Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Kuba_WojtczakOffline
Temat postu: Gdzie szukać poległych żołnierzy- I wojna św.  PostWysłany: 18-08-2007 - 18:16
Sympatyk


Dołączył: 27-03-2007
Posty: 48
Skąd: Kalisz
Status: Offline
Witam!

Ciekawy jestem czy można odnaleźć jeszcze, spis WP z I WŚ. Na tej stronie jest spis "WP 1918-1920", ale nie znajduję tam osób, których szukam! Np:

Szczepan Kuś, wiem że zginął podczas I WŚ, ale nie ma go w tym spisie, a także moi prapra dziadkowie: Stefan Nykiel oraz Ludwik Józefiak także uczestniczyli w I WŚ, jednak przeżyli, ale o nich też nie ma śladu. Czy jest prawdopodobieństwo że służyli w innych armiach, pruskiej czay rosyjskiej? Wiem że byli na wojnie, ale jaki stopień czy w jakim wojsku - niestety brak wiedzy. Czy jest możliwość odnalezienia jakichś akt na ten temat? Np. spis żołnierzy I WŚ w armii Polskiej, Rosyjskiej i Pruskiej?


Poza tym, mój prapra dziadek był w niewoli i został zesłany na 4 lata na Sybir. Czy istnieją jakieś akta na ten temat?

Dziekuję za pomoc
Pozdrawiam
Kuba Wojtczak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wichlińska-.EwaOffline
Temat postu: spis "WP 1918-1920", gdzie jeszcze szukać?  PostWysłany: 21-08-2007 - 23:21
Sympatyk


Dołączył: 14-08-2007
Posty: 18

Status: Offline
Witam !

Można spróbować poszukać w Dziennikach Personalnych - lata 1920-1927- http://www.wbc.poznan.pl/publication/47164
Na stronie startowej WBC - po prawej stronie znajduje się kolekcja Wojsko Polskie, obejmująca wiele ciekawych pozycji - http://www.wbc.poznan.pl/dlibra

Pozdrawiam!
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zciszewiczOffline
Temat postu: I Wojna Światowa  PostWysłany: 15-03-2009 - 22:16
Sympatyk


Dołączył: 08-03-2009
Posty: 102

Status: Offline
Potrzebuję pomocy!Mój pradziadek Franciszek Ciszewicz był górnikiem w Disteln koło Recklichausen(Niemcy).W tej miejscowości urodził mu się syn Czesław a mój dziadek w 1909roku.Następnie w 1911 i 1914 roku urodziły się jego córki. Franciszek Ciszewicz zginął podczas I WŚ .Jego żona Magdalena Ciszewicz z domu Karolewicz w 1917 roku wróciła do Polski w rodzinne strony w okolice Gostynia.Czy ktoś mi może podpowiedzieć gdzie szukać informacji na temat mojego pradziadka Franciszka Ciszewicza?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
malkam255Offline
7 Temat postu: I Wojna Światowa  PostWysłany: 15-03-2009 - 23:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-04-2008
Posty: 113

Status: Offline
Osterreichisches Staatsarchiv - Kriegsarchiv
Nottendorfer Gasse 2,
A-1030 Wien
Witaj! jest to Wiedeńskie Archiwum Wojenne,które przechowuje dane żołnierzy z I w.ś. posiadaja listy poległych, spróbuj napisać do nich w języku niemieckim, w ostateczności w angielskim. Mają listy poległych żołnierzy z Galicji, nic nie piszesz,gdzie Twój pra dziadek zginął.
Pozdrawiam Gosia Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bezetOffline
Temat postu: Re: I Wojna Światowa  PostWysłany: 16-03-2009 - 03:29
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-08-2006
Posty: 498

Status: Offline
zciszewicz napisał:
Potrzebuję pomocy!Mój pradziadek Franciszek Ciszewicz był górnikiem w Disteln koło Recklichausen(Niemcy).W tej miejscowości urodził mu się syn Czesław a mój dziadek w 1909roku.Następnie w 1911 i 1914 roku urodziły się jego córki. Franciszek Ciszewicz zginął podczas I WŚ .Jego żona Magdalena Ciszewicz z domu Karolewicz w 1917 roku wróciła do Polski w rodzinne strony w okolice Gostynia.Czy ktoś mi może podpowiedzieć gdzie szukać informacji na temat mojego pradziadka Franciszka Ciszewicza?

Witam
Austriackie Panstwowe Archiwum Wojenne przechowuje dokumenty dotyczące zołnierzy c-k armii oraz żołnierzy obcych armii ,którzy byli jencami wojennymi w obozach na terytorium Monarchii,bądź w inny sposób zasłużyli na zainteresowanie wojskowych austriackich archiwistów.
Pradziadek Zciszewicz/a nie mieści się w zadnej z tych grup,więc korespondencja z z austriackim archiwum będzie stratą czasu.
Moim zdaniem nalezy przeprowadzic rozmowy z najstarszymi osobami z rodziny ,być może zachowały one w pamięci jakieś informacje zasłyszane
przed dziesiątkami lat.Dziadek Czesław najpewniej znał miejsce pochówku swego ojca od matki ,która otrzymała list od dowódcy o tej strasznej dla niej tragedii,list ,którego bali sie wszyscy bliscy żołnierzy
frontowych.Dziadek Czesław byc może zamieszczał informację o śmierci swego ojca w pisanych zyciorysach,jesli stawał przed takim wymogiem.
Sprawdziłbym więc aktywność społeczną dziadka Czesława i... prababci Magdaleny także.Nie jest wykluczone ,ze prababcia zwracała się do władz
z jakimis prośbami o pomoc i w tych pismach moga być wzmianki o smierci na froncie jej męża.Wniosek z tego taki ,ze należy przejrzec akta
gminy zamieszkania prababci.No i oczywiscie nalezy zajrzec do ksiąg
metrykalnych z okresu wojny w miejscowości rodziców Franciszka,czyli w miejscu jego urodzenia -kto wie,moze jest tam jakas notka o smierci na froncie syna ,która dotarła do rodziców Franciszka i została odnotowana. Starałbym się także dotrzeć do umów dotyczacych podziału majatku po rodzicach Franciszka,tam tez może być informacja o miejscu ,w którym poległ Franciszek.Znam takie umowy z wpisami "część przynależną poleglemu pod Werdunerm Michałowi, dzieli się na
troje dzieci jego a to .... ".Można napisac do archiwum własciwego dla miejsca zamieszkania i powołania Franciszka do wojska , w celu uzyskania informacji w jakiej jednostce rozpoczął słuzbę.Jest prawdopodobne,że informacja o śmierci Franciszka została wysłana(z rozdzielnika) do urzędu ,który go wysłał na wojnę, w celu skreślenia
z ewidencji.
Pozdrawiam
Z.B.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek1973
Temat postu: Zaginieni żołnierze I WŚ - info jak szukać  PostWysłany: 16-03-2009 - 19:45
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 1847

Nie wiem, czy ktoś już wpadł na pomysł, jak odszukać informacji o zaginionych żolnierzach z I Wojny Światowej.
Sposób jest dość czasochłonny, ale wart spróbowania.
Proszę przeglądać numery Monitora Polskiego z lat międzywojnia. Był tam specjalny dział dotyczący żołnierzy zaginionych, a sądownie uznanych za zmarłych. Wykazy takie były publikowane dla każdego powiatu osobno. Uznanie kogoś za zmarłego było niezbędne w wypadku powtórnego ślubu żyjacego współmałżonka. Potrzebne też było często do spraw spadkowych. W wykazie publikowanym w Monitorze, często podawano okoliczności i datę śmierci oraz jednostkę, w której żołnierz służył. Z tego co wiem, to takie publikacje miały miejsce jeszcze w latach sześćdziesiątych.

pozdrawiam - tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jakub_ŁobodaOffline
Temat postu: Zaginieni żołnierze I WŚ - info jak szukać  PostWysłany: 18-03-2009 - 09:07
Sympatyk


Dołączył: 30-12-2007
Posty: 24
Skąd: Wielkopolska
Status: Offline
Czy znajdę gdzieś w internecie skany Monitora Poslkiego z tego okresu?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomek1973
Temat postu: Zaginieni żołnierze I WŚ - info jak szukać  PostWysłany: 18-03-2009 - 21:28
Sympatyk


Dołączył: 16-01-2009
Posty: 1847

W internecie są tylko jakieś pojedyncze numery Moniotora Polskiego. Ja korzystałem z egzemplarzy zgromadzonych w archiwach i bibliotekach.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zciszewiczOffline
Temat postu: Re: I Wojna Światowa  PostWysłany: 25-03-2009 - 19:59
Sympatyk


Dołączył: 08-03-2009
Posty: 102

Status: Offline
Witam!
Sprawa mojego pradziadka jest trochę skomplikowana i przedstawia się następująco.
Nie wiem gdzie się urodził w Polsce i gdzie mieszkał. Jego zona Magdalena Ciszewicz urodziła się w Czajkowie parafia Gostyń. Z dokumentów mojego dziadka Czesława(akt urodzenia ,ślubu)wynika że Franciszek Ciszewicz był górnikiem w Disteln koło Recklighausen.Tam urodził się mój dziadek Czesław w 1909 roku. W 1911 urodziła się Jadwiga a w 1914 roku córka Maria.Maria urodziła się już nie w miejscowości Disteln ale około 5 km dalej w miejscowości Scherlebeck.Na posiadanych aktach urodzenia (niemieckich)u Czesława i Jadwigi , jako zgłaszający widnieje Franciszek Ciszewicz.U Marii zgłaszajacym w urzędzie był juz ktoż inny, gdyż Franciszek był już prawdopodobnie we wojsku.Z zasłyszanych informacji od dziadka Czesława wynika że Franciszek zginął w bitwie pod Verdun.Madgalena Ciszewicz ,żona Franciszka wróciła do Polski w 1917 roku i po kilku miesiącach zmarła. Dziadek Czesław miał wtedy 9 lat .Czy mógł pamietać coś o swoim ojcu?.W akcie ślubu Czesława jest adnotacja "syn Franciszka Ciszewicza poległego podczas I Wojny Światowej.Gdzie mam szukać jakichkolwiek informacji o Frańciszku?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
seat_seatOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-03-2009 - 20:10


Dołączył: 18-03-2009
Posty: 1

Status: Offline
Witam!
zdecydowanie pisz do Czarnego Krzyża, do Wiednia.
Leszek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Glabus_KrzysztofOffline
Temat postu: pradziadek w pierwszej wojnie światowej  PostWysłany: 13-06-2009 - 16:46
Sympatyk


Dołączył: 06-01-2009
Posty: 12

Status: Offline
Drodzy genealodzy. Czy istnieje jakieś źródło żeby się dowiedzieć czy mój pradziadek walczył w pierwszej wojnie światowej.Przecież gdzieś był zapisany do wojska, gdzieś musi figurować jako żołniesz polski?
Pradziadek zmarł lub poległ prawdopodobnie w 1914r. lub maksymalnie do 1918r. Może ktoś poda mi adresy lub inne źródła gdzie mógłbym napisać i coś się dowiedzieć.Dziękuje.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maria.j.nieOffline
Temat postu: pradziadek w pierwszej wojnie światowej  PostWysłany: 15-06-2009 - 18:30
Zasłużony
Administrator


Dołączył: 19-03-2007
Posty: 2642
Skąd: Lubuskie
Status: Offline
Witam,

proszę przeczytać,
Centralne Archiwum Wojskowe : http://www.caw.wp.mil.pl/zasob/index_zas.htm
opis zasobów : Materiały archiwalne z lat 1908-1939
http://www.caw.wp.mil.pl/zasob/index_zas.htm
CAW rozpatruje podania i wnioski w następujących sprawach:
między innymi
• żołnierzy I i II wojny światowej;

… „ Treść kierowanej korespondencji powinna zawierać:
- imię i nazwisko osoby od której pochodzi,
- dokładny adres (kod pocztowy, miejscowość, ulica i nr domu) tej osoby,
- dokładne określenie przedmiotu sprawy.
W przypadku braku powyższych danych CAW nie będzie udzielało odpowiedzi na korespondencję otrzymywaną pocztą elektroniczną. „

wątek Spisy walczących w I wojnie światowej
http://www.genealodzy.pl/index.php?name ... highlight=

oraz http://www.polegli.tgcp.pl/

Pozdrawiam serdecznie Maria
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Gach_ZdzisławOffline
Temat postu: Poszukuję informacji  PostWysłany: 20-06-2009 - 23:25


Dołączył: 23-05-2009
Posty: 2

Status: Offline
poszukuję informacji o poległych w 1 wojnie św. z terenu wielkopolski szczególnie andruszkiewicz walenty
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marek_GajowniczekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-06-2009 - 01:37
Sympatyk


Dołączył: 16-05-2009
Posty: 11

Status: Offline
Proszę o podpowiedż drogi poszukiwania: 1.Z przekazów rodzinnych zachowała się informacja:..poległ w I wojnie światowej w Pińskich Błotach. 2.Na liście poległych trzy osoby o tym samym imieniu i nazwisku i trzy jednostki wojskowe: 59PPW ,39PSLw,7PPL . Pytanie: Która z tych formacji walczyła w rejonie Pińska?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bozenabalawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-06-2009 - 13:06
Zasłużony
Członek Honorowy


Dołączył: 02-01-2008
Posty: 248
Skąd: Dolny Śląsk
Status: Offline
Brat nojego teścia zginął w czasie I wojny Światowej we Włoszech. Czy są gdzieś jakieś wykazy poległych. Jak do tego dotrzeć? Pozdrawiam Bożena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.580284 sekund(y)