Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
KomentarzeOffline
Temat postu: Sesja Genealogiczna Pomorskiego TG i AD Pelplin 26 maja 201  PostWysłany: 25-05-2012 - 20:27
Sympatyk


Dołączył: 02-07-2006
Posty: 4360

Status: Offline
Skomentuj ten artykuł w tym wątku
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mark65Offline
Temat postu: Sesja Genealogiczna Pomorskiego TG i AD Pelplin 26 maja 201  PostWysłany: 31-05-2012 - 11:49
Sympatyk


Dołączył: 27-06-2006
Posty: 41
Skąd: Kociewie
Status: Offline
Witam,
Minęło już kilka dni od naszej sesji w Pelplinie, które było miłą okazją spotkania się w większym gronie przyjaciół.
W imieniu naszego Towarzystwa postanowiliśmy uhonorować tytułem "Członka Honorowego Pomorskiego Towarzystwa Genealogicznego", kilka osób które wspierają jego działalność. Takimi osobami są dla nas :
- Stanisław Pieniążek - z którym rozpoczynaliśmy początki naszego Towarzystwa i który wielokrotnie wspomaga nas, a obecnie pomaga wielu genealogom
- Leszek Ćwikliński - bez którego pomocy trudno sobie wyobrazić digitalizacje na Pomorzu, a tym bardziej, gdziekolwiek w Polsce
- ks. Anastazy Nadolny - osoba bardzo zasłużona dla wszystkich poszukujących korzeni rodzinnych w diecezji pelplińskiej i jeden z prekursorów digitalizacji w archiwach kościelnych.
Towarzystwo choć w ten sposób chce docenić dorobek i wkład osób, z nim związanych.
Samą sesję uświetniły wykłady : o księgach metrykalnych, o historii Seminarium Duchownych w Pelplinie i jego biblioteki, o źródłach poza metrykalnych w APGdańsk i o Słowniku Biograficznym Kociewia. Tematyka wykładów była bardzo szeroka, co widać na przykładzie kilku z nich. Przedstawiono tylko szeroko pojęte wątki związane z poszukiwaniami genealogicznymi na Kociewiu i Pomorzu.
Przy okazji spotkania w Pelplinie postanowiliśmy docenić całą naszą grupę która zajmuje się indeksowaniem . Dotychczas, dzięki pracy wolontariuszy , naszych indeksatorów i koordynatorów w PomGenBazie, zebraliśmy w bazie ponad 2,2 mln indeksów. Była to też okazja przekazania ks. proboszczowi(Sierakowice) ksiąg zindeksowanych akt metrykalnych, a także przekazaliśmy do Archiwum Dicezjalnego, kopie tych ksiąg z dwóch parafii.
Bardzo mi zależało, by wszyscy którzy interesują się tematem poszukiwań korzeni, mieli okazję osobiście się spotkać, i co jak mam nadzieję to się udało. Z naszych zaproszeń i ogłoszeń w mediach skorzystało ponad 60 osób, W czasie sesji padło kilka deklaracji związanych z organizacją podobnych spotkań na Kociewiu i dlatego mam nadzieję, że uda się w przyszłości zorganizować kolejne spotkanie w przyjaznych murach Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie.
Przygotowania do tego wydarzenia trwały trzy, bardzo intensywne, miesiące, spotkanie trwało cztery, krótkie, godziny , a sama sesja jest już historią icon_wink

https://picasaweb.google.com/marimo65/P ... D26052012#
https://picasaweb.google.com/marimo65/P ... 26052012KK
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ZatokaOffline
Temat postu: Sesja Genealogiczna Pomorskiego TG i AD Pelplin 26 maja 201  PostWysłany: 01-06-2012 - 01:35
Nieaktywny


Dołączył: 04-07-2009
Posty: 328

Status: Offline
Post Mariusza jest po części „suchą” relacją z tego co się działo ale to normalne gdyż taka jest rola vice przewodniczącego TG jako współorganizatora. Dlatego chciałbym się z Wami podzielić odczuciami i spostrzeżeniami widzianymi przez pryzmat szeregowego uczestnika.

Do Pelplina dotarłem z blisko godzinnym wyprzedzeniem. Na ogrodzeniu terenu Biblioteki Diecezjalnej przybywających witał baner PomTG oraz plakat z programem sesji. Po zakończeniu wykładów uczestnicy złożyli na nim swoje podpisy. Piękna pamiątka.

Sesja, Konferencja - brrrr!. To terminy, które niezbyt dobrze mi się kojarzą. Zadawałem sobie pytanie – „Jak będzie tym razem?”. Po przekroczeniu progu biblioteki pierwsze pozytywne zaskoczenie. Na korytarzu rozłożone mapy Polski lub Pomorza od zarania państwowości po XIX w. Na sali profesjonalne drzewa genealogiczne, w tym wykres kołowy oraz drzewa zrobione przez uczniów w ramach corocznych konkursów genealogicznych, w których przedstawiciele PomTG uczestniczą w roli jurorów. Jest jeszcze stosunkowo pusto więc można spokojnie popatrzeć lecz na dokładne analizy brakło czasu.

Niedostrzegalnie zapełniają się pomieszczenia kolejnymi przybywającymi. Słychać głosy radosnych powitań. To czas rozmów i wymiany informacji lub poglądów. W pewnym momencie przybywa ks. A. Nadolny – dyrektor AD Pelplin. Przechodząc wita się z wszystkimi. Potrzebującym poświęca chwilę rozmowy. Na twarzach rozmówców widać radość z kolejnego spotkania, z tego że widzimy go w zdrowiu, a ma już swoje lata i każdego dnia zbliża się moment gdy opuści zajmowane stanowisko

Wreszcie nadchodzi czas rozpoczęcia sesji. Zapraszają nas na salę. Na wstępie miła uroczystość wręczenia dyplomów członkom honorowym PomTG. Po przerwie śródsesyjnej w podobny sposób uhonorowano osoby, które opracowały największe ilości indeksów. Jednocześnie odbyła się miła uroczystość przekazania indeksów ksiąg metrykalnych proboszczowi par. Sierakowice oraz ks. Nadolnemu. W tym momencie historia zatoczyła jakby małe koło. Mija dziesięć lat od digitalizacji ksiąg metrykalnych. W międzyczasie wykonano ich indeksy, a teraz owoce tych prac wracają do kościoła w formie papierowej. W takiej chwili wraca się wspomnieniami do dni i rozmów związanych z problemami i osiągnięciami w zakresie digitalizacji i indeksacji zasobów.

Pora na pierwszy wykład. Sam tytuł wskazywał ze powinien być bardzo ciekawy ale rzeczywistość przerosła moje oczekiwania. Ta pasja i jakaś żarliwość z jaką p. Irena Kucz prezentowała temat w powiązaniu z badaniami genealogicznymi nad własną rodziną była niesamowita. Na sali panowała taka cisza, że można by usłyszeć lot muchy. Rzadko się zdarza by prelegent do tego stopnia umiał przykuć uwagę słuchaczy. Nie ważne było, że został przekroczony czas na wystąpienie.

Ten wykład bardzo wysoko ustawił poprzeczkę przed kolejnymi prelegentami. Gdy prowadzący sesję zapraszał do wystąpienia Dyrektora Biblioteki Diecezjalnej ks. dr. Krzysztofa Kocha zastanawiałem się czy podoła On wyzwaniu. Po kilku minutach szok i niedowierzanie. Z ust ks. Kocha pada publiczna propozycja i zaproszenie do organizowania kolejnych sesji w oparciu o pomieszczenia biblioteki. Przez salę przebiegł szmer aplauzu. Mi, lotem błyskawicy, wróciły wspomnienia z dnia 9 października 2010 r. gdy na comiesięcznym spotkaniu PomTG Dyrektor AP Gdańsk p. Piotr Wierzbicki zaproponował pomorskim genealogom nawiązanie współpracy w zakresie digitalizacji i indeksacji zasobów AP (stosowne porozumienie zostało podpisana miesiąc później). Nie sposób opisać atmosfery rozmów jaka wtedy zapanowała. Słuchając tego szmeru zastanawiałem się czy sytuacja się w jakimś sensie nie powtórzy. Czy sam wykład nie przestanie być ważny. Na szczęście nic podobnego nie nastąpiło, choć otwartym pozostaje pytanie czy ten gest zaowocuje podobnie. Póki co jedno jest pewne. Jako środowisko jesteśmy coraz bardziej dostrzegani i stajemy się partnerem do coraz poważniejszych działań oraz dalszych form współpracy. Jednocześnie jest to doskonałe świadectwo na kolejne otwarcie się Diecezji Pelplińskiej. To wszystko cieszy i pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. A sam wykład? Był dokładnie takim jakim miał być. Wprowadził on nas w tematykę zasobów zgromadzonych w bibliotece. Teraz aż się prosi by kolejne wykłady przybliżyły nam specyfikę poszczególnych rodzajów dokumentów kościelnych określanych terminem „poza metrykalnych źródeł informacji”.

Nie zawiódł oczekiwań także kolejny prelegent p. mgr Krzysztof Potrzebowski z AP Gdańsk. W skondensowanej formie przybliżył nam problematykę zasobów archiwów państwowych które należy przeglądać w poszukiwaniu informacji o naszych przodkach. Jego wykład jak i artykuł p. Lidii Potykanowicz – Suda „Źródła do dziejów pomorskich cmentarzy w zasobie Archiwum Państwowego w Gdańsku” przedrukowany w kronice PomTG
http://www.ptg.gda.pl/index.php/publish ... cleID/179/
najlepiej świadczą o wartości kontaktów z pracownikami AP.

Ostatni wykład odbiegał od linii wytyczonej przez trzy poprzednie. Zapoznał nas m.in. z „kuchnią” prac związanych z przygotowaniem tego typu publikacji

Wracałem do domu z uczuciem niedosytu, a przecież nie jestem początkującym genealogiem. Zdobyłem nową i uporządkowałem starą wiedzę. Uzyskałem odpowiedzi na pytania z którymi jechałem na to spotkanie więc mogę pracować dalej. Jeżeli ja tyle wywiozłem z tego spotkania to ile wywożą Ci którzy dopiero zaczynają swoją genealogiczną przygodę? To właśnie przesądza o najważniejszej wartości tego typu spotkań i powinno być największą nagrodą dla wszystkich współorganizatorów za poniesiony trud w jego przygotowaniu. Ja ze swej strony pragnę im pogratulować niewątpliwego sukcesu i wyrazić nadzieję na kontynuację tak ciekawej formy.

Pozdrawiam

Janusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurek_PliethOffline
Temat postu: Sesja Genealogiczna Pomorskiego TG i AD Pelplin 26 maja 201  PostWysłany: 01-06-2012 - 08:43
Sympatyk


Dołączył: 22-12-2010
Posty: 259
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Mariusz, dziękuję za współorganizację i za sprawozdanie; Janusz, dziękuję za komentarz!
Żal trzewia ściska, że przykładu z Pelplina w najmniejszym nawet stopniu nie bierze takie archiwum diecezjalne w Toruniu...

_________________
www.plieth.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.645577 sekund(y)