Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
niedziela, 10 listopada 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
poschadelOffline
Temat postu: Rogalińscy (Rogolińscy), Osiński z Więcek w parafii Wąsoszu  PostWysłany: 06-05-2023 - 15:18
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-08-2009
Posty: 208

Status: Offline
Rogalińscy (Rogolińscy), Osiński z Więcek w parafii Wąsoszu

Jakiś czas temu w moich poszukiwaniach wśród przodków pojawili się szlachetni Jan Osiński i Barbara Rogalińska (Rogolińska). Temat zostawiłem, gdyż byłem zajęty ciekawszymi dla mnie tematami z mojej genealogii. Teraz wracam do tych przodków. W związku z tym, że w genealogii szlachty jestem zupełnym ignorantem liczę na jakieś uwagi, podpowiedzi, komentarze.

Szukam jakichkolwiek informacji o pochodzeniu tych rodzin.

Chciałbym ustalić:
1. pochodzenie Jana Osińskiego , o którym wiem bardzo mało.
Barbara pochodziła prawdopodobnie z rodziny Rogalińskich (Rogolińskich?), która w części była właścicielami Więcek, natomiast pochodzenie jej męża Jana Osińskiego pozostaje nieznane.
2. wyjaśnić, czy Barbara pochodziła z rodziny Rogalińskich, czy Rogolińskich.
Ja tam widzę w zapisach Rogolińskich, ale w opracowaniu Zabraniak Sławomir ks.- Między Wartą a Liswartą. Z dziejów parafii Wąsosz (do 2015 r.). Cz. 2015, „Regina Poloniae”, 24cm, s.335+2mapy, opr. oryg.brosz pisani są jako Rogalińscy.

Fragment str.52-53
W latach 40. XVII w. dziedzicem jednego z działów w Więckach był Wojciech Rogaliński syn Piotra. Zapewne wszedł w jego posiadanie po poślubieniu córki któregoś z Więckowskich. Jego potomkowie byli w Więckach do połowy następnego stulecia. W maju 1738 r. odnotowano chrzest Katarzyny, córki Krzysztofa i Krystyny Rogalińskich, szlachty z Więcek. Krzysztofa Rogalińskiego wspomniano też w kwietniu 1749 r. jako chrzestny Wojciecha, syna Agnieszki Pasternakowki z Więcek. Dnia 16 sierpnia 1755 chrzcił z żoną syna Dominika, którego chrzestnym był szlachcic Jan Więckowski, a 9 lipca 1757 córkę Mariannę. Dwa lata później, 1 lipca 1759 r. chrzczono ich syna Piotra.
Można więc sądzić, że w W XVIII w. część Więcek należała do Więckowskich a część do Rogalińskich. Ich właściciele mieszkali we wsi. Trzecia część należała być może do Rychłowskich a potem Święcickich i prawdopodobnie tę puszczano w dzierżawę
.”

- Katarzyna 1738 (Krzysztof i Krystyna!)
Link
- Dominik 1755 (Krzysztof i Katarzyna)
Link
- Marianna 1757 (Krzysztof i Katarzyna)
Link
- Piotr 1759 (Krzysztof i Katarzyna)
Link

Nie wiem, jak ich powiązać z moimi przodkami Janem Osińskim i Barbarą Rogalińską (Rogolińską).

Informacje o Janie i Barbarze pochodzą w zasadzie tylko z zapisów dotyczących ich dzieci. Jedyna inna informacja to zapis o zgonie Jana. Zmarł w 1802 r. w Hucie (parafia Rząśnia). Zapisano go tu jako szlachetnego l.68. Datę urodzenia na tej podstawie szacuję na rok około 1734. Daty zgonu Barbary nie udało się odszukać.
Link

Ustaliłem następujące dzieci ze związku Jana i Barbary:
-1. Wojciecha Osińskiego (1765-1836)
Link
Urodził się w Więckach w kwietniu 1765. Rodzice to szlachetni Jan i Barbara (tu bez nazwiska).
Chrzestni to Wojciech Dorozynski (Dorożyński? Doroziński?) administrator z Więcek i szlachetna Salomea Więckowska ze wsi Więckowy (Więcki) żona Jana Więckowskiego.
Około 1792 poślubił Józefę Kryszkowską (ślubu nie odnalazłem).

Wojciech i Józefa mieli co najmniej ośmioro dzieci:
- Wojciecha urodzonego około 1792 r. (na ślubie w 1817 r. w Parznie zapisano go jako szlachetnego Wojciecha Osińskiego syna też Wojciecha), jego żoną została Anna Florówna córka szlachetnego Ignacego i Weroniki Fux (Fuks)
Link
- Rozalię zmarłą w 1795 r.
Link
- dziecko zmarłe w 1797 r. w Hucie
Link
- Annę lat 4 zmarłą w 1802 r. w Hucie (córka szlachetnej Józefy Osińskiej)
Link
- Józefa urodzonego w 1800 r. w Hucie syna szlachetnego Wojciecha i Józefy Kryszkowskiej
Link
Na ślubie w 1826 r. zapisano go jako syna czynszowników. W 1834 pisano o nim szlachetny Józef Osiński okupnik czynszujący. W późniejszym czasie – gospodarz czynszujący, właściciel czynszujący, gospodarz.
- Mariannę urodzoną w 1802 r. w Hucie córkę szlachetnych Wojciecha i Józefy Kryszkowskiej.
Link
Na ślubie w 1822 r. zapisano ją jako córkę gospodarzy czynszowych.
-Mariannę (później Marcjannę) urodzoną w 1804 r. w Hucie córkę szlachetnych Wojciecha i Józefy Kryszkowskiej
Link
na ślubie w 1823 poślubiła szlachetnego (raczej błędny zapis) Fabiana Wyszyńskiego, zapisano ją jako szlachetną Marcjannę córkę gospodarzy czynszowych
- Macieja urodzonego w 1808 r. w Hucie syna szlachetnych Wojciecha i Józefy
Link
na ślubie w 1830 r. rodziców zapisano jako czynszowników

W 1827 zmarła pierwsza żona Wojciecha.

W 1828 Wojciech Osiński ożenił się ponownie (na ślubie szlachetnie urodzony Woyciech Osiński właściciel gospodarstwa czynszującego w wsi rządowej Sobkach, syn zm. Jana i Barbary z Rogolińskich, małżonków Osińskich) poślubił Franciszkę Poleską wdowę po Walentym Zarzecznym kowalu, córkę szlachetnych Kazimierza i Teofilii z Pietrzykowskich poczmistrzów w Widawie.
Link

Wojciech zmarł w 1836 r. (zmarł czynszownik syn Jana i Barbary z Rogolińskich)
Link


-2. Andrzeja Osińskiego urodzonego w 1767 r.

Link

Urodził się w Więckach w grudniu 1767 r. Rodzice to Jan Osieński (?) i Barbara (bez nazwiska).
Chrzestni to szlachetny Adam Rychłowski i Franciszka Konopeyna (Konopka) żona szlachetnego Macieja Konopki dzierżawcy w Więckach w 1741 r. i dzierżawcy dóbr w Popowie w 1760 r. (Zabraniak s.48 i 53)

02 lutego 1812 r. w Rząśni poślubił 55-letnią wdowę Mariannę Ciekańską. Andrzej został zapisany jako urodzony, kawaler lat 45, ekonom w Grabowie w parafii w Widawie. Dzieci nie miał.

Link

Andrzej Osiński był również wspominany w innych dokumentach.
W 1826 r. w akcie ślubu Józefa Osińskiego syna Wojciecha (1765-1836) brata Andrzeja napisano "…w przytomności Swiadkow Andrzeja Osinskiego Ekonoma z wsi Rząsnia w Powiecie Radomskim tam zamieszkałego lat sobie liczącego szescdziesiąt Stryia niżey wymienionego Jozefa Osińskiego".

W 1827 r. w akcie zgonu Józefy Osińskiej z Kryszkowskich pierwszej żony Wojciecha Osińskiego (1765-1836) zapisano "…stawili się Szlachetny Andrzey Osinski Ekonom zamieszkały w Sopkach na Komornem lat Sześćdziesiąt pięć maiący…". W akcie zapisano też, że jest szwagrem zmarłej.

W 1827 r. w akcie urodzenia Tekli Rosiak wnuczki jego siostry Marianny Osińskiej (1770-1840) zapisano „…wobecności świadków Woyciecha Karpinskiego (...) szlachetnego Andrzeia Osinskiego lat maiącego pięcdziesiąt Osm wWsi Sopkach zamieszkałych…”, Andrzej Osiński został też chrzestnym dziecka.

W 1828 r. w akcie zgonu Wincentego Jakuba Karpińskiego syna Marianny Osińskiej córki Wojciecha (1765-1836) świadkiem zgłaszającym zgon był „…szlachętny Andrzey Osinski na komornem zamieszkały w Sopkach piędziesiąt sześć maiący…”.

-3. Mariannę Osińską (1770-1840) została ochrzczona 21 marca 1770 r. w Wąsoszu. Urodziła się jak poprzednie dzieci we wsi Więckowy jako córka „…Gnerosi Dni Joannis et Barbare Osienskih CL…” Chrzestnymi byli „…Magnificus Dnus…” Adam Czyżkowski i „…Magnifica…” Marianna Czyżkowska jego żona z Popowa.
Link
Po skończeniu 18 lat Marianna 29 czerwca 1788 r. w Wąsoszu wyszła za mąż. Związek małżeński został zawarty między „…honestum Simonem Scigalski…” kawalerem z Ożagowa i „…Nobile Mariannam Osińska…” panną z Więcek. Świadkami na ślubie byli „…G. Josepho Kaminski…” ekonom z Więcek i „…G. Nicolao Więckowski…”.
Link
Zmarła w 1840. Miała czworo dzieci.
Najstarszy syn to Piotr Ścigalski, Scigalski (około 1791-1872). Na podstawie zapisów w aktach ślubów (miał dwie żony) wynika, że urodził się około roku 1791 w Ożegowie w parafii Siemkowice.
11 listopada 1816 r. w Parznie poślubił pannę Łucję Kurczewską, Kurcewską (1790-1838). W akcie ślubu zapisano: "...stawił się osobiście Uczciwy Piotr Scigalski młodzian, dowodzący metryką z ksiąg kościoła Parafialnego Siemskiego w Dekanacie Brzezińskim liczącego lat maiący dwadzieścia pięć wasystencji Oyca Szymona lat piędziesiąt maiącego w wsi Sopkach osiadłegoo gospodarza...".
Żona Piotra Łucja pochodziła z rodziny szlacheckiej. Jej rodzicami byli Bogumił Kurczewski i Petronela Wężykowa. Gdy Łucja wychodziła za mąż jej ojciec już nie żył od dłuższego czasu, a matka w 1798 r. wyszła ponownie za mąż za urodzonego Felicjana Madalińskiego. On też asystował jako ojczym na jej ślubie. "...szlachetna Łucya Kurczewska Panna dowodząca metryką wyiętą z Ksiąg Kościoła Parafialnego Parzninskiego iż skończyła rok dwudziesty szosty wieku swego w asystencyi oyczyma Madalińskiego...".
Akt zaślubin został spisany w obecności "... Grzegorza Lipińskiego lat czterdzieści pięć maiącego w Sopkach sołtysa, Wawrzenca Kurczewskiego lat trzydzieści dwa z Buczku Ekonoma, Aloyzego Aniołowicza Organisty z Buczku (...) Walentego Misiaka z Sopek Gospodarza...". Grzegorz jako mąż Elżbiety Osińskiej siostry Marianny matki Piotra był dla niego wujem. Natomiast Wawrzyniec syn Kazimierza Kurczewskiego (brata Bogumiła ojca Łucji) i Justyny Wężyk (siostry Petroneli matki Łucji) był jej kuzynem.

-4. Elżbietę Osińską (1779-1859) została ochrzczona 29 czerwca 1779 r. w Wąsoszu. Była prawdopodobnie najmłodszym dzieckiem „…GG. Dominoru Nobilium Joannis Barbaragie Osiński…” urodzonych szlachetnych państwa Jana i Barbary Osińskich. Jej chrzestnymi byli „…Gnso Mco Dno Michaele Kiedrżynski…” i „…Maria Magdalena Dziorżbicka ... Nobili Domina…” .
Link
Elżbieta mając niecałe 20 lat wyszła za mąż. 19 stycznia 1799 r. w Rząśni zawarte zostało małżeństwo między „…Gsam Elisabetham Ossińska virginem…” urodzoną Elżbietą panną a „…Honestum Gregorium Lipinski annorum 30. Juvenem…” uczciwym Grzegorzem Lipińskim kawalerem lat 30. Świadkami na ślubie byli „…Gso Adalberto Ossinski de Deserta Pierzyny Wiesiolowski Nobili…” urodzony Wojciech Osiński (brat Elżbiety) z Pustkowia Pierzyny i szlachetny Wiesiołowski.
Jej mąż pełnił funkcję sołtysa, a później był szynkarzem. Elżbieta zmarła w 1859 r. Miała dziesięcioro dzieci.

Jak widać o ile Jan Osiński i jego żona Barbara Rogalińska (Rogolińska) byli zawsze tytułowani jako szlachetni to ich dzieci tylko początkowo.

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Napierała_EwaOffline
Temat postu: Rogalińscy (Rogolińscy), Osiński z Więcek w parafii Wąsoszu  PostWysłany: 27-06-2024 - 18:00


Dołączył: 15-02-2021
Posty: 3

Status: Offline
Witam
Moja 5xprababcia to właśnie córka Jana i Barbary - Elżbieta po mężu Lipińska. Również moje poszukiwania spełzły na niczym. Czy udało się Panu cokolwiek od tego czasu odkryć o Janie i Barbarze? Pozdrawiam Ewa
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Napierała_EwaOffline
Temat postu: Re: Rogalińscy (Rogolińscy), Osiński z Więcek w parafii Wąso  PostWysłany: 07-07-2024 - 22:12


Dołączył: 15-02-2021
Posty: 3

Status: Offline
Jakie informacje ma Pan o Janie Osińskim i jego żonie Barbarze? Można więcej faktów.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
poschadelOffline
Temat postu: Re: Rogalińscy (Rogolińscy), Osiński z Więcek w parafii Wąso  PostWysłany: 09-07-2024 - 16:03
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 08-08-2009
Posty: 208

Status: Offline
Napierała_Ewa napisał:
Witam
Moja 5xprababcia to właśnie córka Jana i Barbary - Elżbieta po mężu Lipińska. Również moje poszukiwania spełzły na niczym. Czy udało się Panu cokolwiek od tego czasu odkryć o Janie i Barbarze? Pozdrawiam Ewa


Ja nic nie odkryłem od czasu mojego wpisu.
Ciekawi mnie szczególnie akt zgonu Barbary, bo Jana odszukałem, co z Barabarą?

Elżbieta i Grzegorz mieli dziesięcioro dzieci. Do której linii Pani należy?

_________________
Pozdrawiam
Krzysztof
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Napierała_EwaOffline
Temat postu: Re: Rogalińscy (Rogolińscy), Osiński z Więcek w parafii Wąso  PostWysłany: 11-07-2024 - 20:47


Dołączył: 15-02-2021
Posty: 3

Status: Offline
Jestem potomkinią ich córki Wiktorii (1807-1871) po mężu Chrzanowskiej (mąż Łukasz Chrzanowski). Syn Wiktorii i Łukasza - Stanisław poślubił Jadwigę zd Tosiek(Tosik). Ci z kolei mieli syna Józefa. Józef poślubił Elżbietę z Siubskich i mieli córkę Kazimierę. Kazimiera wyszła za mąż za Kazimierza Gąsiorek. Mieli oni syna Mieczysława, który był moim dziadkiem. To tak pokrótce.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.441026 sekund(y)