Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Marianna_LewandowskaOffline
Temat postu: Informacje o spisach ludności -w monografiach gmin i parafii  PostWysłany: 13-12-2014 - 20:28
Nieaktywny


Dołączył: 13-12-2014
Posty: 23

Status: Offline
Dzień dobry,

Nie jestem pewna, czy może ten wątek był już może przez kogoś gdzieś tu poruszany.
I dlatego, że nie wiem, jak to wyszukać to przepraszam, że zaczynam nowy wątek tutaj.
Robiłam porządki w takiej starej szafie już wiel lat nieotwieranej i znalazłem tam w sumie 54 książki wydane w różnych latach, są to monografie różnych gmin oraz parafii z obecnego województwa łódzkiego, jeśli dobrze wszystkie je rozumiem gdzie są obecnie.
I w tych książkach wspominane są w różnych tam rozdziałach stare bardzo księgi będące w tych gminach i parafiach, jeśli się zachowały do lat napisania tych książek. I w tych ksiągach były wpisywane przy róznych okazjach imiona i nazwiska ludzi z tych parafiii i gmin.
Nie są to księgi metrykalne. I są to spisy sprzed trzystu, czterystu i więcej lat.

Jak mi się uda to wkleję tu skopiowaną jedną lub dwie stroniczki by było jasne, o czym próbuję napisać.

Przepraszam jeśli to już może było opisywane w jakimś wątku przez Państwa.

Z szacunkiem
Marianna Lewandowska

Próbuję wkleić tu poniżej
ale nie wiem jak.

Czy ktoś mi może pomóc, jak mogę wkleić tu skan ? Czy mam coś klikać albo wciskać (już zeskanowałam dwie i mam je na pulpicie u siebie ale nie za bardzo wiem, jak się tu wkleja prawidłowo)?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dubiczyńska_MariaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-12-2014 - 20:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 29-06-2010
Posty: 386

Status: Offline
Marianno, zdjecia możesz wstawić przez Fotosik, zarejestruj sie tam, wrzuć zdjęcie, a tutaj w wiadomości wklej odpowiedni link do niego.
Pozdr.
Maria.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-12-2014 - 22:07
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Jeszcze tu dobra rada, posłać zdjęcie tam, a tu podać link, pozdrawiam - Julian ;
http://zapodaj.net/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwroblewskaOffline
Temat postu: Re: Informacje o spisach ludności -w monografiach gmin i par  PostWysłany: 13-12-2014 - 22:32
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3161
Skąd: Łódź
Status: Offline
Marianna_Lewandowska napisał:

Próbuję wkleić tu poniżej
ale nie wiem jak.

Czy ktoś mi może pomóc, jak mogę wkleić tu skan ? Czy mam coś klikać albo wciskać (już zeskanowałam dwie i mam je na pulpicie u siebie ale nie za bardzo wiem, jak się tu wkleja prawidłowo)?


Tutaj znajdziesz szczegóły
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... t-45.phtml

___
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marianna_LewandowskaOffline
Temat postu: Re: Informacje o spisach ludności -w monografiach gmin i par  PostWysłany: 14-12-2014 - 09:07
Nieaktywny


Dołączył: 13-12-2014
Posty: 23

Status: Offline
Dziękuję serdecznie za wyjaśnienie mi, jak to zrobić, bo nigdy czegoś takiego nie robiłam i bym się sama nigdy nie domyśliła, że tak można robić. To jest bardzo wygodne.

Teraz udało mi się zamieścić na tym Fotosiku dwie fotki przed chwilą.

Nie wiem, czy to dobrze robię ale przepiszę tu te długie adresy, które są tam w kratce, która się nazywa "Link do zdjęcia".

Nie jestem pewna, czy będziecie to Państwo widzieć też czy tylko ja ale chyba spróbuję, może nie namieszam:

1). http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0e0 ... 293cf.html

2). http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0c5 ... 9c0f3.html

Tu chodzi o tą parafię o tej nazwie, która jest tu pod kliknięciem opisana bo chyba jest kilka wsi o takich nazwach w Polsce w różnych województwach: http://pl.wikipedia.org/wiki/Janis%C5%8 ... B3dzkie%29

Pozdrawiam
Marianna Lewandowska

Nie jestem pewna, czy tylko u mnie się to otwiera, co wkleiłam na Fotosiku, bo może coś źle robię.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Re: Informacje o spisach ludności -w monografiach gmin i par  PostWysłany: 14-12-2014 - 09:43
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Witaj Marianno

Zdjęcia się otwierają i jak widzę jest to opracowanie dotyczące parafii Wysokienice w powiecie skierniewickim. W podkreślonych akapitach jest mowa także o sąsiadującej parafii Janisławice. Obydwie parafie leżą na terenie gminy Głuchów i ja obecnie mieszkam w parafii Głuchów więc interesuję się tym terenem, mimo braku śladów genealogicznych z tym terenem związanych.
Mam opracowanie dr. Jana Józefeckiego pt"Dzieje gminy Głuchów" 1338-2008", gdzie także wymienieni są z nazwiska mieszkańcy mający swe korzenie tu od wieków.
Nie wiem czy masz w swojej książce jakiś spis danych o konkretnych osobach, czy tylko wymienieni są w treści poszczególnych rozdziałów podobnie jak w tym opracowaniu jakie posiadam. Jeśli byłby taki spis to warto go zeskanować i załączyć link do zdjęcia .

Pozdrawiam
Janina Tomczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bea
Temat postu: Re: Informacje o spisach ludności -w monografiach gmin i par  PostWysłany: 14-12-2014 - 10:02
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2009
Posty: 1558
Skąd: Mazowsze Północne (Ziemia Zawkrzeńska)
Janina_Tomczyk napisał:
(...) warto go zeskanować i załączyć link do zdjęcia .

Pozdrawiam
Janina Tomczyk

Książki objęte są prawami autorskimi i ich skanowanie jest wykluczone. Janino - nie namawiaj do łamania prawa.
Na forum można odnaleźć cały dział: Posiadam listę, wykaz w której, różni genealodzy wymieniają się informacjami, jakie znaleźli m.in. w książkach
Oczywiście, łatwiej byłoby, zamiast sprawdzać każde nazwisko, udostępnić światu skan książki, ale to jest zwykłe kradziejstwo...

_________________
Beata

mapki parafii warszawskich w latach 1826-1939: link
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ona_ZOffline
Temat postu: Re: Informacje o spisach ludności -w monografiach gmin i par  PostWysłany: 14-12-2014 - 12:19
Sympatyk


Dołączył: 01-01-2014
Posty: 83

Status: Offline
Do zwykłego "kradziejstwa", to jeszcze daleko. Podejrzewam, że Pani Marianna chce zasygnalizowac istnienie takich monografii, które mogą być pomocne do poszukiwań na określonym terenie. Ja bym wymieniła tytuły i autorów, podała spis treści ...

_________________
-----------------------------------------------------------
Zosia de domo Tyborowska.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marianna_LewandowskaOffline
Temat postu: Re: Informacje o spisach ludności -w monografiach gmin i par  PostWysłany: 14-12-2014 - 17:02
Nieaktywny


Dołączył: 13-12-2014
Posty: 23

Status: Offline
Pani Beato,

Serdecznie Pani dziękuję, że Pani mnie ostrzegła o tym całym Fotosiku. Też coś takiegoś kiedyś słyszałam jak w radio mówili, że ostrzegali o takich stronach ale nie skojarzyłam tych rzeczy i nie zapamiętałam wtedy tej nazwy.

Teraz chciałam tam to te dwie fotki jakoś wyciąć ale z tego wszystkiego i całego zamieszania, za które przepraszam, nie mogę tam wejść bo jakiś błąd robię pewnie przy wchodzeniu tam.

Mam nadzieję, że nie sprawiłam Państwu tym problemu, bo jednak trzeba być zawsze bardzo ostrożnym, żeby nie narobić problemów.

Przepraszam Państwa wszystkich
Marianna Lewandowska

Dziękuję Pani Beato jeszcze raz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janina_Tomczyk
Temat postu: Re: Informacje o spisach ludności -w monografiach gmin i par  PostWysłany: 14-12-2014 - 19:33
Nieaktywny


Dołączył: 10-12-2012
Posty: 1260

Bea napisał:
Janina_Tomczyk napisał:
(...) warto go zeskanować i załączyć link do zdjęcia .

Pozdrawiam
Janina Tomczyk

Książki objęte są prawami autorskimi i ich skanowanie jest wykluczone. Janino - nie namawiaj do łamania prawa.
Na forum można odnaleźć cały dział: Posiadam listę, wykaz w której, różni genealodzy wymieniają się informacjami, jakie znaleźli m.in. w książkach
Oczywiście, łatwiej byłoby, zamiast sprawdzać każde nazwisko, udostępnić światu skan książki, ale to jest zwykłe kradziejstwo...


Beato

Zupełnie mnie nie zrozumiałaś i Twoja rada uwaga jest niegrzeczna.
Nie namawiam do złodziejstwa i sama też nie skanuję książki lecz sądziłam, że załącznikiem do książki były jakieś oficjalne wykazy i spisy, co sugerowała autorka tego postu.
Postaraj się czytać ze zrozumieniem i nie wymądrzaj się dość bezsensownie. Strasznie dużo tu znalazło się mądrali z pouczeniami i z obrzydzeniem zaczynam otwierać to forum. Niestety.

Janina Tomczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Re: Informacje o spisach ludności -w monografiach gmin i par  PostWysłany: 14-12-2014 - 20:19
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam, Marianno linki się otwierają, czyli zareklamowałaś nam okładkę książki wyrywkowo jedną stronę i niech tak zostanie. Nie będzie kradziejstwa jak podasz własnoręcznie przepisany spis nazwisk występujących w książkach. Skany na prośbę czyjąś poślesz na prywatne adresy, o tym tu nic nie wspominając. Inaczej wrócimy do kartki i ołówka w genealogii jak się będziemy bali własnego cienia.
Druga sprawa to okres praw autorskich jest chyba od wydania jakieś 5 lat ( nie znam się na tym ) i można podawać śmiało, ale tak jak wyżej pisałem ; pozdrawiam - Julian
Ps ; Janino, nie tylko Tobie tu po górę - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kazmiersOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-12-2014 - 23:31


Dołączył: 11-05-2014
Posty: 6
Skąd: Łódź
Status: Offline
Witam

Autorskie prawa majątkowe są ograniczone w czasie i trwają przez cały czas życia twórcy i 70 lat po jego śmierci lub jeżeli twórca nie jest znany 70 lat od daty pierwszego rozpowszechnienia utworu.
W przypadku tych dwóch skanów, autor raczej nie powinien mieć zastrzeżeń.

_________________
Pozdrawiam
Maciek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Slawinski_JerzyOffline
Temat postu: Re: Informacje o spisach ludności -w monografiach gmin i par  PostWysłany: 15-12-2014 - 08:12
Sympatyk


Dołączył: 22-02-2012
Posty: 883
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Marianna_Lewandowska napisał:
Serdecznie Pani dziękuję, że Pani mnie ostrzegła o tym całym Fotosiku. Też coś takiegoś kiedyś słyszałam jak w radio mówili, że ostrzegali o takich stronach ale nie skojarzyłam tych rzeczy i nie zapamiętałam wtedy tej nazwy.


Fotosik to zwykły serwis umożliwiający wstawianie i udostępnianie w internecie zdjęć i nie ma tu za bardzo przed czym ostrzegać. Zresztą istnieje jeszcze kilka albo i kilkanście podobnych. Beacie chodziło zapewne o to co się wrzuca do tego serwisu (tj. udostępnia) a nie o sam serwis.

pozdrawiam
Jurek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwroblewskaOffline
Temat postu: Re: Informacje o spisach ludności -w monografiach gmin i par  PostWysłany: 15-12-2014 - 10:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3161
Skąd: Łódź
Status: Offline
Marianna_Lewandowska napisał:

Robiłam porządki w takiej starej szafie już wiel lat nieotwieranej i znalazłem tam w sumie 54 książki wydane w różnych latach, są to monografie różnych gmin oraz parafii z obecnego województwa łódzkiego, jeśli dobrze wszystkie je rozumiem gdzie są obecnie.


Marianno, fotosik jest OK. sama z niego korzystam.

Jeśli chcesz zaprezentować, a warto byłoby sama jestem tym obszarem zainteresowana, tytuły, autorów, rok wydania to po prostu zrób spis tych 54 publikacji i przedstaw na forum.
Myslę, ze będzie to szybsza forma niż fotografowanie i wklejanie takiej ilosci zdjęć.

___
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marianna_LewandowskaOffline
Temat postu: Re: Informacje o spisach ludności -w monografiach gmin i par  PostWysłany: 16-12-2014 - 19:19
Nieaktywny


Dołączył: 13-12-2014
Posty: 23

Status: Offline
Krystyno,

Dziękuję Ci ślicznie, że wyraziłaś zainteresowanie tym tematem, bo byłam pewna, że to na pewno nikogo nie interesuje i się jakoś głupio narzucam niepotrzebnie.

Przyznam, że nie wiem zupełnie, jak prawidłowo zrobić taki spis, bo coś napiszę i się tylko wygłupię przed wszystkimi.
Dopiero zaczynam i nie wiem, jak się robi takie spisy.
Siedzę teraz przy tych wszystkich książkach i nie wiem, jak się do tego zabrać.

Jakbyś mi mogła podać gdy będziesz mieć troszkę czasu, jakie parafie i gminy Cię interesują, to Ci szybko odpiszę, czy takie tu mam i od razu o nich wkleję.

Pozdrawia
Marianna Lewandowska

I dziękuję Ci bardzo, że mnie jakoś uspokoiłaś z tym całym Fotosikiem. Nigdy wcześniej nie wpisywałam się na takich stronach i nie chcę narobić jakiegoś bigosu i przepraszam za wszystkie niezamierzone błędy w przecinkach i mojej interpunkcji. Wczoraj była w radio wieczorem taka audycja o kompromitujących błędach popełnianych w radio i w internecie. Prowadził ją profesor Bralczyk. Polecam ją wszystkim. Na prawdę nie będzie dla mnie żadnym problemem, by wstawiać przez Fotosika o tych spisach wybrane strony, bo zostałam nauczona, które przyciski należy wciskać w odpowiednim momencie aby takie ksero wyskakiwało u mnie na ekranie w komputerze (i potem je będę mogła wklejać do Fotosika skoro jest bezpieczny).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.475386 sekund(y)