Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
poniedziałek, 23 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
mikola.piatek.gorzow.wlkOffline
Temat postu: Akt małżeństwa, Sieraków, 1940, specyficzna rubryka  PostWysłany: 23-09-2024 - 03:26
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2024
Posty: 59

Status: Offline
Cześć,
proszę o odpowiedź, o co chodzi z tą rubryką w akcie małżeństwa? I dlaczego przy rubryce meżczyzny jest wpisany znak +? Akt z roku 1940. Sieraków koło Międzychodu. Mam też pytanie, dlaczego akt jest sporządzony na formularzu Aš? bo powiem szczerze, że nigdy się z tym nie spotkałem, małżeństwa zawsze były na formularzu B. Czy ktoś z Was też się z tym spotkał? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam Was
Mikołaj

https://zapodaj.net/plik-22IzA6XHb0
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ArturroOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2024 - 09:24
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-04-2018
Posty: 189

Status: Offline
Dzień dobry,

W tej rubryce podawano narodowość, obywatelstwo i klasyfikację rasową młodych, a także informacje o ich poprzednich i kolejnych związkach małżeńskich. Indeksowałem sporo takich aktów i rzadko kiedy były te pola wypełniane.
Dlaczego jest krzyżyk przy narodowości pana młodego - nie wiem. Być może polski urzędnik po wojnie, nie znając niemieckiego, chciał zaznaczyć, że pan młody zmarł i wpisał to w przypadkową rubrykę.

Tego typu formularze zostały wprowadzone w Niemczech dnia 01.07.1938, a na okupowanych Ziemiach Polskich (piszę konkretnie o Śląsku - nie wiem, jak było dokładnie w innych częściach kraju) w początkach 1940 (czasem już od 01.01.1940, czasem nawet od marca/kwietnia 1940, w zależności od danego USC). Były w użyciu do końca wojny.

Prócz wprowadzenia nowych formularzy małżeństw z dniem 01.07.1938, wprowadzono również nowe formularze aktów zgonu i aktów urodzeń. Jako ciekawostkę dodam, że z racji wprowadzenia nowych ksiąg w połowie roku, stare zostały zamykane dnia 30.06.1938 odpowiednią adnotacją, a w nowych księgach kontynuowano rozpoczętą we wcześniejszych księgach numerację aktów.


Pozdrawiam,
Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mikola.piatek.gorzow.wlkOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2024 - 13:42
Sympatyk


Dołączył: 26-04-2024
Posty: 59

Status: Offline
Dzień dobry,
bardzo dziękuję za odpowiedź.
Zainteresowałeś mnie tym tematem, stąd moje
pytanie, czy byłbyś w stanie wysłać skany
przykładowego aktu urodzenia i zgonu z roku np.
1940 (te nowe wzory)? Bo ciekawi mnie ich wygląd,
a mam pojęcie tylko o akcie małżeństwa z tego
okresu, bo jestem w jego posiadaniu, urodzenia i
zgonu nie mam (pewnie dlatego, że dopiero niedawno
akty te stały się archiwalne (zgony), a w
przypadku urodzeń staną się za kilkanaście lat).
Nigdy wcześniej nie widziałem aktu USC z aż tyloma
informacjami. Z góry dziękuję Ci za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie
Mikołaj
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
ArturroOffline
Temat postu:   PostWysłany: 23-09-2024 - 13:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 18-04-2018
Posty: 189

Status: Offline
Aktu urodzenia nie mogę zamieścić, bo akty z tego okresu te są chronione i nie ma do nich swobodnego dostępu. A jedyny akt, jaki mógłbym mieć okresu wojennego, został odtworzony w 1948 i znajduje się na powojennym formularzu.

Co do aktów zgonu, to wszedłem na przypadkowe AP i pierwszy lepszy USC, który obejmuje lata 1940-te:
https://skanoteka.genealodzy.pl/id3554-sy5530-kt1

Jak widać, drugi tom zgonów z 1938, obejmujący okres od 01.07.1938, zaczyna się od aktu nr 17, a akty 1-16 znajdują się w starym typie ksiąg (księgi nie są posortowane po kolei, więc tom I zgonów z 1938 znajduje się przed urodzeniami z 1907).

Podobnie jest z małżeństwami - w tym przypadku nowy typ ksiąg rozpoczyna się od aktu nr 11.


Pozdrawiam,
Artur

PS - jak będę skanował znów w USC, to spróbuję zapytać, czy da radę skopiować jakąś pustą stronę formularza urodzeń, to tutaj wstawię.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.216493 sekund(y)