Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Steamroller_FlyOffline
Temat postu: Modlitwa do Ojca Świętego ?  PostWysłany: 13-05-2013 - 13:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-11-2012
Posty: 266
Skąd: Zakroczym
Status: Offline
Witam,

Może nie jest to za bardzo temat na forum genealogiczne, ale nie wiedziałem gdzie się z tym zwrócić. Nawet nie wiedziałem jaki dać tytuł tematowi. Wiem, że znajdzie się tutaj jakiś specjalista, który pomoże Smile

Będąc ostatnio na wsi moja ciocia pokazała mi odnaleziony w starym kredensie stojącym w jeszcze starszej piwnicy pewien "dokument" z wizerunkiem papieża Pawła VI. Na dokumencie udało mi się rozczytać dane mojej prababci Aleksandry Wolszczyńskiej (dd. Kopcińskiej) oraz prawdopodobnie rodzaj modlitwy o jej zdrowie. Dokument jest prawdopodobnie z roku 1968. Moja prababcia zmarła w 1971.
Dowiedziałem się, że tejże Aleksandry córka miała męża, którego siostra pracowała w Watykanie, gdzie zajmowała się szyciem szat dla papieża i to najprawdopodobniej za jej pośrednictwem tenże dokument trafił do rąk prababci.

Czy ktoś z Państwa spotkał się z podobnym dokumentem i jest w stanie coś więcej na ten temat powiedzieć/napisać. Jako że "dokument" jest w opłakanym stanie nie wiem jaka była jego pierwotna treść. Google Grafika niestety nic mi podobnego nie znalazło Wink



_________________
Radek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Worwąg_SławomirOffline
Temat postu: Modlitwa do Ojca Świętego ?  PostWysłany: 13-05-2013 - 14:08
Nieaktywny


Dołączył: 15-11-2010
Posty: 1000

Status: Offline
Pełnej treści ze względów oczywistych nie da się odczytać, tylko sens ogólny:
Jest to prośba prababci do Ojca Świętego o udzielenie apostolskiego błogosławieństwa wraz z odpustem zupełnym w godzinę śmierci, nawet wtedy gdy z powodu niemocy nie będzie mogła przystąpić do sakramentów spowiedzi i komunii św.
Jak należy mniemać po dopisku na dole - udzielone.

_________________
Pozdrawiam
Sławek Worwąg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
rjanczOffline
Temat postu: Modlitwa do Ojca Świętego ?  PostWysłany: 13-05-2013 - 14:33
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 25-02-2013
Posty: 98

Status: Offline
Ten dokument to błogosławieństwo apostolskie, wzywające obfitości darów i łask Bożych. Najczęściej przy jakiś konkretnych okazjach, jakieś śluby, rocznice, choć i tak po prostu, w zasadzie każdemu kto o nie poprosi. Te akurat jest na godzinę śmierci.
Do dziś takie są wydawane, podpisuje je któryś arcybiskup, a papież nad nimi udziela błogosławieństwa.
Spójrz też na materiał, to nie papier tylko pergamin.
Poza tym musiał być przechowywany w bardzo kiepskich warunkach, skoro przez 50 lat aż tak poniszczał.
Teraz trochę inną formę ma, tzn. prośbę pisze się na piśmie, a treść na samym błogosławieństwie to już o tym że Ojciec Święty udziela, nie o tym że się prosi.
Jeżeli chcesz więcej takich zobaczyć przejdź się po kościołach, w większości takie wiszą udzielone z jakiś tam okazji.

Taki mniej więcej teraz wygląda:

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcREoaTjIoIrWt380Yes3j8R0um8Er0Ov7nvNMXENiooShfzN8SP

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTRmzY0q3YiOsvvXFWd3anCby0gn4-UM12TnjHNxya2A8HMcggN


Pozdrawiam,
Rafał[/img]

_________________
Szukane przeze mnie nazwiska: Janczewski, Zawalich, Lenkiewicz, Kowalczyk, Choromański, Kacprzyński, Kalapeta, Mierzejewski, Mianowski, Dobkowski, Woroniecki, Bednarz, Zyskowski, Kurpiewski, Łukasiewicz, Szyszkowski, Modzelewski, Świerz, Sawicki, Sobolews
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Steamroller_FlyOffline
Temat postu: Modlitwa do Ojca Świętego ?  PostWysłany: 13-05-2013 - 14:48
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 07-11-2012
Posty: 266
Skąd: Zakroczym
Status: Offline
Dziękuję Panowie za pomoc.

_________________
Radek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.550934 sekund(y)