Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
sobota, 21 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
efuniaOffline
Temat postu: Fotograf z Kałuszyna powiat Mińsk Maz.  PostWysłany: 03-02-2011 - 10:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-05-2010
Posty: 272

Status: Offline
Posiadam 5 zdjęć o których nic nie wiem, kto na nich jest, kiedy zostały zrobione.
Na odwrocie dwóch są pieczątki zakładu fotograficznego:
- S. Altenberg ( z tego zakładu pochodzą dwa zdjęciach chodź na drugim nie widnieje pieczątka ale tło jest identyczne)
- A. Gancow

Ustaliłam że zakład fotograficzny S. Altenberga istniał napewno już w 1918 roku a w księgach adresowych Polski z 1926/27 oraz z 1929 roku również istniał. Mieścił się on na ówczesnej ulicy Mrozowskiej obecnie ulica Wojska Polskiego w Kałuszynie.

Proszę o jakieś informacje o tych zakładach lub wskazówki gdzie można je odnaleźć.

Proszę również o interpretacje zdjęć - który w przybliżeniu rok, jakie zawody lub w jakim stanie społeczeństwa żyli ci ludzie

1) http://img197.imageshack.us/i/ccf2011012400006.jpg/
2) http://img64.imageshack.us/i/ccf2011012400005.jpg/
(oba pochodzą z zakładu fotograficznego Altenberga)

3) http://img214.imageshack.us/i/ccf2011012400003.jpg/
( pochodzi z zakładu fotograficznego Gancowa)

4) http://img24.imageshack.us/i/ccf2011012400004.jpg/
5) http://img37.imageshack.us/i/ccf2011012400007.jpg/

Pozdrawiam
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tomaszi
Temat postu: Fotograf z Kałuszyna powiat Mińsk Maz.  PostWysłany: 03-02-2011 - 11:10
Sympatyk


Dołączył: 05-02-2007
Posty: 807
Skąd: Warszawa
... troszeczkę nie na temat Wink , ale jakiś czas temu czytałem fajny artykuł właśnie o Kałuszynie - http://wyborcza.pl/1,111789,8951231,Kal ... _6500.html - daje obraz ówczesnych mieszkańców tego miasteczka... może Ci pomoże? Wink


z ukłonami,

Tomasz M.Dąbrowski
www.dabrowski.esimple.pl
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
efuniaOffline
Temat postu: Fotograf z Kałuszyna powiat Mińsk Maz.  PostWysłany: 03-02-2011 - 12:30
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-05-2010
Posty: 272

Status: Offline
Dziękuję za zainteresowanie
Pozdrawiam
Ewa

_________________
Pozdrawiam
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
efuniaOffline
Temat postu: Zakłady Fotograficzne w Kałuszynie  PostWysłany: 07-02-2011 - 10:17
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-05-2010
Posty: 272

Status: Offline
T: ZAKŁADY FOTOGRAFICZNE W KAŁUSZYNIE

Czy ktoś ma jakieś informację o fotografach z Kałuszyna (powiat miński). Jeśli tak proszę o informację.
Pozdrawiam
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
maria.j.nieOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-02-2011 - 12:16
Zasłużony
Administrator


Dołączył: 19-03-2007
Posty: 2673
Skąd: Lubuskie
Status: Offline
Witam

Uprzejmie proszę, nie używać klawisza „Caps Lock” wpisując tytuł Tematu z wielkich liter.
ZAKŁADY FOTOGRAFICZNE W KAŁUSZYNIE
PISANIE DUŻYMI LITERAMI traktowane jest (powszechnie w komunikacji za pośrednictwem Internetu) jako krzyk, a krzyczeć nie ma potrzeby.

Pozdrawiam serdecznie Maria
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
efuniaOffline
Temat postu: S. Altenberg i A. Ganow (Gancw) fotograf z Kałuszyna  PostWysłany: 18-05-2011 - 12:29
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-05-2010
Posty: 272

Status: Offline
Temat postu pierwotnie brzmiał:
S. Altenberg i A. Gancow fotograf z Kałuszyna

Zmieniłam temat postu (dn. 24.05.2011 sprostowanie dodane 25.05.2011) gdy dopatrzyłam się na pieczątce z zakładu fotograficznego znajdującej się na rewersie zdjęcia nazwiska Ganow (Gancw) [widoczne "C" ale możliwe że to słabo odbite "O"] Wcześniejszy zapis był literówką!


Poszukuje informacji o fotografach z Kałuszyna:
- S. Altenberg
- A. Gancow
Nazwiska wskazują na narodowość żydowską, która bardzo licznie zamieszkiwała przedwojenny Kałuszyn.

Ustaliłam że zakład fotograficzny S. Altenberga istniał napewno już w 1918 roku a w księgach adresowych Polski z 1926/27 oraz z 1929 roku również istniał. Mieścił się on na ówczesnej ulicy Mrozowskiej obecnie ulica Wojska Polskiego w Kałuszynie.
O zakładzie A. Gancowa nic mi nie wiadomo oprócz tego że była taka osobą w miasteczku i trudniła się fotografią

Pozdrawiam
Ewa


Ostatnio zmieniony przez efunia dnia 25-05-2011 - 15:29, w całości zmieniany 3 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Aftanas_JerzyOffline
Temat postu: S. Altenberg i A. Gancow fotograf z Kałuszyna  PostWysłany: 18-05-2011 - 19:58
Sympatyk


Dołączył: 15-04-2009
Posty: 3287

Status: Offline
W 1902 roku nie było jeszcze żadnego zakładu fotograficznego w całym powiecie.

_________________
Serdeczne pozdrowienia
Jerzy Aftanas
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość MSN Messenger  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AvanimOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-05-2011 - 10:20
Sympatyk


Dołączył: 18-04-2011
Posty: 60
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Wszystko wskazuje na to, że "A. Ganzow" nie był Żydem. Nie było to nazwisko noszone przez Żydów kałuszyńskich ani żadnych innych w Europie, a w księdze pamiątkowej żydowskiej społeczności Kałuszyna napisane jest wyraźnie "fotograf był tylko jeden, zawsze przy młodych i żyjących aktywnie, gdzie się coś działo, tam pstrykała migawka" ("Sefer Kałuszyn", 1961 Tel Awiw, s. 114, tłumaczenie własne). Chodzi tu na pewno o Szmula Altenberga, urodzonego w 1880 roku, bo na stronie 151 tej samej księgi wśród kałuszyńskich sympatyków Bundu, którzy spotykali się w domu Goldbergów, pojawia się "Szmuel Altenberg - fotograf, z bratem Berusiem".

W internecie można znaleźć informację o jego śmierci w Oświęcimiu wraz żoną i dwiema córkami w 1942 roku, jak również zdjęcie jego samego, jego rodziny jak i rodziców. Jego brat Beruś (Bernard) przeżył wojnę, miał studio fotograficzne w Belgii, a potem przeniósł się do Izraela, gdzie zmarł w 1969 roku. Jego żona pozostała w Brukseli, gdzie zmarła, a jego czwórka dzieci (które zapewne pamiętają jeszcze swojego wujka Szmula) żyje do dziś w Brukseli i Izraelu. Przeżył też jego drugi brat, który wyjechał do Anglii, gdzie do dziś żyje jego syn. Link: http://www.farhi.org/wc143/wc143_438.htm

Pozdrawiam
Witold Wrzosiński
Warszawa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
efuniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-05-2011 - 19:51
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-05-2010
Posty: 272

Status: Offline
Dziękuję,
Link pozwolił mi poznać dzieje rodziny Samuela Altenberga. Dało mi to też do zrozumienia że zakład fotograficzny Altenberga istniał góra do września 1942 ale i tak data jest przesadzona gdyż na pewno fotograf znalazł się w Oświęcimiu wcześniej niż we wrześniu.
Jeżeli fotograf w Kałuszynie miał być jeden to może Ganzow/Gancow był fotografem przed lub po Altenbergu. Jeżeli nie był Żydem wówczas mógł przejąć profesję po Altenbergu.


W rodzinnych zbiorach posiadam zdjęcia z zakładu fotograficznego Altenberga i Gancowa. Fakt iż są to zdjecia z ich zakładów potwierdzają pieczątki na odwrocie.
Jeśli by ktoś był w stanie to proszę o interpretacje zdjęć - który w przybliżeniu rok, jakie zawody lub w jakim stanie społeczeństwa żyli ci ludzie - znawcy potrafią podobno po ubraniach rozpoznać w przybliżeniu te informacją.

1) http://img197.imageshack.us/i/ccf2011012400006.jpg/
2) http://img64.imageshack.us/i/ccf2011012400005.jpg/
(oba pochodzą z zakładu fotograficznego Altenberga)

3) http://img214.imageshack.us/i/ccf2011012400003.jpg/
( pochodzi z zakładu fotograficznego Gancowa)

Pozdrawiam
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
marblOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-05-2011 - 21:23
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2008
Posty: 369

Status: Offline
Może nazwisko Gancowa to spolszczenie pierwotnie mogło brzemieć Gantzow lub Gantz,
pozdrawiam marek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
efuniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-05-2011 - 21:01
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-05-2010
Posty: 272

Status: Offline
W Mińsku Mazowieckim istniał (niestety nie znam daty) zakład fotograficzny Gancwol (R. Gancwol Nowy-Mińsk, Nowy-Dwór). Czy możliwe jest że Gancow i Gancwol to jedno nazwisko? Przytaczany we wcześniejszych postach Gancow miał imię zaczynające się na A, a Gancwol (z Mińska) miał imię zaczynające się na R więc nie mogła być to jedna osoba ewentualnie mogli być rodziną?

A jeśli chodzi o nazwiska Gantzow czy Gantz to na jaką one narodowość wskazują?
Pozdrawiam
Ewa

_________________
Pozdrawiam
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
green_lenkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-05-2011 - 19:13


Dołączył: 23-05-2011
Posty: 5

Status: Offline
Jeżeli A. Gancow jest osobą, o której myślę, to będę miała dla Ciebie trochę informacji. Czy możesz dodać do zamieszczonych przez Ciebie fotografii zdjęcia pieczątek obu zakładów?
Pozdrawiam,
green_lenka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
efuniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-05-2011 - 18:04
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-05-2010
Posty: 272

Status: Offline
Niestety nie jestem w stanie dodać tych pieczątek, ponieważ nie posiadam skanera, a na zdjęciu robionym aparatem cyfrowym nic nie widać. Pieczątki jest bardzo słabo widoczna nawet na orginalnym zdjęciu.

Kolejna rzecz która mnie zaniepokoiła to sam fakt gdy ujrzałam pieczątkę okazuje się że jest tam napisane GANOW bądź GANCW (między literą N a W jest litera kształtem przypominająca C lub słabo odbite O) a nie jak wcześniej utrzymywałam GANCOW. Nie wiem skąd mogłaby mi się wkraść taka pomyłka. sama jestem tym faktem zaskoczona.

Pieczątka z zakładu GANOW /GANCW jest w kształcie koła. W centrum napis "Phote" a po okręgu A. GANOW oraz jakieś inne znaki ale nie do odczytania. Pieczątka koloru niebieskiego usytuowana przypadkowo na środku odwrotu zdjęcia, dodam jeszcze dla uściślenia rewers zdjęcia przypomina dzisiejszą kartkę pocztową.

Chciałabym wszystkich przeprosić że wprowadziłam Państwa w błąd swoja literówką. Przepraszam.

Jeśli chodzi o zakład Altenberga. Pieczątka koloru różowego, prostokątna usytuowana ukośnie w rogu zdjęcia na tylnej stronie:
"Zakład fotograficzny
S. ALTENBERG
w Kałuszynie"

Pozdrawiam
Ewa Migdalska

_________________
Pozdrawiam
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
green_lenkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-05-2011 - 10:29


Dołączył: 23-05-2011
Posty: 5

Status: Offline
Czyli na pieczątce tego drugiego fotografa Ganowa/Gancw. nie ma Kałuszyna?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
efuniaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 29-05-2011 - 20:15
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 16-05-2010
Posty: 272

Status: Offline
Nie. Nie ma zawartego w pieczątce wyrazu "Kałuszyn"...

_________________
Pozdrawiam
Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.386885 sekund(y)