Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 03 kwietnia 2020

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Wiktor_Witek
Temat postu: Spisy właścicieli ziemskich - Cesarstwo Rosyjskie  PostWysłany: 07-07-2013 - 22:10
Sympatyk

Dobry wieczór!

Na stronie www.book-old.ru pojawiły się nowe ważne źródła-indeksy do badań genealogicznych. Są to spisy majątków, na które nakładano запрещение. Terminu tego nie potrafię trafnie przetłumaczyć, ponieważ dosłownie chodzi w nim o zakaz, ale jest to stary termin prawniczy i tutaj wiedzy nie mam; szczerze mówiąc nie do końca też rozumiem o co dokładnie chodziło - chyba jakieś kwestie związane z zastawem? Może ktoś będzie wiedział. W każdym razie to "coś" ustalano na całe dziesięciolecia, chodziło o ziemię, "kasę" i co najważniejsze o spadki. Na początku myślałem, że chodzi może o konfiskatę majątku, ale nie. Ten "proceder" był nagminny i bardzo powszechny.
Jest to niestety "półźródło" ponieważ indeks odsyła do "Petersburskich Ogłoszeń Senackich" i innych tego typu drukowanych periodyków. Z tego co się zorientowałem te wydawnictwa w Rosji dostępne są w komplecie jedynie w Petersburgu a częściowo w Moskwie. Nie sprawdzałem natomiast czy mamy je w Polsce, teoretycznie cień szansy jest.
Spis np. za rok 1886 zawiera 641 stron - nazwisko, imię, otczestwo i odnośnik do zapisu. Także trochę tego jest! Oprócz indeksów rocznych publikowane były także spisy obejmujące całe dziesięciolecia - np. od roku 1829 do 1865 - oddzielnie na różne litery, a łącznie są to tysiące stron indeksu.
Nie jestem pewien czy spisy te obejmują ziemian z terenów Królestwa Polskiego (różnice prawodawstwa? a może nie?). Na pewno obejmują zachodnie gubernie cesarstwa.
Faktycznym sukcesem byłoby więc dopiero dotarcie do zapisu w ogłoszeniach. Przykłady co można w nich znaleźć podano na tej stronie: http://www.evsyukov.ru/info/zapr/sz.html
Wynikałoby z tego, że zapisów dokonywano w związku z testamentem lub śmiercią członka rodziny (również cenna informacja): najczęściej podany jest nowy właściciel i jaką ziemię dokładnie po kim dziedziczy. Rzadziej spotyka się wyszczególnienie wszystkich spadkobierców.
Jest to źródło zwłaszcza cenne (albo i bezcenne) dla tych, którzy mają przodków z terenów ze szczątkowo zachowanymi metrykaliami - np. gubernia witebska. Natomiast dla innych będzie to chyba raczej dopełnienie tego co można znaleźć w metrykach, księgach hipotecznych i zapisach metrykalnych

Do pobierania tutaj:

http://book-old.ru/BookLibrary/00732-Se ... eniya.html

Serdeczne pozdrowienia

Wiktor

Piotr Wolski x Zuzanna Smardzewska ok. 1770 [tylko chrzest 1 syna Warszawa, św. Jan 1776 księgi brak!Wink]. Bogumił (Gottlieb) Stenzel z par. Gradzanowo x Dorota Abram (Abraham) ślub 1827-28 północne Mazowsze?

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Waldemar_StankiewiczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-07-2013 - 09:51
Sympatyk

Status: Offline
W istocie rzecz nie dotyczy "запрещениа" tłumaczonego jako "zakaz", a jest to pierwowzór znanego nam dziś rejestru ksiąg wieczystych własności ziemskich. Ich założenie w pierwszych latach XIX w. miało na celu zewidencjonowanie majątków ziemskich szczególnie w nowych guberniach zachodnich cesarstwa. Było podstawą do różnorakich odniesień w stosowaniu praw jak i obowiązków wobec urzędów carskich. Po 1864 roku były źródłem wiedzy dla przygotowujących ukaz o uwłaszczeniu chłopów oraz podstawą do wyceny wartości i wysokości odszkodowań za wywłaszczenie.
Tak jak dziś, wówczas odnotowywano aktualnego właściciela, zapisy o zobowiązaniach obciążających hipotekę itd., itp.

Z otrzymanych z Peterspurga zamówionych dokumentów można się dowiedzieć wiele więcej szczegółów, min o spadkobiercach, poprzednich włąścicielach, ustanowionych pełnomocnikach i radach familijnych. Są też opisy majątków, wsi, ilości dusz do 1864r. strukturze upraw, wyceny majątków, wysokości odszkodowań za wywłaszczenie i sposobie spłat zobowiązań banku wobec wywłaszczonych.
Problemem jest natomiast kłopot ze wspólczesnym sposobem zapłaty za dokumenty zamówione w Rosji.

Pozdrawiam,
Waldemar

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
LenkaWOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-07-2013 - 22:41
Sympatyk

Zastanawiam się, jak pociągnąć sprawę - znalazłam w spisie nazwisko, które mnie interesuje. Czy poprosić o informację Bibliotekę w Carskim Siole, czy napisać do Rosyjskiego Państwowego Archiwum Historycznego?
Panie Waldemarze, czy mógłby Pan coś tu podpowiedzieć, w jaki sposób dojść do swoich dokumentów. Jeśli dobrze rozumiem ostatnie zdanie, to tą przeszkodą są opłaty bankowe, czy tak?

pozdrawiam
Helena

Waldemar_StankiewiczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2013 - 11:55
Sympatyk

Formalnie rzecz biorąc to po odszukaniu w udostępnionych katalogach interesujących mnie dokumentów, (nr. fondu z opisem) złożyłem drogą elektroniczną zamówienie do archiwum. Po około tygodniu otrzymałem odpowiedź z zapytaniem, czy podtrzymuję swoje zamówienie. Po potwierdzeniu, nadszedł mail z załącznikami. Zawartość owych załączników to utworzona w formacie PDF umowa na wykonanie usługi wydobycia dokumentów i wykonania kopi, ksera lub dokumentu elektronicznego, do wyboru. Każda z form ma swoją cenę w/g załączonej na stronie archiwum specyfikacji usług i cen. Żeby podpisać i odesłać umowę, wydrukowałm ją a po podpisaniu odesłałem tradycyjną pocztą do archiwum. Ażeby fakt podtrzymania mojego zainteresowania zamówieniem dotarł do Rosji wcześniej niż tradycyjny list, zeskanowałem podpisaną umowę i jako załącznik wysłałem emailem. Po około miesiącu otrzymałem zatwierdzoną kopię umowy wraz z rachunkiem do opłacenia. Dopiero skuteczne przekazanie pieniędzy jest sygnałem dla archiwum do zrealizowania zamówienia. Kwota jaką miałem przekazać na wskazane konto to około 1600 rubli.
Schody zaczęły gdy nie znalazłem banku który chciał by przyjąć zlecenie do realizacji. W rezultacie znalazłem bratnią duszę która w moim imieniu dokonała bez najmniejszych przeszkód wpłaty w Rosji i po upływie kolejnego miesiąca otrzymałem pięknie opakowaną i ofrankowaną przesyłkę z zawartością dwudziestu kilku kart formatu A3.
Wszystko to jest jak gra w ciemno. Raz trafisz na to co w pełni przyniesie satysfakcję, innym razem opis fondu odbiega od faktycznej zawartości dokumentów. Za zaspakajanie ciekawości trzeba jednak płacić.
Inną metodą dotarcia do dokumentów jest zorganizowanie sobie wyjazdu i przeglądania ich po uprzednim zamówieniu i zarezerwowaniu terminu. To dla tych co lubią wycieczki, mają czas i środki.

Pozdrawiam,
Waldemar

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Wiktor_Witek
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2013 - 13:30
Sympatyk

Kochani,

chętnie włączyłbym się do dyskusji, pragnę się na razie usprawiedliwić w tym wątku i ogólnie - jestem teraz w żałobie po mojej ś.p. Mamie i w związku z tym przez najbliższy czas nie będe pewno "nadążał".

Serdeczne pozdrowienia

Wiktor

Piotr Wolski x Zuzanna Smardzewska ok. 1770 [tylko chrzest 1 syna Warszawa, św. Jan 1776 księgi brak!Wink]. Bogumił (Gottlieb) Stenzel z par. Gradzanowo x Dorota Abram (Abraham) ślub 1827-28 północne Mazowsze?

LenkaWOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-07-2013 - 18:21
Sympatyk

Serdecznie dziękuję za szczegółową podpowiedź.
Wiktorze, słowa otuchy.

pozdrawiam
Helena

Wiktor_Witek
Temat postu:   PostWysłany: 18-07-2013 - 13:39
Sympatyk

Dziękuję

Wiktor

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat