Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 20 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Re: Dokumnety z IPN  PostWysłany: 13-07-2023 - 18:58
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1945
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dzień dobry! To czy ktoś się zgodzi pomóc to kwestia myślę znalezienia kogoś osobiście, a nie przez internet. Niektórzy uzyskiwali dostęp do akt na zasadzie rekomendacji lokalnego towarzystwa historycznego. Jeden kolega stworzył sobie program badania osób tego samego nazwiska, choć raczej członków jednego rodu i dostał dostęp do wielu akt. Synowi nieślubnemu „Warszyca” swego czasu odmówiono wglądu do akt ojca. Później otrzymał go zupełnie z innego tytułu (nie był w stanie wykazać prawnie, że był jego synem, choć to było powszechnie wiadome).
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KatarzynaKwiatekOffline
Temat postu: Re: Dokumnety z IPN  PostWysłany: 13-07-2023 - 19:09


Dołączył: 11-01-2023
Posty: 2

Status: Offline
Dziękuję bardzo.Smile
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mp210Offline
Temat postu: Dokumenty z archiwum IPN  PostWysłany: 11-02-2024 - 17:53


Dołączył: 28-01-2024
Posty: 1

Status: Offline
Dzień dobry

Zwracam się z prośbą o pomoc w pozyskaniu dokumentów z IPN. Próbuje ustalić przynależność mojego pradziadka do struktur AK (z przekazów prawdopodobnie był łącznikiem, pseudonimu aktualnie już nikt nie pamięta ale z pewnością go posiadał). Jedyny punkt zaczepienia jaki do tej pory znalazłem, to sprawa jego sąsiada (mała wieś, mieszkali obok siebie, znali się dobrze) który według inwentarza IPN był rozpracowywany w związku z przynależnością do AK.
Niestety, IPN odmówiło mi udostępnienia ww. dokumentów w związku z tym, że nie jestem spokrewniony z osobą. Jednocześnie poinformowano mnie, że aby w celach genealogicznych pozyskać dokumenty muszę załączyć rekomendację pracownika naukowego.
Mam w związku z powyższym mam pytanie, czy rekomendacja stowarzyszenia historycznego jest akceptowana? Czy jest jakaś inna możliwość pozyskania
przedmiotowych dokumentów? Niestety nie mam kontaktu z rodziną wskazanego sąsiada.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu: Dokumenty z archiwum IPN  PostWysłany: 11-02-2024 - 18:45
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1945
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Kiedyś w czytelni IPN byłem świadkiem, jak ktoś przedstawiał rekomendację stowarzyszenia. Chyba jakiegoś patriotycznego celem pozyskania dokumentów TW SB. Warto spróbować, jak nie masz innej możliwości. To jest niestety problem dopóki nie rozszerzą katalogu możliwości pozyskania. Choć chyba dokumenty funkcjonariuszy UB czy SB może pozyskać każdy.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sponikowskiOffline
Temat postu: Dokumenty z archiwum IPN  PostWysłany: 11-02-2024 - 21:15
Sympatyk


Dołączył: 13-12-2009
Posty: 354

Status: Offline
mp210 - nie bardzo rozumiem w czym masz problem? Piszesz, że interesuje Cię przeszłość pradziadka, a wtrącasz w to sąsiada? Owszem sąsiad to nie osoba spokrewniona (i nic nie dostaniesz), ale Twój pradziadek przecież już tak (i to w linii prostej). Dlaczego więc po prostu nie złożysz wniosku / zapytania, czy IPN cokolwiek na jego temat posiada? Jeśli Twój pradziadek był rozpracowywany / w zainteresowaniu PUBP to IPN na bank ma jego teczkę.

pozdrawiam, Sławek

_________________
szukam: https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... wski.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KasiaBoros18Offline
Temat postu: Dokumenty z archiwum IPN  PostWysłany: 12-02-2024 - 10:33


Dołączył: 11-02-2024
Posty: 6

Status: Offline
Kontaktowałam sie z IPN w zeszłym tygodniu w celu, uzyskania informacji odnośnie moicu pradziadków z Warszawy. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek wraz z dokumentami potwierdzającymi, że jest sie spokrewniony z osobą o którą pytasz.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lakiluk
Temat postu:   PostWysłany: 12-02-2024 - 13:19
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2021
Posty: 1198

Przecież autor pisze wam, że chce teczkę sąsiada, bo liczy pewnie na to, że zostanie tam wspomniany jego dziadek lub będą inne wskazówki.

_________________
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-02-2024 - 14:20
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1945
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Lakiluk napisał:
Przecież autor pisze wam, że chce teczkę sąsiada, bo liczy pewnie na to, że zostanie tam wspomniany jego dziadek lub będą inne wskazówki.


Dokładnie sprawa dotyczy osoby niespokrewnionej z wnioskodawcą, a nie dziadka. I wniosek dotyczy zatem osoby obcej. O taką teczkę może swobodnie wnioskować historyk lub dziennikarz, ale nie osoba obca.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MarcinBialasekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-02-2024 - 00:48
Sympatyk


Dołączył: 25-08-2019
Posty: 48

Status: Offline
Jeżeli twój dziadek miał uprawnienia kombatanckie, to wiedzę o tym posiadanie nie IPN lecz Urząd ds kombatantów i osób represjonowanych.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sponikowskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-02-2024 - 10:48
Sympatyk


Dołączył: 13-12-2009
Posty: 354

Status: Offline
Lakiluk napisał:
Przecież autor pisze wam, że chce teczkę sąsiada, bo liczy pewnie na to, że zostanie tam wspomniany jego dziadek lub będą inne wskazówki.


pisze też (i przede wszystkim), że "Próbuje ustalić przynależność mojego pradziadka do struktur AK..." W myśl obowiązujących przepisów liczenie, że fakt przynależności sąsiada będącego w AK ma mu w tym pomóc jest bez szans na powodzenie...

pozdrawiam, Sławek

_________________
szukam: https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic ... wski.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Kaczmarek_AnetaOffline
Temat postu: Formularze do ksiąg zgonów z okresu okupacji  PostWysłany: 21-08-2024 - 04:13
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 09-02-2007
Posty: 6219
Skąd: Warszawa/Piaseczno
Status: Offline
Dzień dobry,

czy ktoś może miał styczność z formularzami do ksiąg zgonów z okresu okupacji Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Warszawie?

Pytam o to, ponieważ zastanawiam nad zasadnością złożenia wniosku do IPN o wgląd do takiego formularza, a rzecz dotyczy mojej 2xprababki, która zmarła w Nowych Górcach w 1944 roku i jej nazwisko widnieje w bazie represjonowanych. Akt zgonu posiadam.
Czy w formularzu są dodatkowe informacje typu okoliczności śmierci, może fotografia, inne dane?

Pozdrawiam
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.282911 sekund(y)