Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
pibiOffline
Temat postu: Archiwa Ukrainy, a ks. metr. na mikrofilmach u Mormonów  PostWysłany: 14-03-2009 - 13:18
Sympatyk


Dołączył: 14-03-2009
Posty: 18

Status: Offline
Witam serdecznie,
Mam pytanie i proszę o ewentualną pomoc w sprawie dotyczącej mikrofilmów u Mormonów i ksiąg metrykalnych znajdujących się w zasobach archiwów ukraińskich.
Na stronach Archiwów Ukrainy znalazłem informację nt. Ksiąg metrykalnych rzymsko-katolickich znajdujących się w zasobach archiwum miasta Chmielnicki:

http://www.archives.gov.ua/Publicat/CD/ ... /index.php

Nie mogę natomiast znaleźć tych ksiąg na w zbiorach Mormonów i nie wiem czy źle szukam (brak mi niestety doświadczenia w tym temacie)? Czy po prostu ich nie ma jeszcze na mikrofilmach?
Podobne pytanie dotyczy Archiwum miasta Odessa i ksiąg metrykalnych znajdujących się w jego zasobach. Na stronie Archiwów Ukrainy:

http://www.archives.gov.ua/Publicat/CD/ ... /Kn-17.php

znajdują się linki do plików z rejestrami ksiąg metrykalnych prawosławnych, rzymsko-katolickich i gromad żydowskich. Interesują mnie mnie księgi prawosławne z miasta Odessy, w rejestrze wygląda na to, że jest ich cała masa z różnych parafii miasta Odessy. Szukałem na familysearch.org. Sporo mikrofilmów z księgami jest, ale nie dotyczą samego miasta Odessa tylko miejscowości leżących w okolicach Odessy lub są to księgi parafii ewangelickich, a nie prawosławnych.
I podobne pytanie czy ja nie umiem tego znaleźć? Czy może nie ma ich na mikrofilmach?

Dodatkowe pytania na wypadek gdyby okazało się, że jednak nie ma tych ksiąg na mikrofilmach....
Czy ktoś coś wie, może ma wiedzę nt. jaka jest szansa, że w niedalekiej przyszłości pojawią się u Mormonów mikrofilmy z tymi księgami Archiwów Chmielnicki i Odessa?
Czy ktoś miał kontakt z archiwami Chmielnicki i Odessa? Czy pisząc do nich można liczyć na odpowiedz czy raczej jest to bicie głową w mur i zbędna strata czasu?
Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

Pozdrawiam
Przemek Bec
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dutchmanOffline
Temat postu: Archiwa Ukrainy, a ks. metr. na mikrofilmach u Mormonów  PostWysłany: 14-03-2009 - 21:49
Sympatyk


Dołączył: 09-05-2007
Posty: 20
Skąd: amsterdam
Status: Offline
Witram Przemku;
Sprawa nie jest prosta, ale nie niemozliwa. Po pierwsze mozesz popatrzec na stronie Mormonow jakie mikrofilmy maja oni u siebie:
http://www.familysearch.org/eng/library ... prePARTOF=
To bylo szukanie Odessy, ale mozesz poszukac innych miejscowosci. Niestety z tego co wiem, Mormoni nadawali mikrofilmom swoja numeracje ktora to nie ma nic wspolnego z numeracja prowadzona w archiwach.
Z doswiadczenia wiem, ze Mormoni nie maja na mikrofilmach wszystkich ksiag koscielnych z terenu Ukrainy. Wiecej - sadze, ze oni fotografowali tylko to, co z tamtych terenow znalazlo sie poza terytorium Ukrainy.
Przynajmniej tak przypuszczam. Najlepszym wyjsciem wydaje sie skorzystanie najpierw z zasobow Mormonow, a nastepnie przeprowadzenie kwerendy na Ukrainie. Wtedy zostana wykorzystane glowne zrodla informacji.
Piszesz " Czy ja nie umiem tego znalezc ? " . Odpowiadam Ci na to pytanie. To nie Ty nie umoiesz tego znalezc, tylko to sprawa rejestru mikrofilmow u Mormonow. Dla przykladu powiem, ze kiedy sie szuka wpisujac nazwe jakiejs wioski, mozna otrzymac niepelne dane. Nalezy szukac po nazwie miejscowosci, a takze po nazwie miejscowosci w ktorej miesci sie siedziba parafii. Takie sa moje doswiadczenia z Mormonami. Odessa jest stosunkowo duza miejscowoscia, co niestety nie ulatwi Tobie poszukiwan.
Zycze powodzenia i uporu. Nie jest to zadanie niemozliwe do wykonania !

pozdrawiam serdecznie

Jan Lukasiewicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaminska_EwaOffline
Temat postu: Archiwa Ukrainy, a ks. metr. na mikrofilmach u Mormonów  PostWysłany: 15-03-2009 - 00:31
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 25-06-2006
Posty: 95
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Witaj,
Mam trochę doświadczenia w mikrofilmach Mormonów z terenów Ukrainy.
Sądzę, że Mormoni mają zmikrofilmowane prawie wszystkie (jak nie wszystkie) zasoby archiwalne metrykaliów znajdujących się na dzisiejszej Ukrainie.
Akcja mikrofilmowania rozpoczęła się po 1998 i to co ocalało jest na mikrofilmach.
Problem w odszukaniu właściwych filmów polega na tym, że najpierw trzeba dotrzeć do spisu konkretnego ukraińskiego archiwum tzw. fondy-kolejny numer przyporządkowany jednej księdze, bo filmy mormońskie są przyporządkowane do spisu danego archiwum. Dopiero znając taki spis, jego konkretną pozycję dotyczącą danej księgi można odszukać konkretny mikrofilm.
Taki spis jest osobnym mikrofilmem u Mormonów.
Serdecznie pozdrawiam
Ewa Kamińska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pibiOffline
Temat postu: Archiwa Ukrainy, a ks. metr. na mikrofilmach u Mormonów  PostWysłany: 15-03-2009 - 10:12
Sympatyk


Dołączył: 14-03-2009
Posty: 18

Status: Offline
Witam serdecznie,

Ewuniu, Janku dziękuję Wam ślicznie za informacje, wskazówki i uwagi wygląda na to, że o krok przybliżyłem się do znalezienia tych ksiąg. Jednak dalej nie wszystko rozumiem Sad
Ewuniu z tego co napisałaś zrozumiałem, że trzeba dotrzeć najpierw do tego spisu ksiąg z numerami fondów.
W przypadku Archiwum w Odessie chyba do takiego spisu dotarłem(choć nie do końca tego jestem pewien), ale nie u Mormonów tylko na stronach Archiwów Ukrainy (link do plików podałem w pierwszym poscie w tym wątku).
Wkleję krótki przykład tego co znalazłem, nie wiem tylko czy strony portalu obsługują cyrlice i nie wyjdą mi jakieś krzaki po wysłaniu tego na forum:
„1. Херсонська губернія
2. Херсонська єпархія
3. Сретенська церква, м.Одеса
5. Народження: 1847: ф. 37, оп. 3, спр. 859; 1848: ф. 37, оп. 3, спр. 909; 1849: ф. 37, оп. 3, спр. 977; 1850: ф. 37, оп. 3-а, спр. 111; 1851: ф. 37, оп. 3-а, спр. 122;”
rozumiem, że:
„ ф. 37” to jest fond 37 (czyli to jest to o czym pisałaś)?
Z tego spisu, który ściągnąłem wynika, że wszystkie interesujące mnie księgi mają jeden fond 37.
Problem polega na tym, że spis obejmuje kilkanaście jak nie kilkadziesiąt cerkwi z Odessy, a to oznacza że jest wiele ksiąg, to już nie zgadza się z tym co napisałaś, że każda księga ma inny nr fondu (ten cały spis ma jeden fond).
Moje pytania:
1.Czy ten spis do którego ja dotarłem na stronach Archiwów Ukrainy jest dobry?
http://www.archives.gov.ua/Publicat/CD/ ... /Kn-17.php
2.Jeżeli takiego spisu z fondami nie mam to jak dotrzeć u Mormonów do mikrofilmu z takim spisem ksiąg i fondów? Jakie hasła wpisywać, żeby dotrzeć np. do spisu ksiąg metrykalnych z numerami fondów z Archiwum Chmielnicki?
3.Zakładając, że już mam fond z numer w dalszym ciągu nie wiem jak na podstawie tego fondu odnaleźć właściwy mikrofilm z księgami?

Z góry dziękuję za wszelkie dalsze informacje i wskazówki.

Pozdrawiam
Przemek Bec
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dutchmanOffline
Temat postu: Archiwa Ukrainy, a ks. metr. na mikrofilmach u Mormonów  PostWysłany: 16-03-2009 - 17:26
Sympatyk


Dołączył: 09-05-2007
Posty: 20
Skąd: amsterdam
Status: Offline
Droga Ewo;

Bardzo dobra wiadomosc !. Mam dostep do czesci danych archiwalnych ze Lwowa oraz Tarnopola, ale nigdy nie udalo mi sie natrafic na owe dane u Mormonow. Z tego co piszesz rodzi sie nadzieja, ze jednak mozna !.

Pozdrawiam serdecznie

Janek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaminska_EwaOffline
Temat postu: Archiwa Ukrainy, a ks. metr. na mikrofilmach u Mormonów  PostWysłany: 16-03-2009 - 22:10
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 25-06-2006
Posty: 95
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Do Przemka,
Fond to na nasze mniej więcej zespół archiwalny w naszych archiwach, w każdym fondzie jest sporo, bo nawet kilka tysięcy pozycji (pojedyncze księgi), wymaga to trochę cierpliwości, ale na stronie Mormonów można znaleźć film z takim spisem.
Po znalezieniu i zczytaniu takiego spisu można odnaleźć u Mormonów konkretny numer filmu dopasowany do pozycji - ze spisu, na których są konkretne księgi.
Powodzenia!
Proszę podziel się swoimi znaleziskami - moi przodkowie też z tamtych stron tzn. Odessa i Cherson
Pozdrawiam serdecznie
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaminska_EwaOffline
Temat postu: Archiwa Ukrainy, a ks. metr. na mikrofilmach u Mormonów  PostWysłany: 16-03-2009 - 22:20
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 25-06-2006
Posty: 95
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Do Janka,
Niektórych drzwi nie trzeba wyważać, są już otwarte.
Na stronie http://www.kami net.pl/kresy można już znaleźć informacje o części zasobów archiwum lwowskiego i tarnopolskiego z dopasowanym numerem filmu w zasobach Mormonów dla ksiąg wyznania rzymsko-katolickiego, odnajdując konkretną miejscowość i jej parafię.
Obecnie opracowuję księgi z archiwum lwowskiego dla ksiąg unickich, ale to jeszcze potrwa, to około 8000 pozycji.
Pozdrawiam
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SzolygaOffline
Temat postu: Archiwa Ukrainy, a ks. metr. na mikrofilmach u Mormonów  PostWysłany: 17-03-2009 - 20:31
Sympatyk


Dołączył: 05-03-2009
Posty: 70
Skąd: Bydgoszcz
Status: Offline
Witam wszystkich !
Na początku mam pytanie.Jak dowiedzieć się w jakim miejscu w Guberni
Wołyńskiej występowało/występuje nazwisko Szołyga.
Wiem tylko ,że była to szlachta wylegitymowana.Może mi ktoś poradzi od czego zacząć.
Pozdrawiam
Ryszard
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sevekOffline
Temat postu: Re: Archiwa Ukrainy, a ks. metr. na mikrofilmach u Mormonów  PostWysłany: 18-03-2009 - 08:44
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2009
Posty: 55

Status: Offline
Kaminska_Ewa napisał:
Do Janka,
Niektórych drzwi nie trzeba wyważać, są już otwarte.
Na stronie http://www.kami net.pl/kresy można już znaleźć informacje o części zasobów archiwum lwowskiego i tarnopolskiego z dopasowanym numerem filmu w zasobach Mormonów dla ksiąg wyznania rzymsko-katolickiego, odnajdując konkretną miejscowość i jej parafię.
Obecnie opracowuję księgi z archiwum lwowskiego dla ksiąg unickich, ale to jeszcze potrwa, to około 8000 pozycji.
Pozdrawiam
Ewa


proszę o podpowiedź, nie bardzo widze jak znaleźć te numery filmów - chodzi mi o miastoTurka w powiecie Turczańskim

sevek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sevekOffline
Temat postu: Re: Archiwa Ukrainy, a ks. metr. na mikrofilmach u Mormonów  PostWysłany: 18-03-2009 - 08:56
Sympatyk


Dołączył: 10-03-2009
Posty: 55

Status: Offline
Proszę o podpowiedź jak przeglądać mikrofilmy na familisearch.org - znalazłem sygnatury filmów dotyczących interesujących mnie parafii

pozdrawiam
sevek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pibiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-03-2009 - 13:47
Sympatyk


Dołączył: 14-03-2009
Posty: 18

Status: Offline
Witam,
wiadomość dla Ryszarda!
Proponuję Ci dać jeszcze raz swoje ogłoszenie w dziale pomoc, ale tworząc nowy wątek. Prawdopodobnie omyłkowo zamieściłeś ogłoszenie ze swoim pytaniem w wątku dotyczącym Mormonów i Ukrainy.
Wiele osób może przez to nie przeczytać twojego pytania.
Chyba, że administrator lub moderator może przenieść Twój post jako nowy wątek?
Pozdrawiam
Przemek Bec
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pibiOffline
Temat postu: Re: Archiwa Ukrainy, a ks. metr. na mikrofilmach u Mormonów  PostWysłany: 18-03-2009 - 14:06
Sympatyk


Dołączył: 14-03-2009
Posty: 18

Status: Offline
sevek napisał:
Proszę o podpowiedź jak przeglądać mikrofilmy na familisearch.org - znalazłem sygnatury filmów dotyczących interesujących mnie parafii


Witam,
Znalezione sygnatury pozwolą Ci zamówić mikrofilmy (wiąże się to też z uiszczeniem opłaty) w Centrum Historii Rodziny w Warszawie lub Wrocławiu, później trzeba cierpliwie poczekać na przysłanie mikrofilmów z Salt Lake City do miejsca gdzie było składane zamówienie. O ich nadejściu zostaniesz poinformowany. Mikrofilmy można przeglądać w tych dwóch ośrodkach trzeba jednak wcześniej zamówić sobie miejsce w czytelni bo tak z marszu się nie dostaniesz.
Wszystkie pozostałe informacje masz tu:
http://www.mormoni.pl/html/1/05/1,05,01,001b.html - Warszawa
http://gento.wroclaw.pl/index.php?optio ... &Itemid=46 - Wrocław
Pozdrawiam
Przemek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pibiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-03-2009 - 21:47
Sympatyk


Dołączył: 14-03-2009
Posty: 18

Status: Offline
Kaminska_Ewa napisał:

Fond to na nasze mniej więcej zespół archiwalny w naszych archiwach, w każdym fondzie jest sporo, bo nawet kilka tysięcy pozycji (pojedyncze księgi), wymaga to trochę cierpliwości, ale na stronie Mormonów można znaleźć film z takim spisem.
Po znalezieniu i zczytaniu takiego spisu można odnaleźć u Mormonów konkretny numer filmu dopasowany do pozycji - ze spisu, na których są konkretne księgi.

Witam serdecznie.
Ewuniu dziękuję bardzo za dalsze wskazówki. Niestety muszę chyba „wywiesić białą flagę” i się poddaćSad Dla mnie to albo tych mikrofilmów jeszcze nie ma katalogu Mormonów (nawet jeżeli zostały już zmikrofilmowane), albo nazwy użyte w opisie są abstrakcyjne i z niczym nie związane i dlatego ich nie mogę znaleźć. Jest jeszcze możliwość, że taka ze mnie oferma Wink Mimo kilku godzin spędzonych na przeszukiwaniu sygnatur efekt jest strasznie mizerny.
Wyszukiwałem wprowadzając przeróżne hasła i przeróżne ich kombinacje: poczynając od nazwy miejscowości, przez nazwy parafii, nazwę guberni, nazwę archiwum itp., itd. później nawet próbowałem na piechotę szukać w wynikach wyszukiwania tego konkretnego „fondu 37” z nadzieją, że wpadnę na jakiś mikrofilm gdzie w opisie będzie podany właśnie ten fond. W sumie Ani śladu ksiąg z Odessy, ani też śladu spisu z numerami mikrofilmów.
Jedyne na co natrafiłem to:

http://www.familysearch.org/eng/library ... umns=*,0,0

ale podejrzewam, że jest to tylko spis tych ksiąg z podaniem fondu (czyli to co znalazłem już wcześniej w formie pliku .doc na stronach Archiwów Ukrainy).
Chylę czoła przed pracą jaką wykonali Mormoni obfotografowując wszystkie archiwa i księgi na całym świecie, ale chyba popełnili jakiś błąd w założeniach przy ich katalogowaniu. Wg mnie ten błąd polega na bardzo mało konkretnych opisach poszczególnych mikrofilmów (przecież jeżeli jakieś zbiory dotyczą Odessy to w opisie zawsze powinno wystąpić „Odessa” i może coś więcej, ale „darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda” więc nie ma co narzekać... I tak zrobili kawał dobrej roboty.
Oddam się na chwile marzeniom...
Jak by było cudownie gdyby przeglądanie ksiąg wyglądało tak:
http://pilot.familysearch.org/recordsea ... ionDetails
bez mikrofilmów, przez internet, siedząc w domu lub na urlopie Smile)
Jeżeli baza ksiąg by była kompletna to warto by zapłacić duuuzo większe pieniądze za dostęp niż dziś się płaci za mikrofilmy. Raz płacisz i masz dostęp np. na 60 dni do bazy Smile)
Wrócę teraz na ziemie...
Nie wiem tylko co mam teraz począć z tym fantem... pisać do archiwum w Odessie?


Proszę podziel się swoimi znaleziskami - moi przodkowie też z tamtych stron tzn. Odessa i Cherson


co miałaś na myśli? Czy pisząc o znaleziskach chodziło Ci o linki do mikrofilmów które ewentualnie odnajdę?
Jeżeli o tym myślałaś to wyżej masz odpowiedz przynajmniej taka jest na tą chwile, a jeżeli tylko coś się zmieni i coś znajdę to jak najbardziej podzielę się tą wiedząSmile
Czy może chodziło o moje znaleziska dotyczące przodków w tych rejonach?
Mój antenat Bazyli Bec urodził się w Odessie 30.12.1885 roku.

Pozdrawiam
Przemek Bec
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
SzotowskaMOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-04-2009 - 20:10
Sympatyk


Dołączył: 09-08-2008
Posty: 127
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Czy ktoś mogłby mi pomóc,nie mogę znaleźć u mormonów,miejscowość Żórawno[gmina chyba Żydaczów-stanisławowskie -okręg lwowski] urodzenia z roku 1886 rzymskokatolickie-byłabym bardzo wdzięczna

_________________
Poszukiwani
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-04-2009 - 12:48
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Pozwoliłam sobie poprawić link (odsyłacz) do strony Państwa Kamińskich „Miejscowości Kresowe”, zamieszczony powyżej, gdyż jest on bardzo cenny:
Miejscowości Kresowe - WYSZUKIWARKA napisał:

Pozdrawiam serdecznie Twórców strony i życzę, aby przy tym ogromie pracy, krasnoludki były bardziej pomocne –
Virg@
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.772428 sekund(y)