Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Re: Rosyjskie Państwowe Archiwum Wojskowe  PostWysłany: 28-12-2012 - 17:36
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
dmitruk_miroslaw napisał:
Czym mógłbym prosić o podpowiedź czy są i jeśli są to gdzie akta żołnierzy z carskiej armii. Wiem że mój dziadek służył 1915 - 1916. znam oczywiście imię otczestwo nazwisko, datę urodzenia i gdzie mieszkał. Gdzie w ogóle na początek uderzyć? czy warte jest to zachodu, co może być w takich aktach?
Pozdrawiam


Jeśli był oficerem, to jest szansa uzyskania kopii dokumentu przebiegu służby tzw 'posłużnoj list", o ile oczywiście zachował się. Jeśli to szeregowiec lub podoficer i nie był kawalerem orderu, to tam raczej nie maja dokumentów i można wpisać się do tematu na naszym forum "Prośba o pomoc- szukam pradziadka w Armii Carskiej". Czasem takie prywatne dokumenty potomkowie oferują na aukcjach (podobnych do naszego Alegro). Przykład: http://forumuuu.com/showthread.php?t=359052
Adres Archiwum w Moskwie - patrz internet.

Wyjątkowo mogę sprawdzić w wykazie oficerów rosyjskich z 1909r., ale muszę znać nazwisko i imię.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Wzór pisma do RVIA zlecającego kwerendę  PostWysłany: 10-01-2013 - 13:03
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
W związku z wypowiedziami w temacie "Wykaz oficerów rosyjskich z 1909r" zamieszczam wzór pisma do RVIA zlecającego kwerendę w zasobach archiwum. Wzór jest spreparowany z rzeczywistego pisma, jakie sporządziłem swego czasu na prośbę naszego kolegi.



Imię i Nazwisko
Adres
e-mail:


Российский государственный
военно-исторический архив
107864 Москва,
2-я Бауманская, 3
Тел.: (095) 261-20-70;
Факс: (095) 267-18-66

Miejscowość i data
Уважаемые Господа!
Уже много лет безуспешно ищу следов о моем предке, который служил в Русской Императорской Армии во второй половине деветнадцатого века.
Известные мне его следующие анкетные данные:

….............................................................. сын …........... и …..................... ….................... , родился в …...............................около 18....г.


Очень прошу уведомить меня по случаю имеющихся в вашим фонде документов или сохранившихся записи о моем предке.

С уважением


…...................................


Wykropkowane pola (nazwisko imię, imiona ojca i matki, rok i miejsce urodzenia ) należy wypełnić po rosyjsku, korzystając z klawiatury wirtualnej np. http://www.incks.com/en/russian.html . Po wydrukowaniu i podpisaniu listu, należy go wysłać pocztą.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
anna-grażynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-01-2013 - 14:06
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2012
Posty: 657

Status: Offline
Pewnie literówka ale skoro ma "pójść w świat" to pozwolę sobie na korektę.
powinno być :
...девятнадцатого века
a najlepiej napisać XIX-ого века Smile
...сохранившихся записи
записей


Osobiście to zastąpiłabym:
Wyrażenie :
"Уже много лет безуспешно ищу следов о моем предке,"
wyrażeniem:
"На протяжении многих лет безуспешно веду поиск следов моего предка"...
lub "На протяжении многих лет безуспешно веду поиск информаций о моем предке ..."

"Известные мне его следующие анкетные данные:"
wyrażeniem:
"Мне известны следующие анкетные данные предка"

Anna Grażyna

ps :ale w sumie to i tak najważniejsze nie jak napisano ale co odpowiedzą i...za ile Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-01-2013 - 17:02
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Za ile?
Koszt wg wyceny usługi Archiwum za odszukanie i zapisanie na dysku kopii dokumentów na 22 arkuszach, w tym "Pełny opis przebiegu słuzby" (Полный послужный список), wynosił w konkretnym znanym mi przypadku 64 EUR. Koszty bankowe transakcji nie są mi dokładnie znane, ale są znaczne (o ile pamiętam to było do 30 % kwoty przesyłanej).

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
anna-grażynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-01-2013 - 19:27
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2012
Posty: 657

Status: Offline
Pytanie było retoryczne Smile -ceny są na stronie ,
wprawdzie kopie nie są drogie ale zlecenie kwerendy to już sporo kosztuje.
Natomiast za przelew banki rzeczywiście biorą do 30% sumy
-z tym,że najniższa opłata to ok 100 zł. Sad

Anna Grażyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
s_szpilskaOffline
Temat postu: gdzie szukać informacji  PostWysłany: 12-02-2013 - 16:48
Sympatyk


Dołączył: 12-01-2012
Posty: 43
Skąd: Kalisz Pomorski
Status: Offline
Witam!
Mój pradziadek (Konstanty Zapalski) w 1915 roku wyjechał (jako uchodźcy) z rodzicami do "Rosji". Tam trafił do sierocińca w Astachaniu.
Jego matka Antonina Zapalska z domu Zając zmarła na tyfus w Tambowie. Podpowiedzcie gdzie mogę szukać jakiś informacji na ich temat?

Pisałam już w jedno z miejsc i dostałam taką oto odpowiedź: "На Ваше обращение о розыске свидетельства о смерти Запальски Антуанетты в 1916 году в городе Тамбове Государственный архив Тамбовской области сообщает следующее.
В частично сохранившихся архивных фондах Тамбовского комитета по устройству беженцев за 1915-1916 г.г., метрической книге Тамбовского католического костёла за эти же годы сведений о смерти Запальски Антуанетты не имеется."

Czy macie pomysł gdzie jeszcze mogę napisać?

Pozdrawiam Sylwia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jotzetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-02-2013 - 23:15
Sympatyk


Dołączył: 06-09-2008
Posty: 170

Status: Offline
Mam prośbę o poradę do zabierających tu głos doświadczonych w poszukiwaniach genealogicznych w archiwach rosyjskich koleżanek i kolegów . Chodzi mi o wybór archiwum do którego powinienem zwrócić się o kwerendę dokumentów dotyczących losów brata mojego dziadka.
Stanisław Zawadziński ur. ok. 1872, s. Wincentego i Katarzyny z Mózgów po 1900 opuścił rodzinne strony gdzieś na Ponidziu. Znalazł zatrudnienie w gorzelni, gdzieś "koło Lublina".
W 1904 roku objęła go mobilizacja w związku z wojną rosyjsko - japońską, w której wziął udział. Niestety nie wiem do jakiej jednostki został wcielony, być może na terenie guberni lubelskiej(?) Nie sądzę, aby był oficerem.
Wystąpiłem do lubelskiego AP o kwerendę akt powinności wojskowych. Odpowiedź była negatywna. Żadnych śladów.
Podobno Archiwum Wojskowe w Moskwie, gdzie być może są papiery Stanisława ze wspomnianej wojny, wymaga podania nazwy jednostki, w której służył. Ja niestety nie znam. Zastanawiam się, ile mogło być jednostek wojskowych w okolicy Lublina, czy nawet całej guberni lubelskiej?
To chyba wszystko, co wiem i co udało mi się ustalić.
Do którego więc archiwum mam wystąpić o kwerendę? Czy ktoś z was wystąpił i otrzymał dokumenty przodka z okresu wojny rosyjsko - japońskiej?
Janusz Zawadziński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
anna-grażynaOffline
Temat postu: Rosja archiwum czas i opłata  PostWysłany: 18-04-2013 - 08:57
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2012
Posty: 657

Status: Offline
Mam teraz mało czasu na genealogię ale odnotowałam drobny sukces Smile
Otrzymałam właśnie rachunek do zapłaty z archiwum z Rosji.
Za skany 4 dokumentów (nie metryki) 700 rubli.
Na odpowiedź (via mail) czekałam około miesiąca.

Anna-Grażyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Pawel_JurewiczOffline
Temat postu: Rosja archiwum czas i opłata  PostWysłany: 18-04-2013 - 21:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2007
Posty: 415

Status: Offline
Dla Sylwii, a jak miał na imię ojciec Konstantego, w bazie ofiar stalinowskich są dwa takie rejestry:
Przypuszczam , że to syn i ojciec :
Запальский Константин Станиславович
р. 1912 и проживал в Александровске-Сах. Слесарь Сахлеса. Арестован 12.10.1937. Осужден 4.12.1937 тройкой за антисоветские настроения к 8 ГЛС. Освобожден из-под стражи в Северо-Восточном ИТЛ 16.11.1939. Реабилитирован 15.06.1989.
Источник: Книга памяти Сахалинской области
Запальский Станислав Андреевич
р. 1870 в Польше. Проживал в Александровске-Сах. Сторож. Арестован 12.10.1937. Осужден 4.12.1937 тройкой за участие в шпионско-диверсионной организации к ВМН. Расстрелян 11.01.1938, 40 км от Александровска-Сах. Реабилитирован 15.06.1989.
Источник: Книга памяти Сахалинской области

Pawel
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
svetlanagOffline
Temat postu: Rosja archiwum czas i opłata  PostWysłany: 19-04-2013 - 22:45
Sympatyk


Dołączył: 15-09-2012
Posty: 154

Status: Offline
jotzet,
o wojnie rusko-japońskiej i o archiwach - na forum VGD po rosyjsku:
Pozdrawiam,
Svetlana.


Ostatnio zmieniony przez svetlanag dnia 08-09-2013 - 12:52, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
anna-grażynaOffline
Temat postu: Re: GARF w Moskwie  PostWysłany: 03-06-2013 - 23:27
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2012
Posty: 657

Status: Offline
Fresz napisał:
Witam,
czy przebywa ktoś może w Moskwie i ma dostęp do zasobu który znajduje się w GARFie? Lub może ma tam znajomego który mógłby pozyskać jakieś kopie dokumentów stamtąd?
pozdrawiam,
Marcin


Właśnie dzisiaj otrzymałam rachunek do zapłacenia z GARF
-za kopie 31 stron tylko 920 rbl Smile.Sądziłam,że będzie dużo wyższy.
Na odpowiedź czekałam około1,5 miesiąca.
Najlepiej napisz do archiwum.

Anna Grażyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-06-2013 - 23:50
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 474

Status: Offline
Ktoś na PW pyta mi się o metryki z Sant Petersburga:
"Znalazłam kontakt do pana pod tekstem o kościele św Katarzyny w petersburku. Dlatego piszę.
Moja babcia urodziła się w 1907 roku i należała do tej parafii. Tam też chrzczone było jej rodzeństwo. W linku załączonym do tekstu jest pusty dokument. Dlatego postanowiłam napisać.
Czy mógłby mi Pan powiedzieć gdzie znajdę metryki z tego kościoła z lat 1900 - 1918. Wtedy właśnie moja rodzina mieszkała w Piterze."
Czy może ktoś z Was wie?

_________________
Przemek Kisielewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Waldemar_StankiewiczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-06-2013 - 20:10
Sympatyk


Dołączył: 09-03-2008
Posty: 344

Status: Offline
Przemku, chodzi chyba o tą podstronę w BK
http://www.wastan.pl/biblioteka/gub_wil ... sburg.html

Pozdrawiam,
Waldemar
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
przeskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-06-2013 - 21:10
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 474

Status: Offline
Tak, chodziło jej informacje z BK ale też o lata 1900-1918. Sam chętnie bym się dowiedział więcej o archiwach petersburskich bo w drzewie mojej żony jest prababka urodzona w Sant Peterburg około 1860 roku. Katoliczka.

_________________
Przemek Kisielewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
s_szpilskaOffline
Temat postu: Re: Rosja archiwum czas i opłata  PostWysłany: 15-06-2013 - 21:34
Sympatyk


Dołączył: 12-01-2012
Posty: 43
Skąd: Kalisz Pomorski
Status: Offline
Pawel_Jurewicz napisał:
Dla Sylwii, a jak miał na imię ojciec Konstantego, w bazie ofiar stalinowskich są dwa takie rejestry:
Przypuszczam , że to syn i ojciec :
Запальский Константин Станиславович
р. 1912 и проживал в Александровске-Сах. Слесарь Сахлеса. Арестован 12.10.1937. Осужден 4.12.1937 тройкой за антисоветские настроения к 8 ГЛС. Освобожден из-под стражи в Северо-Восточном ИТЛ 16.11.1939. Реабилитирован 15.06.1989.
Источник: Книга памяти Сахалинской области
Запальский Станислав Андреевич
р. 1870 в Польше. Проживал в Александровске-Сах. Сторож. Арестован 12.10.1937. Осужден 4.12.1937 тройкой за участие в шпионско-диверсионной организации к ВМН. Расстрелян 11.01.1938, 40 км от Александровска-Сах. Реабилитирован 15.06.1989.
Источник: Книга памяти Сахалинской области

Pawel


Konstanty Zapalski (ur. 14.12.1905 zm. 23.03.1991) syn Tomasza i Antoniny z domu Zając.
Myślę, że to nie te osoby:(
Przepraszam, że tak późno odpisuję ale dopiero dziś znalazłam odpowiedź na swój post:)
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.615123 sekund(y)