Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
valdeqOffline
Temat postu: par. Chełm, Czermno, Lublin, Ruda ...  PostWysłany: 21-03-2013 - 21:50
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-03-2013
Posty: 244
Skąd: śląskie
Status: Offline
http://imageshack.us/photo/my-images/4/ ... naial.jpg/

Akt Nr 258
Tytusin

Mam problem z powyższym tłumaczeniem, ale tylko przedostatniego zdania, w którym zawarty jest powód opóźnienia dokonania chrztu Feliksa Kudelskiego przez jego rodziców Stanisława i Franciszki ze Sławińskich. Feliks ur. 1891, natomiast chrzest w 1900 r. Parafia Rozesłania Apostołów w Chełmie. Zgłaszający zamieszkały w Tytusinie.

Podejrzewam, że przyczyna to problemy z wyborem wyznania dla dziecka, a małżeństwo Stanisława i Franciszki było międzywyznaniowe (prawosławne i katolickie). To tylko mój domysł, wg mojej nieudolnej próby przetłumaczenia brzmi to : Przyczyną w opóźnieniu w dokonaniu chrztu było niezdecydowanie rodziców o przynależności wyznaniowej.

Co warte podkreślenia dwa kolejne akty to chrzty rodzeństwa Feliksa, brata Jana i siostry Aleksandry.

Z góry dziękuję za pomoc, jeśli będzie potrzebny skan w lepszej rozdzielczości to podeślę mailem
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: Prośba o przetłumaczenie aktu. tylko jedno zdanie  PostWysłany: 22-03-2013 - 09:49
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3289

Status: Offline
Skan nie jest czytelny.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
valdeqOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2013 - 10:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-03-2013
Posty: 244
Skąd: śląskie
Status: Offline
faktycznie, zaraz spróbuje go wstawić w lepszej jakości.

http://imageshack.us/photo/my-images/6/ ... naial.jpg/

tutaj sam akt nr 258



http://imageshack.us/photo/my-images/35 ... naial.jpg/
a tutaj zdjęcie obu stron z Księgi Urodzeń
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaMaruOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2013 - 11:31
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2010
Posty: 8051
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Witam,

Widzę, że czekasz na odpowiedź. Dobrze przetłumaczyłeś. To jest właśnie ten powód - zwlekanie z decyzją o wyborze przynależności wyznaniowej.

Pozdrawiam,
Monika

_________________
Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
valdeqOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2013 - 12:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-03-2013
Posty: 244
Skąd: śląskie
Status: Offline
Dziękuję, zastanawiam się jeszcze jak sprawdzić jakiego wyznania była druga osoba i która ojciec czy matka. Jeśli sprawdzę księgi prawosławne, mojżeszowe to może coś znajdę. Szukałem w tej parafii Stanisława Kudelskiego i nie znalazłem. Poszukam jeszcze Franciszki.

Jeśli ktoś ma dla mnie jakieś wskazówki to będę bardzo wdzięczny.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaMaruOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2013 - 14:02
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2010
Posty: 8051
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
A akt ślubu Stanisława i Franciszki znalazłeś? Tam powinno być podane ich wyznanie, a może i parafie , gdzie byli chrzczeni. Czy Feliks to najstarsze ich dziecko? Bo w następnych metrykach jest jeszcze młodsze rodzeństwo - Jan i Aleksandra. Feliks urodził się 29.III.1891, więc najpóźniej mogli wziąć ślub 1890-1891.

Powodzenia,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
valdeqOffline
Temat postu:   PostWysłany: 22-03-2013 - 14:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-03-2013
Posty: 244
Skąd: śląskie
Status: Offline
sprawdziłem tą parafię do 1889 roku, więc spróbuje mocniej się cofnąć Very Happy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
valdeqOffline
Temat postu: Prośba o SPRAWDZENIE I UWAGI  PostWysłany: 24-03-2013 - 12:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-03-2013
Posty: 244
Skąd: śląskie
Status: Offline
http://imageshack.us/photo/my-images/53 ... ktori.jpg/

akt nr 22
Andrzej Pietrzak (zamieszkały - Tytusin) i Wiktoria ze Sroczyńskich (zamieszkała - Bieniów)
Parafia Rozesłania Aspostołów w Chełmie


http://imageshack.us/photo/my-images/5/ ... etrza.jpg/

moja próba tłumaczenia


GORĄCO PROSZĘ O SPRAWDZENIE, CZY NIE PRZEINACZYŁEM CZEGOŚ
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
valdeqOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-03-2013 - 18:34
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-03-2013
Posty: 244
Skąd: śląskie
Status: Offline
nikt mi nie pomoże?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaMaruOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-03-2013 - 10:42
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2010
Posty: 8051
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Witam i pomagam,

Świadkowie: Mateusz Wojtczak i Kacper Marciniak
Pan młody: urodzony w Czermnie gub. warszawska, powiat gostyniński
Panna młoda: urodzona we wsi Olendry Wąsoskie?/Wonsoskie? gub. kaliska, powiat kolski.
Ojciec panny młodej: Antoni bednarz (бочар)
Daty zapowiedzi: 26.I./7.II. 2/14.II. 9/21.II.br

Pozdrawiam,
Monika


Ostatnio zmieniony przez MonikaMaru dnia 26-03-2013 - 09:31, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarylaW.Offline
Temat postu:   PostWysłany: 25-03-2013 - 19:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2007
Posty: 275
Skąd: Kluczbork woj.Opole
Status: Offline
Pan młody: Andrzej Pietrzak lat 25 urodzony w Czermnie gub.warszawska,ziemia gostynińska, syn Konstantego Pietrzaka i Łucji z domu Bilska,zamieszkały w Tytusinie
Panna młoda:Wiktoria Sroczyńska lat 21 ur. we wsi Oleandry gub.kaliskiej, zamieszkała we wsi Biniowie ,córka Antoniego Bogara (drugie imię poch.niemieckiego ?) Sroczyńskiego i zmarłej Antoniny z domu Bodowskiej
Świadkowie i zapowiedzi jak u MonikiMaru
Pozdrawiam Maryla

_________________
Pozdrawiam serdecznie
Maryla Wojciechowska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
valdeqOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-03-2013 - 20:12
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-03-2013
Posty: 244
Skąd: śląskie
Status: Offline
pięknie dziękuję obu Paniom, bednarz - no tak przecież to zawód Very Happy a miejscowość napewno Bieniów, do dziś istnieje wioska niedaleko Tytusina. Dziękuję raz jeszcze i pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
valdeqOffline
Temat postu: Serdeczna prośba o rozczytanie miejscowości - lubelskie  PostWysłany: 29-06-2013 - 21:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-03-2013
Posty: 244
Skąd: śląskie
Status: Offline
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1-11969-1210-31?cc=1867931&wc=M99D-7RY:1991180790

Witam, sprawa dotyczy aktu nr 325, jest to akt zgonu Piotra Dudy, akt z parafii św. Agnieszki w Lublinie, prapradziad mieszkał w dzielnicy Tatary (Kalinowszczyzna) w Lublinie. Przede wszystkim proszę o rozszyfrowanie nazw miejscowości w treści aktu (ja rozczytałem Rury i Niemce, ale nie mam pewności czy dobrze i czego się tyczą, która jest miejscem urodzenia, a która zamieszkania? A może już wszystko pokiełbasiłem, nie wiem czy na familysearch dobrze zindeksowano ten akt, wg w akcie jest mowa o ojcu Józefie, a nie o matce.

Mam nadzieję, że mi pomożecie.

Pozdrawiam

_________________
Poszukuję Pietrzaków (miejscowości Rybie, Czermno, Tytusin) Białowąsów (Fusów, Łuczyce) Smolarków (Wola Wiązowa, Wielgie, Słajszewo, Ciekocino) Orłów, Bukowców, Matrasów, Pajorów (Kamionka Mała) i Antoszów (Zaborów)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MonikaMaruOffline
Temat postu: Serdeczna prośba o rozczytanie miejscowości - lubelskie  PostWysłany: 29-06-2013 - 21:54
Sympatyk


Dołączył: 04-11-2010
Posty: 8051
Skąd: Bielsko-Biała
Status: Offline
Witam,

Piotr Duda, 50 lat , zmarł w Tatarach, urodził się w Rudce, stały mieszkaniec gminy Niemce, syn Józefy Duda, wdowiec po zmarłej Wiktorii z Paździorów.

Tyle można wyczytać z aktu. Akt zgłosili dwaj robotnicy. Może w Tatarach zmarły pracował, a pochodził z gminy Niemce. Był zapewne synem niezamężnej kobiety, bo nic o ojcu nie wspomina się.

Pozdrawiam,
Monika

_________________
Pozdrawiam,
Monika
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
valdeqOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-06-2013 - 22:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 03-03-2013
Posty: 244
Skąd: śląskie
Status: Offline
Dziękuję CI bardzo, myślę sobie że może zgłaszający nie wiedzieli za dużo o zmarłym, tak często bywało, to generalnie tragedia w rodzinie była, bo dwa miesiące wcześniej zmarła jego żona przy porodzie. Osierocił kilkoro dzieci, wtym moją prababcię, która do śmierci nie wiedziała że ma rodzeństwo. Poza tym zgon Wiktorii nastąpił też w Tatarach, a była stałą mieszkanką Niemców. A moja prababcia jak wynika z aktu ślubu urodziła się "w Lublinie na Piaskach". Strasznie to skomplikowane.

_________________
Poszukuję Pietrzaków (miejscowości Rybie, Czermno, Tytusin) Białowąsów (Fusów, Łuczyce) Smolarków (Wola Wiązowa, Wielgie, Słajszewo, Ciekocino) Orłów, Bukowców, Matrasów, Pajorów (Kamionka Mała) i Antoszów (Zaborów)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.994757 sekund(y)