Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Józef_LisOffline
Temat postu: Lista osób wywiezionych podczas II wojny do Niemiec  PostWysłany: 23-08-2013 - 07:56
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 31-10-2007
Posty: 54

Status: Offline
Witam
Zapytaj również w AP w Łodzi . Mają tam akta Centrali Przesiedleńczej . Czym zajmowała się ta centrala można przeczytać tutaj : http://pl.wikipedia.org/wiki/Centrala_P ... %C5%81odzi
Życzę sukcesów w poszukiwaniach
Józek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BeataAOffline
Temat postu: Potrzebuje pomocy i rady.  PostWysłany: 06-11-2014 - 12:07


Dołączył: 05-11-2014
Posty: 2

Status: Offline
Witam!!!
Proszę o pomoc,w odnalezieniu osoby wywiezionej do Niemiec na roboty podczas II woj. światowej.
Gdzie szukać? Mam tylko rok urodzenia , datę ślubu i ostatnie miejsce zamieszkania.Wiem też że ta osoba umarła bo była wiadomość z Czerwonego Krzyża.
Z góry bardzo dziękuję.
Beata
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
elgra
Temat postu: Re: Potrzebuje pomocy i rady.  PostWysłany: 06-11-2014 - 13:36
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 01-05-2008
Posty: 4534

BeataA napisał:
Witam!!!
Proszę o pomoc,w odnalezieniu osoby wywiezionej do Niemiec na roboty podczas II woj. światowej.
Gdzie szukać? Mam tylko rok urodzenia , datę ślubu i ostatnie miejsce zamieszkania.Wiem też że ta osoba umarła bo była wiadomość z Czerwonego Krzyża.
Z góry bardzo dziękuję.
Beata

Beato.

Po pierwsze sprawdź tu http://www.straty.pl/index.php/szukaj-w-bazie

Po drugie, znasz miejsce urodzenia, ślubu?
Jeśli nazwisko jest popularne, to lepiej znać miejsce urodzenia, rodziców ...
Przy odrobinie szczescia, na akcie urodzenia bedzie dopisek o miejscu i dacie zgonu.

Ponieważ znasz ostatnie miejsce zamieszkania, możesz sprawdzić księgi meldunkowe (dział ewidencji urzędu miejskiego/gminy). Powinno tam być podane miejsce urodzenia.

Często wiadomość o zgonie przychodziła do USC miejsca ostatniego zamieszkania.

Jeśli wdowa wyszła powtórnie za mąż, to informacje o zgonie pierwszego męża znajdziesz w akcie ślubu.

Możesz napisać do (długo się czeka na odpowiedz):

-http://www.pck.pl/pages,13.html
-Archiwum w Bad Arolsen http://www.forgen.pl/forum/viewtopic.ph ... ts#p119033

Archiwa PCK i ITS w Bad Arolsen https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... lsen.phtml

_________________
Pozdrawiam, Elżbieta z d. Cibińska
moje parafie:Cierno Oksa Węgleszyn Nagłowice (świętokrzyskie)
i Wysocice Sieciechowice (małopolskie) okolice


Ostatnio zmieniony przez elgra dnia 06-11-2014 - 14:45, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
suenoOffline
Temat postu: Zaginiony wuja oboz pracy przymusowej Kassel  PostWysłany: 28-01-2015 - 14:38
Sympatyk


Dołączył: 30-12-2009
Posty: 16

Status: Offline
Poszukuje brata mojego dziadka ktory zaginal w czasie II wojny światowej.
Ostatnie miejsce pobytu to prace przymusowe w Kassel.
Probowal ucieczki i zostal przeniesiony do obozu. Mial 17 lat.

Wysłałam już zapytanie do ITS Arolsen, czy wysyłając zapytanie do PCK i obozu Kassel, nie zdubluje poszukiwan?
Gdzie moge jeszcze znalezc informacje o wuju.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wiwisniewskiOffline
Temat postu: Zaginiony wuja oboz pracy przymusowej Kassel  PostWysłany: 28-01-2015 - 14:48
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2014
Posty: 122

Status: Offline
Coś więcej o bracie pradziadka? Imię, nazwisko, data urodzenia, kiedy przebywał w tym obozie, próbował ucieczki... skąd? itd.

_________________
Szukam informacji o:
- Brudzew/Kiełczew Górny: Wiśniewski / Wiśniewscy
- Warszawa: Wiśniewski / Wiśniewscy | Kasprzykowski / Kasprzykowscy | Strybel | Teleżyński / Teleżyńscy;
- Andrychów (Roczyny): Mrzygłód
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Doniec_Henry
Temat postu: Zaginiony wuja oboz pracy przymusowej Kassel  PostWysłany: 28-01-2015 - 15:05
Sympatyk


Dołączył: 11-10-2014
Posty: 785

witam,

tak informacje zostaną zdublowane, prosze czekać na odp.z Arolsen
/wszyskie informacje w tym zakresie są aktualnie w Niemczech skomputeryzowane/

Doniec_Henry

_________________
Doniec_Henry
pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
suenoOffline
Temat postu: Zaginiony wuja oboz pracy przymusowej Kassel  PostWysłany: 28-01-2015 - 15:20
Sympatyk


Dołączył: 30-12-2009
Posty: 16

Status: Offline
Bronisław Adamski ur. 1927 roku (nie znam dokładnej daty, możliwe ze 7,17,27 lipca) ur. na terenie woj. poznańskiego: Poznań, Sady, Lusowo, Lusówko. Syn Agnieszki Adamskiej zd. Woźniak i Jana Adamskiego, brat Stanisława Adamskiego (ur.1928)
Jest to brat mojego dziadka od strony matki. Razem ze swoim bratem był na robotach przymusowych w Kassel, dziadek Stanisław mówił ze robili pociski, dziadek był tam 3 miesiące i pamięta jakieś lotnisko. Brat Broniisław został. Miał 17 lat jak slad po nim zaginal czyli 1944 rok.
Od probie ucieczki wiem od mamy, dziadek nie chce mowic w tej chwili, mama pamięta to z dzieciństwa. Po tej próbie przeniesiony do jakiegos obozu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wiwisniewskiOffline
Temat postu: Zaginiony wuja oboz pracy przymusowej Kassel  PostWysłany: 29-01-2015 - 19:19
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2014
Posty: 122

Status: Offline
Sprawdziłem na szybko portal straty.pl, nie znalazłem go w bazie. Wydaje mi się, że baza jest rozbudowywana, więc prawdopodobnie warto tam co jakiś czas zaglądać.

ITS wydaje się być właściwym miejscem na kwerendę. Sam złożyłem tam wniosek w sprawie mojego dziadka. Z wypowiedzi innych użytkowników wiem, że trzeba się uzbroić w cierpliwość.

Pozdrawiam
Witold

_________________
Szukam informacji o:
- Brudzew/Kiełczew Górny: Wiśniewski / Wiśniewscy
- Warszawa: Wiśniewski / Wiśniewscy | Kasprzykowski / Kasprzykowscy | Strybel | Teleżyński / Teleżyńscy;
- Andrychów (Roczyny): Mrzygłód
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Węgrzyn_AniaOffline
Temat postu: Ciężkie więzienie karne w Koronowie 1939 - 1945  PostWysłany: 04-02-2015 - 12:14
Sympatyk


Dołączył: 26-02-2009
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Status: Offline
CIĘŻKIE WIĘZIENIE KARNE W KORONOWIE 1939 - 1945 *

Od kilku lat szukam informacji nt. mojego dziadka Jana Skap, który w czasie wojny był wywieziony na roboty i nie wrócił. Powojenne poszukiwania przez PCK nie dały rezultatu, był uznany za zaginionego. Umieściłam go na stronie straty. pl. Ostatnio w tym wykazie znalazłam informację, że Jan Skap zmarł w karnym więzieniu w Koronowie 16.11.1944 r. a przyczyną było serce.
Czy ktoś może się orientuje, jak i gdzie mogłabym sprawdzić czy to jest mój dziadek? Nie było podanej ani daty urodzenia, ani imion rodziców. Bardzo proszę o pomoc!!! Question

_________________
Pozdrawiam Ania

Skap Chawłowscy Kamińscy Zień Popowicz Przybylscy Jakubowscy Dworzyńscy Moch Sawicz Wrześniewscy Milczarek Łuczkowscy Moch Ciurapińscy Godlewscy Mączyńscy Okraszewscy Pampuch Malonek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JarekKOffline
Temat postu: CIĘŻKIE WIĘZIENIE KARNE W KORONOWIE 1939 - 1945  PostWysłany: 04-02-2015 - 12:26
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2011
Posty: 506

Status: Offline
proponuje zacząć od źródła które jest podane na straty.pl czyli książki autorstwa Anny Perlińskiej Tytuł: Ciężkie więzienie karne w Koronowie w latach 1939-1945 Rok wydania: 1997 Miejsce wydania: Bydgoszcz. Tam powinna być jakaś bibliografia i tak dalej po nitce ... Smile

_________________
Pozdrawiam
Jarek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Węgrzyn_AniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2015 - 12:54
Sympatyk


Dołączył: 26-02-2009
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Serdecznie dziękuję, muszę wpaść do Biblioteki Narodowej.

_________________
Pozdrawiam Ania

Skap Chawłowscy Kamińscy Zień Popowicz Przybylscy Jakubowscy Dworzyńscy Moch Sawicz Wrześniewscy Milczarek Łuczkowscy Moch Ciurapińscy Godlewscy Mączyńscy Okraszewscy Pampuch Malonek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
geomorfinaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2015 - 13:29
Sympatyk


Dołączył: 22-04-2013
Posty: 94

Status: Offline
Witam!
Jutro prawdopodbnie będę w AP Bydgoszcz, także zapytam o materiały o więzieniu. Widzę, że są w zasobach, także mogę zamówić i poszukać.
Ewentualnie mogę spróbować podjechać do więzienia czy mają jakieś materiały u siebie (mam 10km), ale myślę, że co mieli, to jest w archiwum.
Pozdrawiam
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurek_PliethOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2015 - 13:51
Sympatyk


Dołączył: 22-12-2010
Posty: 259
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
geomorfina napisał:
Witam!
Jutro prawdopodbnie będę w AP Bydgoszcz, także zapytam o materiały o więzieniu. Widzę, że są w zasobach, także mogę zamówić i poszukać.
Ewentualnie mogę spróbować podjechać do więzienia czy mają jakieś materiały u siebie (mam 10km), ale myślę, że co mieli, to jest w archiwum.

Załatwiałem zbliżoną sprawę, ale dotyczącą osoby uwięzionej w Fordonie. Z więzienia uzyskałem informację, że nie posiadają baz archiwalnych. Następnie skontaktowałem się z AP w Bydgoszczy skąd błyskawicznie zdobyłem wszystkie potrzebne mi materiały. Sądzę, że i w/w przypadku ta ścieżka będzie optymalna.

_________________
www.plieth.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Węgrzyn_AniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-02-2015 - 22:38
Sympatyk


Dołączył: 26-02-2009
Posty: 356
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Serdecznie dziękuję za pomoc, będę ogromnie wdzięczna jeśli da się uzyskać jakieś informacje. Ja ze swojej strony wyszukałam, że książka o więzieniu jest w zasobach Biblioteki Narodowej, muszę jechać i dowiedzieć się czy można z niej korzystać na miejscu czy można on-line.

_________________
Pozdrawiam Ania

Skap Chawłowscy Kamińscy Zień Popowicz Przybylscy Jakubowscy Dworzyńscy Moch Sawicz Wrześniewscy Milczarek Łuczkowscy Moch Ciurapińscy Godlewscy Mączyńscy Okraszewscy Pampuch Malonek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
geomorfinaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-02-2015 - 18:38
Sympatyk


Dołączył: 22-04-2013
Posty: 94

Status: Offline
Aniu,
przewertowałam dzisiaj inwentarz więzienie w koronowie za lata 1940 - 1945.
Na liście więźniów nie ma poszukiwanego Jana, jednak znalazłam go na liście zmarłych w więzieniu. Niestety lista ta jest uboższa w informacje.
Jan Skap, murarz, urodzony 13.12.1909r. w Warszawie, zamieszkały w Warszawie. Zmarł 16.11.1944r. na serce.
Czy po tym jesteś w stanie stwierdzić czy to Twój Jan?
Mogę jeszcze spróbować dostać akta osobowe więźnia.
Napisz mi proszę w wiadomości prywatnej Twój e-mail, to wyślę Ci zdjęcia z tego inwentarza.
Pozdrawiam
Joanna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.585244 sekund(y)