Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
zetkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-02-2009 - 11:27
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-01-2008
Posty: 461

Status: Offline
W odpowiedzi na decyzje powołałabym sie do przepisów m.in interpretacji trybunału i mSWia do tego wszystkiego nie wnioskowałeś o odpisy a jedynie o kopie
tak wiec nie jest to odpowiedz na twój wniosek Smile jak rozumiem
Wg pewnej odpowiedzi wyższej instancji bodaj że wojewody kujawsko-pomorskiego ( było to tu na forum) na podobne pismo uzasadniono ze organ nie jest władny do zmiany kwalifikacji prawnej żądania ( w tym wypadku kopii na odpis )

_________________
Pozdrawiam
Żaneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janusz_NapiorkowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-02-2009 - 13:13
Sympatyk


Dołączył: 09-04-2008
Posty: 43

Status: Offline
Dokładnie jak pisze zetka, w moim wypadku na wniosek o kserokopię (kopię aktu nie mającą mocy dokumentu urzedowego) urzednik odpisał, że muszę uiścić opłatę za odpis. Ponowne pismo z pogrubionym "lserokpia" i wskazaniem umocowania prawnego podziałało znacząco. Kilka dni temu otrzymałem kolejną partię interesujących mnie kserokopii, które jeszcze jakiś czas temu były nie do dostania "bo takich kopii to ja nie mogę zrobić, przepis zabrania".
Nie daj się zbyć niczym Kefas

PS Urząd o którym pisze to Wizna, blisko Łomży, Twoje strony ...
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Izabela_MarzolOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2009 - 20:17


Dołączył: 07-10-2008
Posty: 7

Status: Offline
Ostatnio udało mi się w jednym z USC 'uświadomić' Panią że kopie można jak najbardziej wydawać i dzięki temu uzyskałam aż 5 kopii różnych aktów z tego USC.
Jednak dzwoniąc dzisiaj do kolejnego z pytaniem czy jest możliwe wykonanie kopii Pani powiedziała że nie ma prawnych przeciwskazań, ale nie zrobi tego, ponieważ przy kserowaniu księgi ulegają zniszczeniu. Jakiego argumentu mogę użyć żeby Pani jednak wykonała mi te kopie? Dodam że akty pochodzą z 1961 i 1970 roku więc nie sądzę żeby ich stan jakoś mocno się pogorszył po wykonaniu kserokopii.

Pozdrawiam
Iza
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Młochowski_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-02-2009 - 20:58
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
Proszę poprosić o kserokopię, skan lub fotokopię. Jeśli rzeczywiście przemawia przez nich troska o księgi to powinni wykonać fotokopię. Przy okazji będzie to dla nich tańsze. Tak czy inaczej proszę złożyć prośbę na piśmie i uzyskać pisemną odmowę. Bez tego nie ma możliwości odwołania się od decyzji.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Jacek Młochowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
baasikOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-02-2009 - 09:56
Sympatyk


Dołączył: 12-01-2009
Posty: 28

Status: Offline
Ja tak właśnie zrobiłam po mojej ostatnio przeprowadzonej rozmowie z USC i stanowczej odmowie (telefonicznej). Powiedziałam, że wyślę wniosek i proszę o pisemne uzasadnienie odmowy. Ciekawe co dostanę Wink

_________________
pozdrawiam
Barbara
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
harnasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-02-2009 - 14:07
Sympatyk


Dołączył: 24-05-2008
Posty: 221

Status: Offline
Witam
Jak jest z kopiami w AGAD w W-wie,bo pani mi dzisiaj oświadczyła ,że za odpis muszę zapłacić 23zł.Oprócz tego za każdą godzinę poszukiwań 33zł.
Pozdrawiam Alicja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Młochowski_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-02-2009 - 15:02
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
Odpis dokumentu, mając moc prawną, może być potrzebny np. w sądzie. Genealogowi potrzebna jest kopia dokumentu. Oferowanie w AGADzie genealogowi odpisu dokumentu jest zwykłym nieporozumieniem. Poza tym AGAD posiada skany najważniejszych dokumentów. Proszę wyjaśnić Pani w AGADzie, że nie odpis jest potrzebny a kopia. Odmowy proszę przyjmować tylko na piśmie.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Jacek Młochowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
harnasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-02-2009 - 20:09
Sympatyk


Dołączył: 24-05-2008
Posty: 221

Status: Offline
Dziękuję Panie Jacku za tak precyzyjną podpowiedz.
Pozdrawiam Alicja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JethroOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-02-2009 - 23:49


Dołączył: 16-08-2008
Posty: 6

Status: Offline
Witam!
Jakiś czas temu byłem w AGAD i o ile dobrze pamiętam ksero z mikrofilmu kosztuje 2,50 zł, a skan 2 zł. z tego co mi mówiono to większość akt metrykalnych jest zmikrofilmowana. W każdym razie przede wszystkim robią ksero i skany. Tak w każdym mi powiedziano kiedy zapytałem o odpis z akt metrykalnych, więc to chyba nieporozumienie. Cennik powinien być na ich stronie.
Pytałem sie również o udostępnienie akt online i usłyszałem akta metrykalne nie są zeskanowane.
Pozdrawiam serdecznie
Jacek Krysiak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EderOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2009 - 10:46
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 20-11-2008
Posty: 428
Skąd: Toruń
Status: Offline
Rozumiem, że mówicie o aktach dotyczacych bezpośrednich przodków, a co z rodzeństwem dziadków, pradziadków .... a takze z ich potomstwem? Chciałbym pociągnąć wszystkie gałęzie do dzisiejszych czasów i znaleźć żyjących krewnych. Na różnych portalach społecznościowych znajduję mnóstwo osób ktore noszą nazwiska przodków i mieszkają we "wlasciwych" miejscowosciach, ale nie potrafię udowodnić pokrewieństwa. Czy kopie takowych aktów także dostanę w USC? Andrzej Wójtowicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ste_EwaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2009 - 10:57


Dołączył: 03-02-2009
Posty: 8

Status: Offline
Mnie też bardzo zależy na odszukaniu danych np.rodzeństwa dziadków czy pradziadków. Niestety w USC mogą nam podać dane przodków tylko w liniii prostej. A może zależy to też od urzędnika, i jego podejścia do sprawy. Wiadomo przecież, że są "różni" Wink Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Młochowski_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2009 - 14:51
Członek Honorowy


Dołączył: 20-06-2006
Posty: 1725
Skąd: Radom
Status: Offline
Ste_Ewa napisał:
Mnie też bardzo zależy na odszukaniu danych np.rodzeństwa dziadków czy pradziadków. Niestety w USC mogą nam podać dane przodków tylko w liniii prostej. A może zależy to też od urzędnika, i jego podejścia do sprawy. Wiadomo przecież, że są "różni" Wink
Wszystko zależy od urzędnika. To bardzo istotna ułomność obecnego Prawa o aktach stanu cywilnego i duży problem dla genealogów. Podjęliśmy działania aby to zmienić w nowej ustawie, która powinna trafić do Sejmu w tym roku. Jednocześnie pytamy o to MSWiA. Więcej tym wątku.

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Jacek Młochowski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
radicalmanOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-02-2009 - 15:14
Sympatyk


Dołączył: 09-10-2007
Posty: 354
Skąd: Legnica
Status: Offline
Ponieważ pewna pani kierownik USC postanowiła mi utrudnić życie i oświadczyła, że nie wyda kserokopii, bo musi czekać na zmianę przepisów w tej materii. (pisałem o tym wcześniej na forum) No więc skoro pismo Rzecznika Praw Obywatelskich jej nie ruszyło, to może zadziała pismo z MSWiA:

http://radicalman.net/usc.jpg

Ciekaw jestem co tym razem wymyśli pani kierownik? Brak ksera w dużym mieście powiatowym czy może zagrzybienie ksiąg z lat 70-tych...

Pozdrawiam,
Radosław Zań
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KefasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-02-2009 - 20:13
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2007
Posty: 44
Skąd: Łomża/Warszawa/ok. Białegostoku
Status: Offline
Kefas napisał:
Napisałem do USC w Przytułach (powiat Łomża) z zastosowaniem przedstawionych tu przepisów i otrzymałem odpowiedź:
"[..]proszę o uzupełnienie wniosku: [ciach]
/podpis/ Kierownik USC"

W związku z powyższym. Nie jest to formalna odmowa wykonania, ale odpowiedź kieruje mnie w stronę której chciałem uniknąć. Jak sformułować odpowiedź? Do czego się odnieść, żeby trafić w sedno?

Wielkie dzięki za pomoc! Pozdrawiam!


Odpisałem sklejając tutejsze wywody w jedno duże pismo. Załączyłem kserokopie dokumentów poświadczających moje pokrewieństwo i oddzielne wnioski do każdej grupy rodzinnej.
Otrzymałem odpowiedź:
- dla aktów które odnaleziono przygotowano kopie*
- dla aktów które mają zindeksowano przekazano informację, że już przekazano do AP
- dla aktów których nie mieli podano, że nie było takich aktów w tym USC.

*przygotowano kopie, ale z fikołkami. Pracownicy USC przygotowali odpisy skrócone aktów, skserowali je i przesłali mi kopie. Smile

W związku z tym, że trochę Smile nie zostałem zrozumiany, zadzwonię tam jutro, podziękuję za przesłane informacje i słownie opiszę o co mi chodzi.

Zobaczymy co będzie dalej. Very Happy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DanutaPOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-02-2009 - 23:11
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2007
Posty: 186
Skąd: Warszawa
Status: Offline
*przygotowano kopie, ale z fikołkami. Pracownicy USC przygotowali odpisy skrócone aktów, skserowali je i przesłali mi kopie. Smile



Laughing Chciałeś kopie? No to masz!

pozdrawiam
Danka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.097441 sekund(y)