Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Re: I Wojna Świat. - Niewola w Rosji - Metyl Kostromska Gube  PostWysłany: 01-05-2012 - 12:14
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3269
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Mieczyslawie,
Tak jak napisala Lucja, malo informacji aby wychwycic cos w sieci na ten temat.
Podajesz, ze w owym Motylu byl oddzial pocztowy a wiec powinna to byc dosc duza miejscowosc.
Oto mapa gubernii kostromskiej ale m. Motyl nie widze.
http://kartolog.ru/wp-content/uploads/2 ... mskaya.jpg
Sporo osob bylo wiezionych w okolicach Kostromy, wystarczy zerknac do list strat
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Searc ... =Kostroma+
Pozdrawiam
Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piórkowska_EwaOffline
Temat postu: Jeńcy z Tannenberga?  PostWysłany: 02-10-2012 - 17:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2012
Posty: 168

Status: Offline
Witam.
Badając przeszłość przodków dowiedziałam się, że mój krewny został na samym początku I wojny wzięty do niewoli przez Niemców (służył w carskiej armii) i wywieziony na roboty do Niemiec. On spędził w tej niewoli około 5 lat pracując " u baora", a jego szwagier (z tej samiej bitwy) trafił na roboty do niemieckiej cukrowni. Próbowałam coś sama wydedukować, gdzie i kiedy to mogło być. Znalazłam opisy bitwy pod Tannenbergiem i przy tej ilości wziętych jeńców mogli się tam też znaleźć i ci moi. Czy ktoś wie co działo się z tymi jeńcami, czy byli wysyłani na roboty? Gdzie szukać informacji o jeńcach z I wojny? Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bomersbach_POffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-10-2012 - 20:05
Sympatyk


Dołączył: 07-11-2011
Posty: 32

Status: Offline
Witam,
Podłanczam się pod pytanie Pani Ewy. Mam podobną sytuację mojego przodka. Według mojego dziadka jego ojciec był podczas I wojny światowej w niewoli w Niemczech (5 lat), gdzie nauczył się pisać i czytać po niemiecku - znał kilka różnych gwar. Urodził się w zaborze rosyjskim w Łudzkiem.
Pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piórkowska_EwaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-10-2012 - 09:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2012
Posty: 168

Status: Offline
Witam. Jeszcze raz ponawiam pytanie. Czy ktoś może zna jakąś publikację dotyczącą jeńców z Tannenberga (Stębarka)? Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
karolciuOffline
Temat postu: Dziadek w Wojsku Carskim w IWŚ trafił do niewoli...  PostWysłany: 27-12-2012 - 19:52
Sympatyk


Dołączył: 27-08-2012
Posty: 18

Status: Offline
Dziadek Roch Baran, parafia Szewna, zamieszkały wówczas w Częstocicach został wcielony do Wojsk Carskich i podczas jednej z potyczek trafił do niewoli niemieckiej. Wylądował na przymusowych robotach w miejscowości Człuchów, teren ówczesnych Prusów. Szukam jakichkolwiek informacji na ten temat. Dziadek po wojnie wrócił do rodzinnej miejscowości. Będę niesłychanie wdzięczny za informacje, gdzie mogę znaleźć cokolwiek więcej.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Rebell_Cieniewska_GrażynaOffline
Temat postu: Dziadek w Wojsku Carskim w IWŚ trafił do niewoli...  PostWysłany: 27-12-2012 - 20:45
Członek PTG


Dołączył: 18-08-2006
Posty: 496
Skąd: Elbląg
Status: Offline
Jest świetna wyszukiwarka - lista nazwisk z dodatkowymi danymi i skanem publikowanych w okresie I wojny list strat.
Link http://java.genealogy.net/eingabe-verlustlisten/search
Jakiś Roch Baran jest, ale czy to ten nie wiem. Powodzenia w poszukiwaniach Grażyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kolank0Offline
Temat postu:   PostWysłany: 28-12-2012 - 08:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-01-2012
Posty: 366

Status: Offline
Również szukam informacji o carskich jeńcach, bo mój pra również w ten sposób przeżył IWŚ

Z tego co zauważyłem wyszukiwarka dotyczy strony pruskiej i jest listą przepisaną z publikacji prasowych. Jest też ciekawa wzmianka, że archiwum armii pruskiej padło ofiarą nalotu na Poczdam w 1945 i nastąpiła anihilacja tego cennego źródła. Dokumenty obozowe również praktycznie nie istnieją. Baa.. Poza kilkoma głównymi obozami trudno znaleźć informacje o innych.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech P.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
LenkaWOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-12-2012 - 14:31
Sympatyk


Dołączył: 10-04-2008
Posty: 276

Status: Offline
Wojtku,
to, co piszesz o losach pruskiego archiwum. tłumaczy kłopoty ze znalezieniem interesujących nas spisów. Mój dziadek służył w Drugim Korpusie Syberyjskim. W ankiecie, którą wypełniał w pracy ( a którą dostałam z archiwum PKP ) sam pisze, że został wzięty do niewoli 20 lutego 1918, a zwolniony z niej 15 grudnia tegoż roku. Niestety nie wymienia miejscowości. Skoro zwolnienie nastąpiło miesiąc po zakończeniu wojny, to chyba obóz znajdował się na terytorium Niemiec, ale to niczym nie poparte gdybanie. Chciałabym dotrzeć do tej wiadomości, ale chyba pozostają tylko głębokie studia dziejów Korpusu, czyli specjalistyczna, rosyjska literatura (jeśli jest).

pozdrawiam
Helena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
karolciuOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-12-2012 - 15:22
Sympatyk


Dołączył: 27-08-2012
Posty: 18

Status: Offline
@Grażyna - dziękuję serdecznie. Faktycznie musze podoktoryzować się odrobinę i zrozumieć ten zapis Smile w kontekście historycznym (gdzie mógł wtedy przebywać).

Czy ktoś może zna inne listy, które można przeszukać. Pozostają oczywiście listy obozowe, ale nie mam kompletnie informacji czy trafił do jakiegoś obozu jenieckiego a tym bardziej do jakiego.

Czy wiecie może czy gdzieś znajdę choć namiary na rodzaj wojska do którego mógł trafić, może jakieś zaszeregowania. Wojska Rosyjskie musiały przecież jakieś dokumenty zaciągowe przygotowywać. Póki co, brak mi innego śladu za wyjątkiem tego od Grażyny.

Pozdrawiam

Jarek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Livia5Offline
Temat postu:   PostWysłany: 04-05-2013 - 19:56


Dołączył: 04-05-2013
Posty: 1

Status: Offline
Witam,
czy mogliby mi Panstwo poradzic gdzie powinnam szukac informacji o zolnierzach armii carskiej wzietych do niewoli na terenie obecnych Wegier?
Chodzi mi o mojego pradziadka, ale pochodzil on z terenow dalekiej Ukrainy, wiec nie jest ujety w polskich spisach. Osiedlil sie w Polsce dopiero w 1920 roku.
Z gory dziekuje,
Livia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JureczkoOffline
Temat postu: Jeńcy I wojny światowej.Jak to odczytać  PostWysłany: 05-08-2014 - 00:59
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2007
Posty: 154

Status: Offline
Witam w wyszukiwarce do której link podaję poniżej odnalazłem kartę mojego praDziadka Oskara. Niestety nie bardzo wiem jak mam odczytać informacje w niej zawarte. Może ktoś mi pomoże:
http://grandeguerre.icrc.org/en/File/De ... 51204/1/2/

Oskar Otto Juretzko
ur 23.03.1898
....ale co dalej?
Co dokładnie oznacza : Sold . 2 . Cl
2.Cla.336 Inf. 3 Cie
406
P55057
Dodatkowe inf na temat jednostki:

http://grandeguerre.icrc.org/en/List/20 ... 740/55057/
. Jak mam z tego skorzystać aby zdobyć więcej informacji na temat jednostki w której służył?
Pozdrawiam
Damian Jureczko
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grazyna_GabiOffline
Temat postu: Jeńcy I wojny światowej.Jak to odczytać  PostWysłany: 05-08-2014 - 13:54
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2010
Posty: 3269
Skąd: Hamburg
Status: Offline
Posilkujac sie wykazami strat z http://des.genealogy.net/eingabe-verlus ... arch/index ,
ten zapis mozna rozszyfrowac : .336 Inf. 3 Cie
Infanterie Regiment 336, 3 Maschinengewehr - Kompagnie (kompania strzelecka ?)
Juretzko Oskar, (ur.) 23.03.98 Hindenburg - zaginal.
Lista z dnia 4 grudnia 1918 r.
http://des.genealogy.net/page/view/28074

Grazyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JureczkoOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-08-2014 - 19:38
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2007
Posty: 154

Status: Offline
Dziękuję za podpowiedź . Pomimo tego, że znam te wyszukiwarkę jakoś nigdy mi nie przyszło do głowy aby odszukać w niej praDziadka
Damian Jureczko
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bożyk_AdrianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-10-2014 - 21:59
Sympatyk


Dołączył: 01-09-2013
Posty: 130

Status: Offline
Witam.

Mógłbym prosi o pomoc? Jak z tych wyszukiwarek korzystac? Mój pradziadek Józef Hyjek ( ur. Toporów) Dostał się w 1916 roku do nieoli, do "Moskwy". Może będzie tam? był w 40 I.R.

Pomoże ktoś?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bożyk_AdrianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-01-2015 - 21:26
Sympatyk


Dołączył: 01-09-2013
Posty: 130

Status: Offline
Odświeżam Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.687238 sekund(y)