Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
gosia140770Offline
Temat postu: ePaveldas  PostWysłany: 30-03-2013 - 22:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2011
Posty: 23
Skąd: Kruklanki
Status: Offline
Witam. Mam pytanie jakie byc moze juz tu sie pojawiało. Napotykam trudnosci w tym jak korzystac ze strony epaveldas http://www.epaveldas.lt/vbspi/ .Doswiadczone osoby nie maja z tym problemu ale mniej doswiadczone juz tak.Prosze o podpowiedz gdzie wpisywac nazwe danej parafii by dojsc do poszukiwanych metryk.Rozumiem ,ze dla wielu z Was jest to proste ale ja nie potrafie sobie z tym poradzic i znam osoby jakie mnie o to samo pytaja. Nie umiemim im odpowiedziec.Prosze wybaczyc to pytanie ale kto pyta nie bładzi.Licze na Wasza cenna rade.Pozdrawiam serdecznie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RoRo500Offline
Temat postu: Metryki epaveldas  PostWysłany: 30-03-2013 - 23:16
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-06-2009
Posty: 741
Skąd: SF Bay Area, USA
Status: Offline
Najprościej tutaj: http://kresy.genealodzy.pl/gub_wil_87/arch_litwy.html
linki http://www.wastan.pl/biblioteka/gub_wil ... litwa.html do dalszych części (III, IV, V i VI) znajdują się na dole tej strony.

Pozdrawiam,
Roman
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gosia140770Offline
Temat postu: Metryki epaveldas  PostWysłany: 30-03-2013 - 23:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2011
Posty: 23
Skąd: Kruklanki
Status: Offline
Wiem to Romku!Ale otwierajac ogolnie epaveldas co i gdzie wpisywac?np szukana parafie?Pozdrawiam serdecznie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_ZielińskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-03-2013 - 00:08
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 22-02-2011
Posty: 861
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Gosiu,
Tu masz link do poprzedniego interface'u e-paveldas (moim zdaniem bardziej przyjaznego):
http://www.epaveldas.lt/vbspi/lang.do?language=lt

Aby znaleźć metryki z danej parafii w polu "Antraste" (w angielskiej wersji "Title") należy wpisać nazwę parafii (po litewsku, w dopełniaczu). Spis wszystkich parafii, z których metryki znajdują się w epaveldas (w docelowej formie, tj. w dopełniaczu) znajdziesz tutaj:
http://www.archyvai.lt/lt/skaitmeninimas/lvat_rkb.html

Tak więc z tej drugiej strony bierzesz pierwszy wyraz (np. Aleksandravėlės lub Buivydžių etc.) i wrzucasz go do wyszukiwarki w epaveldas i wyskoczą Ci dostępne księgi.

Pozdrawiam!
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-03-2013 - 08:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
Ja ze swojej strony dodam pewien sposób który stosuję gdy nie mam formy dopełniacza podanej na tacy - może prosty i banalny, ale kilka razy już się sprawdził, może i innym pomoże.

Polega on na wykorzystaniu wikipedii (polskiej i litewskiej). Po prostu - wpisując nazwę miejscowości w polską wiki, często otrzymujemy w wynikach wyszukiwania (w ich treści) litewski odpowiednik nazwy. Analogicznie - czasem podobnie skutkuje wpisanie nazwy w naszym języku do wikipedii litewskiej (nawet nie znając języka można po 4-5 próbach nabrać pewnej biegłości, zasad wyszukiwania jest niedużo i są one dość proste).

Oczywiście istnieje wiele wariantów powyższej metody - np. z wykorzystaniem czegoś takiego (fajne, można się tym wesprzeć, także rozpatrując inne kraje) -> ksng.gugik.gov....eszyt_11.pdf <- Litwa od strony 116

Wyszukujemy nazwę polską, kopiujemy odpowiednik litewski, wklejamy go w wikipedię (lt) albo nawet w google, i przeglądając treść zwróconych wyników wyławiamy nazwy z końcówkami "ų", jak poniżej (dopełniacz jako ostatni):
Troki - Trakai - Trakų
Bujwidze - Buivydžiai - Buivydžių

Dopełniacz wklejamy w epaveldas - wg instrukcji Michała.

Pewnie ktoś znający język zaraz napisze że sposób z "ų" nie zawsze działą i poda masę wyjątków, ale bardzo dobrze - i na nie znajdzie się sposób i tak uzupełnimy i udoskonalimy "metodę" Smile

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GrzegorzKrupiński
Temat postu:   PostWysłany: 31-03-2013 - 09:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-03-2007
Posty: 188

Ja korzystam z prostszego sposobu. W pole "Antraste" wpisuję trzy pierwsze litery szukanej miejscowości i znak "%". Czy dla parafii Bujwidze wpisałbym: Bui%
Wesołych...

_________________
Serdecznie pozdrawiam
Grzegorz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jartOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-03-2013 - 10:22
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-06-2011
Posty: 1068

Status: Offline
GrzegorzKrupiński napisał:
Ja korzystam z prostszego sposobu. W pole "Antraste" wpisuję trzy pierwsze litery szukanej miejscowości i znak "%". Czy dla parafii Bujwidze wpisałbym: Bui%
Wesołych...


...co powoduje "szersze" wyszukiwanie i zwrot dużo większej ilości haseł - czasem trzeba je dodatkowo zawężać w wyszukiwaniu zaawansowanym (np w przypadku "vil%" dla vilnus). Ale % jest bardzo przydatny, w ten sposób możemy wyłapać kwestie nie ujęte w spisach i listach, masę innych dokumentów (np zdjęcia) nie tylko metryki (inny sposób - wyszukiwanie po mianowniku, nie dopełniaczu). Czasem można tak znaleźć naprawdę interesujące rzeczy.

Zaraz nam wyjdzie małe howto szukania na epaveldas Smile

_________________
pozdrawiam
Artur

Poszukuję rodzin: Jastrzębski, Olbryś, Pskiet – par. Jasienica; Sitko/Sitek lub Młynarczyk, Pych – par. Długosiodło; Łaszcz, Świercz, Szczęsny, Ciach, Kapel – par. Wyszków; te nazwiska także w par. Jelonki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
gosia140770Offline
Temat postu:   PostWysłany: 31-03-2013 - 18:25
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 27-11-2011
Posty: 23
Skąd: Kruklanki
Status: Offline
Bardzo Wam DZIEKUJE!o takie podpowiedzi mi chodzilo.Juz nie mam z tym problemu.Wszystko działa jak trzeba oczywiscie dzieki waszej pomocy.Pozdrawiam.Gosia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RoRo500Offline
Temat postu: Ejszyszki na ePaveldas  PostWysłany: 10-12-2014 - 22:08
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-06-2009
Posty: 741
Skąd: SF Bay Area, USA
Status: Offline
Obiecane na ten rok skany nareszcie się pokazują. Zaintrgowany wiadomością o Kownie, sprawdziłem Ejszyszki i znalazłem księgę 1802-1812.
Warto zerknąć na inne obiecane parafie. To piękny prezent na święta.

Pozdrawiam,
Roman
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
vnukingaOffline
Temat postu: Ejszyszki na ePaveldas  PostWysłany: 10-12-2014 - 22:36
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 23-07-2014
Posty: 226
Skąd: Wisconsin
Status: Offline
Witaj Romanie,

gdzie znajde liste innych obiecanych parafii i czy wiadomo dokladnie co zostalo obiecane? Gdzie to sprawdzic?
Dziekuje i pozdrawiam!
Smile

Kinga

_________________
Pozdrawiam serdecznie,
Kinga Vnuk (Cisowska)
Interesujace mnie nazwiska: Cisowski, Mendel, Kutynia, Rogozko, Czepielinda, Zak,
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
polgen78Offline
Temat postu: RE: Ejszyszki na ePaveldas  PostWysłany: 10-12-2014 - 22:47
Sympatyk


Dołączył: 14-07-2009
Posty: 169

Status: Offline
Cześć

Zastanawiam się, że zbyt gdzie to jest, część mojej rodziny jest z tego obszaru. Czy istnieje związek?

Pozdrawiam

Scott

_________________
Scott
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RoRo500Offline
Temat postu: RE: Ejszyszki na ePaveldas  PostWysłany: 10-12-2014 - 22:53
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 09-06-2009
Posty: 741
Skąd: SF Bay Area, USA
Status: Offline
Kingo - link do tej listy podał Michał Ziel w odrębnym wątku na początku roku.
http://www.archyvai.lt/lt/skaitmeninimas/lvat_rkb.html

Oto cytat z jego wypowiedzi:
Pojawiła się informacja o litewskich aktach metrykalnych planowanych do digitalizacji w roku 2014 (należy kliknąć link "sąrašas"). Łącznie 18 parafii.

Scott - Ejszyszki są teraz na Litwie i nazywają się Eišiškės. https://www.google.com/maps/place/Ei%C5 ... 8450?hl=en


Pozdrawiam,
Roman
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AntonowiczII_KrzysztofOffline
Temat postu: Re: Ejszyszki na ePaveldas  PostWysłany: 11-12-2014 - 00:26
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2007
Posty: 79

Status: Offline
RoRo500 napisał:
Obiecane na ten rok skany nareszcie się pokazują. Zaintrgowany wiadomością o Kownie, sprawdziłem Ejszyszki i znalazłem księgę 1802-1812.
Warto zerknąć na inne obiecane parafie. To piękny prezent na święta.

Pozdrawiam,
Roman

Zgadzam się i pozdrawiam,
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jarymiOffline
Temat postu: Wilno na ePaveldas!  PostWysłany: 16-12-2014 - 15:17
Sympatyk


Dołączył: 11-04-2010
Posty: 663
Skąd: z Łodzi w Ostrowie Wielkopolskim
Status: Offline
Witam

Czy może ktoś ma wiedzę, czy na ePaveldas! są parafie z Wilna - ja nie mogę znaleźć - ale może źle szukam Smile

_________________
Pozdrawiam Ryszard Jankielewicz

W kręgu moich zainteresowań nazwiska: Biedrzycki , Sobolewski, (okolice Brzezin, Piotrkowa, Częstochowy) Mirosław (Lubelskie) , Stożek (Myślenice, Kraków), Jankielewicz, Stabeusz, Garbacz (Warszawa, Wilno, Kowno)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu: Wilno na ePaveldas!  PostWysłany: 16-12-2014 - 16:49
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Oczywiście, że są

trzeba w okienko wyszukiwania (w wyszukiwaniu szczegółowym) wpisać Vilniaus metrikų knyga rkb i pokażą się wszystkie parafie i księgi.

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.


Ostatnio zmieniony przez Małgorzata_Kulwieć dnia 16-12-2014 - 16:54, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.683403 sekund(y)