Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
poniedziałek, 24 stycznia 2022

longpixel

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
okiem
Temat postu: Czy Twój przodek był zarządcą majątku?  PostWysłany: 24-05-2012 - 10:50
Sympatyk

Zbieram wszystkie, dosłownie wszystkie, informacje na temat zarządców majątków prywatnych - jest budowana z tego baza którą można już przeszukiwać.

To najbardziej chyba nieuchwytna grupa, przodkowie wielu rodzin, znajomi wielu naszych przodków a jednocześnie ciągle w ruchu więc zasoby metrykalne stają się praktycznie nieużyteczne i rodziny giną w mroku dziejów. Brak też jest opracowań i monografii.

W grę wchodzą zarządcy, ekonomowie, administratorzy dóbr prywatnych i inni tzw oficjaliści, również dzierżawcy - do II Wojny Światowej. Często pojawiają się np. na aktach metrykalnych jako świadkowie. Włączamy także niższą służbę dóbr ziemskich - np. leśników, kucharzy, pisarzy a nawet nauczycieli i organistów wiejskich (bo z nich najczęściej wywodzili się potem oficjaliści).

UWAGA: "oficjalista c.k." to NIE JEST oficjalista dóbr prywatnych, lecz urzędnik administracji państwowej. Podobnie oficjalista w mieście też raczej jest takim urzędnikiem.

Będę wdzięczny za wszelkie dopiski, informacje rodzinne. Można pisać tutaj, albo na stronie bazy z użyciem prostego formularza. (Bardzo proszę pamiętać o podaniu źródła)

Arrow Baza Zarządców Dóbr Prywatnych
Arrow Prosty Formularz do wprowadzania danych
Arrow Kim byli oficjaliści? https://genealogia.okiem.pl/glossary/gl ... ficjalista

Ostatnio zmieniony przez okiem dnia 16-04-2021 - 16:35, w całości zmieniany 2 razy

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Czy Twój przodek był zarządcą majątku?  PostWysłany: 24-05-2012 - 11:19
Zasłużony
Członek PTG

Status: Offline
Witaj!
Z góry przepraszam za tonację "ale"
Zauważyłem nową bazę, jeśli możesz to pomyśl o krótkiej informacji wstępnej. Tj piszesz wyżej "Często pojawiają się np. na aktach metrykalnych jako świadkowie." jak najbardziej - prawda:) ale gdyby pojawiło się więcej "naprzykładów" byłoby to z korzyścią dla idei.
Wątpliwości typu "czy tradycja ustna uprawnia do wpisu?" "gdzie szukać?" byłyby częściowo rozwiane
Druga sprawa zakres informacji:
nie wiem na ile zamierzone jest ograniczenie do dóbr prywatnych, wydaje się, że status np dóbr ekonomii rządowej nie powinien wpływać decydująco na zaistnienie w bazie. Tj sugerowałbym lekkie poszerzenie, nie ograniczanie się do hasła "dobra prywatne"

pozdrawiam!

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
okiem
Temat postu: Czy Twój przodek był zarządcą majątku?  PostWysłany: 24-05-2012 - 11:46
Sympatyk

"ale" jak najbardziej wskazane - gdyż twórcze pomysły rodzą się właśnie z "ale"

Na dole bazy jest link do wyjaśnienia - ale słuszna idea żeby tam jeszcze więcej naprzykładowić

Co do tradycji ustnej - to ważne jest aby zaznaczyć że to tradycja rodzinna - to bardzo cenna wskazówka a kto wie jak do niej podejść potraktuje ją z należytą ostrożnością. Wielu badaczy często odrzuca ze zbytniej skrupulatności takie przekazy. Wiadomo - opowieści o przegraniu w karty całej wsi pojawiają się w co drugiej rodzinie - ale ... np. w mojej była opowieść o sprzedaży wsi - i .. okazała się bardzo bliska prawdy.

Co do ekonomii rządowej - to w XIX wieku były wydawane szematyzmy lub inne zestawianie urzędników i oni tam figurują. Natomiast dla dóbr prywatnych takich opracowań praktycznie brak. Nawet pamiętnikarze - właściciele traktowali tą grupę jako kogoś nie pełnowartościowego i często nie wykazywali ich nigdzie - choć mieli styczność. Rozważaliśmy np. też dodanie aministracji kościelnej - np. takich witryków z okresu średniowiecza - którzy byli przeważnie osobami świeckimi.

Generalnie chodziło tu aby nie powielać czegoś co jakoś można znaleźć ale - przynajmniej na razie ograniczyć się do tych najbardziej nieuchwytnych.

Zarządcy prywatnych dóbr często pochodzili z drobnej szlachty, często zubożałpej, często po powstaniach wysiedlonej.

Temat postu: Czy Twój przodek był zarządcą majątku?  PostWysłany: 24-05-2012 - 11:53
Zasłużony
Członek PTG

"Co do ekonomii rządowej - to w XIX wieku były wydawane szematyzmy lub inne zestawianie urzędników i oni tam figurują."
gdyby to było tak banalne...Smile ale być może nie potrafiłem szukać, lub miałem pecha
w sumie, nie jest to tak istotne, rozumiem powód (powielanie informacji), ale inaczej oceniam (kwestia na ile trudnodostępną informację warto powielać) - w sumie Ci co jako świadkowie w ASC występują to występują...i to też jest powielenie często nawet dostępnej w sieci informacji;) nieprawdaż?Smile
kwestia zebrania i opracowania, druga sprawa, że nie były to (zarządcy, administratorzy, 'urzędnicy' rządowych i prywatnych) grupy rozłączne
to tak ośmielony tym "pomysły rodzą się z ale"

okiem
Temat postu: Czy Twój przodek był zarządcą majątku?  PostWysłany: 24-05-2012 - 12:16
Sympatyk

dobra - nie wyraziłem się precyzajnie
wszystko w sumie jest powieleniem, nawet spisanie ze źródeł rękopiśmiennych

ale jak weźmiemy urzędników to mamy i kolejrzy i skarbówkę i innych. Grupa oficjalistów prywatnych ginie a o nią chodzi. Nie chodzi tutaj aby robić wielką bazę wszystkiego, ale precyzyjną. Do grupy urzędnikąw państwowych trzeba by dodać jeszcze ze trzy pola w rekordzie, przydało by się wyszczególniać czy byli to urzędnicy c-k rosyjscy czy może królewscy króla polskiego. wśród urzędników mamy też np. architektów nadzorujących prace - zaczyna to przechodzić w kierunku spisu zawodów. Urzędnicy w czasie zaborów bardzo często byli napływowi - a też zależy nam szczególnie na Polakach, szczególnie na najbardziej nieuchwytnej drobnej szłachcie. O ile bowiem chłopi często siedzieli w jednym miejscu kilkaset lat o tyle drobna szlachta ruchoma była bardzo, i jednocześnie jest wiele rodzin które nawet nie występują w żadnych Herbarzach.

Temat postu: Czy Twój przodek był zarządcą majątku?  PostWysłany: 24-05-2012 - 12:27
Zasłużony
Członek PTG

to rozumiem
choć pozostanę przy swoim zdaniu z argumentami jak powyżej, to uznaję nadrzędność tak wyznaczonego celu
tyle, że pisałem wyraźnie o zarządcach majątków dóbr ekonomii rządowej (niestety nie udało mi się znaleźć żadnych źródeł do mnie interesujących) nie o kolejarzach
nie odbiję piłeczki pisząc "jak o prywatnych mowa to poszerzą o cieciów kamienic"Smile)) bo też zarządzał w jakiś sposób prywatnym majątkiem:)

oki, jedynie prośba na boku -jeśli masz przykłady źródeł (schematyzmy wspomniane?) - podziel się wiedzą. Rozmawiałem z osobami mający bezpośredni dostęp do archiwaliów i biegłymi w temacie interesującej mnie Potyczy - 'osobowych' danych w zasadzie nie ma. Dziura. Lustracje ograniczają się do majątku, bez spisów osób, zestawień. Może niepotrzebnie odpuściłem...Wink A temat dla kilku osób istotny z forum.

RomanKOffline
Temat postu: Czy Twój przodek był zarządcą majątku?  PostWysłany: 24-05-2012 - 13:10
Sympatyk

Bardzo szeroki kontekst, ale oczywiście życzę powodzenia w tym szeroko zakrojonym projekcie. Administratorzy, oficjaliści, ekonomowie, pisarze prowentowi, szlachta służebna to faktycznie ogromny "świat". Ale co np. z dzierżawcami, arendarzami? Ci przecież również "migrowali" po kraju za interesem równie często co ekonomowie.
Roman KK

RafaelOffline
Temat postu: Czy Twój przodek był zarządcą majątku?  PostWysłany: 24-05-2012 - 14:23
Zasłużony
Członek PTG

Bardzo mi się podoba pomysł z taką bazą. Wśród przodków miałem ekonomów, karbowych, fornali itp.
ps. Jeden przodek dzięki temu mi "uciekł" i nie mogę znaleźć gdzie zmarł Smile
Indeksując czasem w uwagach dodawałem takie adnotacje również co do osób niebędących moją rodziną.

Pozdrawiam
Rafał

Ostatnio zmieniony przez Rafael dnia 24-05-2012 - 14:25, w całości zmieniany 1 raz

kotik7Offline
Temat postu: Czy Twój przodek był zarządcą majątku?  PostWysłany: 24-05-2012 - 14:25
Zasłużony
Sympatyk

Mój prapra... był włodarzem. Czy to się nadaje do tej bazy?
Kuba

danishaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-05-2012 - 14:30
Zasłużony
Sympatyk

Czy leśniczych i gajowych w dobrach prywatnych też brać pod uwagę?
Danka
Często szlachta imała się owczarstwa.Co z nimi?

Andrzejowski_RyszardOffline
Temat postu: Re: Czy Twój przodek był zarządcą majątku?  PostWysłany: 24-05-2012 - 14:58
Sympatyk

kotik7 napisał:
Mój prapra... był włodarzem. Czy to się nadaje do tej bazy?
Kuba

Chyba tak, zgodnie ze słownikiem: http://www.genealogia.okiem.pl/glossary ... sciziemscy

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu MSN Messenger  
julia_jarmolaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-05-2012 - 15:05
Sympatyk

Witam,ja w sprawie zarządców.Mogę podzielić się informacją ustną,bo tylko taką posiadam.
Mój pradziadek Jan Rewkowski,syn Stanisława był wg przekazu rodzinnego zarządcą folwarku p. Mierzejewskiego w Marysinie k. Mołczadzi w powiecie nowogródzkim.Było to na przełomie XIX i XX w.Nie mogę czasu bliżej sprecyzować,ale końcowa granica to być może r.1909-1912.Pewności jednak nie mam.
Mam dokument,będący odpisem oryginału aktu kupna ziemi przez mojego pradziadka,sporządzonego w 1909 r.Ziemia została kupiona od Kazimierza Wołłowicza,a graniczyła z pobliskimi Nowinkami,które potem były własnością Jana i jego syna Józefa Rewkowskiego .Serdecznie pozdrawiam-Julia J.

DławichowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-05-2012 - 17:08
Zasłużony
Członek PTG

Dzień dobry!
Każda baza prawdziwych danych jest dobra. Zaś pomysł Takiej bazy podoba mi się bardzo i swego dziadka tam wstawię. Prosba do pomyslodawcy. nie zweryfikowanych danych - nie wstawiaj. Choć Twoja to baza i przecież możesz na swoim podwórku za swoje pieniądze robić, co chcesz. Jednak warto postarać się o jakość. Tym bardziej że w przyszłości mozna liczyć na... Prosi:
Krzycho z Koszalina

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-05-2012 - 17:55
Sympatyk

Nie wyobrażam sobie weryfikacji napływających danych. Wystarczy podanie źródła informacji i prawdziwych danych identyfikacyjnych zgłaszającego - to on w pierwszej kolejności musi zweryfikować wpis przed zgłoszeniem do umieszczenia w takiej bazie.

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
greg0077Offline
Temat postu:   PostWysłany: 24-05-2012 - 18:43
Sympatyk

Witam
W swoich poszukiwaniach mam doświadczenie z ekonomami.
Prawda, że szybko zmieniali swoje miejsce i ciągle podróżowali )
Na jednym z majątków w ciągu 12 lat było 8 ekonomów (lata 1830).
Inicjatywę popieram.
Mogę podać dane osób będących ekonomami w majątku w Święcanach uzyskane na podstawie zleconej kwerendy pracownikowi naukowemu archiwum.
Pozdrawiam.
Grzegorz

Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat