Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KomentarzeOffline
Temat postu: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków PT  PostWysłany: 22-08-2012 - 23:26
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2006
Posty: 4360

Status: Offline
Skomentuj ten artykuł w tym wątku
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Nowik_AndrzejOffline
Temat postu: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członków PT  PostWysłany: 27-08-2012 - 11:16
Członek PTG


Dołączył: 22-06-2007
Posty: 545

Status: Offline
Na najbliższe Walne nie tylko warto przyjść i podyskutować, ale również warto podjąć na nim decyzje dotyczące spraw najważniejszych dla polskiej genealogii.
To, jak będzie kształtowała się działalność archiwów kościelnych i państwowych, jak będzie przebiegała digitalizacja archiwaliów (i za ile!), w dużej mierze zależy od działań podejmowanych w towarzystwach genealogicznych, a szczególnie w PTG.

Moją propozycją jest podjęcie decyzji w sprawie, po jak długim okresie czasu od wykonania zdjęcia metryk powinny być umieszczane na stronie internetowej PTG. Biorąc pod uwagę dotychczasowe kilkuletnie doświadczenia uważam, że wystarczy ich automatycznie ponumerowane w obrębie jednostki na przykład zgodnie z numerami kart, a ponumerowanie zgodnie z numerami aktów, co jest już zabiegiem bardziej czasochłonnym, może być dokonane później.
Ze swej strony proponuję, aby publikacja była dokonywana w ciągu miesiąca od wykonania zdjęcia w ramach umowy podpisanej z archiwum przez Zarząd PTG.
Sądzę, że w ciągu kilku miesięcy możliwe jest opublikowanie na stronie internetowej PTG większej liczby zdjęć, niż do tej pory uczynił to NAC.

Andrzej Marek Nowik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JoculusOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-08-2012 - 11:25
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 21-02-2007
Posty: 278
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Kwestia umieszczania na stronach PTG zdjęć wymaga niewątpliwie szerszej dyskusji, albowiem zdania w tej materii są podzielone. Odwołanie się do decyzji i głosu osób zebranych na Walnym uważam za sprawę konieczną.
Zachęcam do przemyślenia sytuacji.

_________________
"Nie podam ręki nikomu kto nie wie jak jego prababka z domu" - M. Wańkowicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
DławichowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-08-2012 - 11:35
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-09-2006
Posty: 1021
Skąd: Koszalin
Status: Offline
Dzień dobry!
Natomiast ja sygnalizuję potrzebę takiego działania (tu, potrzebne są metody wskazane przez forumowiczów), by stan członków naszego towarzystwa liczony był w tysiącach a nie w setkch!!!
Krzycho z Koszalina

_________________
O mnie:
http://www.dlawich.pl/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sebastian_gasiorekOffline
Temat postu: Re: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członkó  PostWysłany: 27-08-2012 - 11:51
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 18-11-2007
Posty: 542

Status: Offline
Nowik_Andrzej napisał:
Ze swej strony proponuję, aby publikacja była dokonywana w ciągu miesiąca od wykonania zdjęcia w ramach umowy podpisanej z archiwum przez Zarząd PTG.


Andrzeju,

Nie jestem członkiem PTG jednak pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze gdyż temat dotyczy bezpośrednio mojej pracy.
Nie precyzowałbym tutaj terminu zamieszczania zdjęć w umowach.
W danej chwili PTG nie jest w stanie dotrzymać jakichkolwiek terminów. Zbyt duże są zaległości. Metryki są projektem gdzie powinny trafiać uporządkowane dane a samo numerowanie nie jest tutaj powodem tych opóźnień.
Chyba, że mówimy tutaj o "Poczekalni" którą założył Jacek. W tym przypadku można oczywiście udostępniać szybciej zdjęcia i określić konkretny termin ich udostępnienia.

_________________
Pozdrawiam,
Sebastian Gąsiorek

http://genrod.eu - największe opracowanie Kwiatkowskich (6 tys. osób)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JoculusOffline
Temat postu: Re: VII sprawozdawczo - wyborcze Walne Zgromadzenie Członkó  PostWysłany: 27-08-2012 - 12:39
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 21-02-2007
Posty: 278
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Sebastianie,

do tej pory byłem pewien, iż opóźnienie wynika z braku chętnych do pracy w zakresie przenumerowywania zdjęć. Jeśli jest to inny powód proszę o konkretną odpowiedź. Poczekalnia jak dobrze wiemy na chwile obecną jest fikcją a tym samym nie jest rozwiązaniem problemu. Zdjęcia winny być dostępne stosunkowo szybko - kwestia szczegółowego ich opracowania tj zaopatrzenia w odpowiednie nazwy to kwestia drugorzędna i winna być realizowana w przypadku gdy znajdą się chętni to takowej pracy. Zwlekanie z zamieszczeniem zdjęć do czasu pełnego ich opracowania (Metryki) uważam za błędne. Walne będzie okazją do rozmowy również na ten temat.
Pozdrawiam,

J. Okulus

_________________
"Nie podam ręki nikomu kto nie wie jak jego prababka z domu" - M. Wańkowicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sebastian_gasiorekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-08-2012 - 13:24
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 18-11-2007
Posty: 542

Status: Offline
Witaj Jacku,

Walne jest dla członków m.in. z tego względu nie będzie mnie na nim dlatego też chciałbym żebyście poznali mój punkt widzenia.

Zamieszczanie w metrykach zdjęć "byle jak" stworzy wiele problemów.
Wszelkie zmiany ciągłości jednostek w zespole są zadaniami czasochłonnymi i powodują zazwyczaj zmianę linków do tych jednostek/zdjęc.
Ostatnio wykonywałem gruntowną modernizację bazy metryk połączoną z porządkowaniem. Wynik - nie działające linki do metryk w genetece.

Projekt Metryki jest miejscem docelowym gdzie ilość zmian powinna być raczej ograniczona do minimum. Robię co w mojej mocy żeby nadgonić powstałe zaległości. Nie będę jednak miał sił 10 razy wracać do jednego zespołu, tracić na niego 10 razy więcej czasu a później słuchać zażaleń, że w innych projektach coś przez te zmiany przestało działać.

Zostały poczynione pewne kroki w celu przyspieszenia operacji dodawania zespołów do metryk. Nie należy się jednak po nich spodziewać jakiegoś dramatycznego skoku względem tego co mamy teraz. Wszelkie automaty są w stanie przyspieszyć proces jedynie przy uporządkowanych zespołach. W tej chwili mnie samemu wrzucanie takich zespołów nie zabiera za dużo czasu.

Z powyższych względów jedynym słusznym wyjściem wg. mnie jest coś w stylu "Poczekalni" czy powstałej również nie tak dawno GenBazy.
Należy jednak pamiętać, że taką "Poczekalnią" ktoś musi również zarządzać. Wrzucać tam nowe zespoły i kasować to co zostało juz przeniesione do metryk. Ja osobiście kasuje wrzucone zespoły z Poczekalni. Nie pojawia się tam nic nowego gdyż wolę swój czas poświęcić na dodanie zespołu bezpośrednio na metryk.

_________________
Pozdrawiam,
Sebastian Gąsiorek

http://genrod.eu - największe opracowanie Kwiatkowskich (6 tys. osób)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Nowik_AndrzejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-08-2012 - 15:50
Członek PTG


Dołączył: 22-06-2007
Posty: 545

Status: Offline
Sebastianie!

Niezależnie od terminów zawartych w umowie z archiwum publikacja zjęć powinna być możliwie szybka, ponieważ jeżeli zdjęcia zostały już wykonane, oryginał nie powinien być nadal udostępniany, a jego kopie powinny być dostępne w Internecie: jest to najlepszy na dzień dzisiejszy sposób i zabezpieczania akt, i ich udostępniania. Uporządkowanie zdjęć według numerów aktów nie jest do tego potrzebne, wystarczy uproszczony sposób ich prezentacji, podobny do zastosowanego w "Poczekalni".

Jeżeli umieszczanie zdjęć w "Metrykach" wymaga odpowiedniego standardu i jest stosunkowo pracochłonne, warto zastanowić się nad równoległym sposobem publikacji zjęć na stronie internetowej PTG. Nie jestem informatykiem, ale z punktu widzenia użytkownika Internetu wydaje mi się, że do tego celu zupełnie wystarcza system nazywany przeze mnie systemem Bondaryk-Masłowskiej.

Już kilka lat upłynęło od pilotażowego programu z NDAP, którego efektem jest dział "ASC". Obecnie PTG dysponuje już milionami zdjęć metryk i ich liczba zapewne będzie szybko rosnąć, podobnie jak liczba zdjęć innych archiwaliów. Należy się spodziewać, że w ciągu najbliższych lat wzrośnie zainteresowanie innymi źródłami historycznymi o charakterze masowym jak akta notarialne i księgi hipoteczne, podobnie jak swego czasu wzrosło zainteresowanie aneksami do aktów małżeństw, o których wcześniej mało kto wiedział.

W prostym systemie wystarcza jedynie automatyczne ponumerowanie zdjęć i zapisanie ich w odpowiednio nazwanym katalogu i podkatalogach, kompresja zdjęć i publikacja katalogu na serwerze.

Chodzi również o to, żeby praca wykonana przy podstawowym opracowaniu zdjęć była porównywalna z pracą przy ich wykonaniu; aby zespół, który został sfotografowany w ciągu kilku dni, nie czekał kilka lat na publikację kopii.

Andrzej Marek Nowik
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sebastian_gasiorekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-08-2012 - 17:15
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 18-11-2007
Posty: 542

Status: Offline
Andrzeju,

Przeczytaj proszę dokładnie!

Nigdzie nie napisałem, że nie należy udostępniać akt ani, że nie należy tego robić możliwie szybko.
Napisałem tylko i wyłącznie o przyczynach tego spowolnienia i wskazałem inne drogi tego rozwiązania!
Moja uwaga dotyczyła zawierania takich terminów w umowach w czasie gdy problem z zamieszczaniem zdjęć nadal istnieje.

Zasugerowałem również, że w takiej poczekalni samodzielnie nie będę zamieszczał kopii. Coś takiego może zrobić ktoś inny.
Podjąłem się dodawania zdjęć do metryk po informacji od Łukasza o tym jakie są opóźnienia i zagrożenia z tym związane.
Projekt metryki od początku wydawał mi się czymś wyjątkowym i wartym swojej ceny (nakładu pracy).
Jeśli miałby on być zastąpiony czymś prostszym bez tak rozbudowanej funkcjonalności to ja wysiadam z tego pociągu.

_________________
Pozdrawiam,
Sebastian Gąsiorek

http://genrod.eu - największe opracowanie Kwiatkowskich (6 tys. osób)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
bezetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-08-2012 - 17:23
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-08-2006
Posty: 498

Status: Offline
Dławichowski napisał:
Dzień dobry!
Natomiast ja sygnalizuję potrzebę takiego działania (tu, potrzebne są metody wskazane przez forumowiczów), by stan członków naszego towarzystwa liczony był w tysiącach a nie w setkch!!!
Krzycho z Koszalina


Witam
Apele maja to do siebie w ogóle, a te natury ogólnej w szczególnosci, że są puszczane mimo uszu. Byłoby więc dobrze je precyzować, co pozwala uściślać grupy adresatów i bliżej określać sedno sprawy.Zgadzam sie, z tym że wieksza ilość osób, jest w stanie podjąć się poważniejszych zadań i wykonac je w krótszym czasie.
Spróbujmy zatem zebrac te wskazane przez forumowiczów metody
i je przanalizować. Ze swej strony chciałbym zgłosic ustalenie procedury wychwytywania z forum dobrych pomysłów i nawiazywania z ich autorami współpracy, przez powołanych opiekunów grup tematycznych. Opiekun tematu w rozmowie z autorem, rozpoznaje jego przygotowanie do realizacji pomysłu, do przewodzenia grupie osób w realizcji tematu i zachęca go do przyjecia kierownictwa grupy,która zostanie przez niego stworzona przy ewentualnym wsparciu innych osób, skierowanyvch do niego przez opiekuna tematu. Autorów dobrych pomysłów nie wolno tracic w ogniu miałkich dyskusji.Człowiek obdarzony zaufaniem , jest w stanie wznieść się na wyżyny swoich możliwości.To wychwytywanie pomysłów i ich autorów nie moz ograniczac sie do zamieszczania jedynie komunikatów w nowej,być może, zakładce. Tam musi działać aktywny, żywy człowiek,gotowy wysłuchać pytań i wątpliwści i ewentualnie udzielić rady i pomocy .
Pozdrawiam
Zygmunt T. Borowy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JoculusOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-08-2012 - 17:42
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 21-02-2007
Posty: 278
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Sebastianie,

Projekt metryki jak słusznie zauważyłeś wymaga ogromu pracy i wysiłków dlatego w żadnym wypadku nie miałem (przypuszczam że Andrzej również) na celu dokładania pracy zarówno Tobie jak i Łukaszowi. Osoba do wprowadzania zdjęć do czegoś w rodzaju Poczekalni na pewno się znajdzie. Metryki mimo swoich walorów nie pozwalają na chwilę obecną z powodu przyjętej metodologii na prezentowanie większości wykonanych przez nas zdjęć. Dlatego należy poważnie zastanowić się nad możliwością rzeczywistego publikowania kopii w formie roboczej tj obok programu Metryki .

Jak już wspominałem jest to kwestia do dyskusji, wszak całość naszych działań prowadzimy dla szerszego grona użytkowników.

Pozdrawiam,

J. Okulus

_________________
"Nie podam ręki nikomu kto nie wie jak jego prababka z domu" - M. Wańkowicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sebastian_gasiorekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-08-2012 - 18:20
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 18-11-2007
Posty: 542

Status: Offline
Jacku,

Cieszę się, że mnie w tej kwestii rozumiesz.

Moim celem nie jest robienie tutaj hałasu i nie chciałbym żeby tak to zostało zrozumiane.
Nie chciałbym być tylko zaskoczony porzuceniem metryk dla czegoś prostszego w formie lub decyzją która będzie miała wpływ na wydajność serwisów.

Temat metryk jest bardzo głęboki i wszelkie decyzje mają skutek w obszarach w których nikt się nie będzie tego spodziewał.

Jako przykład mogę podać ten porządek w nich panujący i numerację zdjęć.
Tak mało znacząca sprawa ma wpływ np. na obciążenie serwerów.
Ponumerowanie metryk eliminuje nadmierny ruch generowany podczas wyszukiwania interesujących nas aktów. Znając numer aktu nie trzeba przeszukiwać całej księgi.
Obciążenie serwera przekłada się natomiast na wydajność wyszukiwarki geneteki oraz metryk.

To są te małe szczególiki o których nikt poza mną i ewentualnie Jackiem Młochowskim nie ma pojęcia.

_________________
Pozdrawiam,
Sebastian Gąsiorek

http://genrod.eu - największe opracowanie Kwiatkowskich (6 tys. osób)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ćwikliński_LeszekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-08-2012 - 22:16
Zasłużony
Nieaktywny


Dołączył: 26-06-2006
Posty: 1040
Skąd: Koszalin
Status: Offline
sebastian_gasiorek napisał:

To są te małe szczególiki o których nikt poza mną i ewentualnie Jackiem Młochowskim nie ma pojęcia.


Tego nie byłbym taki pewny, że posiadacie jakąś tajemną wiedzę.
Mam natomiast inne pytanie. Ponieważ obecnie robimy do 200 tyś zdjęć
miesięcznie, chciałbym się dowiedzieć jaka jest techniczna możliwość
systemu do przyjęcia tych aktów, żeby kolejka się nam nie wydłużała.

pozdrowienia

Leszek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sebastian_gasiorekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-08-2012 - 22:48
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 18-11-2007
Posty: 542

Status: Offline
sebastian_gasiorek napisał:
Tego nie byłbym taki pewny, że posiadacie jakąś tajemną wiedzę.


Jeśli są osoby które mają taką świadomość - to mnie cieszy. Jeśli nie ma - przeraża. Dlatego też uczulam na pewne fakty zanim zostanie coś postanowione "na górze".

Na serwerze metryk mamy jeszcze jakieś 380GB do wykorzystania na dzień dzisiejszy. Część jest zajęta przez czekające na wrzucenie materiały.

_________________
Pozdrawiam,
Sebastian Gąsiorek

http://genrod.eu - największe opracowanie Kwiatkowskich (6 tys. osób)
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-08-2012 - 22:57
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31598
Skąd: Warszawa
Status: Offline
a niech tam - najwyżej na mnie będzie

Sebestian - Ty piszesz ile jest miejsca , przy założeniu że dostaniesz materiał gotowy do wstawienia (1MB, nazwy jpg zgodne z numerami aktów, uporządkowane w zespołach, latach, z podziałem na typ U, M, Z, Aneks)

czy Leszek nie pyta czasem o coś innego?
ile może (nie czekając na Ciebie czy Jacka) wstawić materiału do poczekalni
on , lub inni dysponujący zdjęciami <1MB (nie o k1MB a < 1MB), bez zmian nazw, niekoniecznie podzielone
bez czekania na stworzenie struktury, bez czekania na osobę, która to powstawia
ot przesłać na ftp-a w formie powiedzmy genbazowej

samodzielnie
tj nie każdy kto ma dwie dziurki w nosie, ale kumaty, co dostanie dostęp i wie mniej więcej co i jak (genbaza etc)
Leszek, moze wszyscy szefowie zespołów

tak, żeby każdy mógł skorzystać - z nielogowanej poczekalni

NAWET i POMIMO TEGO, że zwiększy to obciążenie serwerów (przejrzenie nieponumerowanych plików bez indeksów)

a uchwała ma zapewnić możliwość m.in sfinansowania tego - nie tylko "PTG uchwali i będą młodzi, piękni, bogaci i zdrowi wszyscy"
ale "jeśli będą potrzebne zasoby/koszty na zdecydowanie szybszą prezentację kopii metryk - to PTG tą uchwałą zapewnia, że znajdą się środki"
moim zdaniem konieczne jest także zapewnienia że znajdą się i na utrzymanie przez minimum 3 lata, a lepiej 5

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.769258 sekund(y)