Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Kuba64Offline
Temat postu: "BillionGraves" inicjatywa MyHeritage, co sądzicie  PostWysłany: 10-05-2014 - 22:39
Członek PTG


Dołączył: 01-01-2011
Posty: 536
Skąd: Włochy
Status: Offline
Witam,

oto list otrzymany z MyHeritage. Jaka jest wasza opinia o tej inicjatywie?
Pozdrawiam,
Kuba

Dzień dobry, XXX!

Cmentarze są jednymi z najcenniejszych zasobów do badania historii rodziny. Napisy na płytach nagrobnych zawierają wiele informacji na temat zmarłego, takich jak data jego urodzenia i zgonu, nazwiska krewnych, oraz niespodzianki - fotografie i epitafia.

Na całym świecie są setki tysięcy cmentarzy, ale większość z nich nigdy nie została udokumentowana, a informacje z płyt nagrobnych nie są dostępne on-line. Czas niszczy nagrobki, i z biegiem lat wiele z nich staje się nieczytelnymi Sad

Wspólnie z naszym partnerem, firmą BillionGraves, prezentujemy rozpoczętą niedawno globalną inicjatywę, mającą na celu sfotografowanie i opisanie wszystkich cmentarzy na świecie, i udostępnienie tych informacji całkowicie bezpłatnie!

Pracownicy MyHeritage rozpoczęli swoje uczestnictwo w tej inicjatywie zgodnie z filozofią „robimy to, co mówimy", i sami zdygitalizowali całe cmentarze. W kilka godzin sfotografowaliśmy ponad 50000 nagrobków w ramach największego projektu, jaki był kiedykolwiek przeprowadzony w Izraelu. Przeczytaj na naszym blogu o tym wspaniałym doświadczeniu i obejrzyj fotografie dokumentujące nasz projekt. Najlepsi genealogiczni blogerzy zgadzają się z tym, że jest to wspaniała i podniosła misja – przeczytaj wpisy, które na blogu umieścili Randy Seaver i James Tanner. Obejrzyj zapis wideo pokazujący nasz zespół przy pracy!

Ale nie możemy być przy tym projekcie sami. To jest projekt, przy którym również TY możesz zrobić bardzo dużo!
Zapraszamy Cię do dołączenia do nas przy tym wspaniałym projekcie!

Jak to działa?
1. BillionGraves to bardzo łatwa w użyciu aplikacja na iPhone i Android. Na początek kliknij tutaj, aby się zarejestrować bezpłatnie na BillionGraves na specjalnej stronie powitalnej MyHeritage.
2. Z tej strony pobierz aplikację BillionGraves na urządzenia przenośne. Program ten obsługuje 25 języków, w tym Polski.
3. Odwiedź najbliższy cmentarz i przy użyciu aplikacji zrób zdjęcia nagrobków. Do zdjęcia każdego nagrobku zostanie dołączona automatycznie informacja o pozycji GPS.
4. Na stronie internetowej BillionGraves wprowadź nazwiska i informacje, które występują na sfotografowanych nagrobkach, zarówno z Twoich zdjęć, jaki i ze zdjęć zrobionych przez innych użytkowników. Wszystkie informacje będą dostępne bezpłatnie na stronie BillionGraves oraz w wyszukiwarce MyHeritage SuperSearch. Technologia MyHeritage Record Matching będzie automatycznie badać zgodność informacji z nagrobków z Twoim drzewem genealogicznym, oraz ze wszystkimi drzewami na MyHeritage, i to całkowicie za darmo.
5. Nawet jeśli nie masz smartfonu, możesz nam pomóc. Zarejestruj się bezpłatnie. Wtedy, używając zwykłej przeglądarki internetowej, pomóż nam transkrybując napisy ze zdjęć nagrobków, które zrobili inni wolontariusze.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz wpis na blogu. Jeśli masz pytania na temat uczestnictwa w projekcie, wyślij do nas e-mail na adres cemeteryteam@myheritage.com.

Jako uczestniczący w projekcie sfotografowałem już ponad 2200 nagrobków, i muszę powiedzieć, że jest to fascynujące i wciągające. Dołącz zatem do naszej globalnej inicjatywy klikając tutaj.

Dziękuję bardzo,

Gilad Japhet
Założyciel i Prezes Zarządu
MyHeritage
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu: "BillionGraves" inicjatywa MyHeritage, co sądzicie  PostWysłany: 10-05-2014 - 22:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ta inicjatywa jest ciekawa choć widzę tu pewien metodologiczny problem.
Wydaje mi się, że najsensowniejsze jest fotografowanie CAŁYCH cmentarzy lub ich określonych części.
Przy metrykach mamy roczniki a w przypadku cmentarzy wchodzi w grę raczej podział fizyczny na alejki ale ....
Na moje oko efektem będzie powstanie bazy pojedynczych grobów lub fragmentów cmentarzy.

W Polsce wiele cmentarzy ma już dostępne w sieci wyszukiwarki często ze zdjęciami.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-05-2014 - 23:01
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31605
Skąd: Warszawa
Status: Offline
W skrócie:
nie wierzę dziadom:)
a na słowa "możesz bezpłatnie się zarejestrować, aby przekazac nam sowje prawa autorskie" to porsknęłem śmiechem

kopiowac nie wolno
reguły bez powiadomienia mogą zawsze zmienić

na pewno znajdą się chętni
ale śmierdzi na kilometr

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kuba64Offline
Temat postu:   PostWysłany: 10-05-2014 - 23:37
Członek PTG


Dołączył: 01-01-2011
Posty: 536
Skąd: Włochy
Status: Offline
Witam,

Włodku, bardzo proszę wytłumacz lepiej; nie wszyscy (tak jak ty) są specjalistami w sprawie.

Zdjęcia grobów to nie jest arcydzieło, prawa autorskie nie maja więc dużej wartości. Doskonale rozumiem jednak że wolontariusze stracą czas (za darmo) aby te zdjęcia zrobić a MyHeritage/BillionGraves będzie miał do nich prawo (tak jak by była to jego własność) i będzie mógł na nich zarobić/zyskać. To prawda. Z drugiej jednak strony będzie możliwość (za pieniądze, niestety) znaleźć, gdzieś na świecie, poszukiwany grób. Tu we Włoszech publiczne władze nie mają (i nie będą miały) środków finansowych aby zindeksować groby na cmentarzach.

Pozdrawiam,
Kuba
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-05-2014 - 23:49
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31605
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie za bardzo wiem o jakich zawiłościach piszesz. Bardzo prosto wytłumaczyłeś co i jak.
Mnie forma rozbawiła
a. jest i będzie bezpłatne - ale w "terms of use" - w kazdej chwili warunki (każde,dowolen, wszystkie) uzytkowania mogą się zmienić, bez wczesniejszego powiadomienia
b. (choc może a:) zarejestruj się bezpłatnie, aby udostępnić innym swoje zdjęcia z opisami;) a dalej "innym" tj opratorowi, bo pewności że innym coś dajesz - nie masz, dajesz przedsiębiorstwu i ono zdecyduje. Ba ( o ile dobrze domniemywam) dajesz chyba wyłączność!

to juz google+ i podobne przyjaźniej to robią

a MH (to nie MH pomysł to współpraca MH) to inna sprawa. chce kasować za "łatwiejsze wyszukiwanie" w obcych bazach..to jest jakiś pomysł. I efekt taki (przy pośrednictwie i takiej konstrukcji), że MH na wolontariacie nie zarabia formalnie:) bo MH nie dostaje od wolontariusza nnic, dostaje FS, BilionGraves etc:) ot taki patent
teraz to na farmach też nie pracowaliby niewolnicu a współpracownicy wynajetej firmy, z która plantator nie miałby przecież nic wspólnego, to nie on w relacji z nimi by był, on podpisałby umowę z pośrednikiem;) i bezpłranie (!!) np baraki udostępnił:))
mierzi mnie to (jak swego czasu GenoHeritage.eu i parę innych pomysłów

PS btw bezpłatności..
http://www.flashzone.pl/showthread.php? ... NOHERITAGE
"TREŚĆ OFERTY:
W założeniu serwis ma działać jak stoki fotograficzne.


1. Bezpłatny serwis z aktami cywilnymi potrzebnymi do poszukiwań genealogicznych. Akta będzie można przeglądać za darmo po zalogowaniu. ( dane z logowania potrzebne do wystawiania faktur i geotargetowania reklam)"
6 czerwca 2011:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Cwynar_JustynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-05-2014 - 01:50
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2012
Posty: 168
Skąd: Chicago, IL
Status: Offline
Witam,

Również dostałam takiego e-maila od MH. Nie skorzystam ponieważ obecnie już jestem zalogowana i poświęcam mój czas spełnianiu "requestów" na Find A Grave w mojej okolicy. Prawda jest taka, że jeżeli ktoś szuka grobu rodziny (znajomych itp.) powinien przeszukać wszystkie wyszukiwarki dostępne. Niestety, jeżeli są płatne to pojawia sie problem, można starać się szukać kogoś kto już jest zalogowany i zrobi dla nas przysługę. Ale nie o tym chciałam napisać.
W e-mailu z BillionGraves jest wyrażnie napisane "Odwiedź najbliższy cmentarz", czyli jest to inicjatywa ludzi mieszkających w okolicy cmentarza, bez uprzedniego porozumienia z cmentarzem. Problem z BillionGraves będzie taki sam jak z Find A Grave - niektóre cmentarze nie pozwalają na robienie zdjęć pomników/nagrobków. Nie wiem jak działa to w innych krajach, ale w Stanach jest bardzo duzo prywatnych cmentarzy. Jest tutaj jedna firma, bardzo duża, posiadająca i domy pogrzebowe i cmentarze, ktora z tego co mi wiadomo ma to zapisane w swoich regulaminach aby nikomu nie pozwalać robić zdjęć na cmentarzu. Zdjęcia mogą robić tylko i wyłącznie potomkowie w lini prostej. A więc trzeba pojechać na cmentarz osobiście (co często jest problemem). Pozatym niektórzy umarli bezpotomnie, a zarządu cmentarza to często nie interesuje. I niestety, ponieważ cmentarz jest terenem prywatnym, są przypadki, że osoby robiące zdjęcia grobów nie swoich bliskich były siłą wyrzucane z cmentarza, bądz policja była wzywana.
Ale na ten sam problem natknęłam się na cmentarzu zarządzanym przez arcydiecezję w New Jersey. Co prawda nie trzeba być potomkiem w prostej lini, ale powiedziano mi, że tylko rodzina może robić zdjęcia nagrobków. Inne osoby, które zostaną złapane na robieniu zdjęć, mogą zostać aresztowane. A więc ludzie z okolicy nie ryzykują.
Więc jeżeli BillionGraves nie będzie współpracowało z zarządcami cmentarzy to będzie to samo jak Find A Grave (tyle że płatne). Tak naprawde nie widzę w ich ofercie niczego lepszego niż Find A Grave, bo jeżeli mam zamiar odwiedzić cmentarz by odwiedzić czyjś grób to dokładna lokacja GPS nie jest aż tak konieczna. Można zadzwonić (bądz jeżeli biuro jest czynne to odwiedzić samemu) by dowiedzieć się dokładnej lokacji grobu.

Pozdrowienia,
Justyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zbbudzikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-05-2014 - 12:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 15-05-2011
Posty: 117

Status: Offline
Witam!
Cytat:
Wszystkie informacje będą dostępne bezpłatnie na stronie BillionGraves oraz w wyszukiwarce MyHeritage SuperSearch. Technologia MyHeritage Record Matching będzie automatycznie badać zgodność informacji z nagrobków z Twoim drzewem genealogicznym, oraz ze wszystkimi drzewami na MyHeritage, i to całkowicie za darmo.

Niestety Włodek ma rację za darmo to można dostać po buzi.
Technologia MyHeritage Record Matching jest dostępna dla użytkowników płatnego pakietu MH Premium.
Wychodzi na to że darmo to masz prawo dostraczyć zdjęcia, ale już za
wyszukane powiązania w MH trzeba zapłacić.

Zbyszek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-05-2014 - 13:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
zbbudzik napisał:

Niestety Włodek ma rację za darmo to można dostać po buzi.
Technologia MyHeritage Record Matching jest dostępna dla użytkowników płatnego pakietu MH Premium.
Wychodzi na to że darmo to masz prawo dostraczyć zdjęcia, ale już za
wyszukane powiązania w MH trzeba zapłacić.


Nie chwytam. Używam bezpłatnej przeglądarki, biorę skany z bezpłatnego portalu i to wielu, poprawiam je w bezpłatnym programie graficznym, mam drzewo w bezpłatnym programie genealogicznym a Ty piszesz, ze za darmo można po buzi. ???? Litości.

Jest wiele modeli biznesowych w tym wiele zakłada korzystanie za darmo z bezpłatnych usług podstawowych a za pieniądze zarabiają z podwyższonego standardu lub finansują się z reklam (do czego potrzebne jest najczęściej geotargetowanie).

Na MH biorą kasę za SmartMatching a żeby to działało potrzeba duuużej bazy danych. Różnych.

Powiem więcej i brutalniej. Na portalu genealodzy.pl tez jest wiele danych. I tak długo jak szukasz nazwiska nazwijmy to u umiarkowanej częstotliwości występowania nie ma problemu. Ale jeśli poszukasz Kowalskiego czy Nowaka i rodziny zmieniającej lokalizacje to już zaczynają się schody. Bo nawet po imionach nie poszukasz. I co byłoby złego gdyby ktoś bazując na tych samych danych postawił mocny serwer, sympatyczną technologię bazodanową dał inteligentny algorytm i zapłacił coś PTG na cele statutowe a sam brał kasę tylko de facto za łatwiejsze szukanie i uslugę typu BI a dane nadal były dostępne bezpłatnie tak jak teraz?

Tak długo jak dane są dostępne BEZPŁATNIE jest dla mnie ok. Równie dobrze można mieć pretensje do profesjonalnych genealogów.

Włodek ma rację w tym sensie, ze regulamin (którego nie czytałem) może przenosić szereg praw i za 30 lat dane mogą ulec komercjalizacji i zniknie bezpłatne szukanie. To jest ryzyko a nie to, ze za Smartmatching MH weźmie kasę. Bo HM z czegoś musi utrzymać swój personel.

_________________
pozdrawiam
Piotr


Ostatnio zmieniony przez piotr_nojszewski dnia 11-05-2014 - 19:33, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Markowski_MaciejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-05-2014 - 17:33
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-05-2010
Posty: 904
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Piotrze,
Wszystko dobrze jeżeli zmiany nastąpią za 30 lat. Na geni od ich przejęcia przez MH zmiany zasad następują co kilka miesięcy. Na MH też są częste zmiany zasad, ale mniej widoczne.
Nie zdziwię się, że za kilka miesięcy, gdy baza urośnie, smartmathing będzie pokazywało imię i nazwisko, ale za lokalizację, daty i inne osoby spoczywające w grobie będziesz musiał zapłacić.
Ale za coś MH musi utrzymać serwery i ludzi, bo nie może liczyć na darowizny jak PTG.
Maciej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_D.WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-05-2014 - 17:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-01-2008
Posty: 165

Status: Offline
Witam!

Sam fotografowałem i indeksowałem cmentarze. Na Pomorskiej stronie Towarzystwa Genealogicznego już istnieje taki projekt.
Zapraszam do współpracy Rodaków Smile

Pozdrawiam

Michał Wysocki,
koordynator indeksacji cmentarzy i miejsc pamięci z PomTG
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-05-2014 - 20:09
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31605
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ludzi serwer wynagrodzenia..
raczej przede wszystkim M&A
np o Ancestry (wtedy listopad 20112 pierwszej) http://www.reuters.com/article/2012/11/ ... TX20121129
"MyHeritage, which helps people delve into their ancestry and connect with long-lost relatives, is second in the sector behind market leader Ancestry.com, which agreed last month to be bought for $1.6 billion by a group led by Europe-based private equity firm Permira Advisors LLC"
a artykuł z okazji przejęcia przez MH geni.com (kwota nieujawniona, ale ośmiocyfrowa), wczesniej 100 000 000 za (firma istniała dwa lata!) , byt giełdowy Ancestry podobny,. wyceny w miliardy (poparte cashem, nie tylko analityczne obliczenia)
tu miliardy płacone przez przejmujących
a u podstawy tej piramidki - wolontariusze

jakos "muszą mieć czym płacić pracownikom" (ilu ich w porównaniu ze zbieraczami danych) średnio przekonuje
te miliary to nei za SmartMatch i podbne (średniozaawansowane) ale za dane przekzane za darmo przez przesyłających
czesto zmuszonych delaem "jedyny spsoób aby zobaczyć rekordy inaczej trudno dostępne)
to te milion godzin pracy są tak wycenione przez "rynek", nie znój CEO:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zbbudzikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-05-2014 - 20:53
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 15-05-2011
Posty: 117

Status: Offline
Powyższa wypowiedź Włodka wyjaśnia to o co mi chodziło.
Jak taki portal komercyjny jakby nie było MyHeritage coś daje za darmo, to trzeba szukać drugiego dna czyli kasy. Więc pisanie o tym że jest to bezpłatne jest zwykłym nadużyciem, bo do wszystkich rekordów nie ma bezpłatnego dostępu.
I oto w tym chodzi, jeszcze jeden sposób nacisku na wykupienie Premium -
SmartMatch, Record Matching i teraz BillionGraves.
A ile będzie warta ta baza danych za kilka lat!?

Zbyszek


Ostatnio zmieniony przez zbbudzik dnia 11-05-2014 - 21:05, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-05-2014 - 20:59
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31605
Skąd: Warszawa
Status: Offline
ja cały czas nie z punktu widzenia użytkownika starałem się pisać
a "współpracownika"
czyli: jeśłi sa pieniądze na przejęcia i kpitalizacja (tj właściciele zrealizowali zysk na milardy w przypadku niektórych fimr" to może czas nie bazowac na tzw "wolontriacie"
kosiecie kasę od (może naiwnych) kupujących firmę, abonamenty nie sa bezpłatne (i to nie jest tanie), produkt może i dobry
ale nie czas dwac teksty "okzja! zarejestruj się za darno (jak ałaska) i prześlij nam swoje zdjęcia i dane:)
jeszcze brakowałoby, żebym miał płacić za to że ja przesyłam Smile)))

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-05-2014 - 21:31
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1021
Skąd: Koszalin
Status: Offline
dzień dobry!
Bardzo się z Włodkiem zgadzam. Powiem więcej. Uciekając przed komercjalizacją mam też swoje "drzewo" na GENI. jakież było moje zdziwienie, kiedy kilka dni temu tam zajrzałem i GENI też już należy do MH i trzeba płacić. Cholera mnie bierze. Wszystko wykupią. Nawet koszalińską kawę MK Cafe!!! wykupili.
Krzycho z Koszalina

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jankabartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2016 - 13:32


Dołączył: 06-11-2008
Posty: 2

Status: Offline
Czy ktoś z Was robi zdjęcia dla Billiongraves?
mam techniczne pytanie, ponieważ smartfon którego obecnie używam robi dość kiepskie zdjęcia, a przymierzam się do zakupu nowego, może mi podpowiecie jaki model wybrać lub na co zwrócić uwagę przy zakupie telefonu, tak by zdjęcia były wyrażne.

Janka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.857640 sekund(y)