Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Gandalf_de_GreyOffline
Temat postu:   PostWysłany: 05-03-2012 - 23:51
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2011
Posty: 241

Status: Offline
Tak tak to chyba Kieturwloki, dziekuje.
Inna miejscowosc, gdzie Jan Gallera byl zapewnie z Salomea to Niewiarowicze (mam nadzieje, ze teraz nie przekrecilem nazwy).
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AntonowiczII_KrzysztofOffline
Temat postu: Litwa Kowieńska  PostWysłany: 13-03-2012 - 22:55
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2007
Posty: 79

Status: Offline
W piśmie miłośników przeszłości "Pro Memoria" z 2003 roku nr 3-4, Jerzy Czajewski przywołuje w swoim tekście, którego fragmenty można przeczytać na http://www.promemoria.pl/arch/2003_4.htm XIXw. publikację zatytułowaną Alfavitnyj spisok zemlevladelcev Kovenskoj guberni po 1-go sentjabrja 1881 goda. Kovno 1882..
Czy ktoś z forumowiczów miał możliwość jej przeglądania lub ma do niej dostęp?
Co prawda, posiadam dość dobrze udokumentowaną własność moich przodków na terenie Gub. Kowieńskiej dzięki pomocy archiwum RGIA z Sankt Petersburga ( ciekawe doświadczenie) oraz z załączników do wywodów szlacheckich.
Każda jednak możliwość weryfikacji danych z różnych źródeł jest dla mnie bardzo cenna.
Pozdrawiam i czekam na wiadomość
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JanczewskaMOffline
Temat postu: Litwa Kowieńska  PostWysłany: 14-03-2012 - 16:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2008
Posty: 82
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Ja niestety nie mam i nigdzie tego nie mogę znaleźć Sad Ale czy mógłbyś opisać doświadczenia z archiwum w Petersburgu? Byłam już na etapie podpisywania umowy ale w ostatniej chwili zrezygnowałam i nie odesłałam jej... może to był błąd?

Podaję link do Библиотека Царское Село coś niecoś można tam wyszukać http://book-old.ru/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AntonowiczII_KrzysztofOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-03-2012 - 21:51
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2007
Posty: 79

Status: Offline
Moniko,
Dziękuję za link. Korzystam z tej strony od jakiegoś roku. Dla mnie jest b. przydatna. Myślę, że możemy ją polecić i innym forumowiczom, niekoniecznie poszukującym informacji z Gub. Kowieńskiej.
Odnośnie archiwum z St. Petersburga, to moje wrażenia są ogólnie rzecz biorąc pozytywne. Szkoda,że zrezygnowałaś na etapie podpisywania umowy. Ja, zapytanie o to, czy jestem nadal zaintesowany prośbą skierowaną do archiwum, otrzymałem od Nich po 6 miesiącach, mailem.
Nie wiem , czy odstraszyły Cię od podpisania wymagane dane proszącego ( np . numer dow. osdobistego/ paszportu ) czy też kwota jaką zaproponowano. Ja przed umową poprosiłem o wycenę i taką otrzymałem. Później już się niej trzymałem, choć próbowano ją zmieniać ( ale się nie dałem). Podpisałęm umowę, a należność za to wpłacili... przyjaciele z St. Petersburga należność należy uiścić w rublach). Przesyłkę otrzymałem po około miesiącu od podpisania umowy( mailem), listem poleconym z "tonami" papierów towarzyszących umowie i zapłacie oraz z płytką z zamówionymi materiałami. To tyle.
Nie wiem jakiego typu materiały Ciebie tam interesują, jeśli możesz coś napisać, może coś zasugeruję.
Pozdrawiam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JanczewskaMOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2012 - 20:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2008
Posty: 82
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Chciałam odnaleźć teczkę Janczewskich, wprawdzie w LVIA odnalazłam drzewo genealogiczne i mam kserokopie z ksiąg genealogicznych oraz trochę metryk ale ciekawa byłam czy w dokumentach w Petersburgu jest np akt darowizny Kazimierza dla Tomasza majątku Sawieczany w 1684 r i potem sprzedaży Sawieczan w17?? Iwaszkiewiczom bo na to powołali się podczas legitymacji i tym sposobem zostali zaliczeni do szlachty odwiecznej. Nigdzie nie znalazłam potwierdzenia, że Janczewscy kiedykolwiek posiadali Sawieczany, choćby jeden dym nie mówiąc o poddanych Very Happy. W rejestrach podymnego woj.trockiego w 1690 jest Kazimierz Janczewski ale jest w parafii żyżmorskiej, a Sawieczany to wędziagolska i płaci z jednego dymu dwór Pułbeczki - tego Kazika namierzyłam później w relacjach sądowych trockich, w 1678 długu skubaniec jakiegoś nie oddawał bodajże Olechnowiczom i woźny we drzwi dworu pozwy wtykał w towarzystwie dwoch świadków ze szlachty, w relacjach jest jeszcze jeden Janczewski woźny czy jak się pięknie nazywali jenderał JKM Mikołaj Szwabin Janczewski ale kto zacz? i czy oni moi ??? To dla mnie zagadka co te moje szaraki wykombinowały Wink Pierwsze dokumenty składali w 1803 roku - kotłowało się, znalazłam nawet protokół, w którym czasowo zaliczono ich do jednodworców i w końcu w 1858 r ostatecznie się wylegitymowali.
Ciekawie o "horrorze legitymacyjnym" pisze Joanna Sikorska-Kulesza w książce
Deklasacja drobnej szlachty na Llitwie i Bialorusi w XIX wieku można przeczytać on-line http://otworzksiazke.pl/ksiazka/deklasa ... XIX_wieku/ nerwowo było...

A relacje sądowe woźnych trockie jakby ktoś chciał do poczytania tu http://gluosnis.vu.lt/biblio/dperziura.pradzia?nr=9
prym - dalej - do przodu
agtal - cofnij - do tyłu
literki A i B to obie strony kartki warto sprawdzać czy na drugiej cos jest Smile A i często początek jest po starorusku ale potem tekst pisza po polsku - dla wytrwałych bo nie dość, że bazgroły to jeszcze ten polski .... Very Happy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AntonowiczII_KrzysztofOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2012 - 21:28
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2007
Posty: 79

Status: Offline
Moniko,
Spróbuję odpowiedzieć na razie szybko, a za chwilę, o ile mi się uda wysłać trochę szczegółów
Pierwsza pozycja "Deklasacja szlachty..." jest mi doskonale znana i tę pozycję również możemy wspólnie polecić naszym przyjaciołom ( i nie tylko), druga , z nią zapoznam się chętnie.
A o sprawach Janczewskich za chwile,
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AntonowiczII_KrzysztofOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2012 - 21:37
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2007
Posty: 79

Status: Offline
Nie bardzo zrozumiałem z treści poprzedniego postu, czy Ty jesteś w posiadaniu wywodu szlacheckiego Janczewskich, który zdobyłaś w LVIA? Z tego co mi wiadomo, a można to sprawdzić poprzez link http://fgurgia.ru/showObject.do?object=27604089&viewMode=H_10610&link=1&page=2 Janczewscy "wywodzili się" wielokrotnie. Myślę, że dla Ciebie najważniejsze teczki, to ta z Gub. Wileńskiej z 1841r. oraz wywód Janczewskich z Gub. Kowieńskiej z 1861r. późniejsze z tej samej guberni mogą powielać wiadomości, choć w moim przypadku , niekoniecznie.
Jeśli jesteś naprawdę "żywo zainteresowana" zawartścią tych teczek, to jedyna możliwość... zamówić zdigitalizowaną wersję dokumentów na płycie. Cena oczywiście może być różna w zależności od objętości teczki, ale może nie być taka straszna.
Czy będziemy o tym myśleć?
Pozdrawiam,
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2012 - 22:39
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Witam,
Wpisałam w podanym powyżej linku swoje nazwisko tj KULWIEC i znalazłam kilka fondów, w których mozna je znaleźć. Najbardziej interesowałyby mnie te dotyczace wywodu szlachectwa z Gub. Kowieńskiej z lat 1862-1886 oraz 1893 i Gub. Wileńskiej z 1840r.
Czy wiecie jak można byłoby otrzymac wersję dokumentów na płycie? I jaki mógłby to byc koszt? Nie mam zupełnie wyobraźni w tym temacie. Wiem tylko, że wstęną cenę za kwerendę w jednym z Polskich AP określono mi na ok 400,- zł i szczerze się przyznam, że trochę mnie zmroziło bo jest to kwota dla mnie nie do przyjęcia. Jak myślicie czy w RGIA cena będzie podobna?

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AntonowiczII_KrzysztofOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2012 - 22:59
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2007
Posty: 79

Status: Offline
Małgorzato,
Nie bardzo wiem, jak Cię pocieszyć ,ale obawiam się , że - co oczywiste - kwota może być podobna, ba, nawet wieksza i to o... Zależy to oczywiście od dwóch czynników. Jak mają wyglądać kopie dokumentów, ( rodzaj , kserokopia, czy płyta ze zdjęciami) oraz od zawartości takiej teczki. A teczki mogą mieć 120 , ale i 400 stron. , Różnie. Trudno powiedzieć. Ja osobiście nie znam cennika usług, nie wiem czy stosuje się jednakowy do wszyskich akt. - być może jest gdzieś umieszczony na stronie archiwum. Jeśli nie ma, może warto najpierw zapytać - to być może prześlą mailem.
Ja za swoje ( sprawdzę, chwileczkę) 45 stron ( zdjęcia na płycie) jednak o zupełnie innej treści ( uwłaszczenie chłopów w majątkach) zapłaciłem dokładnie 2880 rubli.
To tak dla orientacji.
Pozdrawiam,
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JanczewskaMOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2012 - 23:16
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2008
Posty: 82
Skąd: Wrocław
Status: Offline
No tak trochę chaotycznie to napisałam mam w domu kopię ukazu z 1858 to stary dokument po dziadku, a w LVIA zbiory rozproszone nie ma chyba teczek jako takich, a jesli to często zdekompletowane. Znalazłam w księgach genealogicznych wywód tzn wyrysowane drzewo plus spis wszystkich osób z datami urodzenia i w takich tabelkach kiedy kto był dopisywany i daty potwierdzeń i zebrań deputacji. Udało mi się odnaleźć trochę metryk, część w LVIA część na epaveldas - Wędziagoła Smile To co piszesz brzmi zachęcająco tylko... już im podpadłam bo... nie odezwałam się do nich jak przysłali mi umowę Sad Szczerze mówiąc, gdzies ją chyba zostawiłam bo w tamtym czasie trochę w rozjazdach byłam.... i przepadła gdzies. Ten dokument stary, który mam to potwierdzenie Nr 4396 z 25-06-1858 ale cos mi w tym wykazie potwierdzen, które teraz przeglądam z Twojego linku daty nie pasują do tych, które mam wpisane w rodosławnoj roda Janczewskich z LVIA nic się nie pokrywa, a chyba powinno - jutro na spokojnie to przeglądnę. Dzięki wielkie może faktycznie warto jeszcze raz spróbować ....

_________________
Monika Janczewska
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AntonowiczII_KrzysztofOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2012 - 23:39
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2007
Posty: 79

Status: Offline
Moniko,
Podpadnięciem się nie przejmuj. Przecież to dla nich czysty biznes. Oni m.in.z tego też żyją.
Wysłałem Ci też wiadomość na e-mail.
Pozdrawiam,
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-03-2012 - 09:46
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Moniko,
Bardzo mnie ciekawi jak poradziłaś sobie z poszukiwaniami na LVIA bo mnie nie bardzo sie udało. Znalazłam wszystkie przepisy, adresy, kontakty i cennik, ale dostępu do dokumentów nie odnalazłam. Może coś przeoczyłam. W "paieska" próbowałam wpisywać różne dane ale ciągle wyskakiwało mi, że wynik poszukiwań 0 lub to co się pokazało było tylko opisem bez dalszego dostępu. Coś źle robię???
Podpowiedz mi, z łaski swojej, jak tam się poruszać. Będę wdzięczna.
Małgorzata

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
JanczewskaMOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-03-2012 - 21:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2008
Posty: 82
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Dziękuję Krzysztofie Smile
Małgorzato w LVIA w Wilnie byłam osobiście w archiwum i przez 4 dni szukałam swoich. Tu link do wyszukiwarki EAIS żeby sprawdzić co mają i jakie to fondy w polu Saugotojas rozwiń i wybierz LVIA kliknij ieskoti i i pokaże Ci się cały zasób z sygnaturami http://eais-pub.archyvai.lt/eais/faces/ ... 2c7389.2.1 Ale to tylko informacja co możesz tam znaleźć coś jak nasze bazy ELA, Pradziad
Wrażenia z archiwum mam pozytywne to było w 2008 roku. Jedynie na mikrofilmach nie było osoby mówiącej po polsku. Usmiech i kilka słów po litewsku bardzo pomagają...
Jesli chodzi o dokumenty on-line to mamy na razie do dyspozycji bazę ePaveldas moją ulubioną z niecierpliwością czekam na Bobty i Kormiałów, które mają się pojawic ... Jest jeszcze BARIS http://www.kf.vu.lt/baris/Faksimiles.html tu trzeba zapisywać na dysku
Warto pobuszować w bibliotece Wróblewskich http://www.mab.lt/en/catalogues/digital-library
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Małgorzata_KulwiećOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-03-2012 - 22:20
Sympatyk


Dołączył: 16-02-2012
Posty: 1548

Status: Offline
Dziękuję - skorzystam.
Na Bobty i ja czekam bo mam podejrzenia, że tam są moi.
Małgorzata

_________________
pozdrawiam
Małgorzata_Kulwieć

Szukam wszelkich informacji o: wszystkich Kulwiec(i)ach; Babińskich i Steckich z Lubelszczyzny, Warszawy, Włocławka i Turku; Sadochach i Knapach z okolic Mińska Maz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AntonowiczII_KrzysztofOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-03-2012 - 01:04
Sympatyk


Dołączył: 31-10-2007
Posty: 79

Status: Offline
Moniko,
Ja również dziękuję. Byłem tam , ale nie wiedziałem jak się poruszać. Dzięki Twoim wskazówkom udało się dotrzeć do Guberni Kowieńskiej ( zamiast LVIA wybieramy KAA czyli Kauno Apskrities Archywasi mamy skarby dot. m.in. Guberni kowieńskiej.
Tam też znalazłem , to o co mnie również chodziło , czyli (Fondas) I-411. Kauno gubernijos bajorų deputatų susirinkimas (Ковенское губернское дворянское депутатское собрание) (KAA), ale wygląda to dośc ubogo. Nie wiem też czy są to teczki poszczególnych wywodów , bo nawet nie roczniki ( ten fond obejmuje lata 1845-1915) .
Myślę, że aby to wszystko wiedzieć, musimy tam się po prostu fizycznie wybrać, i tyle.
Lecę szukać dalej. Dzięki raz jeszcze.
Pozdrawiam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.577593 sekund(y)