Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
mlszwOffline
Temat postu: Witebsk i okolice - księgi metrykalne  PostWysłany: 01-10-2014 - 20:26
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Czy ktoś z Państwa zetknął się z księgami metrykalnymi parafii rzymsko-katolickich z terenu Witebska i okolic z XIX-ego wieku? Czy są jakieś skany bądź fotokopie?

Informacje na stronach archiwów białoruskich:

http://archives.gov.by/eng/index.php?id=360168

wskazują na to, że coś przetrwało, ale już rok mija i niczego konkretnego tam nie umieszczono.

Pozdrawiam
mlszw


Ostatnio zmieniony przez mlszw dnia 25-03-2020 - 11:29, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurowski_RafałOffline
Temat postu: Re: Księgi metrykalne z Witebska i okolic - co wiadomo?  PostWysłany: 01-10-2014 - 22:46
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2011
Posty: 190

Status: Offline
mlszw napisał:
Czy ktoś z Państwa zetknął się z księgami metrykalnymi parafii rzymsko-katolickich z terenu Witebska i okolic z XIX-ego wieku? Czy są jakieś skany bądź fotokopie?

Informacje na stronach archiwów białoruskich:

http://archives.gov.by/eng/index.php?id=360168

wskazują na to, że coś przetrwało, ale już rok mija i niczego konkretnego tam nie umieszczono.

Pozdrawiam
mlszw



Proszę do nich napisać (niech Pan/Pani pisze na Mińsk), powinni odpisać czy mają księgi czy nie...
Jak odpiszą proszę się z nami podzielić tą informacją, pewnie są osoby zainteresowane...
Na skany to bym nie liczył... jak mają to zrobione dla wewnętrznych potrzeb Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zambrzycka_JadwigaOffline
Temat postu: Re: Księgi metrykalne z Witebska i okolic - co wiadomo?  PostWysłany: 02-10-2014 - 11:21
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2008
Posty: 165

Status: Offline
Dla mlszw
Proszę do nich napisać. Dostałam od nich bardzo dużo infrmacji metrykalnych (szkoda, że nie skany); informacje zapisane w księgach kościelnych: nazwiska (rodziców, chrzestnych i świadków), daty, miejsca urodzeń, ślubów, zgonów. Nie robią odpisów dokumentów. Najpierw musiałam wpłacić zaliczkę. Jak już przygotowali informacje metrykalne, napisali, jak i ile mam zapłacić. Gdy pieniądze wpłynęły na ich konto, wysłali mi informacje.
Jadwiga z Zambrzyckich
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu: Re: Księgi metrykalne z Witebska i okolic - co wiadomo?  PostWysłany: 02-10-2014 - 18:37
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Zambrzycka_Jadwiga napisał:
Dla mlszw
Proszę do nich napisać. Dostałam od nich bardzo dużo infrmacji metrykalnych (szkoda, że nie skany); informacje zapisane w księgach kościelnych: nazwiska (rodziców, chrzestnych i świadków), daty, miejsca urodzeń, ślubów, zgonów. Nie robią odpisów dokumentów. Najpierw musiałam wpłacić zaliczkę. Jak już przygotowali informacje metrykalne, napisali, jak i ile mam zapłacić. Gdy pieniądze wpłynęły na ich konto, wysłali mi informacje.
Jadwiga z Zambrzyckich


Pani Jadwigo

To, że mają księgi to wyraźnie oświadczają na swojej stronie. Obiecują, że informacje te udostępnią w przyszłości.

"At present our website gives information relating to the former Vilno (Vilnius), Minsk and Grodno provinces. Information on parish registers for the Vitebsk and Mogilev provinces will be included in the index as soon as these records are anew systematized by the staff of the National Historical Archives of Belarus."

Nie pamiętam gdzie, ale gdzieś w internecie przeczytałem, że w zasoby archiwalne z witebszczyzny uległy w znacznej części zniszczeniu w toku dziejów tego regionu. Nie wiem na ile ta informacja jest rzetelna i czy dotyczy również ksiąg metrykalnych.

Aby do nich napisać musiałbym dysponować konkretnymi danymi, a ja mam tylko strzępy informacji i przeczucia. Na tej podstawie niczego konkretnego mi nie odpowiedzą. Z kolei pytanie ogólne - ile i czego mają - też nie ma sensu, skoro piszą, że nad tym pracują i jak skończą to udostępnią tę informację.

Jeśli Pani może, to proszę napisać z jakiej parafii i jakiego okresu dotyczą informacje, które Pani przesłali; stąd będziemy wiedziali, że akurat to mają. Tak jak i Sympatyka ciekawi mnie w jakiej formie przesłali Panie te informacje, skoro nie są to kopie oryginalnych dokumentów.

Pozdrawiam
mlszw
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurowski_RafałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-10-2014 - 19:49
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2011
Posty: 190

Status: Offline
Panie mlszw,

Jak uważa Pan, że pisanie nie ma sensu proszę przyjrzeć się tym linkom,

Są tu wymienione jakieś witebskie księgi z początku XIX wieku

http://archives.gov.by/index.php?id=857635

Obawiam się jednak, że ta podstrona białoruskiego archiwum nie była aktualizowana dłużej niż rok Smile

Tutaj jest ciekawy wątek na rosyjskim forum, może tu warto się zapytać ?

http://forum.vgd.ru/468/26844/0.htm

Same akty przysyłają w formie przepisanego aktu (Bukwa za Bukwą Smile. Ja za jeden przepisany akt zapłaciłem ok 20 $, hurtowo może jest taniej ? Może Pani Jadwiga napisze więcej jak to wygląda przy większej ilości aktów ?

Pozdrawiam
Rafał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Zambrzycka_JadwigaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-10-2014 - 19:15
Sympatyk


Dołączył: 26-05-2008
Posty: 165

Status: Offline
Wiktorze, mlszw.
Też zaczynałam od malutkiej informacji i przeczuć
Tu przeczytałam z jakich lat i parafii powiatu dziśnieńskiego (Dzisna) mają księgi w Narodowym Historycznym Archiwum w Mińsku: http://archives.gov.by/index.php?id=748779
Informacje z ksiąg metrykalnych tam przechowywanych otrzymałam w postaci wypisów sporządzonych w języku rosyjskim (podanie o te informacje napisałam w języku rosyjskim).
Poniżej przykładowe wypisy (przetłumaczyłam z języka rosyjskiego).
„Wypisy z ksiąg metrykalnych o urodzonych, zawierających związki małżeńskie i zmarłych z kościoła głębockiego powiatu dziśnieńskiego guberni wileńskiej z lat 1872-1873, 1877, 1880, 1882, 1884, 1886, 1888-1891, 1895, 1898, 1901, 1908, 1911-1914, 1916-1917, gdzie zapisano:”
Zawarcie małżeństwa:
„Nr 7. 4 czerwca 1872r. zawarli związek małżeński szlachcic Józef Iksiński, lat 25, ze wsi Łotysze parafii zadorożskiej i Elżbieta Malinowska, lat 20, z folwarku Niedźwiedziowo, parafianką kościoła głębockiego.
Rodzice: żeniącego się - szlachta Adam i Ewa z Igrekowskich Iksińscy; kobiety – szlachta Nikodem i Monika z Teowskich Malinowscy.”
Tu podane numery archiwalne księgi małżeństw.
Urodzenie:
„Nr 79. 27 lipca 1873r. w zaścianku Niedźwiedziewo urodziło się, 1 sierpnia ochrzczone, dziecko o imieniu Józefa, córka szlachty Adolfa i Magdaleny ze Śliwińskich Bujnickich.”
Tu podane numery archiwalne księgi urodzeń.
Zgon:
„Nr 33. 26 marca 1888r. we wsi Świła z powodu gruźlicy zmarła szlachcianka Konstancja z Dworkowskich Kostecka, lat 36. Zostawiła męża Adolfa y dzieci Józefa, Marię, Antoniego, Michała, Leokadię i Jadwigę.”
Tu podane numery archiwalne księgi zgonów.
Kilka roczników ksiąg z powiatu dziśnieńskiego i byłego brasławskiego mają w archiwum wileńskim. Te księgi przeszukał dla mnie (odpłatnie) mieszkaniec Wilna.

mlszw.
Gdybyś podał nazwiska, jakie Cię interesują, może mogłabym jakoś pomóc. W internecie jest trochę informacji metrykalnych z byłego powiatu brasławskiego.

Pozdrawiam.
Jadwiga z Zambrzyckich
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 03-10-2014 - 21:29
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Panie Rafale
Dziękuję za linki i informację o kosztach kwerendy. Nawiasem, pierwszy z podanych przez Pana linków nie jest dostępny z "nadstrony". Domyślam się, że go Pan wygooglował, bo z wewnątrz portalu Archives of Belarus nie jest dostępny, a przynajmniej niełatwo go znaleźć.
Jeśli chodzi zawartość tych archiwów, to poświęciłem trochę czasu tej sprawie, choć niewiele. Oto co udało mi się ustalić:
1. Zasoby Archiwum Historycznego opisano w publikacji dostępnej tutaj:
http://niab.by/dakumenty/fondy_niab.pdf
ale tylko ogólnie.
2. Zespół o nrze 1781 zawiera dokumenty z lat 1677-1920 niegdyś należące do Mohylewskiego rzymsko-katolickiego konsystorza . W tym zespole znajdują się księgi metrykalne rozmaitych kościołów z interesujących nas terenów. Jak wynika z drugiego podanego przez p. Rafała linku, księgi metrykalne z terenu Witebska zawarte są w jednostce: Фонд 1781. Опись 26. Д. 1193.
3. Z pierwszego linku wynika, że:
a. księgi parafii witebskiej z lat 1783, 1798-1801 zawarte są w jednostce 1781/26/1, a z lat 1828-1829 - w 1781/35/1;
b. księgi parafii św. Antoniego z lat 1831-1918 - w jednostce 1781/26/22; ponadto w jednostce 1781 /38/2 zawarte są księgi z lat 1849,1850 (być może te pierwsze to księgi przechowywane w siedzibie dekanatu, a te drugie w parafii?);
c. księgi parafii św. Barbary z lat 1832-1834 w jednostce 1781/35/1, a z lat 1849,1850 w 1781 /38/2.
4. Wg Słownika Geograficznego na terenie Witebska były dwie parafie rzymsko-katolickie: parafia św. Antoniego i parafia św. Barbary. Ta informacja dotyczy zapewne stanu w chwili ukazania się Słownika. Z treści wynika, że przed I-ym zaborem kościołów r-k było więcej, lecz niektóre z nich zamienione zostały po rozbiorze w cerkwie prawosławne.
Rysuje się z powyższego jakiś obraz, choć niejasny. Może ktoś kompetentny wyjaśni czy do roku ok. 1830 działała tym tylko jedna prafia, a później dwie? Archiwa ze św. Barbary wyglądają na bardzo fragmentaryczne.
Teraz nt. ewentualnych kwerend. Ze strony Archiwów Białorusi:
"Those who want to search their family history or obtain copies of vital records (data on births, marriages or deaths), should consult the Contact List of Belarusian Archives, select the individual archive (or several archives) according to the area and dates in question, and apply directly to the archive's director. The application should have the following data: full name of the applicant, citizenship, email and fax numbers, place of permanent residence (postal address), inquiry data, and payment guarantees."
Tłumaczę:
"Ci, którzy chcą podjąć poszukiwania historii rodziny albo otrzymać kopie wpisów metrykalnych (daty urodzin, małżeństw lub zgonu) powinni zapoznać się Listą Kontaktową Archiwów Białoruskich, wybrać archiwum (lub archiwa) wg obszaru i okresu poszukiwań i złożyć podanie wprost do dyrektora archiwum. Podanie powinno zawierać następujace dane: imię i nazwisko składającego podanie, obywatelstwo, adres elektroniczny i nr faxu, adres zamieszkania, dane o przedmiocie poszukiwań oraz gwarancje płatności."
http://archives.gov.by/eng/index.php?id=12
Pan Rafał i Pani Jadwiga korzystali z tej drogi, więc może zechcą opisać krok po kroku tę procedurę i wrażenia od strony petenta. A zwłaszcza:
• w jakim języku składali to podanie;
• w jaki sposób: e-mail, poczta?
• jak konkretne dane o poszukiwanych przedstawili? Wg informacji zawartej na powyższej stronie koszty zależą od praco- i czasochłonności kwerendy.
Pani Jadwigo - interesuje mnie moje własne nazwisko, tzn. Szwabowicz. Mój pradziad Antoni urodził się w 1867 roku w Dyneburgu, tam też urodził się jego brat Józef (1863) i zmarła siostra Michalina (1866). W metryce ślubu mojego pradziada (1891) spod Dyneburga jego ojciec Aleksander i mama Elżbieta z Zajączkowskich (ich danych właśnie poszukuję) figurują jako mieszczanie witebscy. Stąd ten wątek. Poza tym niczego więcej nie wiem. W księgach z terenów byłych Inflant Polskich to nazwisko przed rokiem 1863 w ogóle się nie pojawia. Stąd wysnułem przypuszczenie, że byc może praparadziad rezydował w Witebsku, a w Dyneburgu mieszkał tylko przez jakiś czas.
Pozdrawiam
mlszw


Ostatnio zmieniony przez mlszw dnia 05-10-2014 - 13:51, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wiktor_Witek
Temat postu:   PostWysłany: 04-10-2014 - 14:14
Sympatyk


Dołączył: 23-10-2012
Posty: 475
Skąd: Warszawa
Jadwigo, serdecznie dziękuję za obszerną odpowiedź. Widać z tego, że przepisują treść z tabelarycznych zapisów metrykalnych.

Serdeczne pozdrowienia

Wiktor
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-02-2015 - 23:47
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Podaję łącze do czegoś, co wygląda na wywody szlacheckie z b. guberni witebskiej:
http://iaps-pub.archyvai.lt/web/guest/a ... vId=615580

mlszw

_________________
Pozdrawiam

Marek

PS: W wiadomościach poprzez PW proszę zaznaczać opcję "Powiadom e-mailem".
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-03-2020 - 23:16
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Po tylu latach poszukiwań wypłynęły księgi r-k z dekanatu witebskiego – są w Petersburgu:
https://spbarchives.ru/infres/-/archive/cgia/347/1/10

Przypadkiem trafiłem na rok 1831. Są oba kościoły witebskie, Stańków, Nieporoty, Ostrowno, Mikulin i Babinowicze.

Zasób trafił do fondu kościoła św. Katarzyny. Co się tam jeszcze kryje?

_________________
Pozdrawiam

Marek

PS: W wiadomościach poprzez PW proszę zaznaczać opcję "Powiadom e-mailem".
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brozek_OskarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-03-2020 - 00:07
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 28-04-2011
Posty: 546
Skąd: Wrocław\Jędrzejów
Status: Offline
Oprócz dekanatu Witebskiego jest jeszcze Połocki (Połock, Ekimań i jeszcze jedna parafia), Wieliżsko-Newelski ( Wieliż i Newel oraz jeszcze jedna parafia), jest także księga z dekanatu Sienno, który zawiera m.in. Łukoml. Wszystko 1830-31, chociaż może są jeszcze inne a do nich nie dotarłem. Jakby ktoś trafił na inne księgi oprócz z Petersburga i kościołów za lata 1899-1915, to dajcie znać. Smile

Pozdrawiam,
Oskar Brożek

_________________
Szukam Domaszewicz, Łosowski, Leszczyłowski, Łomanowski, Betlewicz, Pawłowski i Nowicki z terenów dawnego województwa Nowogródzkiego, konkretniej okolic Lachowicz, Zubielewicz, Baranowicz, Nieświeża, Klecka, Krzywoszyna, Niedźwiedzicy, Słucka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mlszwOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-03-2020 - 22:56
Sympatyk


Dołączył: 01-10-2014
Posty: 819
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Więc tak, oprócz dekanatu witebskiego, są:
1. dekanat homelski – Homel, Radohoszcz, Czeczersk, Luszew, Nieżyn, Gross Werder
https://spbarchives.ru/infres/-/archive/cgia/347/1/11

2. dekanat sienneński – Sienno, Łukoml, Czereja, Bielica, Wiadziec
https://spbarchives.ru/infres/-/archive/cgia/347/1/12

3. dekanat newelsko-wieliski – Wieliż, Newel, Sokolniki
https://spbarchives.ru/infres/-/archive/cgia/347/1/13

4. dekanat połocki – Połock, Ekimań, Rukszenice
https://spbarchives.ru/infres/-/archive/cgia/347/1/14

Wszystko rok 1830 i tylko ten.

Same perełki, nie sądziłem, że to kiedyś zobaczę. To ziemie, które odpadły od RON już po pierwszym rozbiorze w 1772 roku.

_________________
Pozdrawiam

Marek

PS: W wiadomościach poprzez PW proszę zaznaczać opcję "Powiadom e-mailem".


Ostatnio zmieniony przez mlszw dnia 25-03-2020 - 12:08, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brozek_OskarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-03-2020 - 02:02
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 28-04-2011
Posty: 546
Skąd: Wrocław\Jędrzejów
Status: Offline
Szkoda że tylko jeden rok, jednak trzeba się cieszyć z tego co jest.

Warto zindeksować, póki są dostępne dla wszystkich. Materiał jest łatwy i się szybko spisuje akty. Ja zacząłem indeksować zgony z dekanatu Czerykowsko-Czausowskiego (Mścisław), jednak jak znajdę trochę czasu w najbliższych dniach, to może spróbuję poindeksować Newel.

Pozdrawiam,
Oskar Brożek

_________________
Szukam Domaszewicz, Łosowski, Leszczyłowski, Łomanowski, Betlewicz, Pawłowski i Nowicki z terenów dawnego województwa Nowogródzkiego, konkretniej okolic Lachowicz, Zubielewicz, Baranowicz, Nieświeża, Klecka, Krzywoszyna, Niedźwiedzicy, Słucka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marcin.RybickiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-03-2020 - 19:42
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2015
Posty: 717

Status: Offline
Jeszcze taki fond https://spbarchives.ru/infres/-/archive/cgia/2292
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Brozek_OskarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-03-2020 - 13:22
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 28-04-2011
Posty: 546
Skąd: Wrocław\Jędrzejów
Status: Offline
Zindeksowałem do geneteki już śluby z dekanatu newelskiego, połockiego i siennieńskiego. Prawie skończyłem dekanat witebski, gdzie został mi tylko sam Witebsk. Z dekanatu Homelskiego zrobiłem jak na razie tylko sam Homel. Do 30 kwietnia zindeksuję wszystkie śluby. Niestety ze względu na brak czasu nie mam jak się podjąć indeksacji urodzeń i zgonów. Czy ktoś mógłby w tym pomóc?
Zachęcam do zindeksowania chociaż jednej parafii z tych dekanatów, pracy naprawdę jest niewiele i jest ona bardzo prosta.

Pozdrawiam,
Oskar Brożek

_________________
Szukam Domaszewicz, Łosowski, Leszczyłowski, Łomanowski, Betlewicz, Pawłowski i Nowicki z terenów dawnego województwa Nowogródzkiego, konkretniej okolic Lachowicz, Zubielewicz, Baranowicz, Nieświeża, Klecka, Krzywoszyna, Niedźwiedzicy, Słucka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 2.179050 sekund(y)