Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Magdalena_SmolskaOffline
Temat postu: Projekt Galicja  PostWysłany: 01-12-2012 - 13:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2008
Posty: 255
Skąd: Kraków
Status: Offline
Z wielką radością pragnę ogłosić, że projekt "Galicja" wystartował!
Od dwóch lat starałam się o możliwość indeksowania parafii leżących w granicach Polski do r. 1945.
Wiem jak ważne dla nas poszukujących jest dotarcie do źródeł metrykalnych z tamtych terenów.
Udało się! Na mocy porozumień pomiędzy MTG i FSI projekt wystartował.
W chwili obecnej indeksujemy parafie z diecezji lwowskiej. Pierwsza objęta indeksacją jest parafia św. Andrzeja (dawny klasztor Bernardynów), następnie będą indeksowane parafie w porządku alfabetycznym, tak ze Lwowa jak i z całej diecezji lwowskiej.
Tak jak napisałam na stronie MTG, nie mamy żadnych gwarancji, że indeksowane rekordy pojawią się wraz ze skanami na stronie FSI. Problem tkwi w umowach jakie FSI zawarło ostatnio (lub wiele lat temu) z archiwami mającymi prawa do publikacji dokumentów.Uważam, że warto wziąć udział w naszym projekcie, choćby po to, aby w wyszukiwarce FSI nie natrafiać na przekręcone nazwiska i imiona, tak jak dzieje się w projekcie indeksacji Diecezji Tarnowskiej.
Wszystkich chętnych do pomocy zapraszam do zapoznania się z postami udostępnionymi na stronach MTG:
http://www.forum-mtg.pl/viewforum.php?f ... c3f9bc6f61 *

Pozdrawiam
Magdalena Smolska - Kwinta

*moderacja, poprawa linku(m.j.n)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
pawel.dyda
Temat postu: Projekt Galicja  PostWysłany: 01-12-2012 - 13:41
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 31-07-2010
Posty: 129
Skąd: Warszawa
Witam,

To brzmi jak przedwczesny prezent gwiazdkowy Smile

Jeszcze tylko takie pytania:
1. Gdzie znajdę (alfabetyczną) listę parafii, które będą indeksowane.
2. Czy oddziały będą indeksowane jako parafie, czy samodzielnie? Np. Czerczyk (mocno mnie interesujący) jest oddziałem Rogóźna (jeżeli dobrze to zapisałem).
3. Jakie są warunki uczestnictwa w tym projekcie?
4. Jak już pisano na tym forum, archiwa zabużańskie znajdujące się w AGAD są właśnie (przynajmniej w części) (ze)skanowane. Np. zespół O/298 zawiera interesujące mnie, ww. parafie. Czy projekt indeksacji zakłada indeksowanie rzeczy, które się nie pokrywają? Albo inaczej: czy indeksowane będą oba źródła?

Pozdrawiam,
Paweł.

_________________
Pozdrawiam,
Paweł.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Virg@Offline
Temat postu: Projekt Galicja  PostWysłany: 01-12-2012 - 13:43
Sympatyk


Dołączył: 19-03-2009
Posty: 780

Status: Offline
Właściwy odsyłacz do działu „PROJEKT GALICJA” na forum Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego, to:

http://www.forum-mtg.pl/viewforum.php?f ... c3f9bc6f61

Ten podany powyżej przez Magdalenę, z powodu błędnego zapisu, prowadzi do forum które nie istnieje Very Happy.

Łączę serdeczności –
Lidia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Magdalena_SmolskaOffline
Temat postu: Projekt Galicja  PostWysłany: 01-12-2012 - 15:56
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2008
Posty: 255
Skąd: Kraków
Status: Offline
Witam,
Lidusi dziękuję za podanie właściwego linku, nie wiem dlaczego tamten się źle wkleił.
Panie Pawle, lista parafii jest dostępna tutaj:
https://familysearch.org/eng/library/fh ... umns=*,0,0
Lista, którą dostałam do pierwszej części projektu pokrywa się z listą na stronie FSI. Oczywiscie w pierwszej kolejności indeksujemy parafie rzymskokatolickie, następnie bedziemy pracować nad indeksami do parafii grekokatolickich.
W projekcie może uczestniczyć każdy, kto miał do czynienia z metrykami w j. łacińskim i ma ochotę pomóc. Nie przewidziałam specjalnej rekrutacji. Na forum MTG są wszystkie informacje dotyczące technicznych porad odnośnie programu do indeksacji jak i dyrektywy dotyczące indeksowania.
Projekt realizowany jest przez FSI, jeżeli w zbiorach FS są księgi znajdujące się w AGAD to i one zostaną objete indeksacją.
Pozdrawiam
Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maria.j.nieOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-10-2014 - 15:36
Zasłużony
Administrator


Dołączył: 19-03-2007
Posty: 2642
Skąd: Lubuskie
Status: Offline
Witam

Forum MTG > Projekt Galicja http://www.forum-mtg.pl/viewforum.php?f ... bcfc43c4e0 (.. O projekcie..)

Pozdrawiam serdecznie Maria
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maddalenka2424Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-10-2014 - 09:22
Sympatyk


Dołączył: 25-12-2012
Posty: 42

Status: Offline
Witam,
Magdalena w pierwszym poście wspomniała o indeksacji Diecezji Tarnowskiej. Ponieważ diecezja ta leży w kręgu moich zainteresoeań mam pytanie czy wyniki są dostępne online(wiem że część jest dostępna na stronach mormonów)?
Pozdrawiam
Magda
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
GosiaFabiańskaOffline
Temat postu: indeksacyjny "Projekt Galicja"  PostWysłany: 18-11-2015 - 20:47
Sympatyk


Dołączył: 15-11-2015
Posty: 13

Status: Offline
Dzień dobry,
Mam takie uprzejme pytanie, ponieważ czytałam na temat indeksacyjnego "Projektu Galicja" na forum Genealodzy oraz na stronie genealogów małopolskich ale nie mogę zrozumieć, jak działa ten projekt?

Według niektórych informacji w internecie moje wrażenia jest takie, że się odbywał ale teraz już się nie odbywa ale według dyskusji na forum na stronie genealogów małopolskich umieszczane są ciągle bez przerwy informacje o kolejnych zindeksowanach aktach metrykalnych ale nie mogę znależć informacji, gdzie są one dodawane.

Czy ktoś wie ?

Tu jest link do Forum o tym "Projekcie Galicja": http://www.forum-mtg.pl/viewforum.php?f ... 8bb8e2ef04
ale nie mogę się połapać, jak to powinnam rozumieć.
Na przykład jest taka informacja:
Wyniki indeksacji na dzień 01.11.2015 r.
Wszystkich zdjęć w I etapie: 19704
Ilość wszystkich paczek: 9853
Wyniki indeksacji w grupie A: 5337 zdjęć tj.27,08%
Wyniki indeksacji w grupie B: 5271 zdjęć tj.26,74%
Wyniki arbitrażu: 4951 zdjęcia tj. 25,12 %
pod tym linkiem http://www.forum-mtg.pl/viewtopic.php?f ... 6&start=30
Gosia Fabiańska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MariaŁopaciukOffline
Temat postu: Re: indeksacyjny "Projekt Galicja"  PostWysłany: 18-11-2015 - 21:26
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2006
Posty: 401
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
GosiaFabiańska napisał:
Dzień dobry,
Mam takie uprzejme pytanie, ponieważ czytałam na temat indeksacyjnego "Projektu Galicja" na forum Genealodzy oraz na stronie genealogów małopolskich ale nie mogę zrozumieć, jak działa ten projekt?


Projekt Galicja ... cały czas trwa .... jest prowadzony od 2010 r. przez Małopolskie Towarzystwo Genealogiczne we współpracy z mormonami.
Osobą odpowiedzialną i równocześnie koordynującą projekt jest Magdalena Smolska - Kwinta
http://www.forum-mtg.pl/viewforum.php?f ... 5003ed3b5f

Obejmuje on indeksowanie akt metrykalnych dawnego woj. lwowskiego z poł. XIX w ... za pomocą programu i z wykorzystaniem zeskanowanych ksiąg metrykalnych przez mormonów w AHL - Historycznym Archiwum Lwowskim w latach sześćdziesiątych.
Skany akt dostępne są tylko i wyłącznie dla osób uczestniczących w tym projekcie.

Obecnie .... od samego początku .... indeksowane są parafie miasta Lwowa ... parafia św. Andrzeja.... a następne w kolejności są parafie lwowskie według porządku alfabetycznego, czyli św. Anna, św. Antoni .....

Właścicielami danych z indeksacji są mormoni ... i dane te nie są dostępne dla poszukujących genealogów a wyłącznie dla członków kościoła mormonów.
Czy kiedyś będą ? ? ?

MariaŁ


Ostatnio zmieniony przez MariaŁopaciuk dnia 18-11-2015 - 23:03, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zmadOffline
Temat postu: Re: indeksacyjny "Projekt Galicja"  PostWysłany: 18-11-2015 - 22:33
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2009
Posty: 475
Skąd: Melbourne. Au
Status: Offline
To w jakim celu robi sie te indeksacje, jezeli nie wie sie czy te dane beda kiedykolwiek udostepnione?

Co sie za tym kryje?

Zbyszek Maderski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MariaŁopaciukOffline
Temat postu: Re: indeksacyjny "Projekt Galicja"  PostWysłany: 18-11-2015 - 23:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-11-2006
Posty: 401
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
zmad napisał:
To w jakim celu robi sie te indeksacje, jezeli nie wie sie czy te dane beda kiedykolwiek udostepnione?
Co się za tym kryje?


W Polsce ze skanów ksiąg metrykalnych zrobionych przez mormonów realizowane były 2 projekty
1. lubelski ... przez LTG ... i gdzie dane są już upublicznione
2. małopolski - przez MTG ... tzw. Projekt Galicja ... w nadziei, że podobnie jak lubelski ujrzy światło dzienne

Co się za tym kryje ? ? ? ... niechęć władz kościoła, pierwotnego właściciela tych akt do upublicznienia.

Mormoni uzyskali zgodę ma mikrofilmowanie tylko i wyłącznie dla własnych celów ... dla celów kościoła mormońskiego ... taka była umowa. Aby rozszerzyć tą umowę o dostęp innych podmiotów, musi wyrazić zgodę diecezja kościół rz-k we Lwowie.

Zachodzi ścisła analogia do obecnej dostępności do akt metrykalnych na całym terenie dawnej Galicji ... całe podkarpacie i część małopolski

MariaŁ
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Magdalena_SmolskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-11-2015 - 00:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2008
Posty: 255
Skąd: Kraków
Status: Offline
Dobry wieczór,
Czuję się w obowiązku wyjaśnić pewne kwestie dotyczące projektu Galicja, którym kieruję od samego początku i za który w pewnym sensie czuję się odpowiedzialna.
Przede wszystkim musimy oddzielić kwestię indeksów od kwestii skanów do tych indeksów on-line. Od samego początku, było jasne (i o tym zarówno mówiłam jak i pisałam na tym i innych forach genealogicznych), że MTG nie uzyskało gwarancji, że do indeksów będą dołączone skany dokumentów.
Sprawa jest bardzo złożona, częściowo wyjaśniła to już Marysia. Otóż materiał, który jest przewidziany do indeksacji został zmikrofilmowany przez Mormonów w różnych archiwach: AGAD, Archiwum Baziaka i CIDAL. I dysponentami dla tych materiałów są wymienione wyżej instytucje. O ile AGAD udostępnia już skany dokumentów na swojej stronie internetowej, o tyle materiały przechowywane we Lwowie i w Krakowie w Archiwum Baziaka wymagają udania się na miejsce, bądź zamówienia kwerendy.

Indeksy dokumentów metrykalnych będą oczywiście udostępnione na stronie FamilySearch - po ukończeniu pierwszego etapu indeksacji.
Pani Małgosia wstawiła już wszystkie cyferki, więc nie ma sensu wstawiać ich po raz kolejny, wystarczy zasygnalizować, że w I etapie do zindeksowania jest ponad 19 tys. zdjęć, a indeksujący to garstka wspaniałych genealogów - zapaleńców, którzy zaangażowani w projekt od kilku lat wykonują swoją mrówczą pracę.

Do części indeksów przez nas zrobionych będzie można wyszukać metryki na stronie AGAD, natomiast innych trzeba będzie szukać we Lwowie i Krakowie. Nie zapominajmy jednak o tym, że właśnie w ten sposób jeszcze do niedawna funkcjonowała Geneteka. Wyszukiwaliśmy w indeksach informacje i potem wykonywaliśmy kwerendy osobiście, bądź zamawialiśmy skany.

Reasumując, mam nadzieję, że niebawem przekroczymy próg 50%, i wtedy będę mogła negocjować z FSI o przyspieszenie wstawienia wyników on - line. Jeżeli się włączycie, przyspieszymy prace, jeżeli będziecie tylko obserwować to jeszcze trochę potrwa.

Pozdrawiam serdecznie
Magdalena Smolska - Kwinta


Ostatnio zmieniony przez Magdalena_Smolska dnia 19-11-2015 - 13:59, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
zmadOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-11-2015 - 02:55
Sympatyk


Dołączył: 05-01-2009
Posty: 475
Skąd: Melbourne. Au
Status: Offline
Dziekuje za informacje. Moje znaki zapytania zaspokojone zostaly w pelni

Zbyszek Maderski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-11-2015 - 10:49
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam Magdaleno i mam pytanie, czy jest to możliwe z Waszej strony jako Małopolskie Towarzystwo Genealogiczne spisać umowę np. w Tarnowie, czy w Przemyślu na robienie zdjęć. Tak jak to robi np. Kornelia M. i dodają to do Genbazy, a my wszyscy tam zalogowani mamy do tego dostęp i proszę poczytać w linku, kto ile już tam zrobił zdjęć.
A tak przy okazji, jest nowy Zarząd PTG i nowy Rząd w Polsce, czy nie należałoby sięgnąć po pieniądze z budżetu państwowego i na szczytny cel, jaką jest genealogia, zdobyć pieniądze chociaż na sprzęt i pokrywanie kosztów dla ludzi pracy. Bo podziękowania to za mało, a szanowny Zarząd wraz z nowym Prezesem niech o tym pomyśli i stawiam na jeden procent nadziei, że posłowie nowi może docenią prace genealogów za darmo od lat i wspomogą finansowo, pozdrawiam - Julian ;
http://metryki.genbaza.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Magdalena_SmolskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-11-2015 - 13:54
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-02-2008
Posty: 255
Skąd: Kraków
Status: Offline
Witam,
Przemyśl jest w województwie podkarpackim a nie w Małopolsce, poza tym ks. Borcz to twierdza nie do zdobycia. Jeżeli chodzi o ADT to być może w przyszłości dojdzie do takich rozmów, choć temat z różnych względów nie będzie prosty do zrealizowania.
Co do Zarządu, budżetu państwa i posłów się nie odniosę bo nie mają żadnego związku z powyższym wątkiem.

Z pozdrowieniem
Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-11-2015 - 14:35
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Dziękuje z odpowiedź, Lwów jest dalej niż granica Polski i Przemyśl, a tam nic się nie dzieje ( w Przemyślu ). Wiem Magdaleno ze o pieniądzach, to inny temat, ale nikt takiego nie założy, a księdzu Boryczowi od Przemyśla życzę rychłej emeryturki - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 1.204006 sekund(y)