Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Młochowski_JacekOffline
Temat postu: Geneteka - Genealogiczna Kartoteka (wyszukiwanie)  PostWysłany: 20-07-2006 - 23:56
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
Co jakiś czas, nie tylko na naszym forum, pojawiają się posty zawierające pomysły indeksacji ksiąg lub wyrażające gotowość wzięcia udziału w takowym projekcie. Największe z tego typu przedsięwzięć zaproponował Przemek Kisielewski, a mianowicie zorganizowanie współpracy z Mormonami przy indeksacji polskojęzycznych zasobów.

przeski napisał:
... Mam juz zgromadzone skany ale to sa oczywiscie skany, ktore trzeba zamienic w tekst.
Mysle, ze mozemy wspolnie przemyslec jak to robic, spytac sie innych jak to robia i zaczac indeksacje zasobow, skoordynowac i zaczac tworzyc baze internetowa.
Wiem, ze to nie jest latwe ale trzeba kiedys zaczac.
Jeszcze jedna sprawa. To juz do wladz (zarejestrowanego juz) Towarzystwa. Chodzi o digitalizacje zasobow przez Mormonow. Wiemy, ze oni to robia ale nie znamy detali. Konicznie trzeba ich poprosic o informacje.
Mysle o ich naczelnych wladzach w Salt Lake City. Zglosic gotowosc wspolpracy jako Towarzystwo. Zobaczymy co oni odpowiedza.
To jest bardzo wazne bo jezeli to prawda, ze oni robia digitalizacje rowniez polskich zasobow to my musimy wziac udzial w indeksacji nazwisk.
Tylko my mozemy to zrobic dobrze. Inaczej bedzie jak na amerykanskich spisach powszechnych lub na Ellis Island.
Przemek Kisielewski


Moim pomysłem na dzień dzisiejszy jest moduł Geneteka, który chociaż nie uzyskał jeszcze pełnej planowanej funkcjonalności, jest dostępny na naszej stronie. Jego działanie można już zobaczyć, gdyż jest tam wrzucony indeks małżeństw z parafii Białobrzegi. Idea jest taka, że można umieszczać poszczególne strony zawierające skany indeksów, ale obraz należy zamienić na tekst i umożliwić przeszukiwanie treści wyszukiwarką. Po znalezieniu interesującego nas wpisu możemy mając odpowiedni link obejrzeć skan właściwej strony (jeżeli istnieje) w celu np weryfikacji. Wymaga to oprócz zeskanowania włożenie jeszcze dużo mrówczej pracy w zamianę skanów w tekst, ale otrzymany wynik, spełnia wszystkie warunki aby umieścić go w sieci. W sposób łatwy, szybki i nie obciążający sieci sposób wiele osób może przeszukać zasoby.

Publikowanie całych metryk nie wchodzi w grę, ale publikowanie indeksów jest praktyką, która nie naruszając interesów archiwów jest stosowane. Można by tutaj zaangażować bardzo wiele osób, podobnie jak w akcję indeksowania podpisów z Księgi pamiątkowaj, którą koordynuje Wiktor Tyburski. Proponuję więc następujący plan.

1. Skany lub zdjęcia indeksów z ksiąg które będziemy indeksować należy zoptymalizować do internetu, tj zmniejszyć wielkość pliku przy nieznacznej utracie jego czytelności. Mogę to zrobić po przesłaniu plików do mnie mailem (mailami) lub na płycie CD.

2. Opublikować skany indeksów w internecie, aby każdy mógł wybrać sobie strony które podejmie się przepisać do excela.

3. Po wykonaniu indeksów w excelu należy pliki przesłać do mnie w celu umieszczenia ich w module Geneteka.

Przewiduję, że w przyszłości moduł Geneteka umożliwi samodzielne dodawanie wpisów i skanów. Właściwie umożliwia to już teraz, z tym że tylko dodawanie pojedynczych rekordów (wpisów, indeksów). Obecnie nie można wrzucić całości indeksów bezpośrednio z pliku do bazy.

Jeżeli taki sposób pracy się przyjmie i znajdziemy dość rąk i oczu do pracy to będzie można złożyć poważniejszą propozycję dotyczącą indeksacji np. archiwom lub Mormonom.

Proszę o głosy w sprawie projektu Geneteka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janusz_StankiewiczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-08-2006 - 11:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 60
Skąd: Warszawa
Status: Offline
.
Mam spostrzeżenie - otóż dobrze byłoby, gdyby po otwarciu np. Urodzenia - Szymbark, można byłoby przewijać i spojrzeć na wszystkie wpisy w danej liście.

W obecnej chwili po np. wpisaniu % w polu nazwisko i 50 w ilości oraz kliknięciu "wyszukaj", pokazuje się lista pierwszych 50 osób bez możliwości przewinięcia listy do końca... a ja chciałbym np. popatrzeć na wszystkie wpisy...(nie tylko na swoje nazwisko)

Confused Janusz Stankiewicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Młochowski_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-08-2006 - 12:42
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
Przewijanie byłoby bardzo przydatną funkcją. Też mi tego brakuje. Postaram się ją dorobić.
Wpisywanie samego % podobnie jak wpisywanie go na końcu nazwiska nie jest konieczne, gdyż skrypt dopisuje go automatycznie. Tak więc wpisanie w pole nazwiska Cią lub ciA spowoduje wyszukanie wszystkich nazwisk zaczynających się na Cia lub Cią. Wielkość liter nie ma znaczenia, a stosowanie polskich znaków nie jest konieczne.

Dorobiłem Pagery - 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10
Pokazują się tylko jeśli ustawione jest 50 osób na stronie. Przy niższej wartości wpisów na strone mogłyby zbytnio zaśmiecać stronę więc się wyłączają.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Młochowski_JacekOffline
Temat postu: Orszymowo (Płock)- Księga Urodzeń  PostWysłany: 29-08-2006 - 16:08
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
Ma to swoje złe i dobre strony. Ale form jest przecież więcej. Zazwyczaj dochodzą jeszcze -ówna, uwna, anka i inne. Szukając żony Kowala trzeba by sparawdzać Kowalównę, Kowaluwnę, Kowalową, Kowalankę itp a przy Kośli na przykład Kośląka. Rzeczywiście czasem wygląda to okropnie, ale czegoś się trzeba trzymać. Niezbyt to ładnie ale praktycznie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WiktorOffline
Temat postu: Orszymowo (Płock)- Księga Urodzeń  PostWysłany: 29-08-2006 - 23:57


Dołączył: 30-06-2006
Posty: 5
Skąd: Warszawa
Status: Offline
W każdym razie wpisuję w formie męskiej, żeby było tak samo i porządek.

W.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tyburskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-09-2006 - 08:40
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 27-06-2006
Posty: 210
Skąd: Juszkowo
Status: Offline
Dzięki wszystkim realizatorom geneteki. Zasób ten już dał mi wiele radości - znalazłem 10 interesujących mnie nazwisk.
Teraz pytanie : czy nie można tak przekształcić przeglądarki aby szukała wszystkich nazwisk wpisanych do bazy. Wczoraj dokładnie przeglądając tabele z zapisami ślubów "Pałuki 1827-51" odnalazłem interesujące mnie nazwisko w rubryce "Imię, nazwisko matki panny młodej". Przeglądarka tych rubryk (także "imienia , nazwiska matki pana młodego") nie przegląda. Ciekawe informację pojawiają się czasem także w rubrykach z danymi ojców młodych. Czasem są tam nazwiska inne niż nazwiska ich dzieci - pewnie powodem jest nadanie dzieciom nazwisk ojczymów.
Kolejna sprawa to nazwy zasobów. Wspomniane "Pałuki śluby 1827-51" trochę wprowadzają w błąd bowiem brakuje tam wielu roczników - prawie wszystkich lat 40-tych.
Proszę nie traktować powyższych uwag jako pretensji. To tylko pomysł (może nieudolny) na polepszenie zasobu. Taka zabawa w korektora, a korekta to także praca.
Pozdrowienia
Wiktor Tyburski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Młochowski_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-11-2006 - 00:04
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
W związku z zapytaniami "Jak włączyć się w akcję indeksacji i jak przygotowywać wpisy?" przygotowałem informacje na ten temat na oddzielnej podstronie w Genetece, dodając link Jak pomóc w projekcie Geneteka.
Zapraszamy do współpracy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Walaszczyk_PawełOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-01-2007 - 13:57


Dołączył: 27-01-2007
Posty: 7
Skąd: Kielce
Status: Offline
Młochowski_Jacek napisał:
W związku z zapytaniami "Jak włączyć się w akcję indeksacji i jak przygotowywać wpisy?" przygotowałem informacje na ten temat na oddzielnej podstronie w Genetece, dodając link Jak pomóc w projekcie Geneteka.

Panie Jacku,
Jak trafić na te podstrony w Genetece, gdzie znajdują się wspomniane przez Pana wyjaśnienia ? Pod podanymi linkami otwiera mi się "Geneteka" jako taka (czyli interfejs umożliwiający wyszukiwanie nazwisk w zasobach), ale co dalej ? Próbowałem klikać na zielony pasek z napisem "Geneteka...pomóż ją rozwijać....", ale u mnie to działa tylko jak odświeżenie strony - czyli nadal jestem tam gdzie wyszukuje się nazwiska...
Dziękuję za wyjaśnienia.
pozdrawiam,
Paweł Walaszczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wojtek999Offline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2007 - 18:25


Dołączył: 08-08-2006
Posty: 4

Status: Offline
Witam

Daklaruję się pomóc w korekcie, mój adres e-mail tonz2@poczta.onet.pl

pozdrawiam

Wojciech Gajewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2007 - 18:40
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 474

Status: Offline
W takim razie wysyłam materiał na trzy adresy a szczegóły kto i co pozostawiam Wam.
Przemek Kisielewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tyburskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2007 - 20:18
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 27-06-2006
Posty: 210
Skąd: Juszkowo
Status: Offline
Widzę ,że główny problem korekt, to odgadnięcie czy w oryginale było: ł, ą, ę, ń, ż, ź, ó czy l,a,e,n,z,o. Imiona, to już fraszka. Proponuję działanie "na nosa". To znaczy chyba trzeba się posłużyć wyczuciem. Inna metoda, to dostęp do skanów, tego niestety nie mamy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2007 - 21:03
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 474

Status: Offline
No widzisz, rzecz nie jest prosta. Nie zwróciłem na to uwagi.
Wyczucie - to jest to. Co więcej można zrobić.
Przemek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Młochowski_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-02-2007 - 12:05
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
Na szczęście niezależnie od tego czy zapytamy Genetekę wpisując do wyszukiwarki nazwisko z polskimi znakami diakrytycznymi Ś, Ć, ł, ą, ę, ń, ż, ź, ó czy też zastąpimy je s, c, l, a, e, n, z, o wynik wyszukiwanie będzie ten sam.
Wszystko po to aby uniknąć tego typu problemów dla osób z zagranicy, nie posiadających zainstalowanej polskiej klawiatury, oraz dla osób których nazwisko uległo zmianie, (np. amerykanizacji) i utraciło polskie litery.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Młochowski_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-03-2007 - 20:27
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
W dniu dzisiejszym po dodaniu wszystkich indeksów okazało się, że mamy ich w Genetece 110.855 Cool
Dziękuję wszystkim którzy przyczyniają się do rozwoju projektu Geneteka

Pieniążek_Stanisław 39567
Jabłoński_Edward 18573
Janusz_Stankiewicz 17920
Ćwikliński_Leszek 16367
Czarkowski_Jarosław 5086
przeski 3236
bach 1850
Wiktor 1649
Kaminska_Ewa 1464
Łaptaszynska_Iwona 1308
Gruszczyński_Paweł 849
Wojtek999 790
Piotr_Młynarczyk 741
Łopiński_Jacek 573
Młochowski_Jacek 333
Budzynowski_Robert 268
Gagulski_Lukasz 192
mastalerz 49
m_jaro 40
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
miras121Offline
Temat postu: Geneteka - jak usprawnić system  PostWysłany: 11-12-2007 - 19:07
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-11-2007
Posty: 12

Status: Offline
Jestem tu od niedawna i do tej pory pomogłem w indeksacji 3 roczników osobie z naszego forum oraz działam trochę w Genesis. Mam zamiar nadal wspomagać osoby dysponujące skanami - oczywiście w miarę moich możliwości.

Po indeksacji kilku arkuszy w projekcie Genesis nasunęła mi się myśl, że warto byłoby pomyśleć nad usprawnieniem naszej Geneteki. Marzy mi się, taki system:

Uczestnikami systemu są: Koordynator systemu, forumowicze

Każdy z forumowiczów powinien mieć możliwość zadeklarowania się jako aktywny uczestnik programu Geneteka. Na podstawie takiej deklaracji tworzona jest lista osób aktywnych dostępna w jakimś menu np. Geneteka/Aktywni. Każda z osób z listy powinna mieć możliwość włączania i wyłączania statusu gotowości do współpracy jako:
1. Osoba kopiująca - w skrócie OK
2. Osoba indeksująca - OI
3. Osoba weryfikująca - OW
Na podstawie takiej listy Koordynator systemu KO mógłby zlecać poszczególnym osobom prace do wykonania z 3 poniższych obszarów:
1. Pozyskiwanie kopii indeksów
2. Indeksowanie
3. Weryfikacja

Koordynator musiałby działać na podstawie listy istniejacych mikrofilmów
(uwzględniających księgi już zindeksowane, zeby nie powielać już zrobionej pracy). Jeżeli na liście osób aktywnych jest osoba z zadeklarowaną gotowością do kopiowania, koordynator przekazuje takiej osobie dane mikrofilmu do skopiowania i ustawia jego status na "w trakcie realizacji zlecenia". Po otrzymaniu skanów usuwa mikrofilm z listy oraz zeruje status osoby kopiującej. Skany (pełny rocznik) przesyła 2 osobom z wyrażoną gotowością do indeksowania oraz uaktywnia ich status na "w trakcie indeksowania". Po otrzymaniu plików z indeksami przesyła je i skany do osoby weryfikującej i oczywiście zmienia jej status na "w trakcie weryfikacji". Po zindeksowaniu i weryfikacji zeruje statusy osobom, które zakończyły pracę.

Schemat działań:
Obszar 1 Pozyskiwanie kopii indeksów (Osoby kopiujące OK, Koordynator KO)
1. Deklaracja gotowości do kopiowania ON (kto: OK)
2. Wysłanie danych mikrofilmu do skopiowania (kto: KO,OK)
3. Deklaracja gotowości do kopiowania OFF (kto: KO)
4. Zamówienie mikrofilmu i kopiowanie (kto: OK)
5. Dostarczenie skanów do koordynatora (kto: OK, KO)

Obszar 2 Indeksowanie (Osoby indeksujące OI, Koordynator KO)
1. Deklaracja gotowości do indeksowania ON (kto: OI)
2. Wysłanie skanów do 2 osób indeksujących, wyrażających gotowość (kto: KO, OI)
3. Deklaracja gotowości do indekowania OFF (kto: KO)
3. Indeksowanie (kto: OI)
4. Zwrot wyników pracy (kto: OI, KO)

Obszar 3 Weryfikacja (Osoby weryfikujące OW, Koordynator KO)
1. Deklaracja gotowości do weryfikacji ON (kto: OW)
2. Wysłanie plików i skanów osoby weryfikujacej, wyrażających gotowość (kto: KO, OW)
3. Deklaracja gotowości do weryfikacji OFF (kto: KO)
4. Weryfikacja (kto: OW)
5. Zwrot wyników pracy (kto: OW, KO)
6. Przesłanie indeksów do administratora (kto: KO)

Na koniec: Umieszczenie wyników w bazie (kto: Administrator Geneteki)

Może kiedys ktoś coś takiego stworzy.
Pozdrawiam forumowiczów
miras121


Ostatnio zmieniony przez miras121 dnia 11-12-2007 - 21:18, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.947923 sekund(y)