Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
asia222Offline
Temat postu: pomoc w odczytaniu aktu urodzenia  PostWysłany: 13-01-2014 - 17:07


Dołączył: 08-01-2014
Posty: 6

Status: Offline
Posiadam od jakiegoś czasu akt urodzenia babci ale jest po ukraińsku i nie mogę odczytać rubryki dotyczącej matki .Czy ktoś z państwa mógłby mi pomóc .Mam jeszcze ksero aktu urodzenia siostry babci i jest napisane łaciną ale niestety dla mnie też nieczytelne.proszę o pomoc
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_SwierzbOffline
Temat postu: pomoc w odczytaniu aktu urodzenia  PostWysłany: 13-01-2014 - 17:18
Sympatyk


Dołączył: 11-08-2009
Posty: 298
Skąd: Łódź
Status: Offline
Podeślij linki, a na pewno ktoś pomoże Smile Ale wydaje mi się, że opublikuj to w części forum dotyczącej tłumaczeń.

Pozdrawiam Tomek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Batogowski_SergijOffline
Temat postu: pomoc w odczytaniu aktu urodzenia  PostWysłany: 13-01-2014 - 17:20
Sympatyk


Dołączył: 07-04-2012
Posty: 257

Status: Offline
Cześć Asiu, spróbuję jaknajbardziej, bo jestem Ukraińcem, mieszkam w Ukrainie i w moich żyłach płynie przynajmnie 80% ukraińskiej krwi. Otóż, podaj link do skanu a spróbuję to odczytać.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
asia222Offline
Temat postu: pomoc w odczytaniu aktu urodzenia  PostWysłany: 13-01-2014 - 17:47


Dołączył: 08-01-2014
Posty: 6

Status: Offline
oto link

https://imageshack.com/i/5m6gqfj

Asia

albo ten
http://imagizer.imageshack.us/v2/800x60 ... 2/6gqf.jpg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
asia222Offline
Temat postu: pomoc w odczytaniu aktu urodzenia  PostWysłany: 15-01-2014 - 19:21


Dołączył: 08-01-2014
Posty: 6

Status: Offline
czy może znajdzie się jednak ktoś kto sie z tym zmierzy bardzo proszę.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwroblewskaOffline
Temat postu: Re: pomoc w odczytaniu aktu urodzenia  PostWysłany: 15-01-2014 - 22:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3158
Skąd: Łódź
Status: Offline
asia222 napisał:
Mam jeszcze ksero aktu urodzenia siostry babci i jest napisane łaciną ale niestety dla mnie też nieczytelne.proszę o pomoc


Łacina też jest bardzo mało czytelna, może podpowiesz jak powiększyć foto które wstawiłaś?

___
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Re: pomoc w odczytaniu aktu urodzenia  PostWysłany: 15-01-2014 - 22:11
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam, mnie wychodzi tak ;
1- 1926 r ur. 7 stycznie , ochrzczona 8 marca 1926 r. Stefania córka Jana Kaczmar, syn Andrzeja i Joanny Krupa ( matka) - Maria ? z Krożałów ? i Ignacego .....
2- 1923 r. ochrzczona Katarzyna córka Kazimierza i Marii ..... , czy dobrze też nie wiem, bo wcale nie znam Ukraińskiego, tylko czytam metodą macajewa - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu: Re: pomoc w odczytaniu aktu urodzenia  PostWysłany: 15-01-2014 - 22:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Fotki sugeruje zapisac na dysk. I wtedy powiększac.
w obu jest
Maria
1926
Maria filia Mrówacz ? ... też widze Ignacego i słowo Kopka na dole Hajdukowycz ale to chyba podpis
1923
Maria ......Kopka

Strzelałbym, ze nazwisko to Kopka.
Ale moze to strzał obok tarczy.

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kwroblewskaOffline
Temat postu: Re: pomoc w odczytaniu aktu urodzenia  PostWysłany: 16-01-2014 - 10:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-08-2007
Posty: 3158
Skąd: Łódź
Status: Offline
piotr_nojszewski napisał:
Fotki sugeruje zapisac na dysk. I wtedy powiększac.
w obu jest
Maria
1926
Maria filia Mrówacz ? ... też widze Ignacego i słowo Kopka na dole Hajdukowycz ale to chyba podpis
1923
Maria ......Kopka

Strzelałbym, ze nazwisko to Kopka.
Ale moze to strzał obok tarczy.


Dziękuję za sugestie, od zawsze tak robię. ale powiększanie nie zmienia faktu, że zdjęcie staje się coraz mniej czytelne i uważam że jest źle wstawione.

Schemat zapisu łacińskiego bywał taki
Np. Matka dziecka - Imię – córka czyja – imię i nazwisko ojca - imię matki z domu[ urodzona natae] nazwisko – ewentualnie zawód [rolnicy?] skąd.
I mam pytanie co to oznacza Maria córka ….. ŁOÓ..? nie wiedzę zapisu w tłumaczeniu.

Ojciec może Jan Kaczmar rolnik [agricola z miejscowość?] syn Andrzeja i Anny urodzonej Kraja [Krupa]?

__
Krystyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Batogowski_SergijOffline
Temat postu: Re: pomoc w odczytaniu aktu urodzenia  PostWysłany: 16-01-2014 - 11:45
Sympatyk


Dołączył: 07-04-2012
Posty: 257

Status: Offline
asia222 napisał:


Na tym 2-m linku w temacie po liczbie 1926 jest napisane: Копії метрик, czyli: Kopii metryk, dalej nic mi się nie kojaże...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
asia222Offline
Temat postu: Re: pomoc w odczytaniu aktu urodzenia  PostWysłany: 16-01-2014 - 13:56


Dołączył: 08-01-2014
Posty: 6

Status: Offline
Kochani bardzo dziękuję za odzew jesli chodzi o ojca to wiem że jest to Jan Kaczmar rolnik z Kopysna syn Andrzeja i ---- z domu Krupa jeśli zaś chodzi o matkę to: Maria córka ----Łoś i ------- rolników z Kopysna .Bardzo zależy mi na tym nazwisku panieńskim którego nie jestem pewna bo mnie też wychodziło Kopko ale mam problem bo zaglądałam do koperty dowodowej prababci i ona podawała że jej matka to : raz Karolina Czawa raz Czała .Więc sama nie wiem .Z odpisu aktu urodzenia przysłanego w 1947 roku do miejscowości do której była przesiedlona widnieje jako Maria Kaczmar córka Michała i Karoliny Czawa i na tej podstawie było potem to wpisane w dokumenty które znalazłam w kopertach dowodowych .To są akty urodzenia córek Mari Kaczmar bo jej akt urodzenia zaginął ,nie mają go w Fredropolu a odpis który był w kopertach pochodził z parafii Rybotycze czy możliwe jest ze ksiądz rzymskokatolicki posiada akty urodzenia grekokatolików? Strasznie dużo informacji ale to się skomplikowało i nie wiem gdzie dalej szukać i kogo czy Kopko czy Czawa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RoRo500Offline
Temat postu: Re: pomoc w odczytaniu aktu urodzenia  PostWysłany: 16-01-2014 - 16:17
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-06-2009
Posty: 741
Skąd: SF Bay Area, USA
Status: Offline
Maria córka Michała Łoś i Akwiliny Kopko
tak zgaduję

Pozdrawiam,
Roman
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
asia222Offline
Temat postu: Re: pomoc w odczytaniu aktu urodzenia  PostWysłany: 18-01-2014 - 11:16


Dołączył: 08-01-2014
Posty: 6

Status: Offline
dzięki wszystkim za pomoc , Akwilina czy to jest imię ukraińskie nigdy się z takim nie spotkałam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RoRo500Offline
Temat postu: Re: pomoc w odczytaniu aktu urodzenia  PostWysłany: 18-01-2014 - 18:27
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-06-2009
Posty: 741
Skąd: SF Bay Area, USA
Status: Offline
Imie rzadkie: http://pl.wikipedia.org/wiki/Akwilina
Nie wiem czy popularniejsze w kościele prawosławnym. Na rosyjskiej wikipedii podane jako imię pochodzenia łacińskiego: http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0% ... 0%BD%D0%B0

Pozdrawiam,
Roman
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
asia222Offline
Temat postu: Re: pomoc w odczytaniu aktu urodzenia  PostWysłany: 22-01-2014 - 21:17


Dołączył: 08-01-2014
Posty: 6

Status: Offline
dziękuje za wszystkie odpowiedzi
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.649439 sekund(y)