Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
czwartek, 28 marca 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Mączka_ArkadiuszOffline
Temat postu: C.L.R.L. lub C.L.  PostWysłany: 20-07-2007 - 17:37
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2007
Posty: 191

Status: Offline
Witam Wszystkich,

Mam pytanie, dotyczące wpisów w księgach urodzeń. Co oznacza łaciński skrót C.L. lub C.L.R.L.? Skróty te pojawiają się praktycznie tylko przy matkach chrzczonych dzieci.

pozdrawiam

Arek Mączka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Fronczak_WaldemarOffline
Temat postu: C.L.R.L. lub C.L.  PostWysłany: 20-07-2007 - 21:29
Członek PTG


Dołączył: 28-06-2006
Posty: 676
Skąd: Łódź
Status: Offline
Pojawia się chyba raczej po imieniu i nazwisku matki i odnosi się do pary małżeńskiej.
C.L. = prawowite małżeństwo, legalne
C.L.R.L. = prawowite małżeństwo, religii katolickiej, wyznania katolickiego
Pozdrawiam serdecznie
Waldemar Fronczak

_________________
Serdeczności
Waldemar Fronczak
www.biurowaldi.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mączka_ArkadiuszOffline
Temat postu: C.L.R.L. lub C.L.  PostWysłany: 20-07-2007 - 21:53
Sympatyk


Dołączył: 10-02-2007
Posty: 191

Status: Offline
Wielkie Dzięki Smile

Pozdrawiam

Arek Mączka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej_OlejarzOffline
Temat postu: C.L.R.L. lub C.L.  PostWysłany: 22-07-2007 - 16:51
Sympatyk


Dołączył: 10-07-2007
Posty: 31
Skąd: Wrocław / Vroclavo
Status: Offline
Witam panów Waldemara i Arkadiusza
Mam pytanko : Czy przy rysowaniu drzewa genealogicznego tzw. nieślubne dzieci wyprowadza się i oznacza tak samo jak te prawowite, czy też inaczej, a jeśli tak to w jaki sposób. Pamiętając przy tym, że "wszystkie dzieci są nasze" oczywiście. Ja wyprowadzałem dotychczas dzieci prawowite od "okienek"obojgu rodziców natomiast dzieci nieślubne od "okienka" ich rodzica lub rodzicielki, umieszczając je następnie w jednym szeregu z prawowitym rodzeństwem w kolejności uzależnionej od daty urodzenia. Czy prawidłowo ?.
Pozdrawiam. Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lewandowski_MieczysławOffline
Temat postu: Co to znaczy, skrót- łacina?  PostWysłany: 23-09-2007 - 17:20
Sympatyk


Dołączył: 29-05-2007
Posty: 39
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Rozpoczołem kwerendę dokumentów w parafii Brzozów (Galicja wschodnia) i tam oprócz danych osobowych nowo narodzonego, danych rodziców, rodziców chrzestnych napotkałem się na dodatkowe zapisy, np. w jednym dokumencie
T.b.extr 10/4 1903
i
T.b. extr 23/6 1919 nr 98
Jakiego działania to dotyczy?

Spotkałem też taki zapis, ale to chyba była pomyłka prowadzącego księgę
urodz. 24.04.1881
zmarł 27.07.1881
cop. 10.06.1936 BrzozówT.b. extr. 21/6 1906
T.b. extr 8/10 1010 nr 79.
Dziękuję za wyjaśnienie.
Mieczysław Lewandowski.

Zapraszam na moją stronę

www.mlewandowski.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
katiaOffline
Temat postu: Litery (skróty) w metrykach  PostWysłany: 15-11-2007 - 11:46


Dołączył: 14-11-2007
Posty: 2

Status: Offline
Co może oznaczać łaciński skrót "A R" przed imieniem i nazwiskiem celebransa w metrykach chrztu? Proszę o pomoc!
Dziękuję z góry
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu: Pomocy w rozszyfrowaniu skrótu w metrykach chrztu!  PostWysłany: 15-11-2007 - 14:14
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3283

Status: Offline
AR = Admodum Reverendus - Wielce Czcigodny
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Fronczak_WaldemarOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-11-2007 - 17:44
Członek PTG


Dołączył: 28-06-2006
Posty: 676
Skąd: Łódź
Status: Offline
Do Bartka !
Ponieważ jest olbrzymie zapotrzebowanie na objaśnienia dotyczące skrótów
używanych w metrykaliach łacińskich myślę, że pora dać taką informację na forum. Bartek, jesteś w tym dobry i proponuję, abyś dopisał tu lub w osobnym wątku taki mini przewodnik. Te wszystkie CL i CC z pewnością się przydadzą wszystkim, którzy doszli do tego etapu poszukiwań.
Mam nadzieję, że inni również dołączą swoje przykłady. Takie kompendium powinno być następnie zamieszczone na stronach towarzystw regionalnych.
Pozdrawiam serdecznie
Waldemar Fronczak
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-11-2007 - 22:34
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3283

Status: Offline
Waldku, zwyczajnie nie mam na to głowy ani czasu. O wiele lepiej czuję się rozgryzając pojedyncze przykłady, a i z tym bywa różnie, bo nawet w jednej parafii ten sam dwuliterowiec w zależności od sporządzającego akt może oznaczać imię, tytuł bądź miejscowość... Np. "Ma:" bywa używane jako skrót od imienia "Marianna", bądź oznaczając "matris" poprzedza imię matki dziecka, będzie też zastępować nazwisko wikarego Marciniaka, zaś w parafii obejmującej wieś Manieczki może być skrótem od nazwy tej miejscowości. No i bądź tu mądry... i pisz poradniki Wink

Pozdrawiam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomekovOffline
Temat postu: Skrót łaciński  PostWysłany: 19-05-2008 - 19:00
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-05-2008
Posty: 40

Status: Offline
Witam,

Przeglądając publikację dostępną w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej, "Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym - Mazowsze", natknąłem się na skrót "man.". Nie jestem pewien co oznacza ten skrót, a pojawia się bardzo często po nazwach miejscowości. Czy mógłby ktoś mi pomóc? Z góry dziękuje.

Pozdrawiam,
Tomek K.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu: Skrót łaciński  PostWysłany: 19-05-2008 - 20:22
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3283

Status: Offline
mansis - liczba włók czyli łanów

_________________
Bartek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomekovOffline
Temat postu: Skrót łaciński  PostWysłany: 19-05-2008 - 21:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-05-2008
Posty: 40

Status: Offline
Bartek_M napisał:
mansis - liczba włók czyli łanów
Bardzo dziękuje za odpowiedź, ale mam w takim razie jeszcze jedno pytanie dotyczące tego skrótu. Jak rozumieć zapisy na str. 222:
Guzowo, Andreas Oborski, man. 5.
Liwiec, Stanislaus Radziminski, man. 6. itd. Ja to rozumiem w ten sposób, że osoby te posiadały tyle właśnie włók w tych wsiach. Jednak na stronie 417 jest wieś Grodzisko czy Ostrow, gdzie nie ma żadnego nazwiska a jest tylko man. 4, czy man. 3. Jak to rozumieć? Czy w tamtych wsiach (Guzowo i Liwiec) byli jeszcze inni właściciele, nie wymienieni z nazwiska? a z kolei we wsiach Grodzisko i Ostrowo było ich dużo więcej i dlatego nie zostali wymienieni? Ponownie z góry dziękuje za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Tomek K.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu: Skrót łaciński  PostWysłany: 19-05-2008 - 22:36
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3283

Status: Offline
Autor przytacza dosłownie spisy z ksiąg poborowych. Tych dla powiatu liwskiego zachowało się niewiele. Zakładając, że w wyborze kierował się obok stopnia wierności zapisów również ich szczegółowością, prawdopodobnie w żadnej z ksiąg dla tego powiatu nie wyliczano właścicieli z nazwiska, kontentując się - jak w wykorzystanym tutaj spisie z 1563 r. - ogólnym podziałem w obrębie parafii na "mansi nobilium possessionati" i "mansi pauperum nobilium", zapewne więc szlachtę folwarczną i zagrodową.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomekovOffline
Temat postu: Skrót łaciński  PostWysłany: 19-05-2008 - 23:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 19-05-2008
Posty: 40

Status: Offline
Panie Bartku, bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Przepraszam że jeszcze raz ośmielam się zawracać głowę, ale czy w takim razie w miejscowościach Guzowo oraz Liwiec, poza wymienionymi z nazwiska właścicielami mogli być również inni właściciele (szlachta)? Z pewnością były to wsie folwarczne, ale czy w takich wsiach mogła mieszkać również szlachta zagrodowa?
Być może również Pan wie, czy liczby po skrócie man. oznaczają łany należne wymienionemu z nazwiska właścicielowi, czy też dotyczą całej wsi? Wydawało mi się, że dotyczą one właściciela, ale z drugiej strony skoro jest tyko nazwa miejscowości, następnie skrót man. i liczba to chyba jednak odnoszą się do powierzchni wsi? Czy dobrze rozumuje?

P.S.

Na stronie 217 jest również podtytuł: Ex altera parte Histulae - cóż oznacza to sformułowanie? Jeśli mógłby mi Pan wyjaśnić moje wątpliwości byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam,
Tomek K.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartek_MOffline
Temat postu: Skrót łaciński  PostWysłany: 20-05-2008 - 00:33
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 24-03-2007
Posty: 3283

Status: Offline
Tomku, najlepiej zapoznaj się ze wstępem do tego i innych tomów cyklu - tam znajdziesz odpowiedź.

Nie ma takiej rzeki "Histula". Przypuszczalnie chodziło o Wisłę (w ówczesnej pisowni: Uistula), zatem pełen podtytuł brzmi: "Z drugiej strony Wisły".

_________________
Bartek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie GMT - 12 Godzin
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.494260 sekund(y)