Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 29 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Jacek_GórskiOffline
Temat postu: Kalkstein-Stolińscki - bohater przodkiem słynnego zdrajcy  PostWysłany: 13-04-2012 - 00:40
Sympatyk


Dołączył: 08-04-2012
Posty: 79

Status: Offline
Wiele jest publikacji o jednej z najbardziej tajemniczych postaci II wojny swiatowych i PRL czyli Ludwiku Kalksteinie Stolińskim. Zołnierzu AK, zdrajcy i agencie gestapo a potem UB.
Wiadomo, że urodził się 13 marca 1920 roku w Warszawie. Pytanie czy ktoś wie w której parafii. Chciałbym dotrzeć do jego aktu urodzenia. Czy ktoś pobawił sie tak naprawdę genealogią i sporządził rodowód aż do Chrystiana Ludwika Kalksteina Stolińskiego, którego zyciorys posłużył do stworzenia postaci płk. Dowgirda z serialu "Czarne Chmury" . Jest przekaz ustny, że część rodziny Kalkstein-Stoliński po ucieczce z Prus porzuciła trzon Kalkstein i została przy nazwisku Stoliński, podobnie jak Ci pozostali w Prusach odrzucili cżłon Stoliński. Probuję potwierdzić tę legendę?
Będę wdzięczny za pomoc.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Kalkstein-Stolińscki - bohater przodkiem słynnego zdrajcy  PostWysłany: 13-04-2012 - 01:48
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
z 1920 raczej aktów urodzeń nie dostaniesz
szukaj ślubu rodziców (matka Kucińska), ich miejsca zamieszkania, adresu sklepu

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jacek_GórskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-04-2012 - 02:02
Sympatyk


Dołączył: 08-04-2012
Posty: 79

Status: Offline
Jeśli na akt urodzenia z 1920 nie ma co liczyć, to moze zachowała się jakaś dokumentacja w Parafii z Radosci, gdzie podobno Kalkstein-Stoliński wział 14 listopada 1942 r. wziął ślub z Blanką Kaczorowską, również agentka Gestapo. Gdyby zachowały sie jeszcze alegata to pewnie nie było by problemu z ustaleniem ojca. Czy była robiona indeksacja / dygitalizacja parafii w Warszawskiej Radosci?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomorowicz_WojciechOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-04-2012 - 07:03
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2009
Posty: 106

Status: Offline
Zobacz tutaj http://metryki.genealodzy.pl/metryka.ph ... 10-011.jpg - akt # 10.

Nie byłbym też pewien czy podawana data urodzenia 13-03-1920 jest prawdziwa. Wszystko wskazuje na to, że urodził się 24-08-1905.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jacek_GórskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-04-2012 - 21:49
Sympatyk


Dołączył: 08-04-2012
Posty: 79

Status: Offline
Tomorek. Dziekuję za akt - to dlatego właśnie kocham fora genealogiczne. Na 99% jest to akt slubu rodziców Ludwika Kalksteina-Stolińskiego, bo zgadza się matka - Ludwika kucińska a wiec to czego szukałem. Jeszcze raz dziękuję.
Co do Ludwika Kalkstaina urodzonego w 1905 roku, to zapewne zbieżność imion - wszelkie publikacje z opracowaniami IPN zgodnie wskazuja rok urodzenia na 1920, więc ten z 1905 to pewnie jakiś krewny - jeszcze nie poradziłem sobie z tłumaczeniami, pewnie to chwilę potrwa, bo 5 lat braku obcowania z genealogią oduczyło mnie skutecznie czytania gene-cyrylicy Smile))

Wyglada na to ze Ludwik-Kalkstain po latach wrócił do 2 go członu nazwiska Stoliński (jego ojciec był tylko Kalkstein), co potwierdza rodzinną legendę na XVIII/XIXw. rozłam Klaksteinów-Stolińskich na osobne rody Kalksteinów i Stolińskich. Ja z moimi Stolińskimi doszedlem do aktów z 1824 roku w parafii Witonia i dalej ani rusz. Może teraz jak poprowadzę w dół Kalksteinów, to gdzieś mi się te gałęzie połączą.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomorowicz_WojciechOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-04-2012 - 22:02
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2009
Posty: 106

Status: Offline
Nie jestem pewien czy to tylko zbieżność obu imion. Zgadzają się także rodzice i siostra. Jedyne wytłumaczenie to ewentualny zgon tego z 1905 i narodziny następnego syna o takich samych imionach w 1920. Rzadko jednak się zdarzało by rodzice po śmierci jednego dziecka nadawali takie same imiona następnemu. Myślę, że w tej rozbieżności z datami też jest jakaś "tajemnica". Będę ciekaw Twoich poszukiwań. W swoim drzewie też mam Kalksteinów ale przynajmniej do pradziadka owego Ludwika - Teodora Kalksteina nie mam żadnego powiązania z tą linią. Być może było wcześniej. Pozdrawiam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysztof_WasylukOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-04-2012 - 22:43
Sympatyk


Dołączył: 02-04-2008
Posty: 706

Status: Offline
Wcale nie tak rzadko. W metrykach z Janowa Podlaskiego (1810-77) nadawanie dziecku imienia zmarłego rodzeństwa to niemal reguła.

Pozdrawiam
Krzysztof

_________________
Krzysztof Wasyluk
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomorowicz_WojciechOffline
Temat postu:   PostWysłany: 13-04-2012 - 23:02
Sympatyk


Dołączył: 24-11-2009
Posty: 106

Status: Offline
Widocznie w różnych miejscach panowały różne zwyczaje. W mojej całkiem pokaźnej rodzinie na przestrzeni ostatnich 300 lat spotkałem się tylko z jednym takim wypadkiem. W omawianym powyżej przypadku jest to jedyne logiczne wytłumaczenie 15-letniej rozbieżności w datach urodzenia.

_________________
Pozdrawiam
Wojciech Tomorowicz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Łopiński_JacekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-04-2012 - 01:28
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 21-11-2006
Posty: 204
Skąd: Szczecinek; Łódź
Status: Offline
Wielokrotnie spotkałem się z nadawaniem tego samego imienia rodzeństwu jednej pary rodziców. W swojej tablicy pokrewieństw mam ponad 10 takich przypadków. Trzykrotnie zdarzyło się też nadanie tych samych imion trójce rodzeństwa.

Jacek Łopiński

_________________
Moja genealogia
www.jaceklopinski.pl
Zapraszam również na Forum Genealogiczne Łopińskich
www.lopinscy.pun.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jacek_GórskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-04-2012 - 08:39
Sympatyk


Dołączył: 08-04-2012
Posty: 79

Status: Offline
U mnie w rodzinie powtarzanie imion to także częsty przypadek - w skrajnym przypadku na 14-ro dzieci występują aż trzy Marie. Co do Ludwika Kalksteina "Hanki", agenta gestapo to mozna mówić o jakiejś drobnej pomyłce w dacie urodzenia ale na pewno nie o 15-latach. Ten człowiek od 50 lat jest w zainteresowaniu biografów, historyków, dziennikarzy i... sledczych
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jurek_PliethOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-04-2012 - 08:47
Sympatyk


Dołączył: 22-12-2010
Posty: 259
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
Tomorek napisał:
Widocznie w różnych miejscach panowały różne zwyczaje.

Wojtku, nie wiem jak było w "całej Polsce", ale na Pomorzu, skąd się biorą moje korzenie, mam kilka takich przypadków, że po zmarłym dziecku nadawano takie samo imię następnemu.

_________________
www.plieth.com
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jacek_GórskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-04-2012 - 11:35
Sympatyk


Dołączył: 08-04-2012
Posty: 79

Status: Offline
Tomorek napisał:

A z jakiej parafii jest ten akt ślubu Ludwika Teodora Kalksteina i Ludwiki Kucickiej
Nie za bardzo sobie radzę z wyszukiwarką skanów na http://metryki.genealodzy.pl/ i nie iwm z której to parafii. Gdy wklepuje w wyszukiwarkę nazwisk Kalkstein dla Mazowsza to wyskakują mi inne akty tylko nie ten, który mi wysłałeś w linku.
http://metryki.genealodzy.pl/metryki.ph ... =kalkstein
GDZIE ROBIĘ BŁĄD?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-04-2012 - 11:39
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
nigdzie:)
ten akt nie został jeszcze zindeksowany - zapraszam do wzięcia udziału w pracach
nazwa parafii - w treści aktu
Św. Jan

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Jacek_GórskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-04-2012 - 19:04
Sympatyk


Dołączył: 08-04-2012
Posty: 79

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:

ten akt nie został jeszcze zindeksowany - zapraszam do wzięcia udziału w pracach
n

W wakacje chętnie sie włącze w miarę mozliwosci czasowych, o ile jest mozliwość pracy zdalnej na skanach. Z kim kontaktować się w tej sprawie?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-04-2012 - 19:13
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 31604
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Łukasz Rzeszotek metryki@gmail.com administrator projektu metryki
do administratorów geneteki (geneteka@genealodzy.pl)
ew. do kogoś, kto wtedy będzie szkolił
dział forum indeksacja metryk

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.926523 sekund(y)