Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 16 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Czy K. Kolumb był Polakiem?  PostWysłany: 17-10-2013 - 19:24
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Zagadka genealogiczna:
Czy Krzysztof Kolumb był synem króla Władysława Warneńczyka?
Zamieszczam dwa linki do artykułów w "The Telegraph"
http://www.telegraph.co.uk/news/worldne ... -king.html
http://www.telegraph.co.uk/news/worldne ... study.html

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Czy K. Kolumb był Polakiem?  PostWysłany: 17-10-2013 - 19:58
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam Jerzy, widziałem film i czytałem opisy świadków z wojny pod Warną w 1444 roku i myślę ze tak, był Polakiem i synem króla Władysława Jagielończyka - Warneńczyka .
Jest dwa powody ; świadek który rzekomo widział ściętą głowę króla polskiego, to była blond włosów, a Jagielończycy byli czarni zawsze. Drugie to królowa chyba Hiszpanii nie powierzyła by byle komu takiego majątku jakie były wtedy statki jej własność, musiał być ktoś ważny i na koniec to moja sugestia ; jak Polak to ukrywać przez całe wieki ; pozdrawiam - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_JuszczykOffline
Temat postu: Czy K. Kolumb był Polakiem?  PostWysłany: 17-10-2013 - 20:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-12-2010
Posty: 682

Status: Offline
Co pewien czas odżywa ten temat na różnych forach, w różnych programach.
Nie nie był i tyle w tym temacie.
Zaś co do Warneńczyka to raczej ciężko wyjaśnić że ktoś rezygnuje z korony polskiej po to aby wydać na świat człowieka któremu prawie nikt nie wierzy i dostaje ile statków? Zdaje się dwa w pierwszej wyprawie. Czyli prawie nic. To już lepiej było być królem dalej w Polsce i więcej by statków dostał syn - jakby chciał.
Tyle statków to szlachcic mógłby dać a nie królowa.
I przecież zanim dostał te statki to najpierw Hiszpanie go z kwitkiem odprawili.
Jakby był synem króla to chyba łatwiej byłoby w Polsce o statki niż na kolanach błagać u obcych.
No i na koniec zapytam - a to byli w tych czasach Polacy? Świadomość bycia Polakiem to efekt XVIII wieku dopiero.
No i jaki z Warneńczyka Polak? Syn rodowitego Litwina i Litwinki, więc kim był? Oczywiście że Polakiem bo inaczej nie wypada. Ot jedyny argument ale za to jaki silny. Więc kim mógł być Kolumb? Wnukiem Litwina i Litwinki, synem Litwina i nieznanej nam kobiety prawdopodobnie Portugalki??. Hmm, tyle razy w poprzednim zdaniu użyłem słowa Polak że musiał jak nic być Polakiem.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu: Czy K. Kolumb był Polakiem?  PostWysłany: 17-10-2013 - 22:47
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
1 - Polska była już w 966 roku jak ochrzcił Mieszko I, a syn jego był koronowanym królem Polski przez papieża w w 1025 r.
2 - jeśli się ktoś urodzi w Polsce jest Polakiem itd.
3 - statkiem jechać w nieznane czyli może na śmierć, nie każdy taki odważny
4 - jak się ur Kolumb gdzieś na wyspie może Hiszpańskiej to ojciec tam się ukrywał a nie królował
No i moje zdanie ; trzeba wziąć Piotrze odciski palców z tego krzyża co trzyma Kolumb w Ameryce i porównać je np. z odciskami palców na mieczu króla Jagiełły - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
piotr_nojszewskiOffline
Temat postu: Czy K. Kolumb był Polakiem?  PostWysłany: 17-10-2013 - 23:08
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-04-2013
Posty: 1582
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Do 3 i 4 nie odniose się ale 1 i 2 grzech zostawić

1 pojęcie narodu jest znacznie późniejsze i nie ma nic wspólnego z chrztem i koronowaniem
2 sorry ale to całkowita nieprawda i całkowite pomylenie pojęć, miejsce urodzenia ma tylko czasem związek z narodowścią

_________________
pozdrawiam
Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
anna-grażynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-10-2013 - 00:34
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2012
Posty: 657

Status: Offline
Tematem zainteresowała się również włoska prasa-
w Genui pokazują dom Kolumba a tu taka sensacja.
http://www.corriere.it/cultura/10_novem ... aabc.shtml

Anna Grażyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ŁucjaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-10-2013 - 00:45
Sympatyk


Dołączył: 05-05-2007
Posty: 1799
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Hej, mnie też to zainteresowało, kilka lat temu, kiedy było o tym głośno i nawet skłoniło do założenia bloga o historii Polski (ale jest on nieco eksperymentalny, bym powiedziała, to znaczy ja sobie eksperymentuję). I "zbadałam", że nasz król miał osobowość, która bardzo pasowała i pasuje do charakterystyki wyspy Madery, stąd może wynikać łączenie tych dwóch "bytów", króla i wyspy. Poza tym król nasz niestety nie był typem wojownika i z tego powodu mógł teoretycznie zwiewać "gdzie pieprz rośnie", jak trafiła mu się okazja (o ile trafiła). A Kolumb? Związki z Maderą i stąd cały pomysł, czy prawda czy bajka jest to na pewno ciekawe i raczej promocji Polski służy niż nie służy (mimo, że król-tchórz), czyli warto to powtarzać. Natomiast autor książki na ten temat, jak kilka lat temu szukałam o nim info, nie jest zdaje się bardzo wiarygodnym autorem i raczej należy to rozpatrywać w kategoriach "literatury", coś jak alternatywna historia.

Łucja

_________________
Dziennik genealogiczny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-10-2013 - 07:48
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam, a ja tam swoje ; Polska jest krajem ponad tysiąc letnim, stała w uczuciach królowi i religii wobec jednego Boga.
Tu dodam od siebie i nigdzie tego nie wyczytałem ; jesteśmy mimo ucisku i biedy od wieków ze wszystkich stron Polski od wrogów niszczeni, to jeszcze niezmiennie od wewnątrz kraju. Ale jesteśmy narodem nadgorliwym religijnie, należy się 6 dni pracować, a siódmy odpoczywać, a my Polacy i w Polsce zamieszkali świętujemy 2 dni - sobota i niedziela. Kto się czuje Polakiem to tak myśli jak ja i mu nie przeszkadza ze Kolumb był Polakiem i odkrył Amerykę ,choć wiz nadal za to nie mamy - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Piotr_JuszczykOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-10-2013 - 09:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-12-2010
Posty: 682

Status: Offline
Jak napisał Piotr: pojęcie narodu jest późniejsze. Zresztą zanim był tzw. chrzest Polski to południe kraju (Wiślanie) było prawdopodobnie ochrzczone w nurcie prawosławnym.
Jak wyjąć okresy rozbiorów to już niekoniecznie wychodzi kraj ponad tysiącletni.
Stali w uczuciach do króla, zakładam że chodzi Ci o obywateli bo kraj uczuć nie ma: więc ludzie tak byli stali w uczuciach do króla że niektórych przeganiali, a mało którego słuchali. Jeśli chodzi o religię to przypomnij sobie po pierwsze wielonarodowość i wieloreligijność. O reakcji pogańskiej słyszałeś?
Wcześniej były hmm, chyba najlepiej byłoby napisać grupy etniczne siłą wtłoczone w jakiś organizm państwowy.
Wierzę Julian że to od Ciebie a nie że to gdzieś wyczytałeś, co napisałeś wyżej.
Stawiasz mocno dyskusyjne tezy przynajmniej ja je tak oceniam.
Spróbuję lekko sparafrazować to co napisałeś:
Jesteśmy od wieków w ucisku i biedzie którą tworzymy, niszczeni głównie od wewnątrz, przez własne rządy i nierządy.
Kto się czuje Polakiem temu naprawdę nie przeszkadza że Kolumb nim nie był.

Ja osobiście się cieszę że dziś jesteśmy w miarę monolitycznym krajem pod względem narodowościowym. Domieszka obcej krwi jest potrzebna, ale wszystko z umiarem. Jak jest z nie umiarem to się to nazywa podbój i to co w Europie Zachodniej jest to jest podbój.
Gdybyśmy dziś nie byli w miarę monolityczni to czekałby nas los Jugosławii, ZSRR i innych krajów będących zlepkami narodów.
Niemniej warto pamiętać że jeszcze 100 lat temu byliśmy zlepkiem wielu narodów. Efekt był taki że były rzezie, ruchy nacjonalistyczne itd.
Idealiści mogą pisać że może sobie żyć wiele grup obok siebie i sobie nie wadzić ale świat nie jest idealny i sobie zazwyczaj wadzą.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EWAFRAOffline
Temat postu: Re: Czy K. Kolumb był Polakiem?  PostWysłany: 21-10-2013 - 11:26
Sympatyk


Dołączył: 02-08-2012
Posty: 779

Status: Offline
Sawicki_Julian napisał:
1 - Polska była już w 966 roku jak ochrzcił Mieszko I, a syn jego był koronowanym królem Polski przez papieża w w 1025 r.
2 - jeśli się ktoś urodzi w Polsce jest Polakiem itd.
3 - statkiem jechać w nieznane czyli może na śmierć, nie każdy taki odważny
4 - jak się ur Kolumb gdzieś na wyspie może Hiszpańskiej to ojciec tam się ukrywał a nie królował
No i moje zdanie ; trzeba wziąć Piotrze odciski palców z tego krzyża co trzyma Kolumb w Ameryce i porównać je np. z odciskami palców na mieczu króla Jagiełły - Julian


A jeśli ja się urodziłam w Grecji bo rodzice na wczasach byli, a przyszłam na świat niefortunnie przedwcześnie to znaczy, że ja Greczynką jestem, a nie Polką?????? Chryste Panie litości!!!! Toż ja nie chcę. Wszak we mnie duch polski gra.

Odciski palców Kolumba i Jagiełły to pomysł rewelacyjny. Będę powielać wszędzie gdzie się tylko da.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MatysiakOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-10-2013 - 11:38
Sympatyk


Dołączył: 11-04-2013
Posty: 209

Status: Offline
Odpowiadając Julianowi i Ewie w sprawie nabycia obywatelstwa Polskiego:

2 główne sposoby nabycia obywatelstwa polskiego:
1) Urodzenie z rodziców, z których co najmniej jedno posiada obywatelstwo polskie – Zasada krwi/Ius Sanguinis
Dziecko nabywa – mocy prawa – obywatelstwo polskie przez urodzenie z rodziców, z których co najmniej jedno posiada obywatelstwo polskie, bez względu na miejsce urodzenia dziecka w Polsce czy za granicą. (Art. 14 pkt 1 ustawy o obywatelstwie polskim).
2) Urodzenie lub znalezienie dziecka na terytorium Polski – Zasada terytorium/Ius Soli
Zasada ta ma zastosowanie, gdy dziecko urodzi się lub zostanie znalezione na terytorium RP, a oboje rodzice są nieznani lub obywatelstwo ich jest nieokreślone, bądź nie mają żadnego obywatelstwa (Art. 14 pkt 2 oraz art.15 ustawy o obywatelstwie polskim). Dziecko takie z mocy prawa nabywa obywatelstwo polskie.

Idąc tokiem rozumowania Juliana to Caryca Katarzyna była Polką Wink Urodziła się przecież w Szczecinie (na terenie dzisiejszej RP). A ona nie była ani Polką ani nawet Rosjanką Smile

Pozdrawiam

Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EWAFRAOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-10-2013 - 11:45
Sympatyk


Dołączył: 02-08-2012
Posty: 779

Status: Offline
A czy porucznik Colombo był potomkiem Krzysztofa Kolumba? Optycznie do Jagiellonów pasuje w sam raz bo i wzrost marny i włos czarny. Nie wiem tylko jak z odciskami palców.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2013 - 10:36
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
EWAFRA napisał:
A czy porucznik Colombo był potomkiem Krzysztofa Kolumba? Optycznie do Jagiellonów pasuje w sam raz bo i wzrost marny i włos czarny. Nie wiem tylko jak z odciskami palców.


Wzrost Jagiellonów nie był wcale "marny", bo na przykład sam Władysław Jagiełło mierzył 174-179 cm, a matka Warneńczyka królowa Zofia Holszańska - 179 cm i nawet w trumnie znaleziono kruczo - czarne włosy splecione w warkocze. Rekord wzrostu wśród kobiet dynastii - to 180 cm Jadwigi. Mężczyźni rzeczywiście mieli przeważnie bujne czarne fryzury, ale Władysław był łusu.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
slawek_krakowOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-10-2013 - 10:50
Sympatyk


Dołączył: 19-11-2011
Posty: 650
Skąd: Kraków
Status: Offline
"Nie dzielę ludzi na Greków i barbarzyńców. Nie interesuje mnie pochodzenie czy rasa mieszkańców. Ja wyróżniam ich tylko na podstawie ich zasług. Dla mnie każdy dobry obcokrajowiec jest Grekiem, a każdy zły Grek jest gorszy od barbarzyńcy."

Aleksander III Macedoński zwany także Aleksandrem Wielkim
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.126857 sekund(y)