Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
sobota, 05 października 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
ziobrovskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-09-2024 - 20:01
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-09-2019
Posty: 156

Status: Offline
eliza1952 napisał:
Iza wysłałam CI wiadomość na pw
Eliza

Dzięki 😘

_________________
pozdrawiam serdecznie
Iza
Poszukuję Ozdobińskich/Ozdobieńskich: Prusy, Księstwo Poznańskie, Mazowieckie, przed rokiem 1800
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magdalena72Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2024 - 12:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-12-2011
Posty: 294

Status: Offline
Pani Elizo - mam nieśmiałe pytanie -czy jest możliwość skanów dopływów z parafii Widawa i Burzenin, czy one w ogóle są w archiwum?
Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Michał_ZielińskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2024 - 12:52
Zasłużony
Zarząd PTG


Dołączył: 22-02-2011
Posty: 942
Skąd: Warszawa
Status: Offline
magdalena72 napisał:
Pani Elizo - mam nieśmiałe pytanie -czy jest możliwość skanów dopływów z parafii Widawa i Burzenin, czy one w ogóle są w archiwum?
Magdalena

Wszelkie dopływy do AP każdy może sobie samodzielnie sprawdzić w SZWA (z tego co widzę AP Łódź aktualizuje bazę na bieżąco): https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/wys ... trykalnych

_________________
Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
magdalena72Offline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2024 - 13:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-12-2011
Posty: 294

Status: Offline
Rozumiem, czyli nadal czekam
z tych parafii ostatnie dopływy oznaczone do do 1919 roku
trudno
Magdalena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ziobrovskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2024 - 13:11
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-09-2019
Posty: 156

Status: Offline
Ja mam pytanie o skany z AP Lodz. Pisałam już wątek ale na łódzkiej grupie na fb. AP Lodz ma podania o dowody osobiste z lat 1929-1939. Nie szukają nikomu nic bez podania nr dowodu. Ja mam to szczęście, że mam oba dowody osobiste swoich pradziadków i mogłam je podać. Te podania to coś pięknego, są załączniki, stare dowody, carskie, niemieckie itp, zdjęcia przodków. To kolejne dokumenty z informacjami. Koperta z podaniem i dokumentami zawiera podanie a na nim jest dopisany nr wydanego dowodu. Tych podań jest cała masa. Jeśli skanować to tylko obie strony podania. Czy byłaby taka myśl, by wziąć się za skanowanie takich spraw też? Nie wiem nawet jak można coś takiego przygotować do skanowania, bo domyślam się, że trzeba wyjąć z każdej koperty podanie. Indeksacja przez AP pytałam i zero odpowiedzi. Indeksacja tych podań - nawet sama to wezmę, bo wiem jakie tam są cenne informacje. Może coś podpowiecie? Czy to w ogóle realny pomysł? 10 lat i tysiące podań Sad
Przykładowy - rok 1929 to ponad 10 tyś podań, lat mamy 10. Więc to ogrom pracy
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jed ... ka/9644669

z opisu jednostki - Uwagi: Numer podania nie pokrywał się z numerem dowodu osobistego.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Iza
Poszukuję Ozdobińskich/Ozdobieńskich: Prusy, Księstwo Poznańskie, Mazowieckie, przed rokiem 1800
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2024 - 13:19
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33113
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie dot. AP Łódź, ale rozmowę odbyłem niedawno w podobnym zakresie.
Czy opisujesz podanie czy całą teczkę/kopertę?
A jeśli podanie - to dlaczego tylko podanie?

Druga sprawa z
"Ja mam to szczęście, że mam oba dowody osobiste swoich pradziadków i mogłam je podać. Te podania to coś pięknego, są załączniki, stare dowody, carskie, niemieckie itp, zdjęcia przodków. "
raczej opisujesz całość dokumentów nie stricte podanie

Szukam chętnych na publikację "swoich" tj kopii dokumentów dowodowych otrzymanych /samodzielnie sporządzonych z zasobu AP - jako przykładu źródeł pozametrykalnych, a także wykazanie "jeśli w AP jest, to lepsza (i szybciej) koperta niż metryczka" i dalej "jeśli w AP nie ma, to zadziałajmy by była - z wykazem, opisem(!) przekazane by nie trzeba było pozyskiwać serii i numeru"

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ziobrovskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2024 - 13:33
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-09-2019
Posty: 156

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Nie dot. AP Łódź, ale rozmowę odbyłem niedawno w podobnym zakresie.
Czy opisujesz podanie czy całą teczkę/kopertę?
A jeśli podanie - to dlaczego tylko podanie?

Druga sprawa z
"Ja mam to szczęście, że mam oba dowody osobiste swoich pradziadków i mogłam je podać. Te podania to coś pięknego, są załączniki, stare dowody, carskie, niemieckie itp, zdjęcia przodków. "
raczej opisujesz całość dokumentów nie stricte podanie

Szukam chętnych na publikację "swoich" tj kopii dokumentów dowodowych otrzymanych /samodzielnie sporządzonych z zasobu AP - jako przykładu źródeł pozametrykalnych, a także wykazanie "jeśli w AP jest, to lepsza (i szybciej) koperta niż metryczka" i dalej "jeśli w AP nie ma, to zadziałajmy by była - z wykazem, opisem(!) przekazane by nie trzeba było pozyskiwać serii i numeru"

Podałam w AP nr dowodu spisany z dowodu, imie i nazwisko, oraz po nr podałam, która to jednostka. Dostalam ponad 30 skanów od pradziadka, w tym: samo podanie dwie str., skan dowodu niemieckiego z 1915 z Łódzi, skan carskiego z Sochaczewa. Prababci mniej. W dowodzie niemieckim były wstęplowywane meldunki od do, gdzie dokładnie mieszkali, u kogo, nr posesji, kto był właścicielem. Paszport carski mi pokazał, kiedy został zwolniony ze służby carskiej, w jakim stopniu, w jakiej jednostce służył, to dla odmiamy pozwoliło mi w archiwach rosyjskich otrzymać przebieg służby za całe 1000 zł. Ale zapłaciłam. Więc dla mnie to bardzo bogate informacje. O ile pamiętam to Niemcy w Łodzi w 1915 nakazywali wyrabiać dowody. Ale później lata właśnie 1929 nie było obowiązku posiadania dowodu. Moi wyrobili, bo brali pożyczkę w banku. Mogę przesłać skany podania, żeby pokazać jak wygląda.
Dorzucam 2 str, na dole jest podawany nr dowodu
https://zapodaj.net/plik-I7QelcPZFV
EDIT, plecki to głupie, bo na 1 str są dane osoby wustępującej o dowod

_________________
pozdrawiam serdecznie
Iza
Poszukuję Ozdobińskich/Ozdobieńskich: Prusy, Księstwo Poznańskie, Mazowieckie, przed rokiem 1800


Ostatnio zmieniony przez ziobrovska dnia 27-09-2024 - 13:52, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2024 - 13:44
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33113
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Jeśli uważasz, że warto popularyzować to źródło (a mam wrażenie, że tak:) i nie ma przeszkód - to uważam, że należy wstawić. Paręnaście czy parędziesiąt kopert dowodowych w postaci kopii z różnych APów, regionów - przydałoby się opublikować. Dla porówania może i trochę metryczek.

Ja koperty mam jeszcze z urzędów miast (ksera) i pozyskane dawno, inną procedurą; a warto chyba byłoby kierować ruch do APu (w tym wypadku AP Łódź jak rozumiem)

Jeśli z jakiegoś powodu nie w naszej macierzystej skanotece, to gdzie indziej. Może spróbuj to przeprowadzić z Zarządem, może parę innych osób może też da radę. Znane dokumenty, więc bez ryzyko z zakresu danych osobowych, wizerunku (ew. można coś tam anonimizować).
Pomimo zawirowań różnych - nadal chyba skanoteka jest najbardziej trwałym, wygodnym w linkowaniu/cytowaniu, i w miarę opisanym (przechowawca , zespół etc) kanałem dystrybucji.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ziobrovskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2024 - 13:49
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-09-2019
Posty: 156

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Jeśli uważasz, że warto popularyzować to źródło (a mam wrażenie, że tak:) i nie ma przeszkód - to uważam, że należy wstawić. Paręnaście czy parędziesiąt kopert dowodowych w postaci kopii z różnych APów, regionów - przydałoby się opublikować. Dla porówania może i trochę metryczek.

Ja koperty mam jeszcze z urzędów miast (ksera) i pozyskane dawno, inną procedurą; a warto chyba byłoby kierować ruch do APu (w tym wypadku AP Łódź jak rozumiem)

Jeśli z jakiegoś powodu nie w naszej macierzystej skanotece, to gdzie indziej. Może spróbuj to przeprowadzić z Zarządem, może parę innych osób może też da radę. Znane dokumenty, więc bez ryzyko z zakresu danych osobowych, wizerunku (ew. można coś tam anonimizować).
Pomimo zawirowań różnych - nadal chyba skanoteka jest najbardziej trwałym, wygodnym w linkowaniu/cytowaniu, i w miarę opisanym (przechowawca , zespół etc) kanałem dystrybucji.


No jasne, że warto Smile
Wystarczyły by być może skany samych plecków podań, może nawet tylko zindeksować je i podać nr dowodów, i już każdy zainteresowany sam pójdzie do AP i poprosi o skany załączników i samych podań. Po prostu myślę, ze warto, osoby do indeksacji znajdę w pare dni Smile są chętni, tylko brak skanów, można przecież podpisać lojalkę jak w AD Lowicz, że się nie udostępni skanów. Ważne, że ludzie nie wiedzą, że ktoś od "nich" mógł mieć dowod osobisty w tych latach. Dobrze pomyślę nad tym. Nie wiem nawet jak to fizycznie wygląda, ten zasób.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Iza
Poszukuję Ozdobińskich/Ozdobieńskich: Prusy, Księstwo Poznańskie, Mazowieckie, przed rokiem 1800
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2024 - 13:59
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33113
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Ja teraz nie wnikam w digitalizację (moim zdaniem PTG z różnych względów tego nie zrobi przez wiele lat).
IMO "lojalki" nic nie zmieniają - jeśli AP nie ma prawa Włodzimierzowi Sroczyńskiemu pokazać koperty zmarłego, w której są dane osób żyjących (dzieci, małżonka) to nie ma. Nie dlatego, by W.S. dalej nie pokazał, ale dlatego, że W.S. nie ma prawa się zapoznać.
AP może ocenić, wybrać i "nam" przekazać wybrane kopie do publikacji, po ocenie "jest OK , bez ryzyka" (alt. zasłonić to, czego nie są pewni - dane dzieci, małżonków)

Ty (jak i każdy , który dostał/zrobił skany) masz prawo opublikować. Wiesz, że nie ma informacji o żyjących lub je usuniesz.

I takie naście/dziesiąt kopii - zawartości kopert - przysłanych przez rodziny należałoby pokazać, popularyzując typ źródła zwiększyć wykorzystanie kopert (a może zmniejszyć obciązenie metryczkowe I może stworzyć nacisk na szybsze i porządniejsze przekazywania z urzędów miast/gmin do APów.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ziobrovskaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-09-2024 - 14:20
Zasłużony
Członek PTG


Dołączył: 23-09-2019
Posty: 156

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Ja teraz nie wnikam w digitalizację (moim zdaniem PTG z różnych względów tego nie zrobi przez wiele lat).
IMO "lojalki" nic nie zmieniają - jeśli AP nie ma prawa Włodzimierzowi Sroczyńskiemu pokazać koperty zmarłego, w której są dane osób żyjących (dzieci, małżonka) to nie ma. Nie dlatego, by W.S. dalej nie pokazał, ale dlatego, że W.S. nie ma prawa się zapoznać.
AP może ocenić, wybrać i "nam" przekazać wybrane kopie do publikacji, po ocenie "jest OK , bez ryzyka" (alt. zasłonić to, czego nie są pewni - dane dzieci, małżonków)

Ty (jak i każdy , który dostał/zrobił skany) masz prawo opublikować. Wiesz, że nie ma informacji o żyjących lub je usuniesz.

I takie naście/dziesiąt kopii - zawartości kopert - przysłanych przez rodziny należałoby pokazać, popularyzując typ źródła zwiększyć wykorzystanie kopert (a może zmniejszyć obciązenie metryczkowe I może stworzyć nacisk na szybsze i porządniejsze przekazywania z urzędów miast/gmin do APów.


Jasne, rozumiem. Tu by były np Imie nazwisko i nr dowodu. Żyjących tam nie ma, są tylko rodzice tych co występowali o dowód. Nawet jeśli spisać i udostępnić tylko samo imię i nazwisko + nr dowodu, to zawsze można dopytać w AP czy to podanie Jana Nowaka, syna Jacka i Grażyny i już mamy odpowiedź czy to ktoś nasz czy nie. Chociaz tyle.
Z Panią Elizą już w kontakcie, przykładowa sygnatura do sprawdzenia na miejscu wysłana jak tylko Pani będzie mogła być w archiwum:) Jesteśmy w kontakcie

_________________
pozdrawiam serdecznie
Iza
Poszukuję Ozdobińskich/Ozdobieńskich: Prusy, Księstwo Poznańskie, Mazowieckie, przed rokiem 1800
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.306000 sekund(y)