Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
środa, 25 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
michalbaranskiOffline
Temat postu: [OK] "Filius Fidei Orthodoxo-Romano Catholica"  PostWysłany: 12-06-2024 - 11:14
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2023
Posty: 94

Status: Offline
Dzień dobry,

bardzo proszę o wyjaśnienie, czy łaciński zwrot "Orthodoxo-Romano Catholica", a więc "prawowierny rzymski katolik" (dokument z 1776 r.; nadanie obywatelstwa miasta Jarosławia mojemu przodkowi Michałowi Barańskiemu) oznacza osobę wyznania grecko-katolickiego?

Znalazłem jedynie fragment z wikipedii dotyczący zupełnie innego okresu: "Jak zauważył Henri de Lubac SJ, od IV wieku słowo „catholicus” było praktycznie synonimem słowa „prawowierny”, choć nie utraciło jednocześnie swego zasadniczego znaczenia powszechności. „Np. gdy Augustyn mówi: ŤVera catholica membra Christiť (prawdziwe katolickie członki Chrystusa), to określeniem Ťcatholicusť posługuje się jako równoważnikiem słowa Ťorthodoxusť, ale określenie to występuje tylko w formie przymiotnikowej i zachowuje związek z pojęciem powszechności (Państwo Boże, XVIII, r. 51, n. 1)ť. Bardzo wyraźne rozgraniczenie znaczenia tych słów widoczne jest u Florusa w Expositio missae, c. 48, n. 3, gdzie kolejno wyjaśnia się każdy z tych wyrazów. Podobnie w liście papieża Zachariasza z 1 maja 748 roku: Orthodoxae professionis et catholicae unitatis (M.G.H., Concilia, II, s. 4Cool”.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał


Ostatnio zmieniony przez michalbaranski dnia 13-06-2024 - 11:15, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-06-2024 - 11:55
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33033
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Moim zdaniem określenie "grecko-katolicki" przy takich badaniach źródeł jest zgrzytem, nawet większym niż określenie wyznanie

"Filius Fidei Orthodoxo-Romano Catholica" widzę jako określenie unity.
Tj katolika, rytu wschodniego.
Jak najbardziej "rzymskiego katolika", członka kościoła powszechnego, uznającego Rzym jako ciągłość tego kościoła, stosującego "narodowy" (własny) ryt litiurgiczny.

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalbaranskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-06-2024 - 12:03
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2023
Posty: 94

Status: Offline
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Kluczowe jest dla mnie ustalenie gdzie należałoby szukać metryk - w parafiach rzymsko-katolickich, bądź gr.-kat. (zob. na przykładzie: https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... 9&exac=1).

Z tej samej wikipedii: "(...)W 1596 roku zawarto unię brzeską, na mocy której hierarchowie, duchowieństwo i wierni uznali zwierzchnictwo papieża, jednocześnie zachowując wschodnią duchowość, bizantyjską liturgię, dyscyplinę kościelną (m.in. zgoda na żonate duchowieństwo), język staro-cerkiewno-słowiański w nabożeństwach oraz kalendarz juliański. Powstała w ten sposób nowa struktura kościelna została nazwana Kościołem unickim, a od roku 1774 w zaborze austriackim Kościołem greckokatolickim".

Pozdrawiam serdecznie,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu: Re: "Filius Fidei Orthodoxo-Romano Catholica"  PostWysłany: 12-06-2024 - 12:25
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 13172
Skąd: Wrocław
Status: Offline
michalbaranski napisał:
czy łaciński zwrot "Orthodoxo-Romano Catholica", a więc "prawowierny rzymski katolik" (dokument z 1776 r.; nadanie obywatelstwa miasta Jarosławia) oznacza osobę wyznania grecko-katolickiego?

Nie.
Oznacza łacinnika, rzymskiego katolika.

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-06-2024 - 12:33
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33033
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Uznaję wyższość opinii Andrzeja, choć bardziej przez autorytet osoby:)
tj jeśli Andrzej uważa, że to opis łacinnika - to zapewne tak jest.

Bardziej chodziło mi terminologię - czy sztuczna zaborcza, czy pierwotna. I kwestię wyznania na określenie rytu.
O istnienie Austrii w 1772, 1774 czy 1776 roku nie będę się tu spierał:)

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalbaranskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-06-2024 - 12:34
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2023
Posty: 94

Status: Offline
Bardzo Panom dziękuję!

Pozdrawiam serdecznie,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-06-2024 - 12:48
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 13172
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Gdyby chodziło o unitę, to pojawiłoby się słowo „unitae” (albo „graeco-unitae”, albo „graeco-catholicae”).
„Orthodoxus” było standardowym określeniem prawowiernego katolika; które w żadne sposób nie określało jego „wschodniości”.

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-06-2024 - 12:53
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33033
Skąd: Warszawa
Status: Offline
OK
Ja tę "greckounickość" (nie tylko teoretycznie, w zapisach także) widziałem w XIX wieku. Nie widziałem za dużo konkretnie z tego okresu XVIII w., a we wcześniejszych (przynajmniej wydaje mi się, że tak było) nie podkreślano rytu - nie miało to znaczenia w przeciwieństwie do np prawosławia gdzie okresowo znaczenie miało.

P.S. Krzysztof na forum anonsował konferencję
https://historia.wnhs.uksw.edu.pl/wp-co ... skim-1.pdf
też głównie XIX wiek :(
o wcześniejszych relatywnie niewiele, a szkoda

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 12-06-2024 - 14:51
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 13172
Skąd: Wrocław
Status: Offline
W tych aktach, do których odnosi się Michał, są następujące określenia osób, które przyjmowały prawo miejskie Jarosławia: „religionis orthodoxae” (prawowiernej religii — przy Niemcu z Palatynatu Reńskiego); „religionis orthodoxo-catholicae” (religii prawowierno-katolickiej — przy Niemcu z Badenii); „ritus Latini” (obrządku łacińskiego); „fidei orthodoxo-Romano-catholicae” (wiary prawowierno-rzymsko-katolickiej); „orthodoxo-catholicus ritus Latini” (prawowierny katolik obrządku łacińskiego).

https://genealodzy.pl/index.php?name=PN ... 963#704963

Teoretycznie rzecz biorąc, określenia, gdzie nie podano obrządku, mogą się odnosić do katolików w ogólności (zachodnich i wschodnich); ale w praktyce „Romano-catholicus” (bez dalszych określeń) oznaczał rzymskiego katolika obrządku łacińskiego; przy wiernych obrządku grecko-unickiego byłoby jakieś dodatkowe określenie.

Tak czy inaczej: zapis „fidei orthodoxo-Romano-catholicae” w żaden sposób nie sugeruje, że musi chodzić o obrządek grecki; natomiast obecność przymiotnika „rzymski” i nieobecność przymiotnika „grecki” albo „unicki” hipotezę o katolickim obrządku wschodnim czyni raczej mało prawdopodobną.

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
michalbaranskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-06-2024 - 15:21
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2023
Posty: 94

Status: Offline
Jeszcze raz bardzo dziękuję; to bardzo cenna wskazówka. Ze swojej strony mogę jedynie dodać, że syn ww. Michała Barańskiego (Karol Boromeusz Barański) urodził się w Jarosławiu w 1783 r. i widnieje w tamtejszych księgach parafialnych obrządku łacińskiego.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.311709 sekund(y)