Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
michalmilewski
Temat postu:   PostWysłany: 19-03-2012 - 12:18
Sympatyk


Dołączył: 27-10-2009
Posty: 180
Skąd: Warszawa
Sawicki_Julian napisał:
Jakub Sawicki [...] i może wtedy zmarła żona Katarzyna bierze ślub w październiku z Zofią Stępnicką ( tu pisze w gen. Stępnik ). Ta Zofia Stepnicka z Woli Morawickiej w parafii Brzeziny, takie ma nazwisko w metrykach trzech ślubów ; 1 ślub w maju 1722 to z Jakubem Szczęsny ze młyna Chełstów , 2 ślub w październiku 1722 z Jakubem Sawickim , 3 ślub w 1726 r. z Jakubem Miszczykiem .


Dziękuję za odpowiedź, ale jestem pewien, że w powyższym przypadku chodzi o zupełnie inną osobę. Przede wszystkim nie zgadzają się daty. "Moja" Zofia Sawicka żyła na przełomie XIX i XX wieku, a nie w wieku XVIII. Ponadto jej nazwisko panieńskie brzmiało Stępniewska, a nie Stępnicka czy Stępnik (przepraszam za pomyłkę w mojej poprzedniej wiadomości - już ją poprawiłem).
Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_AndrzejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-04-2012 - 01:36
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2006
Posty: 26
Skąd: Vänersborg
Status: Offline
Witam
Poszukuje rowniez informacji o Katarzynie Sawickiej ur. ok 1792 roku w(?) i zmarlej 30.05.1846 roku w Męczynie.
Jej syn to Stanisław Sawicki ur.24.04.1814 r. w Męczynie. Trudno mi powiazać ja z jakąś rodziną Sawickich z tych okolic, niewątpliwie musiała pochodzic z najbliższej okolicy. Najprawdopodobniej była panna, tak wynika z aktu urodzenia Stanisława ale co do tego nie ma 100% pewnosci.
Pozdrowienia
Andrzej Sawicki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sponikowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-05-2012 - 22:22
Sympatyk


Dołączył: 13-12-2009
Posty: 354

Status: Offline
Dla Pań i Panów Sawickich Wink dorzucę dane na jakie natknąłem się przeszukując znajdujące się w GenBazie fotografie ksiąg z parafii Kleczanów gmina Obrazów (woj. świętokrzyskie). Księgi przeglądałem od roku 1878 do 1909 roku...

- akt ślubu nr 5/1880 (fotografia 16) - Wincenty Stanisław Sawicki (s. Józef, Teofila z Pikulskich) z Józefą Maryanną Narkiewicz
- akt urodzenia nr 10/1881 (fotografia 3) - Helena Magdalena Sawicka

oraz oboczne do Waszego nazwisko:

- akt ślubu nr 8/1893 - Stanisław Zawidzki (s. Kacper? i Magdalena z Sabowskich?) z Józefą Socha

pozdrawiam - Sławek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-05-2012 - 09:17
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam Sławek i bardzo dziękuje za te dane, tak to mój pradziadek Wincenty Stanisław i mam jego metrykę ślubu z AP Sandomierz , o tej Helenie wiem bo zmarła w 1882 r. ( metryki jej ur. nie mam ) już na nowym miejscu ich zamieszkania po folwarku w Wolicy w parafii Szczeglice mieszkali w parafii Świętomarz, tam mieli kawałek ziemi z łanów dworskich a nie poręby ( 30 mórg) gdzie w kolejnych metrykach ich dziewięcioro dzieci ksiądz pisał mu kolonista. U mnie na razie nie otwiera się Gen Baza , a nazwisko Stanisław Zawicki nic mi nie mówi, jest tam tez metryka ślubu jakiegoś Błażeja Sawickiego, ale tez nie z moich.
Szukam nadal metryki ur. się Jakuba Walentego Sawickiego z ok .1730 r. i jego zgonu z 1797 r. możliwe że w Mokrsku co do zgonu i metryk ślubów z lat 1808 - 1815 Jana Bonawentury z Makoszyna i Ujazdka i Maurycego Filipa z Lechówka i Ujazdka Sawickich z Agnieszką i Karoliną z Kudelskimi możliwe ze z parafii Beszowa lub Rytwiany i metryk ur. się w ok. 1830 r. Ignacego syna Filipa i jego ślubu z Matylda Palmowską w ok. 1855 r. i ich syna Henryka ur. gdzieś koło Opatowa może w parafii Baćkowice, oraz ur. się Karola i Michała synów Filipa i ślub tego Karola ale nic nie wiem gdzie i kiedy i z kim , myślę ze w parafii Iwanisaka, ale każdą wiadomość o Sawickich zapisuje do swoich notatek ; pozdrawiam i dziękuję - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sponikowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-05-2012 - 11:33
Sympatyk


Dołączył: 13-12-2009
Posty: 354

Status: Offline
jeśli chodzi o genbazę - pobierz sobie przeglądarkę Mozilla, bo na niej bez problemu można przeglądać zawartość. Jeśli jednak masz z tym problem i nie chcesz się bawić w eksperymenty z nowymi przeglądarkami to daj znać a zrobię zrzut ekranu interesującej Cię metryki i prześlę na maila (podaj mi tylko na PW swój namiar mailowy). Cieszę się, że mogłem pomóc - nasze nazwiska w regestrach nie stoją dalego od siebie więc to żaden problem przy okazji rzucić okiem na pobliskie linijki Smile Jeśli byś natrafił gdzieś przy okazji na moje nazwisko - nawet jako świadka chrztu, zaślubin czy zgłaszającego zgon, to będę wdzięczny za informacje.

pozdrawiam - Sławek

ps. w w/w parafii Kleczanów, którą przejrzałem, a w której występuje brat mojego pra pra dziadka i jego potomstwo, również miał pisane "kolonista" Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RomanKOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-05-2012 - 13:07
Sympatyk


Dołączył: 24-10-2011
Posty: 101

Status: Offline
Panie Julianie. Proszę do swoich notatek o Sawickich dopisać i te informacje (no chyba że już je Pan posiada):

Jakub Sawicki - gubernator zamku w Raszkowie i dóbr Jahorlik 1742 (Raszków i Jahorlik nad Dniestrem)
Jan Sawicki - jezuita, profesor klasy humanitatis w kolegium jezuickim w Lublinie 1672
Stanisław Sawicki - ksiądz jezuita, prokurator w dom probacji jezuitów w Krakowie 1672

Pozdrawiam, Roman
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-05-2012 - 14:23
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam i bardzo dziękuje Roman za te dane o Sawickich, takich nie mam, dodaje do moich notatek, ten Jakub pasowałby na ojca mego pra..Walentego Vice Regenta z Chęcin od 1762 i tu według podanych lat 1742 , kto wie i chciałbym byśmy jak prawie wszyscy tu w tym serwisie ładnie sobie pisali po imieniu, w dodatku według moich odkryć to w roku już 1400 moim praprzodkiem też był Roman.

Sławek zawsze jak coś znajdę to daje znać tym co tu poszukują przez pocztę prywatną lub na maila którego tu podam; julsaw5@o2.pl
Ciesze się ze ktoś mi pomaga i tym samym staram się oddawać, Sławku nie mam programu takiego i prędko nie będzie bo z tym u mnie to tylko wnuk mi pomaga, ale teraz ma egzaminy i jeśli możesz to tą metrykę ur. tej Heleny Magdaleny podaj mailem do mnie bo kolejne 9 urodzeń dzieci Wincentego i Zofii z Narkiewiczów - Sawickich mam wszystkie, z góry dziękuję i pozdrawiam - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sponikowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-05-2012 - 14:00
Sympatyk


Dołączył: 13-12-2009
Posty: 354

Status: Offline
nie wiem może ten link już był w tym temacie...?

http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=126.0

_________________
szukam: https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... wski.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-05-2012 - 16:00
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam Sławek, to już znam i mam, próbuje się dostać do Gen Polu, ale tam trzeba się zalogować, możliwe ze kiedyś podałem hasło ale za Chiny Ludowe nic nie przychodzi do łba jakie to było hasło, prosiłem o przypomnienie lub nowe hasło na które na maila z Administracji odpowiedziałem prośba o to, ale widocznie są ważniejsze sprawy i należy poczekać.
Sławek inna sprawa, nie wiem czy jest w Gen Bazie parafia Olbierzowice ,tam powinna być metryka ślubu Pauliny Sawickiej z Janem Sowińskim w latach plus minus 1872 - 1877 bo już ponownie się ożeniła Paulina jako wdowa w 1877 roku ale już w parafii Chybice, można by rzec ze moje Sawickie miały manie wędrownych ludzi, bo co kilka lat zmiana zamieszkania ; pozdrawiam i mam nadzieje na te powyższe moje prośby, że są do załatwienia ; Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
RomanKOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-06-2012 - 00:43
Sympatyk


Dołączył: 24-10-2011
Posty: 101

Status: Offline
Mam coś dla Pana, ale nie wiem, czy to Pana ucieszy Wink

Niejaki Sawicki, nieboszczyk w 1694, który miał matkę na Wołyniu, gdzieś ok. 1693/94 dokonał wraz z innymi kompanami rozboju na Żydach pod Krakowem
Podany bez imienia w aktach miejskich Kalisza (zeznania Rzepeckiego)

Roman
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Żarecka_Augustyn_KrystynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-06-2012 - 08:31
Sympatyk


Dołączył: 30-09-2009
Posty: 36

Status: Offline
Sawicki_Julian napisał:
Witam Sławek, to już znam i mam, próbuje się dostać do Gen Polu, ale tam trzeba się zalogować, możliwe ze kiedyś podałem hasło ale za Chiny Ludowe nic nie przychodzi do łba jakie to było hasło, prosiłem o przypomnienie lub nowe hasło na które na maila z Administracji odpowiedziałem prośba o to, ale widocznie są ważniejsze sprawy i należy poczekać.
Sławek inna sprawa, nie wiem czy jest w Gen Bazie parafia Olbierzowice ,tam powinna być metryka ślubu Pauliny Sawickiej z Janem Sowińskim w latach plus minus 1872 - 1877 bo już ponownie się ożeniła Paulina jako wdowa w 1877 roku ale już w parafii Chybice, można by rzec ze moje Sawickie miały manie wędrownych ludzi, bo co kilka lat zmiana zamieszkania ; pozdrawiam i mam nadzieje na te powyższe moje prośby, że są do załatwienia ; Julian

Ja mam podobny problem z GenPolem.Też wysłałam prośbę o pomoc w zalogowaniu ,bo niestety moja pamięć co do wcześniejszego okazała się zawodna i.....nic ,żadnej reakcji. Jak to zatem zrobić ?
Krystyna Ż-A
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-06-2012 - 08:37
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam i dziękuje Roman, wolałbym by wiadomości były ciekawsze, trudno o tym dyskutować bo bywało różnie i od drugiej strony, po drugie, są tez Sawickie o przybranym nazwisku i nie można wszystkich traktować ze to rodzina. Słuchałem co ma do powiedzenia o szlachcie czy jest prawdziwa, bo tak zrozumiałem, mówił o tym dr Marek Minakowski i zapamiętałem takie zdanie ; jeśli przy ślubie u szlachty nie ma podanych nazwisk rodziców to znaczy ze była zmiana nazwiska ; pozdrawiam - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-06-2012 - 08:56
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam Krystyna, ja po wielu próbach rejestracji jestem a Gen Polu, trzeba powypełniać trochę tych tabelek i podpierać się hasłem tym co tu je mamy do serwisu, mnie się udało, administrator mnie przyjął. Nie mam głowy na więcej podpowiedzi bo co dostanę wiadomość to zła, historii nie da się zmienić tylko o niej wobec pra...taką pamiętać i tak to robię, wszyscy by chcieli by była historia tylko o nagrodach, przywilejach i ja też taką lubię ; pozdrawiam - Julian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Żarecka_Augustyn_KrystynaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-06-2012 - 09:11
Sympatyk


Dołączył: 30-09-2009
Posty: 36

Status: Offline
Witaj Julianie! Dziekuję za odpowiedż i podpowiedż.Ja sie domyślam- trzeba czasu i cierpliwości.Zabiorę sie za to po powrocie z wakacji.
Pozdrawiam
Krystyna Ż-A
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sawicki_JulianOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-06-2012 - 21:16
Sympatyk


Dołączył: 05-11-2009
Posty: 3424
Skąd: Ostrowiec Świętokrzyski
Status: Offline
Witam, przejrzałem prawie wszystko w parafiach w około Chęcin i Brzezin moich Sawickich i nic nowego nie odkryłem w poszukiwaniu aktu urodzenia mego 4 x pradziadka ( Jakuba ) Walentego latach około 1730. Dalej wydaje mi się ze trzeba szukać na Litwie, są tam nawet tego samego herbu Nowina co pra.. Walenty w parafii Merecz, ale aktu urodzenia z imienia Walenty nie natrafiłem dotąd . Może trzeba tą drogą zasięgnąć języka od potomków jego z okresu miedzy wojennego, podam parę danych z metry ślubów, może ktoś się odezwie i coś doda ;

1 - ślub w Ostrowcu Św. w 1906 roku, Stanisław Gaszyński z Biłgoraja syn Mieczysława i Wandy chyba z Jerzewskich ?? ( z rosyjskiego ) i Wandą Sawicką córką Lucjana i Heleny z von Wickenhagen ( z Radomia ) - Sawickich obywateli ziemskich z Ostrowca Św. majątek w Bogusławicach i Wąworkowie. Syn ich Andrzej Gaszyński zginął w Powstaniu Warszawskim.

2- ślub w Warszawie w 1919 roku, Jerzy Leskiewicz z Warszawy syn Olimpa i Marii z Kuczyńskich Leskiwewiczów obywateli ziemskich z Bielawek z Helena Leną Sawicka córką Lucjana i Heleny z Warszawy obywateli ziemskich.

3 - ślub w Warszawie w 1919 roku, Alexander Jerzy Sawicki ur. w Syrżaniu nad Wołgą syn Lucjana i Heleny obywateli ziemskich z Warszawy z Marią Melanią Szelągowska ze Skąpego koło Końskich, córką Jana i Salomei z Malczewskich - Szelągowskich obywateli ziemskich w Wielogórze i Pasztowej Woli. Syn ich Jerzy Jacek Sawicki został zastrzelony w 1944 roku ponoć przez Niemców.

Po rozwodzie Alexander Sawicki z drugą żona prawdopodobnie miał dwie córki, jedna miała podobno resteurację w Krynicy Górskiej gdzie zm. Alexander, a druga córka w Busku Zdroju miała mieć podobno lecznicę, nie wiem nic o ich imionach i za kogo wyszły za mąż.
Z tej rodziny Sawickich byli też Morawickie, mieszkali zaraz po wojnie w Niegosławicach koło Jędrzejowa, mieli dzieci ale co dalej nic nie wiem, może były córki i zmiana nazwiska była.
Może ktoś szuka takich nazwisk ,a ja mam trochę dokumentów z tymi wymienionymi nazwiskami ze zdjęciami.
Także w formie listu do Darka Kosieradzkiego napisałem co nieco o Sawickich i jest kilka dokumentów z nazwiskiem związanych, myślę ze to nie jest pięknie opisane ale szczerze o tym co odkryłem to podałem by tajemnicy nie trzymać w szufladzie ; pozdrawiam i podaje link - Julian ;
http://www.zsokolowa.com/index.php?opti ... w&Itemid=5
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.791337 sekund(y)