Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 08 października 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Bogdanska_DariaOffline
Temat postu: Kilid  PostWysłany: 20-06-2024 - 21:41
Sympatyk


Dołączył: 26-07-2023
Posty: 22

Status: Offline
Witam poszukuję informacji na temat nazwiska Kilid, Kilida, Kilido

Nazwisko mojego przodka, Mazowsze parafia Kiełpin, miescowosc Łomianki okolo 1800. Nazwisko w roznych wersjach Kilido, Kilida pojawia sie tez pobliskiej wsi Łomna miedzy 1681 - 1701.

Przeszukalam mnostwo zrodel i nie moge znalezc zupelnie nic na temat pochodzenia tego nazwiska ani osob w Polsce ktore by sie tak nazywaly.
Samo słowo Kilid pojawia się w miedzy innymi tureckim, grecjim, ormianskim i perskim. Jestem bardzo wdzieczna za pomoc.


Ostatnio zmieniony przez Bogdanska_Daria dnia 20-06-2024 - 21:59, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOnline!
Temat postu:   PostWysłany: 20-06-2024 - 21:51
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33154
Skąd: Warszawa
Status: Online!
"pojawia sie tez pobliskiej wsi Łomna miedzy 1681 - 1701"
a przybliż źródła
chodzi o wpis z summariusza parafii (nie wsi) Łomna?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bogdanska_DariaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-06-2024 - 22:35
Sympatyk


Dołączył: 26-07-2023
Posty: 22

Status: Offline
Tak. Dokladnie. Zrodlo to Geneszukacz i katalog metryk na Genetyce. Nazwisko w wyzej podanych wersjach pojawia sie tylko na Mazowszu. Z 17 urodzen, 9 zgonow i 4 malzenstw ktore zawieraja nazwisko Kilid/Kilida wiekszosc jest zarejestrowana w parafii Kielpin, Lomianki, (wiekszosc zidentyfikowani przodkowie) lata 1809 - 1851. Pojawiaja sie tez cztery osoby (urodzenia) z troche wczesniejszego okresu 1681 - 1701, zarejestrowane w Łomnie (napisalam we wsi Lomna bo w innych zrodlach z tego czasu taka nazwa sie pojawia, moj blad)

https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... rdertable=

Łomna graniczy z Kielpinem, wiec to tez moze byc rodzina, szczegolnie biorac pod uwage ze nazwisko jest tak zadkie. Polaczenie rodzinne jest oczyswiscie ciekawe, ale prawdziwa zagadka dla mnie to samo nazwisko i to ze tak niewiele osob sie tak nazywa/nazywalo oraz jego pochodzenie. Oprocz Genetyki szukalam rowniez na innych stronach i ogolne zrobilam zaawansowany google i Myheritage search i nadal nie uzyskalam wiele informacji o nazwisku, skad moze pochodzic, jak sie znalazlo w Polsce/Mazowszu itp.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wladyslaw_MoskalOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2024 - 18:32
Sympatyk


Dołączył: 25-04-2008
Posty: 1566

Status: Offline
Witam,następnym razem proszę o wpis w wątku "Pochodzenie nazwisk", na ogólnym Forum bardzo trudno zobaczyc Twoja prośbę.
Według PESEL zapis nazwisk Kilid, Kilida i Kilido nie był i nie jest wymieniany przez prof. K. Rymuta.

Prawdopodobnie bardzo rzadkie , już zanikające polskie nazwiska Kalida, Kalid, Kolida i Koleda mogły powstać od wschodniego nazwiska Koleda - w 2014 r nosiło go w Białorusi 3013 osób !!, Rosji 868, Litwie 387, na Ukrainie 270, Słowacji 155 i w Polsce 69 osób.
Zatem Twoje zapisy Kilid, Kilida i Kilido mogły powstać od wschodniego nazwiska Koleda = Kolęda, kiedyś osoby biorącej udział w tym zwyczaju.

Pozdrawiam - Władysław
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bogdanska_DariaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2024 - 20:58
Sympatyk


Dołączył: 26-07-2023
Posty: 22

Status: Offline
Wladyslaw_Moskal napisał:
Witam,następnym razem proszę o wpis w wątku "Pochodzenie nazwisk", na ogólnym Forum bardzo trudno zobaczyc Twoja prośbę.
Według PESEL zapis nazwisk Kilid, Kilida i Kilido nie był i nie jest wymieniany przez prof. K. Rymuta.

Prawdopodobnie bardzo rzadkie , już zanikające polskie nazwiska Kalida, Kalid, Kolida i Koleda mogły powstać od wschodniego nazwiska Koleda - w 2014 r nosiło go w Białorusi 3013 osób !!, Rosji 868, Litwie 387, na Ukrainie 270, Słowacji 155 i w Polsce 69 osób.
Zatem Twoje zapisy Kilid, Kilida i Kilido mogły powstać od wschodniego nazwiska Koleda = Kolęda, kiedyś osoby biorącej udział w tym zwyczaju.

Pozdrawiam - Władysław


Dziekuje batdzo za odpowiedz. Jesli moge spytac, od czego jest temat o nazwie "Pochodzenia nazwisk" w ktorym ja napisalam moje zapytanie? Widzialam ze sa dwa tematy z tym tytulem ale ten wydawal mi sie bardziej ogolny oraz jesli chodzi o zapytanie o etymologie.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOnline!
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2024 - 21:08
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33154
Skąd: Warszawa
Status: Online!
Jest OK:)

Wygasło - zdarza się.
A skąd? Jeśli w jakichś ogólnych już istniejących rozważaniach j, to poszerzyłbym przede wszystkim o porównanie z dość naturalnie podobnym (a zachowanym) Kilit, Kiliszczak

Chyba większy sens jednak ma prześledzenie historii regionu.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 21-06-2024 - 22:42
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 13239
Skąd: Wrocław
Status: Offline
To może być jakieś obce, niesłowiańskie nazwisko. Końcówka -ida jest raczej niespotykana pośród polskich nazwisk (na myśl przychodzi mi tylko Blida).
W tej parafii (Kiełpin) w ogóle były jakieś dziwnie nierodzime nazwiska: Leporyni (brzmi z włoska), Feirpataki (brzmi z węgierska).
Może Kilidowie byli sprowadzonymi z jakiegoś obcego kraju osadnikami?

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bogdanska_DariaOffline
Temat postu:   PostWysłany: 17-08-2024 - 16:47
Sympatyk


Dołączył: 26-07-2023
Posty: 22

Status: Offline
Andrzej75 napisał:
To może być jakieś obce, niesłowiańskie nazwisko. Końcówka -ida jest raczej niespotykana pośród polskich nazwisk (na myśl przychodzi mi tylko Blida).
W tej parafii (Kiełpin) w ogóle były jakieś dziwnie nierodzime nazwiska: Leporyni (brzmi z włoska), Feirpataki (brzmi z węgierska).
Może Kilidowie byli sprowadzonymi z jakiegoś obcego kraju osadnikami?


Wszytsko wskazuje że te nazwiska mają pochodzenie południowo wschodnie, między innymi greckie, węgierskie i nawet tureckie (Kilid) Byc moze sa to nazwiska tak zwanych "greków", osadnikow/handlarzy przybywającyh do polski na przełomie XV i XVII wieku. Czesc greków przybywała ze wschodu ale także z przez zachód, np przez północne Włochy (mozliwe wyjasnienie wloskobrzmiacego nazwiska Leporyni). Grekami mogli być nazywane osoby z Grecji ale i również innego pochodzenia o wyznaniu greckokatolickim, być może w Kiełpinie osiadła grupa takich greków? Nie znalazłam jednak informacji na ten temat. Ze zródeł historycznych wiadomo że w Kiełpinie i sąsiednich Łomiankach w XV i XVI w. osiedlali się koloniści, ale byli to Holendrzy i Niemcy, żadnej wzmianki o innych grupach na razie nie znalazłam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Krystyna.wawOffline
Temat postu:   PostWysłany: 18-08-2024 - 18:06
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-04-2016
Posty: 4502

Status: Offline
To były wsie królewskie, kościelne, prywatne?
Może historia właścicieli z tego okresu naprowadzi cię na jakiś trop?

_________________
Krystyna
*** Szarlip, Zakępscy, Kowszewicz, Broczkowscy - tych nazwisk szukam.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.295711 sekund(y)