Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
jakozakOffline
Temat postu: Słaboszewo  PostWysłany: 23-03-2014 - 21:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2009
Posty: 1394
Skąd: gmina Mykanów
Status: Offline
W parafii Słaboszewo w woj. kujawsko-pomorskim w roku 1800 umarł mój pradziadek: Sebastian Panfilowicz (albo jakoś podobnie lub niepodobnie, bo z tym nazwiskiem na przestrzeni lat wyprawiano różne cuda: od Polkowicza, przez Pankiewicza, Panklewicza, Pakielewicza, Panfilowicza, Panfilowa i Panfila). Czy jest jakiś prostszy sposób zdobycia tego aktu, niż polowanie telefoniczne na księdza?
Może te metryki są gdzieś opublikowane, albo czekają na indeksację, tylko ja o tym nie wiem?


Dopisane później:
Nie chodzi o Słaboszewo w kujawsko-pomorskim, tylko o Sławoszew w łódzkim. Już napisałam do AP. Przepraszam.

_________________
Pozdrowienia. Jola Kozak
Szukam aktów: - zgonu Macieja Podczaskiego ok. 1782 Sandomierz, - chrztu Marianna Opacka c.Stanisława ok.1670, - chrztu Jan Pakielewicz (Panfilowicz) łódzkie ok.1817, - ślubu Podczaskiego z Hadziewiczówną ok. 1720


Ostatnio zmieniony przez jakozak dnia 03-04-2014 - 20:55, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakozakOffline
Temat postu: Słaboszewo  PostWysłany: 01-04-2014 - 09:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2009
Posty: 1394
Skąd: gmina Mykanów
Status: Offline
Nieśmiało jeszcze raz pytam.

_________________
Pozdrowienia. Jola Kozak
Szukam aktów: - zgonu Macieja Podczaskiego ok. 1782 Sandomierz, - chrztu Marianna Opacka c.Stanisława ok.1670, - chrztu Jan Pakielewicz (Panfilowicz) łódzkie ok.1817, - ślubu Podczaskiego z Hadziewiczówną ok. 1720
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
krystyna_skawinskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 01-04-2014 - 16:35
Sympatyk


Dołączył: 09-03-2013
Posty: 172

Status: Offline
Witam,
Jestem tu sporadycznym gościem/sympatykiem i tym razem w dodatku mam temat "nie na temat". Ale adresatka jest z pewnością właściwa.

Sprawa dotyczy Piegłowskich, a konkretnie Marcina Władysława Piegłowskiego. (kiedyś był wątek na ten temat, ale nie mogę odszukać)
W metrykach chrztów/ślubów katedry na Wawelu, są odnotowane chrzty Piegłowskich - dzieci Marcina - zastępcy wielkorządcy zamku - i jego żony Marianny z Drzewieckich.
Jest też wpis chrztu Łukasza Aleksandra Dąmbskiego (syn Stanisława i Krystyny z Drzewieckich); matka chrzestną Łukasza Aleksandra została "Marianna Piegłowska, żona zastępcy wielkorządcy zamku"; czyli żona Marcina.
Na moją "babską intuicję" to Krystyna z Drzewieckich Dąmbska i Marianna z Drzewieckich Piegłowska to prawdopodobnie siostry. Tym bardziej, że Dąmbscy i Piegłowscy mają pewne "powinowactwa terytorialne" - a mianowicie majątki w parafii Słaboszów. Oni musieli się znać z tego terenu w tamtym czasie.
Nie mogę jednak namierzyć miejscowości skąd mogłyby się wywodzić Drzewieckie - Krystyna i Marianna.

Jolu - co Ty na to?
A może masz jakieś dokładniejsze dane odnośnie Drzewieckich ?

W kolejnym pokoleniu też są jakieś powiązania, bo tenże Łukasz Aleksander, który będzie już do końca życia Aleksandrem , poślubił w Kazimierzy Wlk. w 1769 roku Annę Łubieńską, córkę Zygmunta i Cecylii Opackiej, która z kolei była wnuczką Zygmunta Opackiego i Zuzanny Schad von Mittelbiberach.

Aleksander Dąmbski to w moim przypadku przodek bezpośredni ( w jednej z linii). Tak więc jeśli udałoby sie udowodnić, że panny Drzewieckie były siostrami - miałybyśmy cienką pajęczą nić powinowactwa.

Z pozdrowieniami
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakozakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-04-2014 - 09:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2009
Posty: 1394
Skąd: gmina Mykanów
Status: Offline
Nie mam innych danych Sad.
To moi przodkowie w prostej linii.

Wiem tyle, że Marcin Piegłowski i jego żona Marianna z Drzewieckich byli rodzicami Krystyny, która wyszła za Stanisława Opackiego. Ten Stanisław był ojcem Marianny Opackiej, żony Piotra Pawła Hadziewicza. Oni z kolei byli rodzicami Józefa Hadziewicza - ojca NN kobiety, która wyszła za NN Podczaskiego, który był prapradziadkiem mojego prapradziadka: Wacława Ludwika Michała Podczaskiego.

A ten Zygmunt Opacki i Zuzanna Schaded von Mitelbibrach to moi pra... Rodzice w/w Stanisława.

Alexander Dąmbski był z kolei świadkiem na ślubie Marianny Opackiej z Piotrem Pawłem Hadziewiczem w Kazimierzy w 1688 roku.

_________________
Pozdrowienia. Jola Kozak
Szukam aktów: - zgonu Macieja Podczaskiego ok. 1782 Sandomierz, - chrztu Marianna Opacka c.Stanisława ok.1670, - chrztu Jan Pakielewicz (Panfilowicz) łódzkie ok.1817, - ślubu Podczaskiego z Hadziewiczówną ok. 1720


Ostatnio zmieniony przez jakozak dnia 03-04-2014 - 20:58, w całości zmieniany 3 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jackunOffline
Temat postu: Re: Słaboszewo  PostWysłany: 02-04-2014 - 18:41
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-02-2011
Posty: 371

Status: Offline
Sęk w tym, że parafia w Słaboszewie została erygowano w roku 1935. Ponadto w roku 1800 umierali zazwyczaj pradziadkowie naszych pradziadków. Więc coś tu chyba nie tak Smile

Mówiąc poważnie - z metrykami sprzed roku 1810 mogą być kłopoty. Jedynym źródłem są księgi kościelne prowadzone w łacinie. Nie wszędzie się zachowały, a te które się zachowały są w archiwach akt dawnych lub archiwach kościelnych, choć część ksiąg, zwłaszcza z drugiej połowy wieku XVIII, może być nadal w parafiach.

jakozak napisał:
W parafii Słaboszewo w woj. kujawsko-pomorskim w roku 1800 umarł mój pradziadek: Sebastian Panfilowicz (albo jakoś podobnie lub niepodobnie, bo z tym nazwiskiem na przestrzeni lat wyprawiano różne cuda: od Polkowicza, przez Pankiewicza, Panklewicza, Pakielewicza, Panfilowicza, Panfilowa i Panfila). Czy jest jakiś prostszy sposób zdobycia tego aktu, niż polowanie telefoniczne na księdza?
Może te metryki są gdzieś opublikowane, albo czekają na indeksację, tylko ja o tym nie wiem?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakozakOffline
Temat postu: Re: Słaboszewo  PostWysłany: 02-04-2014 - 19:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2009
Posty: 1394
Skąd: gmina Mykanów
Status: Offline
Spójrz na metrykę:
https://plus.google.com/photos/11590911 ... 6909236754

_________________
Pozdrowienia. Jola Kozak
Szukam aktów: - zgonu Macieja Podczaskiego ok. 1782 Sandomierz, - chrztu Marianna Opacka c.Stanisława ok.1670, - chrztu Jan Pakielewicz (Panfilowicz) łódzkie ok.1817, - ślubu Podczaskiego z Hadziewiczówną ok. 1720
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jackunOffline
Temat postu: Re: Słaboszewo  PostWysłany: 02-04-2014 - 20:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-02-2011
Posty: 371

Status: Offline
Trzeba było tak od razu...

Należy się zwrócić do AP w Łodzi o wykonanie skanów do alegat ślubu, którego dotyczy odnośnik poniżej. Wśród nich powinien być odpis aktu zgonu, który jest wzmiankowany w metryce.

PS. Przypuszczam, że pomylono nazwę parafii - być może chodzi o Sławoszew w dawnym woj. kaliskim.

A propos, Seligi są mi bliskie - tam urodziła się moja babcia i mieszkała na przełomie XIX i XX w. większość rodziny od strony mojej mamy.

jakozak napisał:
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jakozakOffline
Temat postu: Re: Słaboszewo  PostWysłany: 03-04-2014 - 09:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2009
Posty: 1394
Skąd: gmina Mykanów
Status: Offline
No popatrz, jackun, (przepraszam, ale nie ma imienia), czemu nie zajrzałam do Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego? Zawsze tak robię, a tym razem mnie oćmiło. Dziękuję Ci bardzo.


...Coś wspaniałego! Są alegaty do roku 1817 w AP Łódź. Smile
Już napisałam do nich. Jeszcze raz Ci dziękuję, jackun.

_________________
Pozdrowienia. Jola Kozak
Szukam aktów: - zgonu Macieja Podczaskiego ok. 1782 Sandomierz, - chrztu Marianna Opacka c.Stanisława ok.1670, - chrztu Jan Pakielewicz (Panfilowicz) łódzkie ok.1817, - ślubu Podczaskiego z Hadziewiczówną ok. 1720
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.766447 sekund(y)