Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 15 października 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-09-2024 - 14:21
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6233
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Bardzo dziękuję za Wasze przykłady.

Trochę wody w Wiśle upłynęło, odkąd ostatni raz występowałam o metryczki dowodów osobistych moich krewnych (rok 2008 - wtedy z AAN). W międzyczasie, z różnych źródeł uzupełniłam dane podstawowe i oto mam nową grupę ok. 30 krewnych zmarłych w 2. połowie XX wieku.
Jestem bardzo ciekawa jak wiele z tych najstarszych archiwaliów uda mi się uzsykać.
Doświadczenia z teczkami dowodowymi mam już za sobą - to co mogłam wyciągnąć (to co się zachowało), to uzyskałam. Podobnie jest z dokumentacją ZUS-owką i dokumentacją pracowniczą.

Jak sobie radzicie z większą ilością osób - wniosek ma miejsce dla dwóch osób, czyli mam załączać przez EPUAP aż 15 wniosków? Czy dopuszczalna jest edycja wniosku (możliwa fizycznie jest) i umieszczenie wszystkich danych w 1 wniosku? Czy ktoś próbował?

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-09-2024 - 14:30
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33295
Skąd: Warszawa
Status: Offline
O ile kojarzę, to składałem jeden wniosek na kilkanaście "osób" - jedna gałąź przy postępowaniu spadkowym - chyba jedyna metoda, by punku zaczepienia po (po)wojennych migracjach złapać. Tzn nic innego, masowego dla lat 50-60 bez znajomości miejsc nie było osiągalne. I..chyba tak jet nadal:)

Tj składałem więcej niż jeden wniosek, ale to był jeden masywniejszy taki.
Formularze generalnie są / mają być pomocnicze. Obowiązku tej formy nie ma, a możesz słać na zwykłego maila, gdy potwierdzony dokument (typu pdf podpisany profilem zaufanym)
epuap przy większej objętości przesyłki siada

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krzysiek_Offline
Temat postu:   PostWysłany: 08-09-2024 - 14:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 12-01-2014
Posty: 276

Status: Offline
Sroczyński_Włodzimierz napisał:

Formularze generalnie są / mają być pomocnicze. Obowiązku tej formy nie ma, a możesz słać na zwykłego maila, gdy potwierdzony dokument (typu pdf podpisany profilem zaufanym)
epuap przy większej objętości przesyłki siada

Wysłałem zwykłego maila, jak kilka lat temu, i po pięciu dniach odpisali:
"Archiwum Państwowe w Warszawie informuje, że w celu przeprowadzenia poszukiwań w zespole nr 72/3728 Centralny Rejestr Metryczek Wydanych Dokumentów Tożsamości
od 1952 r. do 1997 r., należy przesłać wypełniony formularz APW 12 Metryczki wydanych
dokumentów tożsamości w formie pisemnej w oryginale z własnoręcznym podpisem lub
w formie elektronicznej z podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem
zaufanym ePUAP (2564fftxyr/SkrytkaESP). Formularz APW 12 przesyłamy w załączeniu."
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-09-2024 - 15:00
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33295
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Może była inna zawartość, może "zwykły mail" to nie załącznik pdf podpisany profilem. Trudno rozważać wszystkie wątpliwości. Ja nadal uważam, że e-puap to jedna z możliwości i nie tylko awaryjnie można na e-mail korespondencje urzędową (profilem zaufanym dokumenty podpisane) kierować

jeszcze przejrzałem sprzed kilku lat (55-6) korespondencję, fragment przytaczam:
"w związku z tym, że zamówione przez Pana skany nie mogą zostać przesłane
przez system e-dok, w załączeniu przesyłam skany metryczek dowodowych"
a bywały przesyłki i wetransferem

dopuściłbym pewną elastyczność:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2024 - 07:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6233
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Dziękuję za wskazówki - myślę, że bezpieczniej będzie jednak skorzystać ze skrzynki ePUAP Smile

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
OlgaWinOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2024 - 12:16
Sympatyk


Dołączył: 17-04-2023
Posty: 36

Status: Offline
Cześć!

Parę dni temu przechodziłam przez ten proces. Poczytałam na różnych forach i grupach o najnowszych zaleceniach (od 2023 roku) w sprawie wysyłania wniosków o metryczki dowodowe do Milanówka. Wysłałam przez ePUAP, ponoć wysłanie ze zwykłej skrzynki e-mailowej nie jest już preferowane. Nie zaleca się edytowania wniosku, aby dodać więcej osób. Jeden wniosek to max dwie osoby. Przy większej ilości osób, wysyłamy po prostu wiecej wniosków, jako załączniki w jednej wiadomości.
Tak też zrobiłam i czekam. Zapewne kilka miesięcy Smile

Pozdrawiam,
Olga
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
kannaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2024 - 12:44
Sympatyk


Dołączył: 16-06-2023
Posty: 18

Status: Offline
W ubiegłym roku wysłałam pismo, które sama stworzyłam i wysłałam listem. Po 12-13 miesiącach dostałam odpowiedź i nie było żadnych problemów.

Z tym, że nie można było odnaleźć jednej metryczki i miałam uzupełnić pewne informacje i to już na tym oficjalnym wniosku. Chyba było też coś wspomniane, by od tej pory używać tych właśnie wniosków.

Tak też zrobiłam, a przy okazji wysłałam kolejne zapytania, i nic nie zmieniałam, po prostu wypełniłam kilka druków.

Pozdrawiam
Danka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MichalskiMichałOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2024 - 18:02
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 13-02-2024
Posty: 30

Status: Offline
23 sierpnia wysłałem tradycyjną pocztą wniosek, a dokładnie 9 wniosków na 18 osób... zobaczymy co z tego będzie, bo część osób zmarła jeszcze w latach 50. i 60. Póki co Milanówek milczy i pewnie będzie jeszcze milczał z 11 miesięcy...
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-09-2024 - 19:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6233
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Dziękuję bardzo za konretne wskazówki - wszystko jest już jasne Smile
Skorzystam ze sposobu Olgi.

Pozdrawiam serdecznie

Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grunwald_AndrzejOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-10-2024 - 23:12
Sympatyk


Dołączył: 21-01-2024
Posty: 69

Status: Offline
Niedawno otrzymałem skany metryczki dowodowej mojej Babci ze strony ojca. Dwa pliki (strona A i B) zeskanowane w rozdzielczości 600 dpi. Metryczki dziadka nie odnaleziono. Czekałem na to około roku.

Wysłałem wówczas dwa wnioski (drugi na dziadków stryjecznych) i dostałem informację, że mój drugi wniosek jest niepełny o dane stryjecznej babki - rzeczywiście brakowało imion rodziców i nazwiska panieńskiego matki.

Po znalezieniu odpowiedniego aktu małżeństwa, uzupełnieniu danych i wysłaniu wniosku (na wszelki wypadek z wydrukiem zdjęcia aktu) z dopiskiem, że to uzupełnienie do poprzedniego wniosku -bardzo szybko dostałem informację zwrotną, że nic więcej nie znaleźli.

O tyle się cieszę z tych skanów, bo nikt w rodzinie nie pamiętał koloru oczu mojej babci Smile Stary książeczkowy dowód się nie zachował (trzeba było wówczas oddawać?), w nowym tych danych już nie było, a zdjęcia babci w większości czarno-białe a na kolorowych nie udało się dojrzeć bo... oczy miały kolor szary Smile Oczywiście zdjęcie dowodowe we wniosku też czarno białe.

moderacja (elgra)
Przeniesiono do istniejącego tematu

_________________
Andrzej Grunwald

w obecnym obszarze zainteresowań: wsie Załuski/Zawady i nazwiska Grunwald/Dürr/Lange
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MagdaNowickaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-10-2024 - 09:00
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2023
Posty: 41

Status: Offline
Nie mogę odnaleźć tych informacji w tym wątku, ale może nie dopatrzyłam. Czy ktoś wie/ mógłby napisać od kiedy był obowiązek dowodów osobistych? Czy na przykład jeżeli mój pradziadek zmarł w roku 1945 to miał dowód i taka metryczka się zachowała? Czy w tych metryczkach są zdjęcia? Jaki przedział czasowy obejmują te metryczki?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
TalosOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-10-2024 - 09:30
Sympatyk


Dołączył: 14-04-2021
Posty: 204
Skąd: Gdańsk
Status: Offline
"MagdaNowicka"Czy ktoś wie/ mógłby napisać od kiedy był obowiązek dowodów osobistych?


Witam,
Na dowód dziadka nie masz co liczyć, Magdo. Dowody osobiste w naszym kraju weszły do użytku w 1953 r. Te pierwsze, książeczkowe były ważne do 31.03.2008 r., a nowe plastykowe obowiązują od początku 2001 r.
Jeśli chodzi o koperty dowodowe, to szanse na odnalezienie kopert osób zmarłych przed 1975 rokiem są w większości przypadków niewielkie...
Minimalne szanse na zdobycie fotografii dziadka możesz mieć w ZUS-ie (jeśli w ogóle pobierał jakieś świadczenia). Lecz i tam jest jedno "ale" - okres przechowywania dokumentów przez ZUS standardowo wynosi 50 lat, licząc od dnia śmierci ubezpieczonego. Może w czasie wojny był na "robotach", skierowany przez okupanta, można by było pójść tym tropem...

_________________
Pozdrawiam - Wiesław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MagdaNowickaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-10-2024 - 10:53
Sympatyk


Dołączył: 31-01-2023
Posty: 41

Status: Offline
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i życzę miłego dnia
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.348878 sekund(y)