Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Duda_EdytaOffline
Temat postu: Obwieszczenie- uznanie za zmarłego - gdzie szukać  PostWysłany: 05-01-2015 - 23:14
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2012
Posty: 78
Skąd: Kielce
Status: Offline
Witam
Podpowiedzcie proszę, gdzie szukać obwieszczenia ( chodzi mi o sam wydruk) o uznaniu za zmarłego.
Dotarłam do dokumentów sprawy sądowej z 1926 roku o uznanie za zmarłego jednego z członków mojej rodziny. Na jednym z dokumentów pisze, że Sąd nakazuje przesłanie 1 egzemplarza obwieszczenia do " administracji dzien. urzędu minist. sprawiedliowści" w Warszawie, do wydrukowania na koszt skarbu i dwóch egzemplarzy do do wywieszenia w kancelarii urzędu gminy i na domu sołtysa. Gdzie znajdę dziennik urzędowy Ministerstwa Sprawiedliwości nr 73 z 11 września 1926 roku?
Pozdrawiam
Edyta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gieniaOffline
Temat postu: obwieszczenie- uznanie za zmarłego - gdzie szukać  PostWysłany: 06-01-2015 - 17:31
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2012
Posty: 357

Status: Offline
Witam,
takie obwieszczenia ukazywały się w gazetach. Czytałam Dziennik Polski od 1946 r i spotykałam tam, najczęściej na 5 stronie.
Gienia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
IrosOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2015 - 19:49
Sympatyk


Dołączył: 18-01-2013
Posty: 14

Status: Offline
Monitory Polskie możesz znaleźć tutaj . Niestety są od 1930 roku, w zakładce obok są Dzienniki Ustaw, ale tam chyba nie ma co szukać.

Konrad
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2015 - 21:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Witam,
Wg mnie miało zostać ogłoszone obwieszczenie nie „o uznaniu za zaginionego” ale „o wszczęciu postępowania o uznaniu za zaginionego. A to są dwie różne rzeczy. Ponadto z zacytowanego króciutkiego” fragmentu wcale nie wynika, że obwieszczenie ma być opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości. Po wstukaniu w Gogle możne je bez problemu znaleźć. W 1926 r. nie było numeru z 11 września, jak również nie było nr 73. Skąd te dane? Może chodzi o dziennik o podobnym tytule. W żadnym z numerów tego Dziennika nie znalazłam obwieszczeń o uznaniu za zaginionego. Wg mnie z przytoczonego fragmentu wynika, że jeden egzemplarz obwieszczenia przesłano do Urzędu Ministra Sprawiedliwości, który ma je opublikować a nie, że ma być opublikowane obwieszczenie w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości.
Szkoda, że nie została podana informacja o dokumencie, na którym jest informacja o publikacji obwieszczenia. Niestety przekazanie informacji przetworzonej przez Autorkę z zacytowaniem tylko niewielkiego fragmentu, powoduje, że trudno jest cokolwiek doradzić.
Proponuję skorzystać z wyszukiwarki BUW http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra. W obwieszczeniu musiało być podane imię i nazwisku, więc może w ten sposób odnajdzie się poszukiwane obwieszczenie.
Izabela Heropolitańska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Al_MiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2015 - 21:56
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2013
Posty: 1308

Status: Offline
Iros napisał:
Monitory Polskie możesz znaleźć tutaj . Niestety są od 1930 roku, w zakładce obok są Dzienniki Ustaw, ale tam chyba nie ma co szukać. ...


Monitory Polskie są także z roku o który pyta Edyta.

Zgadzam się z Izabelą, ogłoszenia dotyczyły postępowania o uznaniu za zaginionego.

Jeśli Edytę nadal temat interesuje, pewnie się jeszcze odezwie.

pozdrawiam

Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Duda_EdytaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2015 - 22:04
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2012
Posty: 78
Skąd: Kielce
Status: Offline
Witam
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi,
Pani Izabelo ma Pani rację, chodzi o obwieszczenie o wdrożeniu postępowania w sprawie o uznanie za zmarłego,przepraszam, źle się wyraziłam,
zmarły - Józef Pawełkiewicz
/kolejarz, który został wcielony przez wojska rosyjskie w maju 1915 r. i wywieziony w głąb Rosji/. W 1916 roku został ranny i zmarł podczas ewakuacji szpitala polowego w miejscowości Beresteczko pod Dubnem. Tak wynika z zeznań świadka, które są w aktach sprawy.
Obwieszczenie o którym pisałam wcześniej miało pojawić się na wniosek podprokuratora :
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ddd ... bedc7.html
nie w dzienniku, ale w dodatku do Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie nr 73 z 11 września 1926 roku. - taki jest zapis w wyroku sądowym uznającym Józefa za zmarłego:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/802 ... 88726.html

Pozdrawiam
Edyta


Ostatnio zmieniony przez Duda_Edyta dnia 06-01-2015 - 22:22, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Al_MiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2015 - 22:10
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2013
Posty: 1308

Status: Offline
podane linki mnie się nie otwierają
Error

pozdrawiam

Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Duda_EdytaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-01-2015 - 22:30
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2012
Posty: 78
Skąd: Kielce
Status: Offline
Mam nadzieję, że teraz się otworzą
https://plus.google.com/photos/10152271 ... banner=pwa

Pozdrawiam
Edyta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalina180Offline
Temat postu:   PostWysłany: 07-01-2015 - 00:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 15-05-2009
Posty: 285

Status: Offline
Witam
Ja tez poszukuję takiego obwieszczenia
Uznany za zmarlago Konstanty Malinowski / moj pradziadek/
w maju 1932 roku odbyla się sprawa spadkowa w sadzie w Nasielsku.
Wczesniej sad uznał Konstantego za zmarłego i równiez ukazało sie takie obwieszczenie.
Ale niestety nie wiem gdzie mogło się ukazać, a bardzo chcialabym je odnaleść
Pozdrawiam
Michalina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jurek.soleckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-01-2015 - 02:26
Sympatyk


Dołączył: 19-07-2009
Posty: 630
Skąd: Orneta woj.Warmińsko-Mazurskie
Status: Offline
Witam.
Przerabiałem temat uznania za zmarłego ale w 1945r.
W trakcie postepowania sądowego sąd nakazał umieszczenie ogłoszenia w Monitorze Polskim serii B.
Monitor wydawany był w dwóch seriach A i B i właściwym do umieszczenia była seria B.
Sąd również nakazał sporządzenie aktu zgonu. Za datę śmierci przyjął datę kiedy widziano go żywego. Akt zgonu wystawiał urząd
gdzie ostatnio widziano żywego.
Taka była procedura w moim przypadku.
Może taka sama była w okresie między wojennym.
Monitara , który był mnie potrzebny nie znalazłem nigdzie. Dopiero jak napisałem do Kancelarii Sejmu to oni go mieli i otrzymałem
skan zamieszczonego ogłoszenia.

Pozdrawiam
Jurek Solecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ortomOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-01-2015 - 08:30
Sympatyk


Dołączył: 22-12-2011
Posty: 50

Status: Offline
Witam.
Jeśli tez było w Monitorze to można sprawdzać na stronie
http://isap.sejm.gov.pl/VolumeServlet?type=wmp&rok=1932
choć nie wiem czy to A czy B
Pozdrawiam Olga
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Al_MiaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-01-2015 - 14:20
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2013
Posty: 1308

Status: Offline
Edyto, skromne te zdjątka.
Smile

głównie chodzilo jak w wyroku sądowym została dokładnie zapisana informacja o obwieszczeniu (dokładne brzmienie).

Kiedy wydano wyrok?

Sprawdziłam edykty umieszczane w Monitorze Polskim we wrześniu 1926 i nie znalazłam Pawełkiewicza.

pozdrawiam

Ala
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maria.j.nieOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-01-2015 - 18:36
Zasłużony
Administrator


Dołączył: 19-03-2007
Posty: 2642
Skąd: Lubuskie
Status: Offline
Witam

Duda_Edyta napisał:
… Podpowiedzcie proszę, gdzie szukać obwieszczenia ( chodzi mi o sam wydruk) o uznaniu za zmarłego.
Dotarłam do dokumentów sprawy sądowej z 1926 roku o uznanie za zmarłego jednego z członków mojej rodziny. Na jednym z dokumentów pisze, że Sąd nakazuje przesłanie 1 egzemplarza obwieszczenia do " administracji dzien. urzędu minist. sprawiedliowści" w Warszawie, do wydrukowania na koszt skarbu i dwóch egzemplarzy do do wywieszenia w kancelarii urzędu gminy i na domu sołtysa. Gdzie znajdę dziennik urzędowy Ministerstwa Sprawiedliwości nr 73 z 11 września 1926 roku? ...
https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 321#255321 oraz
Duda_Edyta napisał:
… chodzi o obwieszczenie o wdrożeniu postępowania w sprawie o uznanie za zmarłego,przepraszam, źle się wyraziłam,
zmarły - Józef Pawełkiewicz
/kolejarz, który został wcielony przez wojska rosyjskie w maju 1915 r. i wywieziony w głąb Rosji/. W 1916 roku został ranny i zmarł podczas ewakuacji szpitala polowego w miejscowości Beresteczko pod Dubnem. Tak wynika z zeznań świadka, które są w aktach sprawy.
Obwieszczenie o którym pisałam wcześniej miało pojawić się na wniosek podprokuratora : …
https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... 507#255507

Na terenie jakiego województwa mieszkał Józef Pawełkiewicz, skoro postępowanie toczyło się przed Sądem w 1926 roku to może być Obwieszczenia sądowe : osób uznanych za zaginione w wyniku działań wojennych, na terenie działania tego Sądu … (po upływie określonego czasu w toku postępowania sądowego uznany za zmarłego..)
Proszę sprawdzić dokumenty, miejsce zamieszkania, miejscowość w której działał Sąd.

Proszę sprawdzić Biblioteki cyfrowe https://genealodzy.pl/books.phtml
Prawo > Dzienniki Urzędowe https://genealodzy.pl/books-index-req-vi ... d-37.phtml

np. Dziennik Urzędowy Woj. Warszawskiego 1921-1928 http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publicat ... 1052&tab=3 http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publicat ... 0928&tab=3 Dziennik Urzędowy Województwa Warszawskiego. 1926, nr 2 - 1/11 - Dział obwieszczeń: > str. 16-17, poszukiwanie osób zaginionych w wyniku działań wojennych ... ; Poszukiwania przez PKU, postępowanie wszczęte przez Dowództwo Okręgu.. , celem uznania go za zaginionego.. lub za zmarłego.

Na stronie tytułowej każdego Dziennika jest spis treści ..

W publikacjach można znaleźć ciekawe informacje ; ujęto dane osobowe zamieszkałych lub przebywających czasowo osób na terenie województwa w związku z różnymi zdarzeniami. Dział obwieszczeń, Ogłoszeń … Poszukiwanie osób zaginionych ;Komunikaty Powiatowych Komend Uzupełnień...; Zagubione paszporty i dokumenty (książeczki wojskowej, Legitymacje szkolne, Legitymacji służbowej, Tablice rejestracyjne… ); Obwieszczenia Sądowe: Obwieszczenie Pisarza Hipotecznego przy Sądzie Okręgowym .., postępowanie spadkowe .. ; licytacje komornicze; ..Urząd ziemski: scalanie gruntów ..; sprzedaż gruntów, mianowanie urzędników, skład osobowy urzędników różnego szczebla administracji państwowej …

Dziennik Urzędowy Ministerstwa Sprawiedliwości 1919-1939 http://pbc.biaman.pl/dlibra/publication?id=24532&tab=3 Rocznik 1926 jest nr 11 w dacie 1 czerwca. Nie ma obwieszczenia, nie ma również w nr 18 z września 1926r.

Monitor Polski : 1918-20, 1928, 1929 -> - R.1, 1918; R. 2, 1919; R. 12, 1929 http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckc ... /start.htm


Pozdrawiam serdecznie Maria
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Heropolitanska_IzabelaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-01-2015 - 22:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2007
Posty: 399

Status: Offline
Witam,

Usiłowałam choć troszkę zgłębić problem postępowania w sprawach o uznanie osoby zaginionej za zmarłą. W braku czasu udało mi się to tylko w bardzo, bardzo minimalnym zakresie.
Otóż wg przepisów kodeksu cywilnego Królestwa Polskiego, gdy jakaś osoba była nieobecna w miejscu zamieszkania i od czterech lat nie było o niej wiadomości, zainteresowany mógł wnieść do sądu okręgowego o wszczęcie postępowania w sprawie uznania tej osoby za zmarłą. Przeciwnikiem strony w takim procesie był Prokurator. Konieczne było przeprowadzenie dowodu z przesłuchania świadków oraz innych, które pozwoliłyby na stwierdzenie, że rzeczywiście dana osoba nie żyje. W Sądzie powinny były zostać złożone dokumenty i dowody zaginięcia osoby poszukiwanej. Takie postępowanie przed sądem nie mogło być prostą formalnością. Podejrzewam, że takimi krokami czynionymi przez rodziny przed wszczęciem postępowania o uznaniu za zmarłego były „Komunikaty o zaginięciu i poszukiwaniu osób wojskowych i cywilnych” publikowane min. w Dzienniku Urzędowym Województwa Warszawskiego (wskazane przez maria.j.nie). Nie miały one jednak urzędowego charakteru. W takim Dzienniku nie były więc publikowane obwieszczenia sądów informujące o wszczęciu postępowania sądowego w sprawie uznania danej osoby za zmarłą.
Obwieszczenie sądu o wszczęciu postępowania w sprawie uznania za zmarłego przesyłał do Ministerstwa Sprawiedliwości Prokurator. Sądy same niczego nie wysyłały do publikacji. Miało ono być publikowane przez Ministerstwo w Dzienniku. I to potwierdzają fragmenty dokumentów. Na jednym z nich wyraźnie jest napisane, że jeden egzemplarz obwieszczenia „o wdrożeniu postępowania w sprawie uznania Józefa Pawełkiewicza za zmarłego” został przesłany do Ministerstwa Sprawiedliwości celem wydrukowania. Z drugiego dokumentu wynika, że obwieszczenie to zostało opublikowane w „Dodatku do Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości” Nr.73 z 11 września 1926 r. Jak ustaliłam w Internecie tenże „Dodatek” był osobną publikacją. Nie był załącznikiem do Dziennika Urzędowego jak wskazywałaby jego nazwa. I tego dnia taki Dodatek „wyszedł”. Niestety nie dotarłam do takiego dodatku dostępnego online. Teraz trzeba posprawdzać w bibliotekach, czy gdzieś go nie ma. Ja sprawdziłam w Bibliotece Narodowej – brak, w BUW – brak oraz w Warszawie na Koszykowej. Tam są te Dodatki, ale pechowo nie ma roku 1926. Może jest w Bibliotece Ministerstwa Sprawiedliwości.

Pozdrawiam
Izabela Heropolitańska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Duda_EdytaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-01-2015 - 15:55
Sympatyk


Dołączył: 03-11-2012
Posty: 78
Skąd: Kielce
Status: Offline
Pani Izabelo
Dziękuję bardzo za poświęcony czas i wszelkie wskazówki dotyczące obwieszczeń. Ma Pani rację dodatek do Dziennika Urzędowego Ministerstwa Sprawiedliwości ukazywał się pod tytułem Obwieszczenia Publiczne. Był osobną publikacją w żaden sposób nie związaną z Dziennikiem Urzędowym.
Dzięki wskazówkom w końcu udało mi się "namierzyć mój" poszukiwany, który jak wiele innych jest w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Poniżej link :
http://uam-hip.pfsl.poznan.pl/ipac20/ip ... 736&ipp=40
Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli na mój post, a szczególnie Pani.
Dzięki waszej pomocy udało mi się "zdobyć" następną bardzo cenną pamiątkę rodzinną, za co jestem wam bardzo wdzięczna. Dziś otrzymałam z biblioteki kopię obwieszczenia.

Pozdrawiam
Edyta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.986595 sekund(y)