Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
pen60Offline
Temat postu: Odcyfrowanie metryki po polsku (cz.2)  PostWysłany: 14-04-2014 - 21:59
Sympatyk


Dołączył: 18-05-2010
Posty: 792

Status: Offline
Witam,
zwracam się z prośbą o rozszyfrowanie kilku słów podkreślonych na czerwono z aktu urodzenia.

https://plus.google.com/photos/10647059 ... 6603939598

Pozdrawiam
Marek


Ostatnio zmieniony przez pen60 dnia 09-04-2019 - 19:39, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmoonniiaaOffline
Temat postu: Odczytanie kilku słów z aktu urodzenia - jęz. polski  PostWysłany: 17-04-2014 - 17:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-04-2011
Posty: 593

Status: Offline
"Jędrzeia Gądeckiego żyiącego ... possessora dzierżawnego wsi Kozusk[?]"
"Michała Sarneckiego eraktora[?] konsumpcyinego"

Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MalromOffline
Temat postu: Odczytanie kilku słów z aktu urodzenia - jęz. polski  PostWysłany: 17-04-2014 - 20:39
Sympatyk


Dołączył: 01-12-2011
Posty: 6349

Status: Offline
...Jędrzeia Gąseckiego lycącego lat piecdziesiąt osm /58/, Possessora Dzierzawczego wsi Kozusk
tamze zamieszkałego, tudzież urodzonego Michała Sarneckiego Exaktora Konsompcyinego
lycącego lat trzydziesci szesc..

Exactor Konsupcyjny - to poborca dochodów konsupcyjnych np. miasta

Pozdrawiam,
Roman M.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pen60Offline
Temat postu: Odczytanie kilku słów z aktu urodzenia - jęz. polski  PostWysłany: 17-04-2014 - 21:27
Sympatyk


Dołączył: 18-05-2010
Posty: 792

Status: Offline
Witam Monikę i Romana
Serdeczne dzięki za pomoc w rozszyfrowaniu.
Serdeczne życzenie z okazji Swiąt Wielkanocnych

Pozdrawiam
Marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KaffiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-04-2014 - 23:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-02-2014
Posty: 190
Skąd: Łódź
Status: Offline
To jeszcze raz poproszę o pomoc bo mam problem z kilkoma dość ważnymi danymi. Oto co udało mi się dość nieudolnie przetłumaczyć.

Działo się w Uniejowie 28.07.1857 o godzinie 4 po południu. Stawił się Józef "Jałkiewicz" rataj zamieszkały w wsi "Domieszkowice?" mających lat 25 liczących W obecności Pawła Jałkiewicza brata swego lat36 i Mariana Sasiaka lat 50 liczących obu gospodarzy z Bali i okazał nam dziecie płci męskiej urodzone w "domieszkiewicach" dnia 26 miesiąca i roku bieżącego o godzinie 6 rano z jego małżonki "Marianny z Walisów" lat 25 liczącej Dziecięciu temu na chrzcie Świętym w dniu dzisiejszym ..... Piotr..... Chrzestnymi byli Paweł Jałkiewicz i Franciszka Sasiak. Akt ten stawiającym i świadkom przeczytany przez nas tylko podpiasny został gdyż stawiający i świadkowie pisać nie umieją

http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 29-134.jpg
akt 131

_________________
Asia Grzybowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmoonniiaaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-04-2014 - 19:35
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-04-2011
Posty: 593

Status: Offline
Asiu,
według mnie nazwisko ojca zapisano jako Jołkiewicz, a świadka jako Jółkiewicz.

Działo się w Uniejowie 28.07.1857 o godzinie 4 po południu. Stawił się Józef Jołkiewicz rataj zamieszkały w wsi Dominikowice lat 25 liczący W obecności Pawła Jółkiewicza brata swego lat 36 i Marcina Sasiaka lat 50 liczących obu gospodarzy z Balina i okazał nam dziecię płci męskiej urodzone w Dominikowicach dnia 26 miesiąca i roku bieżącego o godzinie 8 rano z jego małżonki Marianny z Walisów lat 25 liczącej. Dziecięciu temu na chrzcie świętym w dniu dzisiejszym odbytem nadane zostało imię Piotr a rodzicami chrzestnymi byli wyż wspomniany Paweł Jółkiewicz i Franciszka Sasiak. Akt ten stawiającemu i świadkom przeczytany przez nas tylko podpisany został gdyż stawiający i świadkowie pisać nie umieją.

Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dobrasiewicz_KarolOffline
Temat postu: Pomoc w odczytaniu danych z aktu urodzenia  PostWysłany: 05-06-2014 - 14:22
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2014
Posty: 129
Skąd: Radom
Status: Offline
Witam,

Proszę o pomoc w odczytaniu brakujących słów z aktu urodzenia mojego przodka:

http://zapodaj.net/fa1680e105ed0.jpg.html

Mnie udało się odczytać:

Roku 1817 dnia 13 miesiąca stycznia przed południem. Przed nami proboszczem Chojnackim sprawującym obowiązki urzędnika stanu cywilnego Gminy Chojnackiej Powiatu Rawskiego, w Departamencie Warszawskiem.Stawił się ... Sochacki, lat 38 mającym ... i okazał nm dziecię płci męskiej, które urodziło się w domu pod numerem pierwszym na dniu 25 w nocy miesiąca grudnia 1816 roku. Oświadczając, iż jest spłodzone z niego i Wiktori z Gałązków, lat 26 mającej, jego małżonki, i że życzeniem jego jest nadać mu imię Szczepan. Po uczynieniu powyższego oświadczenia, i okazaniu dziecięcia w przytomności włościan nie umiejących pisać Norberta ..., lat 36 mającego i Kacpra ..., lat 40 liczącym. Akt niniejszy urodzenia został stawającym przeczytany, przez nas i ojca podpisany.

Ksiądz ... Urzędnik Cywilny

Proszę równocześnie o sprawdzenie czy to co ja odczytałem, czy zrobiłem to właściwie.

Pozdrawiam
Karol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BasiaROffline
Temat postu: Pomoc w odczytaniu danych z aktu urodzenia  PostWysłany: 05-06-2014 - 16:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-01-2014
Posty: 201

Status: Offline
Ja to odcztałam tak: Stawił się urodzony Franciszek Sochacki lat 38 mający Ojciec (Oyciec) Dziecięcia Ekonom. Dalej Norbert Podlewski i Kacper Domrzycha. Ksiądz Andrzej ... Pozdrawiam BasiaR
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mmoonniiaaOffline
Temat postu: Pomoc w odczytaniu danych z aktu urodzenia  PostWysłany: 05-06-2014 - 17:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-04-2011
Posty: 593

Status: Offline
Karolu,
nazwisko ojca to Sochocki, a nazwisko świadka to Domozych.

Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dobrasiewicz_KarolOffline
Temat postu: Pomoc w odczytaniu danych z aktu urodzenia  PostWysłany: 05-06-2014 - 22:51
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2014
Posty: 129
Skąd: Radom
Status: Offline
Dziękuję bardzo, za wszelką pomoc.

W archiwum odczytali jako Sochecki, a tak na prawdę to szukam przodków Sucheckich, ale wydaje mi się, że nazwisko mogło troszkę ulec zmianie z biegiem czasu. Co to oznacza, że był ekonomem?

Pozdrawiam
Karol
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwroblewskaOffline
Temat postu: Re: Pomoc w odczytaniu danych z aktu urodzenia  PostWysłany: 06-06-2014 - 12:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3159
Skąd: Łódź
Status: Offline
Dobrasiewicz_Karol napisał:

W archiwum odczytali jako Sochecki, a tak na prawdę to szukam przodków Sucheckich, ale wydaje mi się, że nazwisko mogło troszkę ulec zmianie z biegiem czasu.
Pozdrawiam
Karol


Reguł gramatycznych nie było, wystarczy że zamiast Suchecki, zapisano Sóchecki [Sochecki].

___
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Dobrasiewicz_KarolOffline
Temat postu: Re: Pomoc w odczytaniu danych z aktu urodzenia  PostWysłany: 06-06-2014 - 23:02
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2014
Posty: 129
Skąd: Radom
Status: Offline
Masz rację Krystyna. A co to znaczy, że był ekonomem?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwroblewskaOffline
Temat postu: Re: Pomoc w odczytaniu danych z aktu urodzenia  PostWysłany: 07-06-2014 - 09:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3159
Skąd: Łódź
Status: Offline
Ekonom np.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ekonom
ale lepiej skorzystaj z funkcji „szukaj’ wpisz ekonom np.
https://genealodzy.pl/index.php?name=PNp ... nom#217821
temat poruszany na forach.

___
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bednarczyk_KamilOffline
Temat postu: Proszę o rozszyfrowanie trzech słów (jęz. polski)  PostWysłany: 01-07-2014 - 10:23
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 15-07-2012
Posty: 261
Skąd: Ostrówek/Klembów/Wołomin/Warszawa
Status: Offline
Witam, bardzo proszę o rozszyfrowanie trzech słów, podkreśliłem je na czerwono:

1. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... eeea5.html :
"... żona pozostałego Henryka Wawry ???Czecha??? w Sitnem osiadłego..."

Za nic nie mogę tego odczytać w żaden inny sposób, a żaden z innych aktów nie mówi że mój przodek Henryk Wawra był Czechem!

2. http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 290ab.html
"...Henryk Wawra, dowodzący przed nami złożonym aktem znania zrobionym przez ? ? wójta gminy..."

Gdzie mogę znaleźć akt znania? W alegatach?
Z góry dziękuję za podpowiedzi.

_________________
Pozdrawiam
Kamil Bednarczyk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kronerhalinaOffline
Temat postu: Proszę o rozszyfrowanie trzech słów (jęz. polski)  PostWysłany: 01-07-2014 - 10:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-11-2012
Posty: 118

Status: Offline
Witaj.Według mnie Czecha i drugie słowo Wielmożnego.Pozdrawiam Halina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.707840 sekund(y)