przypadki spotkałem również w XVIII wieku). Wreszcie spotkałem się z trzema przypadkami gdy dzieci znane były zarówno pod nazwiskiem ojca jak i matki, czasem z dopiskiem w postaci "vel" lub podobnym (w początkach XIX wieku). Pozdrawiam! Witek


w tym konkretnie przypadku (pokazana linia męska) nie znalazłem żadnej osoby (matki, babki, prababki) od której mogłoby pochodzić nazwisko SOBCZYK... (a może po prostu badania nie są jeszcze na odpowiednim poziomie Smile

natomiast cała wyżej opisana rodzina zamieszkiwała tereny gminy Gidle, i częściowo Radomska
w tamtych okolicach zamieszkiwało bardzo dużo Bartników

Wydaje mi się że to nazwisko/przezwisko SOBCZYK "przylgneło"
częściej jednak w dokumentach występuje nazwisko BARTNIK, w niektórych pojawia się dopisek vel SOBCZYK, nazywany SOBCZYK
w tych najstarszych pokoleniach w dokumentach jest tylko nazwisko BARTNIK

a czy może to być spowodowane np.: drubim małżeństwem danej osoby?
a tak przy okazji czy ktoś wie od czego, skąd pochodzą oba te nazwiska?

pozdrawiam
Daniel


Ostatnio zmieniony przez czarnydb dnia 26-02-2015 - 15:43, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vitooOffline
Temat postu: Re: BARTNIK vel SOBCZYK - skąd drugie nazwisko?  PostWysłany: 26-02-2015 - 15:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-06-2013
Posty: 413

Status: Offline
Bardzo możliwe! Byłby to rzadki przypadek. Możliwe, że gdy w okolicy, zwłaszcza w tej samej miejscowości, było wiele rodzin o tym samym przezwisku to z czasem, by odróżnić jednych od drugich, zaczęto posługiwać się dodatkowymi przezwiskami. Podejrzewam, że mogłoby się tak stać również gdy rodzina Bartników sprowadziła się do wioski w której już zamieszkiwała inna, niespokrewniona rodzina o tym samym przezwisku. Nietypowe jest jedynie to, że zmiana miała miejsce w przeciągu XIX wieku.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.557866 sekund(y)