Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 24 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
martyna.bieniasOffline
Temat postu: Nazwisko Jachta  PostWysłany: 10-09-2024 - 11:22


Dołączył: 22-07-2024
Posty: 6

Status: Offline
Dzień dobry,

będę wdzięczna za uwagi, opinie, nakierowanie - moja babcia miała na nazwisko Jachta. Nie znalazłam żadnych informacji o pochodzeniu tego nazwiska. Czy ktoś z Państwa ma jakiś pomysł lub może mi zasugerować żródła, gdzie mogę kontynuować poszukiwania?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Nazwisko Jachta  PostWysłany: 10-09-2024 - 11:49
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33016
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Badaj krok po kroku, z pokolenia na pokolenia bez skoku "od babci w wieki średnie"
nie każdy Dickinson to potomek straumatyzowanego w rodzinie, a uwiecznionego w nazwisku
traktuj to z przymrużeniem oka, szczególnie gdy nie masz przed sobą zapisów nawarstwionych
tj babci, pradziadka, prapra dziadka itd

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
martyna.bieniasOffline
Temat postu: Nazwisko Jachta  PostWysłany: 10-09-2024 - 11:57


Dołączył: 22-07-2024
Posty: 6

Status: Offline
Dziękuję, tak zrobiłam zresztą z pozostałymi członkami rodziny. Bardzo trudno mi dotrzeć do metryki babci i pradziadków, aktów urodzenia i ślubów, ale postaram się jeszcze poszukać.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Nazwisko Jachta  PostWysłany: 10-09-2024 - 12:04
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33016
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Jeśli nieprzeciętnie trudno to też może być jakaś wskazówka.
a skąd trudności? imigracja? braki z uwagi na jakąś cechę wyróżniającą (wyznanie, region?)
zgon babci nie powinien być problemem, gorzej gdy dane w odpisie AZ dezinformują - podają nieprawdziwe dane

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tadeusz_WysockiOffline
Temat postu: Nazwisko Jachta  PostWysłany: 10-09-2024 - 12:54
Członek PTG


Dołączył: 23-02-2007
Posty: 893
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dzień Dobry Martyno,

Musisz podać czas zapisu i miejsce (parafię), to znacznie może pomóc, w historii nazwisk one żyją, zmieniają fonetykę, swoje treści, zależne od czasu. miejsca, lokalnych językowych obyczajów.

Twoje nazwisko Jachta:

1. W głównym słowniku nazwisk Instytutu Języka Polskiego PAN Polskiej Akademii Nauk:
https://nazwiska.ijp.pan.pl/ - nazwisko Jachta nie występuje.

2. Ale już księgi Nazwiska Polaków Słownik Historyczno-Etymologiczny podają w tomie I na stronie 324:
Nazwisko Jachta - pochodzi od staropolskiego nazwania / przydomka / nazwiska Jach notowanego w archiwalnych zapisach od 1328 roku, a ono pochodzi od imion na Ja- typu Jan, Jakub, Jachym (Joachim), Jarosław, Jaromir, itd. W gałęzi nazwisk prócz twojego Jachta występuje łącznie 78 nazwisk, tu wymienię tylko kilkanaście, być może użyteczne dla innych badaczy historii swoich rodzin: Jacha, Jachalski, Jachel (notowane od 1690 roku), Jachelski, Jachewicz, Jachla (1690), Jachner, Jachnic (1385), Jachnik, Jachno (1396), Jachnow (1450), Jachny (1454), Jachoł (1534), Jachota (1424), Jachotka (1400), Jachowicz (1497), Jachulski (1799), Jachyc (1392), Jachna, Jechno, itd.
Przy Twoim nazwisku jest bardzo ciekawy zapisek: Jachta - notowane od XV wieku, a więc bardzo stare.

Teraz twoim zadaniem jest przeprowadzenie wywodu genealogicznego od nazwiska babci Jachta do jej rodziców, dziadków, pradziadów, tak daleko w głąb czasu jak to jest możliwe.

Pozdrawiam,
Tadeusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
martyna.bieniasOffline
Temat postu: Re: Nazwisko Jachta  PostWysłany: 10-09-2024 - 14:32


Dołączył: 22-07-2024
Posty: 6

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:
Jeśli nieprzeciętnie trudno to też może być jakaś wskazówka.
a skąd trudności? imigracja? braki z uwagi na jakąś cechę wyróżniającą (wyznanie, region?)
zgon babci nie powinien być problemem, gorzej gdy dane w odpisie AZ dezinformują - podają nieprawdziwe dane


Panie Włodzimierzu, mam problem z ustaleniem, w której parafii szukać metryk pradziadków - z mojej wiedzy wynika, że zamieszkiwali w Jaworznie i urodzili się ok. 1918 roku ale tropy wskazują też w stronę w Sosnowca (geneteka, wyszukiwarka). Z tego co ustaliłam, chyba wtedy Jaworzno (nie wiem jak z Sosnowcem) należało do Parzymiech.. (?). Generalnie zagubiłam się, czytając jednak Pana odpowiedź, doszłam do prostego wniosku, że akt zgonu babci ( Jaworzno, babcia urodzona ok.1941 r.) dużo mi rozjaśni - w ferworze poszukiwań wypadło mi to rozwiązanie z głowy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 10-09-2024 - 17:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4445

Status: Offline
Nazwisko jest dość rzadkie więc jest szansa, że wszyscy ludzie je noszący są ze sobą skoligaceni
Genetekę znasz, ale najważniejsze są dokumentu twoich przodków, akty urodzeń, ślubów i zgonów to podstawa
W każdym USC możesz złożyć wniosek o odpis, a jak masz blisko, to osobiście może ci się uda zrobić zdjęcie/ksero/skan oryginału
W akcie zgonu znajdziesz datę narodzin a także imiona jej rodziców

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
martyna.bieniasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-09-2024 - 07:30


Dołączył: 22-07-2024
Posty: 6

Status: Offline
Tak zrobię, bardzo dziękuję. Jeśli chodzi o Genetekę i inne tego typu bazy, to musi minąć sto lat od narodzin lub osiemdziesiąt od śmierci, by te dane były udostępnione? Mogłam coś pomylić.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 11-09-2024 - 09:56
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33016
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Nie zawsze.
Ale to tylko bazy. Opieraj się na dokumentach. Świeższe musisz pozyskać sama, w uzyskaniu starszych pomoże geneteka i inne bazy indeksów.
Nie pomijaj innych źródeł niż akta stanu cywilnego / metryki.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
martyna.bieniasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-09-2024 - 10:50


Dołączył: 22-07-2024
Posty: 6

Status: Offline
Dziękuję. Mogę prosić o przykłady wartościowych źródeł?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-09-2024 - 10:59
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33016
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Wszystkie są wartościowe:)
Nie w każdym typie/rodzaju źródeł dana persona będzie miała wystąpić (kobiet mało w wojskowych, szewców we władani gruntami rolnymi, rolników w księgach cechów bednarzy, przodków (tj posiadających potomków) niewielu wśród duchownych rzymskokatolickich wieku XVIII i późniejszych itd

To raczej kwestia adekwatności wytypowania przeglądanego zakresu/zbioru pod kątem danych badań.

Znaczna część forum i serwisu o tym jest - czego szukać, gdzie szukać, jak szukać. Nic tylko korzystać - czytać. I szukać:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
martyna.bieniasOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-09-2024 - 11:05


Dołączył: 22-07-2024
Posty: 6

Status: Offline
Tak zrobię! Dziękuję Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.283835 sekund(y)