Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Cwynar_JustynaOffline
Temat postu: Badania DNA z przymrużeniem oka  PostWysłany: 23-01-2014 - 00:11
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2012
Posty: 168
Skąd: Chicago, IL
Status: Offline
Witam,

Na wstępie powiem, że nie tworze tego tematu by czytać kłótnie o tym który serwis od badań DNA jest lepszy, czy o tym że genealogia i genetyka to nie związane tematy. Każdy ma prawo do swojej opini. Nie chce wysłuchiwać o 'mojszych' i 'twojszych' racjach. Jeżeli ktoś pragnie o tym dyskutować to zapraszam do innych, już o tym istniejących tematów.

Tutaj chciałabym porozmawiać o badaniach DNA pół żartem pół serio. Podzielić się moimi wynikami i poczytać o waszych doświadczeniach na ten temat.

Dostałam całkiem niedawno wyniki badań z Ancestry.com. Nie zrobiłam ich by drzewo genealogiczne mojej rodziny samo się napisało. Zrobiłam te badania z czystej ciekawości. A wyniki na tyle mnie zaskoczyły, że zamówiłam, z innego serwisu, 2 zestawy - dla mnie i dla mojego ojca. Zobaczymy co one pokażą.

Wracając do AncestryDNA, wykazało mi 82% pochodzenia wschodnio europejskiego, czyli słowiańskiego. Normalne, jak dla mnie, bo w większości wystepują u mnie w drzewie nazwiska polskie. Wiem, wiem - nazwisko nie zawsze oznacza pochodzenie. Mam też w drzewie dużo nazwisk niemieckich (niemieckich spolszczonych), a tu zonk! Wyniki pokazują, że z europy zachodniej (opejmuje to głównie Niemcy, Francję, Luksemburg, Austrię i Szwajcarię) mam mniej niż 1% DNA. Zrobiło sie ciekawie...
Na drugim miejscu (po 82%) mam 8% podobieństwa DNA z ludzmi z... Irlandii! Przynaje, lubie piwo, piłkę nożną i rygby ale skąd Irlandia??? Co prawda tłumaczyłoby to dlaczego mój ojciec tak bardzo lubi zielony Wink
Czytając różne informacje, blogi, fora no i historię ludów można by stwierdzić, że wcale nie mam przodków z Irlandii a odwrotnie - część celtów, zanim dotarła do Irlandii, przechodząc przez tereny obecnej Polski oderwała się, osiedliła na naszych terenach i po jakimś czasie wymieszała z ludnością słowiańską.
Wyniki rownież wykazały 3% pochodzenia Brytyjskiego, 4% Skandynawskiego i szczatkowe ilości z Finlandii/Północnej Rosji. Mam część rodziny z terenów Kaszub/Powiśla i (podobno) Żmudzinów z Litwy. A to były tereny gdzie Skandynawowie (Wikingowie) i Finowie bywali,i pokojowo i w poszukiwaniu draki.
Ostatnie 2% to tereny centralnej Azji - Iran, Afganistan, Kazachstan i reszta Stanów Wink To pewno pozostałości z wędrowki ludów, wyjścia z Afryki poprzez bliski wchód, centralną azje i na zachód do Europy.

Jeszcze raz, traktuję to jako ciekawe doświadczenie i zabawę, bo przecież nie przestane szukać przodków i rozpisywać drzewa. Wędrówki ludów, mieszanki etniczne, ludność napływowa - to wszystko norma i wiadome jest, że nie ma nikogo w 100% jednej narodowości (zważywszy, że narodowość to rzecz sztuczna tak naprawdę).

A w tym roku na paradę z okazji dnia Św. Patryka idę w zielonej koszulce z napisem "Kiss me, I'm (8%) Irish!" ;D

Pozdrawiam,
Justyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Badania DNA z przymrużeniem oka  PostWysłany: 23-01-2014 - 00:18
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
to tak z przymrużeniem: z obecną (przebadanąSmile ludnością Niemiec, Francji, Luksemburga etc masz 1%
a 8% z obecną ludnością Irlandii to pewnie niedługo będzie miał każdu znad Wisły
kwestia jak szybko i w jakim syopniu przemieszcza się obecna wędrówka ludówSad
te 3% brytykskości to zonk (znaczy się że około 1/3 z 3% to Pakistan, Indie, Afryka..to niemało w siódmym pokoleniu Hindusa miałas!!)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Cwynar_JustynaOffline
Temat postu: Badania DNA z przymrużeniem oka  PostWysłany: 23-01-2014 - 00:30
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2012
Posty: 168
Skąd: Chicago, IL
Status: Offline
no w 2004 roku wędrówka ludów wzrosła bardzo znaczaco Wink
haha może i był Hindus, w siódmum pokoleniu w dwóch liniach mam ojciec N.N., tylko Bóg wie kim naprawde byli ci N.N. Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
alusOffline
Temat postu: Badania DNA z przymrużeniem oka  PostWysłany: 23-01-2014 - 00:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2008
Posty: 127

Status: Offline
Dziwne wnioski wyciągnięte na podstawie prawdopodobieństwa. Według badań DNA można za to z dużą dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, ze nie było czegoś takiego jak wędrówi ludów. To jest niestety tylko teoria, która ma się nijak do obecnego stanu wiedzy nad rozmieszczeniem poszczególnych haplotypów na mapie Europy.
Raczej sugeruj się w drugą stronę - gałąź jakiejś twojej rodziny - część z nich pojechała na wyspy (kto wie? może jak podbijali Anglię?) i tam się osiedliła. A że i obecnie dużo ludzi ciągnie do UK omijając szerokim łukiem pewne kraje jak Francja czy Belgia (drogo!) spowoduje, że za kolejne 1000 lat ktoś stwierdzi, że to prawdopodobieństwo napotkania rodziny w różnych miejscach wzrosło o rząd wielkości Wink

_________________
===========
Arek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Badania DNA z przymrużeniem oka  PostWysłany: 23-01-2014 - 00:42
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
e..angoli w Polszcze bywało i północne Rosji tyż
od prób kolonizacji z Krzyżakami przez Opriczninę i Kompanię Moskiewską do pobytu w Krakowi eJohna De i innych wysłanników
Polaków tam też (cofam się do XVI wieku żeby mniej więcej się zgadzało) "trochę" faktycznie jeździło, często bez osiedlenia
ale żeby aż tak dużo pozostawili potomków...?Smile

Ps chyba się w końcu skuszęSmile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rurb68Offline
Temat postu: Badania DNA z przymrużeniem oka  PostWysłany: 23-01-2014 - 00:56
Sympatyk


Dołączył: 10-07-2011
Posty: 59

Status: Offline
Przyznam się, że zupełnie nie wiem dlaczego firmy badające DNA wypisują takie bzdury. Wyznaczając mtDNA i Y-DNA (te tylko u mężczyzn) nie wyznaczymy procentowego udziału naszych przodków bo te geny są przenoszone tylko w linii męskiej (Y-DNA) i żeńskiej (mtDNA). Przypuszczam, że te procenty to szacunkowy rozkład twojej grupy na świecie - czyli niewiele ma to wspólnego z bezpośrednimi twoimi przodkami.
Dużo ciekawsze są same wyniki - szczególnie jak da się je przypisać w konkretnej lokalizacji możliwie dalekiej przeszłości. Niestety na razie badań z terenu Polski bardzo mało więc nie ma z czym się porównywać.
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Badania DNA z przymrużeniem oka  PostWysłany: 23-01-2014 - 01:02
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
miało być z przymrużeniem Smile

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Cwynar_JustynaOffline
Temat postu: Badania DNA z przymrużeniem oka  PostWysłany: 23-01-2014 - 01:44
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2012
Posty: 168
Skąd: Chicago, IL
Status: Offline
no właśnie, miało być z przymrużeniem... tak jak napisałam na początku, nie zrobiłam testu by samo sie drzewo teraz napisało. Oczywiście, że nie znajde po tym przodków dokładnie i dosłownie co do jednego. Chociaż są historie ludzi którzy odnaleźli krewnych i kuzynów gdzie albo była adopcja albo rozdzielenie rodziny z innego powodu. Ale nie po to robiłam testy. Chociaż przyznam, fajnie było by znaleść tych nieszczesnych N.N. Wink

W tym temacie chciałabym bardziej zachęcić innych którzy testy zrobili by podzielili się wynikami badań DNA (bez zbędnych komentarzy sceptyków) i tym co znależli do tej pory w ksiegach. Tak, z ciekawości...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
misty69Offline
Temat postu:   PostWysłany: 23-01-2014 - 05:20
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-03-2008
Posty: 176

Status: Offline
Wyniki z ancestry prosze zaladowac na gedmatch.com . Moje wyniki family finder z familytreedna.com w gedmatch admixture --> Eurogenes -->K36


Population
Amerindian -
Arabian -
Armenian -
Basque 0.53%
Central_African -
Central_Euro 8.39%
East_African -
East_Asian -
East_Balkan 8.29%
East_Central_Asian -
East_Central_Euro 29.29%
East_Med -
Eastern_Euro 15.55%
Fennoscandian 10.07%
French 2.15%
Iberian 6.09%
Indo-Chinese -
Italian 0.12%
Malayan -
Near_Eastern -
North_African -
North_Atlantic 6.52%
North_Caucasian 0.44%
North_Sea 12.59%
Northeast_African -
Oceanian -
Omotic -
Pygmy -
Siberian -
South_Asian -
South_Central_Asian -
South_Chinese -
Volga-Ural -
West_African -
West_Caucasian -
West_Med -

Opis http://bga101.blogspot.com.au/2013/03/e ... match.html
pzdr
misty69
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Re: Badania DNA z przymrużeniem oka  PostWysłany: 23-01-2014 - 09:44
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
e..angoli w Polszcze bywało i północne Rosji tyż
od prób kolonizacji z Krzyżakami przez Opriczninę i Kompanię Moskiewską do pobytu w Krakowi eJohna De i innych wysłanników
Polaków tam też (cofam się do XVI wieku żeby mniej więcej się zgadzało) "trochę" faktycznie jeździło, często bez osiedlenia
ale żeby aż tak dużo pozostawili potomków...?Smile

Ps. chyba się w końcu skuszęSmile



Pojechać i zostawić dużo potomków??????

czy

poddać się badaniu? Mr. Green Wink

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
endriu1965Offline
Temat postu: Re: Badania DNA z przymrużeniem oka  PostWysłany: 23-01-2014 - 10:01
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2010
Posty: 43
Skąd: Sieradz
Status: Offline
Witam forum
Z przymrużeniem oka.
Justyna ile takie badanko kosztuje,to tak z ciekawości i czy nie lepiej przeznaczyć tej kasy na faktyczne poszukiwania i wyjazdy turystyczno-krajoznawcze po terenie pobytu naszych szacownych przodków.
Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Badania DNA z przymrużeniem oka  PostWysłany: 23-01-2014 - 10:19
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Małgorzata_Kulwieć napisał:
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
e..angoli w Polszcze bywało i północne Rosji tyż
od prób kolonizacji z Krzyżakami przez Opriczninę i Kompanię Moskiewską do pobytu w Krakowi eJohna De i innych wysłanników
Polaków tam też (cofam się do XVI wieku żeby mniej więcej się zgadzało) "trochę" faktycznie jeździło, często bez osiedlenia
ale żeby aż tak dużo pozostawili potomków...?:)

Ps. chyba się w końcu skuszę:)



Pojechać i zostawić dużo potomków??????

czy

poddać się badaniu? :mrgreen: :wink:


zrobić płatny serwis to ogarniający w sposób przystępny

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Re: Badania DNA z przymrużeniem oka  PostWysłany: 23-01-2014 - 10:24
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam Justyna, czy Twoje badania czasem nie oparte o ten opis który tu podaję w linku, łudząco podobne te wyniki, tylko fachowo przyozdobione procentami, a może to ja tak to widzę, podaje jeszcze dwie ruchome mapki i pozdrawiam - Julian ;

http://www.youtube.com/watch?v=ugqGueQ9 ... ure=fvwrel
http://www.youtube.com/watch?v=KyLSUZ1q ... watch-vrec


Ostatnio zmieniony przez Sawicki_Julian dnia 24-01-2014 - 10:13, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rurb68Offline
Temat postu: Re: Badania DNA z przymrużeniem oka  PostWysłany: 23-01-2014 - 10:42
Sympatyk


Dołączył: 10-07-2011
Posty: 59

Status: Offline
Andrzeju - cena zależy od firmy i zakresu badań. Czy warto? Może warto a może nie warto - zawsze trochę nauki się posunie do przodu. To tak jak spytać czy warto się dowiedzieć, że jeden z przodków np. urodzony 400 lat temu miał na imię Roch. Czy warto ślęczeć latami nad starymi księgami?
Włodku - na temat badań genetycznych krąży więcej mitów i legend niż prawdziwych informacji. Tak mi się oczy szeroko otwierają, że aż nie mogę ich przymrużyć.
Julianie - zupełnie nie rozumiem o co ci chodzi. W tych publikacjach nie widzę nic o badaniach DNA. (u mnie jedna mapka nie działa)
Robert
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Cwynar_JustynaOffline
Temat postu: Re: Badania DNA z przymrużeniem oka  PostWysłany: 23-01-2014 - 11:37
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2012
Posty: 168
Skąd: Chicago, IL
Status: Offline
Andrzeju - $99 plus podatek, i brak kosztów pocztowych wysyłając ze stanu do stanu. Wyjazd turystyczno-krajoznawczy ode mnie do Polski to koszta ponad $3000... Pozatym do Ukrainy to teraz nie bezpiecznie...

Julianie - wpisu z linku nie czytałam, podobne filmy na youtube napewno ogladałam kawał czasu temu (pierwszy link nie otwiera mi sie) A wpis moj oparty jest o wyniki które dostałam... ale napewno nie jestem jedyna z takimi czy bardzo podobnymi wynikami.

Popieram wpis Robercie, mnie babcia i mama sie pytaja czy warto marnować kase na zamawianie mikrofilmów i siedzenie nad tym godzinami. Każdy ma inne hobby i na co innego pieniadze wydaje.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.297481 sekund(y)