Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 18 kwietnia 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Jarosław_BOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Burski, Burska  PostWysłany: 25-05-2013 - 21:30
Sympatyk


Dołączył: 19-05-2013
Posty: 17

Status: Offline
Szczepan_Burski napisał:
Przeglądając akta ślubów udało mi się połączyć też drugą gałąź linii Burskich z Bałdrzychowa To jest Antoni, Łukasz, Stanisław to synowie Kazimierza i Marianny Burskich. Można to odczytać i wywnioskować czytając akty ślubów do roku 1818. Kazimierz i Marianna mieszkali pod numerem 7 w Bałdrzychowie a więc blisko Jana i Zofii naszych przodków. Myślę że Kazimierz i Jan to bracia i niedługo dojdziemy do pierwszego Burskiego w rejonie. Problem jest tylko z aktami które są w kościele mormonów Famiiysearch . Są tam akta od 1606 roku można je wypożyczyć. Co ciekawe jest opis że zrobiono je z ksiąg z archiwum archidiecezji, będąc tam poruszyłem ten temat i być może albo znajdą księgi albo ściągną mikrofilmy.
Jeszcze raz pozdrawiam
Szczepan Burski

No to teraz jak odszukać Jana Burskiego który przypuszczalnie urodził się około 1745 roku ?
Czy to już jest kres naszych poszukiwań genealogicznych ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczepan_BurskiOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Burski, Burska  PostWysłany: 25-05-2013 - 23:05
Sympatyk


Dołączył: 12-05-2013
Posty: 18

Status: Offline
Myślę że archiwum archidiecezjalne będzie chciało ściągnąć brakujące akta skoro istnieją. Jeżeli nie to może uda się je zamówić. Dziś znalazłem kolejną linię Burskich z Góry Bałdrzychowskiej w osobach Wincentego i Józefa rodzeństwo cioteczne z linii Antoniego i Łukasza oraz Tomasza Burskiego z jakiejś innej linii też z Bałdrzychowa. Jest też akt śmierci Jana Burskiego syna Szczepana i Reginy z roku 1813 bądź 1811 jest on o tyle dziwny że Szczepan i Regina więcej w żadnych aktach nie występują. Wiek tego Jana podany jest jako Jeden ale jest to chyba pomyłka bo w tym akcie występuje jego rodzeństwo cioteczne w wieku ponad 50 lat i jest to zastanawiające. Po za tym nie znalazłem aktu urodzenia Jana rok wcześniej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jarosław_BOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Burski, Burska  PostWysłany: 27-05-2013 - 15:01
Sympatyk


Dołączył: 19-05-2013
Posty: 17

Status: Offline
Szczepan_Burski napisał:
Myślę że archiwum archidiecezjalne będzie chciało ściągnąć brakujące akta skoro istnieją. Jeżeli nie to może uda się je zamówić. Dziś znalazłem kolejną linię Burskich z Góry Bałdrzychowskiej w osobach Wincentego i Józefa rodzeństwo cioteczne z linii Antoniego i Łukasza oraz Tomasza Burskiego z jakiejś innej linii też z Bałdrzychowa. Jest też akt śmierci Jana Burskiego syna Szczepana i Reginy z roku 1813 bądź 1811 jest on o tyle dziwny że Szczepan i Regina więcej w żadnych aktach nie występują. Wiek tego Jana podany jest jako Jeden ale jest to chyba pomyłka bo w tym akcie występuje jego rodzeństwo cioteczne w wieku ponad 50 lat i jest to zastanawiające. Po za tym nie znalazłem aktu urodzenia Jana rok wcześniej

W akcie ślubu Ignacego Burskiego z 1830 roku ,jako świadek pojawia się człowiek o dość dziwnym imieniu ,na począku myślałem że jest to Blazyd ,kombinowałem z tym imieniem a w późniejszych aktach przeczytałem że jest to żadkie imię Placyd też pewnie jakiś bliski krewny Ignacego
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
domilikaOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Burski, Burska  PostWysłany: 27-05-2013 - 15:07


Dołączył: 27-05-2013
Posty: 1

Status: Offline
Witam, interesuje mnie genealogia rodziny Burskich. Moja Babcia była z domu Burska. Jej przodkiem natomiast był Antoni Burski, który w roku 1833 miał syna Michała Burskiego. Antoni Burski przyjechał w okolice Pułtuska, gdzie nasza linia się zaczyna. Czy znacie dalsze losy Antoniego, brata Łukasza i Stanisława a syna Marianny i Kazimierza?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jarosław_BOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Burski, Burska  PostWysłany: 27-05-2013 - 17:09
Sympatyk


Dołączył: 19-05-2013
Posty: 17

Status: Offline
domilika napisał:
Witam, interesuje mnie genealogia rodziny Burskich. Moja Babcia była z domu Burska. Jej przodkiem natomiast był Antoni Burski, który w roku 1833 miał syna Michała Burskiego. Antoni Burski przyjechał w okolice Pułtuska, gdzie nasza linia się zaczyna. Czy znacie dalsze losy Antoniego, brata Łukasza i Stanisława a syna Marianny i Kazimierza?

W Poczekalni jest _Oddzial_Pultusk/- Może wertujc kolejno akta znajdziesz coś o swoich przodkach ale czy masz jakieś konkretne dane

http://metryki.genealodzy.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczepan_BurskiOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Burski, Burska  PostWysłany: 27-05-2013 - 21:05
Sympatyk


Dołączył: 12-05-2013
Posty: 18

Status: Offline
Antoni Burski brat Łukasza i Stanisława mąż Salomei zmarł w 1833 roku w Bałdrzychowie akt nr 25. Nie mógł on więc przyjechać do Pułtuska w 1833 roku. Łukasz i Stanisław też pomarli na przestrzeni 1830-1840 są akty w poczekalni. do Pułtuska przyjechać musiał inny Antoni. Placyd Burski to syn Szczepana i Magdaleny akt ślubu 1821r
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jarosław_BOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Burski, Burska  PostWysłany: 28-05-2013 - 19:29
Sympatyk


Dołączył: 19-05-2013
Posty: 17

Status: Offline
Szczepan_Burski napisał:
Myślę że archiwum archidiecezjalne będzie chciało ściągnąć brakujące akta skoro istnieją. Jeżeli nie to może uda się je zamówić. Dziś znalazłem kolejną linię Burskich z Góry Bałdrzychowskiej w osobach Wincentego i Józefa rodzeństwo cioteczne z linii Antoniego i Łukasza oraz Tomasza Burskiego z jakiejś innej linii też z Bałdrzychowa. Jest też akt śmierci Jana Burskiego syna Szczepana i Reginy z roku 1813 bądź 1811 jest on o tyle dziwny że Szczepan i Regina więcej w żadnych aktach nie występują. Wiek tego Jana podany jest jako Jeden ale jest to chyba pomyłka bo w tym akcie występuje jego rodzeństwo cioteczne w wieku ponad 50 lat i jest to zastanawiające. Po za tym nie znalazłem aktu urodzenia Jana rok wcześniej

Właśnie przeglądam metryki z 1808 roku par Bałdrzychów i dochodzę do wniosku że Burscy musieli mieszkać tam przynajmniej od 1750 roku
Zaledwie kilka metryk a tak dużo ludzi o tym samym nazwisku tylko w jednej wsi,wyraźnie widać że ci ludzie są mocno ze sobą jeszcze związani
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_GolubińskiOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Burski, Burska  PostWysłany: 28-05-2013 - 20:08
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 06-07-2009
Posty: 244

Status: Offline
Burscy pojawiają się na pewno w parafii Żałe w latach 30 XIX wieku, bo przed chwilą weryfikowałem indeks zgonów z tych lat i pojawiło się kilku.

Pozdrawiam

Michał Golubiński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczepan_BurskiOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Burski, Burska  PostWysłany: 28-05-2013 - 21:21
Sympatyk


Dołączył: 12-05-2013
Posty: 18

Status: Offline
Mój przodek Franciszek miał wpisana metrykę urodzenia pod 1758 r. Jego rodzice musieli prawdopodobnie urodzić się w okolicach 1730 roku. Zofia jego matka zmarła w wieku 87 lat w 1823 roku. Myślę że tam mieszkali od bardzo dawna ponieważ zamieszkiwali numery z pierwszej 10 domów 6,7 , są to numery z ich akt metrykalnych. Po za tym Bałdrzychów od 12 wieku do 18 należał do Cystersów.
Poza rejonem Poddębic bardzo dużo osób o tym nazwisku mieszkało w Mazowieckim.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jarosław_BOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Burski, Burska  PostWysłany: 29-05-2013 - 07:47
Sympatyk


Dołączył: 19-05-2013
Posty: 17

Status: Offline
Szczepan_Burski napisał:
Mój przodek Franciszek miał wpisana metrykę urodzenia pod 1758 r. Jego rodzice musieli prawdopodobnie urodzić się w okolicach 1730 roku. Zofia jego matka zmarła w wieku 87 lat w 1823 roku. Myślę że tam mieszkali od bardzo dawna ponieważ zamieszkiwali numery z pierwszej 10 domów 6,7 , są to numery z ich akt metrykalnych. Po za tym Bałdrzychów od 12 wieku do 18 należał do Cystersów.
Poza rejonem Poddębic bardzo dużo osób o tym nazwisku mieszkało w Mazowieckim.

Całkiem możliwe tym bardziej że nazwisko Burski wywodzi się od miejscowości Bursz (Borsch) W pow Działdowskim
Dlatego pozwoliłem sobie na wklejkeniu pewnego krótkiego acz interesującego wpisu
Nazwisko utworzone sufiksem -ski od nazwy miejscowej Bursz (Borsch) w byłym powiecie działdowskim, zob. J. Krzepela, Rody ziem pruskich, Kraków 1927s. 180, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, red. F. Sulimierski, B. Chlebowski, W. Walewski, t. I s. 475. Może pochodzić także od nazwy miejscowej Bur, Bór, zob. B. Mossakowska, Nazwiska mieszkańców Komornictwa Olsztyńskiego, Gdańsk 1993 s. 25 lub osobowej Burcz. Por. również człon staropruskich nazw osobowych: Burs-, zob. R. Trautmann, Die altpreußischen Personennamen, 2. Umveränderte Auflage, Göttingen 1974 s. 134.. Burscy herbu Jasieńczyk, herbu Jastrzębiec w Prusach, zob. A. Boniecki, Herbarz polski t. II s. 254-256, K. Niesiecki, Herbarz polski, t. I s. 362. Por. BURSCH.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jarosław_BOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Burski, Burska  PostWysłany: 29-05-2013 - 20:50
Sympatyk


Dołączył: 19-05-2013
Posty: 17

Status: Offline
Gol napisał:
Burscy pojawiają się na pewno w parafii Żałe w latach 30 XIX wieku, bo przed chwilą weryfikowałem indeks zgonów z tych lat i pojawiło się kilku.

Pozdrawiam

Michał Golubiński

W roku 1700 sąd miejski ze Szczercowa rozpatrywał sprawę oskarżonej o czary Ewy Burskiej zamieszkałej we wsi Osiny Proponuję, zresztą sam to zrobię poszukać w tamtej parafii jakiegoś śladu

Osiny - wieś w woj. łódzkim, w pow. bełchatowskim, w gminie Szczerców
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jarosław_BOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Burski, Burska  PostWysłany: 11-06-2013 - 16:20
Sympatyk


Dołączył: 19-05-2013
Posty: 17

Status: Offline
Szczepan_Burski napisał:
Mój przodek Franciszek miał wpisana metrykę urodzenia pod 1758 r. Jego rodzice musieli prawdopodobnie urodzić się w okolicach 1730 roku. Zofia jego matka zmarła w wieku 87 lat w 1823 roku. Myślę że tam mieszkali od bardzo dawna ponieważ zamieszkiwali numery z pierwszej 10 domów 6,7 , są to numery z ich akt metrykalnych. Po za tym Bałdrzychów od 12 wieku do 18 należał do Cystersów.
Poza rejonem Poddębic bardzo dużo osób o tym nazwisku mieszkało w Mazowieckim.

Czy twoje dalsze poszukiwania dały jakiś rezultat ?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Szczepan_BurskiOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Burski, Burska  PostWysłany: 11-06-2013 - 21:59
Sympatyk


Dołączył: 12-05-2013
Posty: 18

Status: Offline
Witam
Ponownie przejrzałem akta urodzeń z lat 1766-1788 z Bałdrzychowa . Znalazłem akt urodzenia Szczepana Burskiego z 1770 roku Jest w nim ciekawa informacja o chrzestnej która była z Zygier. Nie miała ona nazwiska Burski, ale być może jako panna była Burska lub pochodziła z rodziny matki Szczepana Franciszka lub Kacpra. Jeżeli by tak było to Jan i Zofia mogli brać ślub w Zygrach. Był też akt urodzenia Marianny Burskiej ich siostry z 1766 roku i jednego chłopca z 1777 roku imię nieczytelne. Jan Burski był określony przymiotnikiem pracowity.Na pewno nie ma za to w tamtym okresie Burskich w parafii Poddębice Przejrzałem akta od 1748 do 1788. Zostaje jedynie ściągnięcie akt Bałdrzychowa ze stanów z Fammily Search są to Akta urodzeń 1606-1638 -- Akta zgonów 1692-1732 -- Akta małżeństw 1691-1718 -- Akta urodzeń 1642-1649, 16411645, 1641 -- Akta małżeństw 1724-1725, 1718-1723, 1730-1732 -- Akta zgonów 1691-1695 -- Akta małżeństw 1731-1732 -- Akta zgonów 1692-1729, 1692-1728 -- Akta urodzeń 1727-1730 -- Miscellanea Przypomniałem sobie opowiadania dziadka że w rodzinie Burskich z naszej gałęzi była osoba która bardzo dawno temu była związana z kanclerzem koronnym, Jedyną taka osobą w historii był Adam Burski bursius urodzony w Brzezinach w 1560 roku może to jakiś trop z naszych korzeni.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jarosław_BOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Burski, Burska  PostWysłany: 12-06-2013 - 21:40
Sympatyk


Dołączył: 19-05-2013
Posty: 17

Status: Offline
Szczepan_Burski napisał:
Witam
Ponownie przejrzałem akta urodzeń z lat 1766-1788 z Bałdrzychowa . Znalazłem akt urodzenia Szczepana Burskiego z 1770 roku Jest w nim ciekawa informacja o chrzestnej która była z Zygier. Nie miała ona nazwiska Burski, ale być może jako panna była Burska lub pochodziła z rodziny matki Szczepana Franciszka lub Kacpra. Jeżeli by tak było to Jan i Zofia mogli brać ślub w Zygrach. Był też akt urodzenia Marianny Burskiej ich siostry z 1766 roku i jednego chłopca z 1777 roku imię nieczytelne. Jan Burski był określony przymiotnikiem pracowity.Na pewno nie ma za to w tamtym okresie Burskich w parafii Poddębice Przejrzałem akta od 1748 do 1788. Zostaje jedynie ściągnięcie akt Bałdrzychowa ze stanów z Fammily Search są to Akta urodzeń 1606-1638 -- Akta zgonów 1692-1732 -- Akta małżeństw 1691-1718 -- Akta urodzeń 1642-1649, 16411645, 1641 -- Akta małżeństw 1724-1725, 1718-1723, 1730-1732 -- Akta zgonów 1691-1695 -- Akta małżeństw 1731-1732 -- Akta zgonów 1692-1729, 1692-1728 -- Akta urodzeń 1727-1730 -- Miscellanea Przypomniałem sobie opowiadania dziadka że w rodzinie Burskich z naszej gałęzi była osoba która bardzo dawno temu była związana z kanclerzem koronnym, Jedyną taka osobą w historii był Adam Burski bursius urodzony w Brzezinach w 1560 roku może to jakiś trop z naszych korzeni.

Burski Jędrzej z ziemi zakrocimskiej poborca łanowy z 1558 roku
Franciszek i walenty Burscy ci pisali się na elekcję Stanisława Augusta raczej odpadaj nasi Burscy byli w tym okresie zwykłymi chłopami
Adam Burski wojewoda z Sandomierza
Bardzo skąpe ale są informacje; Z Herbarza Polski Kaspra Niesieckiego, s. j: powiększony dodatkami z ..., Tom 2
Mało zbyt mało aby wyciągnąc jakieś wnioski
Pozdrawiam serdecznie
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jarosław_BOffline
Temat postu: Re: Nazwisko: Burski, Burska  PostWysłany: 14-06-2013 - 03:37
Sympatyk


Dołączył: 19-05-2013
Posty: 17

Status: Offline
Szczepan_Burski napisał:
Witam
Ponownie przejrzałem akta urodzeń z lat 1766-1788 z Bałdrzychowa . Znalazłem akt urodzenia Szczepana Burskiego z 1770 roku Jest w nim ciekawa informacja o chrzestnej która była z Zygier. Nie miała ona nazwiska Burski, ale być może jako panna była Burska lub pochodziła z rodziny matki Szczepana Franciszka lub Kacpra. Jeżeli by tak było to Jan i Zofia mogli brać ślub w Zygrach. Był też akt urodzenia Marianny Burskiej ich siostry z 1766 roku i jednego chłopca z 1777 roku imię nieczytelne. Jan Burski był określony przymiotnikiem pracowity.Na pewno nie ma za to w tamtym okresie Burskich w parafii Poddębice Przejrzałem akta od 1748 do 1788. Zostaje jedynie ściągnięcie akt Bałdrzychowa ze stanów z Fammily Search są to Akta urodzeń 1606-1638 -- Akta zgonów 1692-1732 -- Akta małżeństw 1691-1718 -- Akta urodzeń 1642-1649, 16411645, 1641 -- Akta małżeństw 1724-1725, 1718-1723, 1730-1732 -- Akta zgonów 1691-1695 -- Akta małżeństw 1731-1732 -- Akta zgonów 1692-1729, 1692-1728 -- Akta urodzeń 1727-1730 -- Miscellanea Przypomniałem sobie opowiadania dziadka że w rodzinie Burskich z naszej gałęzi była osoba która bardzo dawno temu była związana z kanclerzem koronnym, Jedyną taka osobą w historii był Adam Burski bursius urodzony w Brzezinach w 1560 roku może to jakiś trop z naszych korzeni.


Gdzieś tam wyczytałem że W 1520 r. Jan Łaski wymienia Zygry w parafii Zadzim. W 1734 r. wieś spustoszyli stronnicy Augusta III Sasa.
No i pewnie Burscy przeniesli się do Bałdrzychowa
Taka krótka ciekawostka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.863663 sekund(y)