Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
vonklinkoffOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2014 - 08:33
Sympatyk


Dołączył: 06-09-2011
Posty: 287

Status: Offline
Marcinie, nie patrz na daty, a na zawartosc, przejrzyj Myslenice wszerz i wzdloz dwa lata wstecz i do przodu. Jesli to jedyny Kozioł w ksiegach - masz, prawie ze pewnosc, ze to Twoj. Patrz na prababke. Nie wiem co pisali w akcie zgonu, ale nader czesto pisane bylo, ze zostawil po sobie wdowe...

_________________
Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Marcin_MądryOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2014 - 09:48
Sympatyk


Dołączył: 24-08-2013
Posty: 48
Skąd: Mysłowice
Status: Offline
Pani Elżbieto- oczywiście zwróciłem na to uwagę. Przejrzałem zasoby Archiwum i znalazłem tam rok starszego Jana Kozioł i rok młodszego Stanisława- wszyscy oni mieszkali w Mysłowicach.
Poszukałem głębiej i owego Stanisława znalazłem pochowanego na tym samym cmentarzu co mój pradziadek, jednak jego data na nagrobku nie do końca się zgadza- owszem 13 listopada, ale nie 1899, tylko 1900 rok. Nie mam wątpliwości, że chodzi o tę samą osobę, więc możliwe, że Powstańcy podawali nie do końca prawdziwe dane, a przykładowo Stanisław "dodał" sobie rok, chcąc walczyć.

Zapytałem też mamy i tu zaskoczenie- pamięta ona jak przez mgłę, że kiedyś dziadek mówił o Powstańcu z jego rodziny.

Vonklinkoff- oprócz dnia i miesiąca w zawartości zgadza się wszystko, więc to i tak już spora pewność. Szukam dalej, ale w wakacje postaram się jeszcze raz odwiedzić kancelarię parafialną i potwierdzić, że to ten "mój" Ignacy.

Miłego dnia
Marcin
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Oskar_TymczyszynOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-07-2014 - 08:53
Sympatyk


Dołączył: 06-12-2012
Posty: 254

Status: Offline
Witam,
mam takie zagadnienie... Jeżeli moi przodkowie uczęszczali do Gimnazjum im. Rudolfa, później J. Korzeniowskiego w Brodach, jeden z nich w latach 90. XIX w., a drugi w latach 20. XX w. to czy istnieje szansa, że gdzieś mogą znajdować się ich fotografie ze szkolnych lat ? Na pewno musieli mieć do legitymacji, dokumentów i innych spraw... Czy w jakiś sposób mogę odnaleźć te fotografie ?

Pozdrawiam,
Oskar Tymczyszyn.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
wiwisniewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-07-2014 - 11:13
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2014
Posty: 122

Status: Offline
W moim przypadku, odnalazłem zdjęcia pradziadków w Instytucie Jad Washem (zostali odznaczeni Sprawiedliwym wśrod Narodów Świata).

_________________
Szukam informacji o:
- Brudzew/Kiełczew Górny: Wiśniewski / Wiśniewscy
- Warszawa: Wiśniewski / Wiśniewscy | Kasprzykowski / Kasprzykowscy | Strybel | Teleżyński / Teleżyńscy;
- Andrychów (Roczyny): Mrzygłód
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magda_lenaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2014 - 23:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2013
Posty: 756

Status: Offline
Chciałabym się podzielić moją radoscią.
Dzisiaj dostałm cudny prezent Smile
Portret mojej babci, sprzed wojny, kiedy babcia była mlodą, bardzo mlodą dziewczyną!
Portret wisiał u babci na scianie, wiele lat temu, kiedy "szłam na swoje" miałam go wziąć i ... nie wzięłam. Nieważne dlaczego. Po smierci babci trafił do osoby wżenionej w rodzinę. Nie liczyłam na to, że kiedykolwiek do mnie "wróci".
Dzisiaj, ta osoba, poproszona o pożyczenie, w celu sfotografowania (skanu z niego nie zrobię, bo jest oprawiony w ramki, też "zabytkowe" i bałabym się zniszczyć przy wyjmowaniu) po prostu mi ten portret podarowała. Bo lepiej, żeby był u mnie, niż u niej, i po jej śmierci trafił na śmietnik.
Rany, jak ja się cieszę, chodzę po mieszkaniu i szukam odpowiedniego miejsca do powieszenia!
Popłakałam się. I po prostu nie wierzę Wink

_________________
Pozdrawiam, Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vnukingaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-09-2014 - 05:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-07-2014
Posty: 226
Skąd: Wisconsin
Status: Offline
Gratulacje Magdo! Ciesze sie razem z Toba!
Smile

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Kinga Vnuk (Cisowska)
Interesujace mnie nazwiska: Cisowski, Mendel, Kutynia, Rogozko, Czepielinda, Zak,
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janus_danielOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-09-2014 - 09:52
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2009
Posty: 112

Status: Offline
magda_lena to jest radocha!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Oskar_Tymczyszyn
Zródłem moga być kroniki szkolne Szkoły zwłaszcza przedwojenne z renomą je miały Problem czy nie zostały zniszczone działaniami wojennymi
Kolejnym nieprzebranym zasobem moga byc fotografie w albumach potomnych ówczesnych "klasowiczów" Ja dotarłem, mając szczęście, poprzez "Nasza Klasę" Wydostałem nawet dowód osobisty z 1936 r. Niestety tylko skan Oryginał dalej leży jako skarb w archiwach owej rodziny.
Powodzenia jd

_________________
http://www.adampolanowski.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magda_lenaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 28-09-2014 - 10:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2013
Posty: 756

Status: Offline
janus_daniel napisał:
[ ... ]
Oskar_Tymczyszyn
Zródłem moga być kroniki szkolne Szkoły zwłaszcza przedwojenne z renomą je miały Problem czy nie zostały zniszczone działaniami wojennymi
[...]
Powodzenia jd


Albo tablo. Szkoła, do której chodziło moje dziecko, ma tabla ( nie wiem, jak to odmienić) od początku swojego powstania, czyli od początku XX wieku. Wiszą na korytarzach. Te stare, oryginalne. Pięknie zachowane.

_________________
Pozdrawiam, Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Justyna_MOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-04-2016 - 10:07
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2015
Posty: 39

Status: Offline
Dzień dobry,
od jakiegoś czasu poszukuję zdjęcia mojego pradziadka, który zmarł w 1956 roku. Pytałam w rodzinie ale niestety nikt nie posiada takiego zdjęcia. Z uwagi na to, że pradziadek zmarł bardzo dawno nie mam nadziei na uzyskanie niczego z teczek dowodowych. Pradziadek był rolnikiem i nie wiem czy w czasie życia wyjeżdżał gdzieś za granicę, pochodził z wsi Żelazówka w powiecie dąbrowskim (obecnie). Myślałam o dokumentach ZUS ale to chyba zły kierunek skoro pradziadek był rolnikiem...
Nigdy jeszcze nie szukałam niczego w archiwach i nie wiem od czego mogłabym zacząć. Czy jest w ogóle możliwość uzyskania jakiejkolwiek dokumentacji ze zdjęciami? Czy ktoś z was odnalazł tak stare zdjęcia?
Będę bardzo wdzięczna za jakiekolwiek wskazówki gdzie szukać i do jakiego archiwum mogłabym się udać.

Pozdrawiam
Justyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jandalfOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-04-2016 - 13:09
Sympatyk


Dołączył: 19-10-2013
Posty: 137

Status: Offline
Zadanie z gatunku trudnych.
Kiedy sie urodził?
Pewnie chodził do jakiejś szkoły, pewnie potem prowadzał do szkoły swoje dzieci.
Niezłym źródłem są kroniki szkolne - zdjęcia grupowe i z imprez szkolnych. Jeśli nie ma kroniki może ktos z jego miejscowości ma album ze starymi zdjęciami?
Może był zaangażowany w jakieś lokalne inicjatywy; OSP, rada sołecka, gminna, śpiewał w chórze kościelnym itp
Może chodził na "eksponowanym" miejscu w procesji?
Zwykle przy okazji jakiś ważnych wydarzeń ktoś pstrykał grupowe fotki. One powinny gdzies być.
Trzeba grzecznie popytać w OSP, radzie gminy, parafii, u sąsiadów itd.
Może ktoś coś ma.
Powodzenia
pozdr
janus
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Fotografia pradziadka  PostWysłany: 21-04-2016 - 13:37
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witam.

Justyno, pytasz jak można odnaleźć fotografię przodka, który zmarł w 1956 roku. Jak napisałaś w poście Twój pradziadek był rolnikiem, mieszkał we wsi Żelazówka. Obecnie wieś Żelazówka znajduje się w gminie Dąbrowa Tarnowska, w powiecie dąbrowskim, w województwie małopolskim. Na początek należy ustalić do jakiego powiatu należała wieś Żelazówka w latach 1945 – 1956. Z tego co ustaliłem to wieś Żelazówka w tym czasie należała do powiatu dąbrowskiego [ Dabrowa Tarnowska ] w województwie krakowskim.

W 1951 roku został wydany Dekret z dnia 22 października 1951 roku o dowodach osobistych [ Dz.U. nr 55 poz. 382 ].
Art. 8. tego dekretu mówi:
„Art. 8. Dowody osobiste i tymczasowe zaświadczenia tożsamości wydają powiatowe ( miejskie ) komendy oraz komisariaty Milicji Obywatelskiej ( Biura Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych ) według miejsca zamieszkania zainteresowanego.”
Art. 9. tego dekretu mówi:
„Art.9. W celu otrzymania dowodu osobistego lub tymczasowego zaświadczenia tożsamości, o którym mowa w art. 2 ust. 2 i 3, należy przedłożyć:
1) Świadectwo urodzenia lub inny dokument, stwierdzający czas i miejsce urodzenia osoby,
2) Dokument wojskowy, stwierdzający stosunek do powszechnego obowiązku wojskowego, jeżeli osoba temu obowiązkowi podlega,
3) Zaświadczenie władzy meldunkowej stwierdzające miejsce zamieszkania,
4) Zaświadczenie z miejsca pracy lub nauki albo inny dokument stwierdzający rodzaj zajęcia lub źródło utrzymania,
5) Trzy fotografie,
6) Wypełnianą ankietę.”
Art. 15. tego dekretu mówi:
„Art. 15. Dowody osobiste i tymczasowe zaświadczenia tożsamości podlegają zwrotowi w przypadkach:
1) Utraty obywatelstwa polskiego,
2) Śmierci; w tym przypadku obowiązek zwrotu ciąży na domownikach, a w ich braku – na prowadzącym meldunki.”

Justyno, zgodnie z przepisami Dekretu o dowodach osobistych, Twój pradziadek powinien mieć dowód osobisty. Aby go uzyskać powinien dostarczyć między innymi 3 fotografie do Komendy Powiatowej [ Miejskiej ] Milicji Obywatelskiej w Dąbrowie Tarnowskiej lub Komisariatu Milicji Obywatelskiej pod, który podlegała wieś Żelazówka. Po śmierci Twojego pradziadka rodzina powinna zwrócić jego dowód osobisty do Komendy Powiatowej [ Miejskiej ] Milicji Obywatelskiej w Dąbrowie Tarnowskiej lub do Komisariatu Milicji Obywatelskiej pod, który podlegała wieś Żelazówka. Wniosek jaki można wysnuć z powyższego jest taki, że istnieje możliwość odnalezienia fotografii Twojego pradziadka. Każda jednostka Milicji Obywatelskiej miała swoje archiwum gdzie gromadziła i przechowywała dokumenty. Milicja Obywatelska miała swoje przepisy dotyczące przechowywania dokumentacji archiwalnej. Z tego co się zorientowałem to archiwa znajdujące się w Komisariatach Milicji Obywatelskiej po pewnym okresie powinny być przekazane do archiwum znajdującym się w Komendach Powiatowych [ Miejskich ] Milicji Obywatelskiej. Z Komend powiatowych archiwa też były przekazywane do archiwum znajdujących się w Komendach Wojewódzkich MO [ to jest teoria – zgodnie z przepisami – bywało różnie ]. Zatem, z tym co powyżej napisałem, teczki dowodowej [ w tym zdjęcia ] Twojego pradziadka powinnaś szukać w archiwum:
• Komisariatu MO [ obecnie Komisariat Policji ] pod który podlegała wieś Żelazówka do 1956 roku,
• Komendy Powiatowej [ Miejskiej ] Milicji Obywatelskiej w Dąbrowie Tarnowskiej [ obecnie Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej ],
• Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Krakowie [ obecnie Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie – Małopolski Komendant Wojewódzki Policji ]
• Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Tarnowie [ teraz to chyba będzie Komenda Powiatowa [ Miejska ] Policji w Tarnowie ].
Do 1975 roku powiat dąbrowski był w Województwie Krakowskim a od 1975 roku był w Województwie Tarnowskim.

Justyno, może warto spróbować poszukać fotografii pradziadka w archiwach po byłej Milicji Obywatelskiej [ obecnie Policji ]. Może zachowały się Teczki Dowodów Osobistych wydawane przez Milicję Obywatelską. To tylko moja sugestia – może warto pójść ta ścieżką? Decyzję pozostawiam Tobie.

Na podstawie przepisów o udostepnieniu materiałów archiwalnych [ informacja w poniżej zamieszczonych źródłach ] możesz na samym początku zwrócić się z zapytaniem do Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskie czy w archiwum tej jednostki Policji nie zachowała się Teczka Dowodu Osobistego [ zdjęcia ] Twojego pradziadka z lat 50 XX wieku. Możesz też zapytać gdzie przekazano [ jakie archiwum ] Teczkę Dowodu Osobistego Twojego pradziadka oraz czy taka teczka nie została zbrakowana na podstawie przepisów archiwalnych. Możesz zapytać pod jaki Komisariat Milicji Obywatelskiej podlegała wieś Żelazówka do 1956 roku i gdzie jest archiwum tego komisariatu MO – zapewne wiesz jakie pytania masz zadać.

Życzę sukcesu w odnalezieniu fotografii.
Pozdrawiam – Roman.

Żródła:
http://www.infor.pl/akt-prawny/DZU.1951 ... stych.html - Dekret o dowodach osobistych z 1951 roku

http://bip.dabrowa-tarnowska.kpp.policj ... lnych.html Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej – informacja o udostępnieniu materiałów z archiwum Policji.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
eljotnesOffline
Temat postu: Fotografia pradziadka  PostWysłany: 21-04-2016 - 14:33
Sympatyk


Dołączył: 16-12-2012
Posty: 171
Skąd: Olsztyn
Status: Offline
tak na szybko
w Komendach Policji nie będzie raczej kopert dowodowych, zostały one przekazane albo do najbliższego USC miejscowości gdzie dana osoba mieszkało, albo do Archiwum w Urzędu Miasta lub Gminy gdzie mała siedzibę Komenda Policji

pozdrawiam
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ROMAN_BOffline
Temat postu: Fotografia pradziadka  PostWysłany: 21-04-2016 - 16:55
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2012
Posty: 1192

Status: Offline
Witam ponownie.

Faktycznie, jak napisał Grzegorz, Teczki Dowodów Osobowych w latach 60 XX wieku były przekazywane do gmin [ albo do miejscowego archiwum ] gdy zmieniły się kompetencje komend powiatowych Milicji Obywatelskiej odnośnie wydawania dowodów osobistych. Informacje o możliwości poszukiwania Teczki Dowodu Osobistego w archiwum Policji osoby, która zmarła w latach 50 XX wieku, podałem jako jedną z możliwych ścieżek poszukiwawczych. Choć wydaje się mało prawdopodobne, że takie teczki są jeszcze przechowywane w policyjnych archiwach, to istnieje prawdopodobieństwo, że takie teczki mogły się zachować w policyjnych archiwach? Archiwum policji jest chyba ostatnim miejscem gdzie się można zwrócić z pytaniem o Teczki Dowodów Osobistych z lat 50 XX wieku gdy zawiodły inne ścieżki poszukiwawcze [ archiwa gmin, inne archiwa, Biura Ewidencji Ludności itp. ].

Pozdrawiam – Roman.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Justyna_MOffline
Temat postu: Fotografia pradziadka  PostWysłany: 21-04-2016 - 17:26
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2015
Posty: 39

Status: Offline
Romanie, serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź oraz wskazanie nowych kierunków poszukiwań Smile Mam nadzieję, że będą owocne.

Pozdrawiam
Justyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zipoxOffline
Temat postu: Fotografia pradziadka  PostWysłany: 05-06-2016 - 16:10


Dołączył: 14-05-2016
Posty: 5

Status: Offline
Witam,
Czy istnieje jakakolwiek możliwość otrzymania kenkarty mojego pradziadka, zmarłego w 1944? Był on mieszkającym na wsi rolnikiem. Więc czy jeżeli napiszę wniosek do archiwum o wydanie mi takiej kenkarty to czy jest możliwe że oni mi to przyślą? Z pewnego dokumentu dowiedziałem się też, że w 1927 jako dowodu tożsamości użył książeczki wojskowej - archiwum posiada tego rodzaju dokumenty? Druga sprawa, to czy rolnicy ze wsi z XIX wieku mieli swoje własne fotografie? Jeśli tak, to w czym i jak je zdobyć? Z góry dziękuję za pomoc Very Happy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.590453 sekund(y)