Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 20 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Świętczak_SebastianOffline
Temat postu: Parafia Raków, Białoruś  PostWysłany: 13-05-2024 - 21:59
Sympatyk


Dołączył: 17-06-2022
Posty: 318

Status: Offline
Szanowni Państwo.
Wielu z nas poszukuje ksiąg metrykalnych z terenów Białorusi. Często dostęp do nich jest utrudniony, ze względu na brak skanów on line. Jedna z grup na Facebooku zamieściła skany ksiąg kościelnych z Parafii w Rakowie, która jest w kręgu mojego zainteresowania. W prawdzie opublikowane materiały to nie tyle księgi metrykalne a spisy parafian spowiadających się czy egzaminy przedślubne, ale i tak jest to cenne źródło informacji, które może pomóc w odnalezieniu przodków. Niestety większość z tych ksiąg jest po rosyjsku, co jest dla mnie nie do przejścia, tym bardziej, że jest to odręczna cyrylica. Ale jest też coś po polsku i po łacinie. Dlatego też mam ogromną prośbę do osób indeksujących i tłumaczących czy nie zechcieliby się pochylić nad tym zasobem archiwalnym i nie przygotowali tłumaczeń tych spisów.
Spisy obejmują:
Oświadczenia spowiedzi:
1852-1864
1866-1867
1870-1871
1873-1877
1880
1889-1893
1897 -1900
1910
Wyszukiwania małżeństw:
1827-1834
1861-1865
1869-1888
1897-1902
Księgi parafialne:
o zmarłych 1846-1848
o urodzeniu 09.1887-1892 (projekt)

Zeznanie przystępujących w 1865 r., świadectwo w 1882 r. i wyciąg z 1886 r.

Lista tych, którzy przystąpili do prawosławia 1867-1882.

Lista tych, którzy przyłączyli się do katolicyzmu w 1889, 1905-1908.

Lista darczyńców na budowę ołtarzy w roku 1911

Księga dokumentów wychodzących:
1895-1903
1911-1914
Autorem zdjęć jest grupa Ракаў АРХІЎ .

Oto link: https://www.facebook.com/profile.php?id ... tos_albums

--
Sebastian
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dragonOffline
Temat postu: Parafia Raków, Białoruś  PostWysłany: 10-07-2024 - 17:02
Sympatyk


Dołączył: 28-11-2016
Posty: 87

Status: Offline
Witam, odnalazłam swoich przodków, których szukałam od 2006r. Nigdzie nie było żadnych dokumentów.
Cieszę się ogromnie.
Pozdrawiam Grażyna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aka83
Temat postu: Re: Parafia Raków, Białoruś  PostWysłany: 10-07-2024 - 18:31
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-05-2014
Posty: 586

Świętczak_Sebastian napisał:
Szanowni Państwo.
Wielu z nas poszukuje ksiąg metrykalnych z terenów Białorusi. Często dostęp do nich jest utrudniony, ze względu na brak skanów on line. Jedna z grup na Facebooku zamieściła skany ksiąg kościelnych z Parafii w Rakowie, która jest w kręgu mojego zainteresowania. W prawdzie opublikowane materiały to nie tyle księgi metrykalne a spisy parafian spowiadających się czy egzaminy przedślubne, ale i tak jest to cenne źródło informacji, które może pomóc w odnalezieniu przodków. Niestety większość z tych ksiąg jest po rosyjsku, co jest dla mnie nie do przejścia, tym bardziej, że jest to odręczna cyrylica. Ale jest też coś po polsku i po łacinie. Dlatego też mam ogromną prośbę do osób indeksujących i tłumaczących czy nie zechcieliby się pochylić nad tym zasobem archiwalnym i nie przygotowali tłumaczeń tych spisów.
Spisy obejmują:
Oświadczenia spowiedzi:
1852-1864
1866-1867
1870-1871
1873-1877
1880
1889-1893
1897 -1900
1910
Wyszukiwania małżeństw:
1827-1834
1861-1865
1869-1888
1897-1902
Księgi parafialne:
o zmarłych 1846-1848
o urodzeniu 09.1887-1892 (projekt)

Zeznanie przystępujących w 1865 r., świadectwo w 1882 r. i wyciąg z 1886 r.

Lista tych, którzy przystąpili do prawosławia 1867-1882.

Lista tych, którzy przyłączyli się do katolicyzmu w 1889, 1905-1908.

Lista darczyńców na budowę ołtarzy w roku 1911

Księga dokumentów wychodzących:
1895-1903
1911-1914
Autorem zdjęć jest grupa Ракаў АРХІЎ .

Oto link: https://www.facebook.com/profile.php?id ... tos_albums

--
Sebastian


Oprócz spisów parafialnych są również księgi zmarłych, czy rejestry urodzeń, a także unikatowe spisy z parafii Wołma, Zasław, Dubrowa, czy Pierszaje z XIX w. Jeżeli chodzi o Raków to warto jeszcze wspomnieć o książce dr Jazepa Januszkiewicza, gdzie są indeksy UMZ z lat 1925-31.

_________________
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Alineczka
Temat postu:   PostWysłany: 21-07-2024 - 06:43
Sympatyk


Dołączył: 04-06-2019
Posty: 121

Mam pytanie dot. dekanatu orszańskiego; parafia rzymskokatolicka Tołczyn, lata 1900-1904. Sprawdziłam archiwum w Mińsku - nie ma. Czy jest szansa gdzieś znaleźć księgi URODZEŃ stamtąd?
Alina
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
WladzislawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-07-2024 - 16:39
Sympatyk


Dołączył: 01-08-2017
Posty: 259

Status: Offline
Kosciola w Toloczynie sa ksiegi za lata 1713-1861, 1867, 1875; po 1875 niema ksieg. Zachowali spisy parafian 1845, 1852 i 1864.

_________________
Związek Szlachty Białoruskiej. Forum Szlachecki: http://www.nobility.by/forum/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tzychOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-07-2024 - 23:17
Sympatyk


Dołączył: 14-03-2020
Posty: 38
Skąd: Wrocław
Status: Offline
julia_jarmola napisał:
Cytat:
czy jest jakieś miejsce, gdzie znajdę księgi urodzeń Parafii Dworzec z roku 1913?
Lub ktoś może sprawdzić?


Jest problem z XX wiekiem. ZAGSy odpadają, bo nie mają. Mnie odsyłano do Grodna.
Archiwum ZAGS w Grodnie poinformowało, że prywatnymi sprawami się nie zajmują.

Radziłabym spróbować napisać do Archiwum Historycznego w Grodnie, minęło już sto lat, więc może już im przekazano.

Zychów w parafii Dworzec i w samym Dworcu było sporo, a i na współczesnym cmentarzu są ich pomniki.

Pozdrawiam,
Julia.


Dziękuję wszystkim za wkład w poszukiwania w październiku, niestety nie udało się, nadal pozostaję z tymi samymi informacjami, nie pasowało nic do układanki... Sad

Ksawery Zych ur. 1913 (dziadek) ur. w Kruciłowiczach
Adam Zych i Maria (pradziadkowie), jego rodzice
Mateusz Zych (prapradziadek), ojciec Adama

Julio, wspominałaś o Archiwum Historycznym w Grodnie, zamierzam do nich napisać, czy masz może jakiś kontakt? Czy kontakt w jęz. angielskim da radę, czy raczej białoruski lub rosyjski?

Pozdrawiam i raz jeszcze dzięki wszystkim za poszukiwania w październiku

_________________
Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
julia_jarmolaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 25-07-2024 - 17:33
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2012
Posty: 571

Status: Offline
Cytat:

Julio, wspominałaś o Archiwum Historycznym w Grodnie, zamierzam do nich napisać, czy masz może jakiś kontakt? Czy kontakt w jęz. angielskim da radę, czy raczej białoruski lub rosyjski?



Adres:Исторически архив
улица Господарчая 21,
230005 Гродно ,Беларусь

Kontakt z archiwum miałam bardzo dawno, pisałam po rosyjsku. Myślę , że obecnie coraz więcej pracowników zna angielski.
Poza jedną sprawą, pomogła mi w archiwum ( odpłatnie) jedna pani. Nie wiem czy jeszcze się trudni prywatnymi kwerendami, bo w archiwach na Białorusi były zwolnienia i niektórzy nie mają do nich wstępu, Np. w Mińsku obsadzono archiwum historyczne wojskowymi.

Ale napisać zawsze warto.
Procedury są następujące:
1. Wysyłamy zapytanie.
2. Jeśli coś mają, przysyłają fakturę za kwerendę ,do opłacenia w banku.
3. Potem przysyłają kolejną fakturę za przepisaną metrykę ( nie przesyłają skanów)
4.Gdy dostaną potwierdzenie , przesyłają dokument.

W 2015. roku za przepisany akt ślubu pradziadków, zapłaciłam w sumie 500 złotych, bo sporo pobierał bank za przesłanie.
Jak to teraz wygląda - nie wiem.

Powodzenia.

Pozdrawiam,
Julia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aka83
Temat postu:   PostWysłany: 25-07-2024 - 19:42
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-05-2014
Posty: 586

julia_jarmola napisał:
Cytat:

Julio, wspominałaś o Archiwum Historycznym w Grodnie, zamierzam do nich napisać, czy masz może jakiś kontakt? Czy kontakt w jęz. angielskim da radę, czy raczej białoruski lub rosyjski?



Adres:Исторически архив
улица Господарчая 21,
230005 Гродно ,Беларусь

Kontakt z archiwum miałam bardzo dawno, pisałam po rosyjsku. Myślę , że obecnie coraz więcej pracowników zna angielski.
Poza jedną sprawą, pomogła mi w archiwum ( odpłatnie) jedna pani. Nie wiem czy jeszcze się trudni prywatnymi kwerendami, bo w archiwach na Białorusi były zwolnienia i niektórzy nie mają do nich wstępu, Np. w Mińsku obsadzono archiwum historyczne wojskowymi.

Ale napisać zawsze warto.
Procedury są następujące:
1. Wysyłamy zapytanie.
2. Jeśli coś mają, przysyłają fakturę za kwerendę ,do opłacenia w banku.
3. Potem przysyłają kolejną fakturę za przepisaną metrykę ( nie przesyłają skanów)
4.Gdy dostaną potwierdzenie , przesyłają dokument.

W 2015. roku za przepisany akt ślubu pradziadków, zapłaciłam w sumie 500 złotych, bo sporo pobierał bank za przesłanie.
Jak to teraz wygląda - nie wiem.

Powodzenia.

Pozdrawiam,
Julia.


Wystarczy wejść na stronę archiwum i napisać maila, np. po rosyjsku korzystając z translatora google. Jeśli poszukuje się konkretnej metryki, to należy podać np. akt zgonu, zakres dat, parafię, religię, swoje dane adresowe i poprosić o płatność kartą. Koszt 49 rubli białoruskich za odpis, później można zamówić skan za 2,5 podając dokładny find, stronę.

_________________
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tzychOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-07-2024 - 11:44
Sympatyk


Dołączył: 14-03-2020
Posty: 38
Skąd: Wrocław
Status: Offline
dziękuję, znalazłem tę stronę: https://niab-grodno.by/
Ciężki mi nawigować w cyrylicy, a strona nie tłumaczy mi się na angielski w przeglądarce. Mógłbym poprosić o nawigację do zakładki, w której znajdę adres mailowy?

_________________
Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
julia_jarmolaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-07-2024 - 12:08
Sympatyk


Dołączył: 12-02-2012
Posty: 571

Status: Offline
Cytat:

Wystarczy wejść na stronę archiwum i napisać maila, np. po rosyjsku korzystając z translatora google. Jeśli poszukuje się konkretnej metryki, to należy podać np. akt zgonu, zakres dat, parafię, religię, swoje dane adresowe i poprosić o płatność kartą. Koszt 49 rubli białoruskich za odpis, później można zamówić skan za 2,5 podając dokładny find, stronę.


Jak widać wiele się zmieniło Smile i dobrze.

Co do translatora, to on naprawdę przekłamuje. Też z niego korzystam, ale sprawdzam każde zdanie, które wydaje mi się dziwne. Wtedy buduję zdanie w inny sposób, bo jeśli tego się nie zrobi, to tekst może nie mieć sensu.

Pozdrawiam,
Julia.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PietruszkaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-07-2024 - 20:41
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2022
Posty: 44
Skąd: Olsztyn, Warmia
Status: Offline
tzych napisał:
Ciężki mi nawigować w cyrylicy, a strona nie tłumaczy mi się na angielski w przeglądarce.


Zainstaluj dodatek do chrome, wykrywa język, tłumaczy całe strony, jest przełącznik. Często nie uruchomi się od razu, trzeba odświeżyć stronę.
https://chromewebstore.google.com/detai ... kfgjllcleb

Pozdrawiam Piotr
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
tzychOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-07-2024 - 12:26
Sympatyk


Dołączył: 14-03-2020
Posty: 38
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Dziękuję! Działa, ogarniam!
Miłej soboty

_________________
Tomasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ma_RelOffline
Temat postu:   PostWysłany: 02-08-2024 - 14:49


Dołączył: 06-05-2023
Posty: 4

Status: Offline
Dzień dobry. Orientuje się ktoś jaka jest opłata za kwerendę w archiwum w Mińsku?
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
aka83
Temat postu:   PostWysłany: 02-08-2024 - 14:58
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 17-05-2014
Posty: 586

Ma_Rel napisał:
Dzień dobry. Orientuje się ktoś jaka jest opłata za kwerendę w archiwum w Mińsku?


Cennik jest na stronie archiwum, zależy jaką kwerenda. Genealogicznych zdaje się na razie nie przyjmują. Jeśli szukasz jakiegoś aktu w określonej parafii, to koszt 55 rubli /1 akt

_________________
Aneta
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.339656 sekund(y)