Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 20 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
michalbaranskiOffline
Temat postu: Czekajscy  PostWysłany: 06-09-2024 - 08:56
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2023
Posty: 94

Status: Offline
Dzień dobry,

bardzo proszę o pomoc w ustaleniu jakiego herbu byli moi przodkowie - Czekajscy.

Na forum poprosiłem wcześniej o przetłumaczenie odpisu aktu chrztu dt. mojej prax4babci Eufemii Czekajskiej:
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-115780.phtml

Jej rodzice (Karol Czekajski i Aniela z d. Dybiszowska) wzięli ślub w Krakowie w 1786 r., choć ojciec mieszkał w Koniuszy:
https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... te=&exac=1 Innych informacji ważnych dla sprawy brak

Znalazłem jeszcze akty zgonu ww. Karola i Anieli - przed śmiercią byli ekonomami w Olszanicy pod Krakowem (u Norbertanek).

Dziadkowie ww. Eufemii (Jan Kanty Czekajski i Franciszka z d. Bielińska) zostali pochowani w Myślenicach pod koniec XVIII w. (co wynika z alegat do aktów ślubu ww. Eufemii).

Ślad Czekajskich pojawia się jeszcze tutaj:
https://polishgenealogy1.blogspot.com/2 ... omski.html Siostra ww. Eufemii – Ewa Czekajska w rzeczy samej wyszła za szlachcica Jana Srzednickiego (Średnickiego) herbu Pomian. Należy nadmienić, że Ich syn - Rajmund Karol Adam Srzednicki (Średnicki) herbu Pomian, ur. 11 lutego 1815 r., był najpewniej dzierżawcą dóbr Łyszkowice, parafia Koniusza, pow. Proszowice, woj. małopolskie. Dotarłem do wywiadu, jakiego udzielił potomek ww. Jana Srzednickiego (Średnickiego) i Ewy z d. Czekajska – Czesław Srzednicki (w 2011 r.):
https://www.24ikp.pl/skarby/felietony/o ... cy/art.php

W dniu 4 lutego 1816 r. odbył się ślub (parafia Wawrzeńczyce, miejscowość Złotniki) drugiej siostry ww. Eufemii – Marianny Kornelii, która wyszła za szlachcica Antoniego Alojzego Franciszka Paczewskiego prawdopodobnie herbu Gozdawa (ur. ok. 1776 r.; par. Tenczynek), wdowca po zmarłej w 1812 r. Salomei z d. Królikowska, późniejszego Wójta Gminy Szóstej Czernichowskiej (Okręg Krzeszowicki, Wolne Miasto Kraków). Rodzicami Antoniego Paczewskiego byli Ignacy Paczewski (ekonom klucza tęczyńskiego) i Katarzyna z d. Tomaszewska.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał Barański
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2024 - 11:43
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 13154
Skąd: Wrocław
Status: Offline
O Czekajskich milczy Boniecki. Uruski ma tylko jedno zdanie: „CZEKAJSKI Stefan, sekretarz królewski 1758 r.”. W Galicji i Królestwie Polskim nie ma takiego nazwiska na liście szlachty wylegitymowanej.

Być może się mylę, ale posiadanie herbu przez każdego polskiego szlachcica jest chyba mitem. Wiele rodzin szlacheckich dopiero z okazji narzuconego odgórnie nakazu wylegitymowania się ze szlachectwa przyjmowało herby. Czyli: nawet wylegitymowanie się z jakimś herbem nie musiało automatycznie oznaczać, że dana rodzina posługiwała się wcześniej takim właśnie herbem. A co dopiero, kiedy dana rodzina nie legitymowała się ze szlachectwa i nie mamy śladów, jak się pieczętowali.

Inna kwestia: być może się mylę, ale istniała chyba jakaś szara strefa ludzi uważanych przez otoczenie za szlachtę i odpowiednio tytułowanych, którzy jednak szlacheckiego pochodzenia nie mieli. Czasami takie osoby legitymowały się ze szlachectwa i wtedy nabywali prerogatywy stanu szlacheckiego. Ale jeśli się nie wylegitymowali (albo nie dostali nobilitacji), to mimo szlacheckiej tytulatury, trudno nam ich traktować jako pełnoprawną szlachtę. Przenikanie, wślizgiwanie się „obcych” do stanu szlacheckiego mogło wynikać z ich zamożności albo pełnienia funkcji zwykle dotyczących szlachty (ekonomowie, rządcy).

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalbaranskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2024 - 12:04
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2023
Posty: 94

Status: Offline
Bardzo dziękuję za odpowiedź i pomoc. Punktem zaczepienia być może jest ów Stefan Czekajski. Zgadzam się, że zdarzały się przypadki przenikania osób zamożnych (np. mieszczan) do stanu szlacheckiego, także w mojej rodzinie.

Na stronie https://ornatowski.com/wykazy-nazwisk/h ... ospolitej/ widnieje jeszcze "Czekaj h. Awdaniec", ale nie wiem, czy w przypadku moich krewnych "dopisali" sobie oni końcówkę "ski" do nazwiska (co często w tamtym czasie się zdarzało) i czy w ogóle należeli do tej rodziny.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał Barański
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarszyckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2024 - 16:27
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2007
Posty: 947

Status: Offline
To szlachta.Mam trochę dokumentów.Jan Srzednicki h. Pomian mąż Ewy c.Karola jest w moim drzewie genealogicznym.Jak je chcesz podeślij na prywat.swój adres e-mail
CzesłaW sRZEDNICKI AUTOR Oficerowie wojska koronnego 1777-1794 pochodzi z tej właśnie linii
Stefan
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalbaranskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2024 - 16:41
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2023
Posty: 94

Status: Offline
To wspaniała wiadomość! Dziękuję.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał Barański
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2024 - 19:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4422

Status: Offline
Też kiedyś myślałam,że jak szlachcic, to i herb musiał mieć Embarassed
Tu jest wyjaśnienie, że wcale niekoniecznie
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopi ... herb.phtml

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Robert_KosteckiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 06-09-2024 - 20:09
Sympatyk


Dołączył: 14-09-2015
Posty: 1679

Status: Offline
Michale,

nie wiem, czy kojarzysz taką rodzinę:
Franciszek Czekaj i Barbara Gruszczak mieli syna Tomasza (*1794 Opatkowice, par. Proszowice). Tenże Tomasz, pozostający w służbie dworskiej we wsi Rząska, już jako JW. Tomasz Czekajski w 1815 roku w Krakowie poślubił Ewę Salomeę Świadek (później Świadkowska). Ich synem był Piotr Paweł Czekajski (*1819 Kraków-Rząska - zm. 1854 Warszawa), mydlarz, który w Warszawie poślubił Annę Karolinę Bandtke, ewangeliczkę. Był pisany, jako syn dzierżawcy wsi. Szczegóły znajdziesz w Genetece.

Pozdrawiam

Robert Kostecki
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalbaranskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 07-09-2024 - 08:52
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2023
Posty: 94

Status: Offline
Robert_Kostecki napisał:
Michale,

nie wiem, czy kojarzysz taką rodzinę:
Franciszek Czekaj i Barbara Gruszczak mieli syna Tomasza (*1794 Opatkowice, par. Proszowice). Tenże Tomasz, pozostający w służbie dworskiej we wsi Rząska, już jako JW. Tomasz Czekajski w 1815 roku w Krakowie poślubił Ewę Salomeę Świadek (później Świadkowska). Ich synem był Piotr Paweł Czekajski (*1819 Kraków-Rząska - zm. 1854 Warszawa), mydlarz, który w Warszawie poślubił Annę Karolinę Bandtke, ewangeliczkę. Był pisany, jako syn dzierżawcy wsi. Szczegóły znajdziesz w Genetece.

Pozdrawiam

Robert Kostecki


Robercie,

bardzo dziękuję! Wskazanych Czekajskich nie potrafię odnieść do "moich" Czekajskich, choć ze względu na miejsce urodzenia ww. Tomasza rzeczywiście coś może być na rzeczy. Z mojej rodziny bez cienia wątpliwości mam jedynie wiedzę o Karolu Czekajskim ur. ok. 1750 r. (w 1786 r. przebywał w Koniuszy; rodzice Jan Kanty i Franciszka pochowani w Myślenicach), Jego żonie Anieli z Dybiszowskich oraz Ich córkach: Ewie Czekajskiej ur. 1786 r. w Zabierzowie, Eufemii Helenie Anastazji Czekajskiej ur. 1792 r. w Zabierzowie, Mariannie Kornelii Czekajskiej ur. 1795 r. w Zabierzowie, Agacie Czekajskiej ur. 1801 r. zm. 1807 r. w Olszanicy k. Krakowa.

Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.348052 sekund(y)