Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 20 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Mielęcin obóz pracy 1947-1954, Komisja Specjalna ds ...  PostWysłany: 17-06-2024 - 11:01
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 32973
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Jak w tytule.
Czy ktoś z Was badał co jest dostępne z archiwaliów dotyczących obozu w Mielęcin / Milęcin koło Włocławka
Z literatury opieram się przede wszystkim na opracowaniu doktora Bogusława Kopki "Obozy Pracy w Polsce 1944-1950" z 2002 roku i

W zasobie AP w Bydgoszczy są spisy akt zniszczonych, opisanych jako duplikaty, co sugeruje istnienie innych kopii (może niezniszczonych, może zniszczonych ale nie z powody bycia duplikatami).
Niektóre z nich obejmują (wniosek z dat krańcowych) młodszy okres, więc dostęp do całości tym bardziej problematyczny.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz


Ostatnio zmieniony przez Sroczyński_Włodzimierz dnia 31-07-2024 - 09:49, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Richard1Offline
Temat postu:   PostWysłany: 17-06-2024 - 11:20
Sympatyk


Dołączył: 14-01-2010
Posty: 231

Status: Offline
Witam

A tutaj jest trochę w przypisach

https://bazhum.muzhp.pl/media/files/Cza ... 37-164.pdf

_________________
Ryszard Drąg
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_KaczmarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-06-2024 - 11:43
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2007
Posty: 349

Status: Offline
Witam,
w roku 2002 próbowałam odnależć akta sprawy karnej dot.pobytu w więzieniu w Mielęcinie mojego Taty , ale otrzymałam pismo z IPN , że akt nie odnaleziono. Wydane zostało też Postanowienie Sądu z 29 sierpnia 2002 r. o odtworzeniu akt , ale tylko częściowo. Tata był zatrzymany we wrzesniu 1953 r. - bez wyroku. Interwencja mojej Mamy i szwagra w Warszawie , spowodowała , że wrócił On do domu na świeta Bożego Narodzenia. Przebywał tam bez wyroku i miał byc przewieziony do Obozu Pracy w Piechcinie /kamieniołomy/.

Pozdrawiam
Irena Kaczmarek
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-06-2024 - 11:57
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 32973
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dziękuję za szybki odzew.
Wydaje mi się, że część akt z AAN została przekazana do IPN. A z dostępem jest trudno (tj bazując na decyzji ustawodawcy jest on formalnie bardzo ograniczony) w IPN.
Tj z punktu widzenia profesjonalnego badacza być może jest szansą jak w:
https://youtu.be/3rJCXgmS_gY?t=3579
z zewnątrz jednak to trochę inaczej wygląda

Artykuł Ludwika Szuby znam (i polecam przede wszystkim jako opis tła/środowiska/klimatu).

Ireno: z zakresu sprawa/śledztwo czy jak to tam zwać- jeśli ("Interwencja mojej Mamy i szwagra w Warszawie") to "warszawskie tereny" to może coś być w APW np zespół 767 - to raczej na pewno przez kwerendę tylko.
Zapytanie do APW jakiś czas temu przesłałem, ale nie ogólne (typu o całość, tryb), a dot. konkretnych osób. Sądzę, że jest to zakres "co przed wysłaniem do Mielęcina", ale zobaczymy.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_KaczmarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-06-2024 - 09:59
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2007
Posty: 349

Status: Offline
Zbyt póżno zainteresowałam się tym tematem , ponieważ żyje tylko moja siostra /94 lata/ ,która wtedy mieszkała w Zgorzelcu /strefa przygraniczna/ , a szwagier był w wojsku. Od Niej wiem , że szwagier poszedł do swojego przełożonego o dni wolne .Ten z kolei wypytał szwagra o potrzebę tego wolnego. Otrzymał wtedy kopertę z jakimś pismem /zaklejoną/. Wówczas pojechali z Mamą do Warszawy. Nie wiem u kogo szukali pomocy w uwolnieniu Taty. Póżniejsze fakty świadczą , że odniosło to skutek . Orzeczono karę roku aresztu , ale na skutek rewizji wniesionej w dniu 14 grudnia 1953r. ostatecznie orzeczono karę 3 miesięcy aresztu , czyli tyle , ile tam przebywał. Interwencja spowodowała , że Tata wrócił na święta B.N. do domu.

Pozdrawiam
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-06-2024 - 10:05
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 32973
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Technicznie (tj do celów poszukiwań) ma znaczenie w jakim miejscu/województwie była "sprawa".
Jeśli Warszawa tylko dla "odwołania", to ma sens rozważanie szukania nie w APW, a innym archiwum państwowym - tym odpowiednim terytorialnie dla orzeczenia kary. Może jeszcze AAN, a "raczej na pewno" IPN.
O wynikach zapytań dotyczących Warszawy i województwa postaram się napisać, jak będzie o czym.
Podobnie o kwestii dostępu w AP w Bydgoszczy - w jakiej formie, czy w ogóle (czy płatna kwerenda).

P.S. AP w Warszawie
"Archiwum Państwowe w Warszawie, w odpowiedzi na Pana prośbę z dnia jak wyżej
informuje uprzejmie, że w posiadanej ewidencji do zespołów: 72/656 „Komisja Specjalna do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym - Delegatura Warszawska i Wojewódzka”,
72/1947 „Prokuratura Sądu Okręgowego w Warszawie”, 72/2153 „Prokuratura Wojewódzka dla woj. warszawskiego”, 72/3178 „Prokuratura Wojewódzka dla m.st. Warszawy” 72/3579
„Prokuratura Powiatowa dla Dzielnicy Warszawa Praga Północ”, 72/3580 „Prokuratura Powiatowa dla Dzielnicy Warszawa Praga Południe”, 72/3611 „Prokuratura Powiatowa dla Dzielnicy Warszawa Żoliborz”, 72/3612 „Prokuratura Powiatowa dla Dzielnicy Warszawa Wola”,
72/3614 ”Prokuratura Powiatowa dla Dzielnicy Warszawa Ochota”, 72/3616 „Prokuratura Powiatowa dla Dzielnicy Warszawa Mokotów”, 72/3636 „Prokuratura Powiatowa dla Dzielnicy Warszawa Śródmieście”, [...] nie figurują.
[...]Informujemy, że istnieje możliwość prowadzenia samodzielnych poszukiwań w zachowanych skorowidzach nazwisk skazanych i oskarżonych z ww. zespołów z lat nie objętych karencją tj. do 1953 r. włącznie[...]]

Jasno, wyczerpująco, szybko.
Jeśli będę wybierał się do Milanówka, to powiadomię - mogę w tych skorowidzach przy okazji moich poszukać innych, przede wszystkim w 656 (jeśli jakieś są - teraz bez sprawdzania piszę), pozostałe tak mniej chętnie.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_KaczmarekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 19-06-2024 - 16:45
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 30-11-2007
Posty: 349

Status: Offline
Sprawa karna mojego Taty odbywała się w Sądzie Powiatowym w Aleksandrowie Kuj. Kp 693/53 , w tamtym czasie było to województwo bydgoskie. Odtworzenie akt tej sprawy/częściowe/ odbyło się 29 sierpnia 2002 r. Postanowienie Sądu we Włocławku Roki Sądowe w Aleksandrowie Kuj. Sygn.akt Ko 9/02 - link https://zapodaj.net/plik-YVDUG0LSho
Sądem Odwoławczym był Sąd we Włocławku, który ostatecznie orzekł 9 marca 1954r. zmieniając orzeczenie Sądu I instancji w ten sposób , że zasądził karę 3 miesięcy aresztu , czyli tyle , ile wynosił areszt.
Można podejrzewać , że decyzja taka była wynikiem wizyty " moich" w Warszawie, ale u kogo interweniowali , to już pozostanie zagadką. Pragnę zwrócić uwagę, że Sąd Odwoławczy wydał postanowienie o karze , już po powrocie Taty do domu.
Straszne to były czasy!

Pozdrawiam
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2024 - 10:23
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 32973
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Wiązałem Mielęcin w okresie jak w tytule przede wszystkim z Komisją Specjalną. Tj nie z wyrokami sądów powiatowych etc , a Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym
stad informacje z tego zakresu.

Jak widać, to jest bardziej skomplikowane - miejsce (jak rozumiem) było także do 1954 m.in. aresztem śledczym , tj miejscem przetrzymywania osób oskarżonych, a nie skazanych m.in. w sądach powiatowych

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-07-2024 - 12:06
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 32973
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Otrzymałem odpowiedź z AP w Bydgoszczy na zapytanie o zespół 982.
Nie do końca rozumiem kwestię udostępnienia. Zaproponowano mi płatną usługę kwerendy po przesłaniu pełnych danych byłego więźnia, co sugeruje jakieś ograniczenia stosowane przy udostępnieniu ..ale wtedy (przy ograniczeniach nie byłoby art 16 (usługi), a art. 16a?
Będę próbował dopytać ...sprawy dotyczą okresu do 1949 włącznie, więc minęło więcej niż 70 lat.

W każdym razie:
Po 1946 istnieje chyba jedynie spis zdawczo-odbiorczy (co istotne alfabetyczny!) akt przekazanych do zniszczenia zawierający:
imię i nazwisko więźnia, data urodzenia, imię ojca, daty skrajne pozbawienia wolności oraz data wybrakowania akt.
Reszta albo 1945-1946, albo po likwidacji Obozu Pracy tj 1955+

Postaram się uzupełniać w miarę napływu nowych informacji. Chyba, że ktoś wie - np z doświadczenia lub chciałby na miejscu sprawdzić jak wygląda udostępnienia (mnie interesuje jednostka o sygnaturze 107 z zespołu 982) - czy bez problemu na salę do pracowni cała jednostka dla każdego użytkownika?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-07-2024 - 09:42
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 32973
Skąd: Warszawa
Status: Offline
W AP w Bydgoszczy materiały dotyczące Mielęcina nie są w całości udostępniane.
Dostęp do fragmentów dokumentacji (po anonimizacji lub innych zabiegach ochrony danych osobowych) - dotyczących zmarłych? Zmarłych ale dodatkowo członków rodziny?

To teoretycznie. W praktyce jeszcze nie dostałem.
Forma, czas oczekiwania, tryb - wyjdzie w praniu. Tzn jest w załatwianiu, może potrwać miesiące. No cóż, bywa, to nie jest wielki problem.
Gorzej, że chyba w dokumentacji nie ma jednego, a istotnego dla mnie, elementu układanki. Nie ma konkretnie kiedy i "skąd przybył" do Mielęcina. W materiałach Komisji Specjalnej w AAN nie ma wskazanego konkretnego miejsca osadzenia/przetrzymywania. "Obóz Pracy" - bez wskazania który to OP.

Uzupełnię jak będzie czym:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Czupryna01Offline
Temat postu:   PostWysłany: 30-07-2024 - 13:55
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2019
Posty: 246

Status: Offline
Wszelkie obozy pracy, typu koncentracyjnego, które utworzono w pierwszych latach po 2 wojnie i przetrzymywano tych których ówczesna nowa władza uznała za wrogów, w moim amatorskim oglądzie, są chyba słabo opracowane. To widać z powyższej dyskusji ale także z Google, które w wielu wypadkach nie podaje linków do obozów już wymienionych w pracy Bogusława Kopka pt. „Obozy Pracy w Polsce”, np. obóz Wilanów koło Tomaszowa Maz. Przy okazji PYTANIE:
Czy listy więźniów i strażników tych powojennych obozów wciąż podlegają pod RODO?
Pozdrowienia, Romuald
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 30-07-2024 - 14:06
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 32973
Skąd: Warszawa
Status: Offline
@"listy" to nie moja bajka

a ogólnie dane:
Funkcjonariuszy chyba nie.
Przetrzymywanych - tak. Do oceny przechowawcy czy konkretne dane dotyczą żyjących czy nie i jak ochronę realizować.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-07-2024 - 09:45
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 32973
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Skorowidze i repertoria (dot. delegatur Komisji specjalnej Warszawa i województwo; bezpośrednio związane z tematem Mielęcina) w Warszawie/Milanówku - udostępniane, tj "wychodzą na salę bez problemu".
Jeszcze nie miałem w ręku, informacja z pracowni na pytanie o tryb dostępu.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.275625 sekund(y)