Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
wtorek, 01 października 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Żyła_DariuszOffline
Temat postu:   PostWysłany: 26-03-2024 - 23:41
Sympatyk


Dołączył: 11-12-2017
Posty: 12
Skąd: Pasym
Status: Offline
Dziękuję wszystkim za pomoc.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mahakaliOffline
Temat postu: Rozbieżność imion z indeksie i dokumencie??  PostWysłany: 03-06-2024 - 19:49
Sympatyk


Dołączył: 29-12-2020
Posty: 168
Skąd: Londyn
Status: Offline
witam,

Mam proble, w dokumencie widnieje inne imie na chrzcie niz w indeksie;

Jan Pyrdek ur 1891 Siepraw z Andrzeja i Anny Paciorek

https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... _date=1891

Natomiast w skanie widnieje Stephanus, nie Jan.

Powinno byc Jan, dlatego ten Stefan mnie zaskoczył, czy jest na to wytłumaczenie, czy po prostu ja czegos nie rozumiem?

_________________
Krzysztof Włodarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu: Re: Rozbieżność imion z indeksie i dokumencie??  PostWysłany: 03-06-2024 - 20:11
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 13202
Skąd: Wrocław
Status: Offline
mahakali napisał:
Natomiast w skanie widnieje Stephanus, nie Jan.

Shocked
https://metryki.genealodzy.pl/index.php ... 0&zoom=1.5

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MajaWojdalskiOffline
Temat postu: Jak zgłosić poprawkę do indeksu  PostWysłany: 03-06-2024 - 21:16
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2011
Posty: 345
Skąd: USA
Status: Offline
Czy istnieje formularz albo link do zgłaszania poprawek w indeksach?

Dziękuję

Maja
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
karmatOffline
Temat postu: Re: Rozbieżność imion z indeksie i dokumencie??  PostWysłany: 03-06-2024 - 21:33
Zasłużony
Administrator Geneteki


Dołączył: 04-05-2021
Posty: 79
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Błędy zgłaszamy poprzez formularz poprawek.

_________________
Pozdrawiam
Karol Matuszewski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: Jak zgłosić poprawkę do indeksu  PostWysłany: 03-06-2024 - 21:40
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2347
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
istnieje, w genetece pod wyszukaj zgłoś poprawkę

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-06-2024 - 21:45
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 13202
Skąd: Wrocław
Status: Offline
A gdzie tu jest błąd?

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MajaWojdalskiOffline
Temat postu: Jak zgłosić poprawkę do indeksu  PostWysłany: 03-06-2024 - 21:57
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2011
Posty: 345
Skąd: USA
Status: Offline
Dzięki serdeczne

Znalazłam instrukcje:

Ostatnio nadrobiłem zaległości we wprowadzaniu zgłoszonych poprawek z terenów którymi administruję, co mi też pozwoliło odczuć wszystkie bolączki z tym związane. W związku z tym chciałem przypomnieć zasady zgłaszania poprawek do indeksów w genetece i zaapelować o ich przestrzeganie. Są one w większości opisane w formularzu do zgłaszania poprawek, ale są nagminnie nieprzestrzegane, przez co proces weryfikowania poprawek znacznie się wydłuża (a i bez tego jest to bardzo czasochłonne zadanie adminów).

1- Poprawki zgłaszamy wyłącznie przez formularz
Odnośnik do formularza jest w genetece, po wyświetleniu indeksów z każdej parafii – trzeba kliknąć na tekst „Zgłoś poprawkę”.
Nie przeysłamy poprawek mailem do admina.

2- Nie zgłaszamy poprawek do indeksów w formacie podstawowym (bez danych rodziców)
Nie zgłaszamy poprawek do indeksów sporządzonych w formacie podstawowym – bez danych rodziców (oczywiście chodzi o te metryki w których dane rodziców występują, ale nie zostały zindeksowane), niezależnie od tego czy są sporzadzone ze skorowidza czy bezpośrednio z akt. Taki indeks jest przeznaczony do rozszerzenia (uzupełnienia o dane rodziców). Rozszerzony indeks w całości nadpisze/zastąpi indeks podstawowy, razem z wprowadzonymi tam poprawkami. Tak więc jeśli bardzo komuś przeszkadza błąd w takim indeksie – niech się zgłosi do rozszerzenia całego rocznika.
Do takich indeksów nie zgłaszamy oczywiście też „poprawek” typu: proszę o dopisanie rodziców w jednej pozycji.
Jeśli indeks w formacie pełnym (czyli z danymi rodziców) nie ma spisanych danych fakultatywnych (data lub miejscowość) to nie zgłaszajcie ich dopisania do pojedynczych pozycji. Można się zgłoscić do admina do uzupełnienia całego rocznika (lat) o te informacje.

3- Zgłaszamy wyłącznie błędy
Błędem natomiast jest wyłącznie niezgodność między treścią aktu a treścią indeksu. Nie przesyłajcie zgłoszeń typu: „co prawda w indeksie jest jak w akcie, ale ja wiem, że ksiądz się pomylił, bo to mój przodek i prawidłowo zapisane nazwisko powinno być xyz” / „w aktach chrztu dzieci tej pary, nazwisko matki jest xyz”.

4- Link do aktu
Jeśli metryka, której dotyczy indeks z błędem jest gdziekolwiek w internecie, koniecznie wklejajcie w formularzu link prowadzący bezpośrednio do aktu. Rozumiem, że szczególnie indeksujący mogą mieć inne przyzwyczajania odnośnie linków (linkowanie w indeksach do jednostek w szwa i metrykach, nielinkowanie w ogóle do poczekalni, do genbazy czy do genealogiawarchiwach), ale tutaj one nie obowiazują – jeśli tylko link do aktu jest dostępny, musi być wklejony w formularzu. Nie oczekujcie, że admini będą tracili po kilka/kilkanaście minut na odnalezienie skanu konkretnego aktu (pomnóżcie sobie to razy kilkanaście/kilkadziesiąt poprawek tygodniowo, to zrozumiecie dlaczego).
Jeśli metryka nie jest dostępna w Internecie – podeślijcie jej skan do admina, powołując się na zgłoszoną poprawkę.
Zastrzegamy sobie mozliwość odrzucenia poprawki tylko na podstawie braku linku do aktu lub braku aktu w ogóle.

5- Wiele błędów w jednym indeksie
Jeśli widzicie, że indeks z danej parafii, jakichś konkretnych lat, zawiera dużo błędów, to bardzo zachęcam do zgłoszenia się do weryfikacji takiego indeksu, a nie zgłaszania kilkunastu/kilkudziesięciu poprawek do jednego indeksu. A już bezwzględnie zasada ta dotyczy autorów. Często się dzieje tak, że w miarę indeksowania danej parafii, poznajemy nazwiska osób w niej występujących i przez to wychwytujemy błędy we wcześniejszych latach, przesłanych już do geneteki. Jeśli tych błędów jest dużo, zamiast zgłaszać poprawki przez formularz, prześlijcie swój indeks ze wszystkimi latami, do podmiany w całosci, a jeśli indeksu już nie macie, poproście aby admin go wyciągnął, podesłał Wam, a Wy naniesiecie te poprawki na indeksie swojego autorstwa i odeślecie do podmiany. Tylko taką operację robimy na zakończenie swojej indeksacji danej parafii, a nie co kilka lat.

6- Poprawki do uwag
apeluję o umiar w zgłaszaniu poprawek do treści pozycji Uwagi, i nie zgłaszajcie w ogóle poprawek do treści tego pola, która nie wynika bezpośrednio z aktu. Uwagi są „królestwem” indeksującego i może tam wpisać dużo rzeczy, niekoniecznie wynikających z treści aktu (choć teoretycznie tak powinno być) – uzytkownicy po prostu powinni brać to pod uwagę. To pole ma charakter informacyjny, nie jest przeszukiwalne.

Bardzo dziękuję w imieniu adminów za zrozumienie powyższego i zachęcam do zgłaszania poprawek. To jest bardzo ważne narzędzie, które w pewien sposób zastępuje weryfikację indeksu, ale żeby funkcjonowało efektywnie i nie zamieniło się w koszmar dla admina, powinno być używane ze zrozumieniem zasad indeksowania do geneteki.

_________________
Pozdrawiam,
Michał
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu: Jak zgłosić poprawkę do indeksu  PostWysłany: 03-06-2024 - 22:11
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2347
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
jesteś na stronie genetaka, szukasz kogoś, masz miejsce na wpisanie nazwiska i imion, niżej jest przycisk wyszukaj pod nim zielony pasek nad paskiem napis Katalog Zasobów Metrykalnych, jak indeksować, zgłoś poprawkę
klikasz w zgłoś poprawkę pojawia się formularz Smile

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janusz59Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-06-2024 - 22:12
Sympatyk


Dołączył: 29-03-2021
Posty: 930

Status: Offline
Drogi Krzysztofie . Trzeba oglądac obrazek nr 07. Tam nie ma Szczepana, tylko Jan.

Pozdrawiam
Janusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MajaWojdalskiOffline
Temat postu: Jak zgłosić poprawkę do indeksu  PostWysłany: 03-06-2024 - 22:22
Sympatyk


Dołączył: 01-06-2011
Posty: 345
Skąd: USA
Status: Offline
Dzięki serdeczne, Basiu.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
mahakaliOffline
Temat postu: Re: Rozbieżność imion z indeksie i dokumencie??  PostWysłany: 04-06-2024 - 23:07
Sympatyk


Dołączył: 29-12-2020
Posty: 168
Skąd: Londyn
Status: Offline
OK teraz skumałem! zamiast na 1891 patrzyłem na 1901 rok, a tam Stephanus z tych samych rodziców. dzieki



Andrzej75 napisał:
mahakali napisał:
Natomiast w skanie widnieje Stephanus, nie Jan.

Shocked
https://metryki.genealodzy.pl/index.php ... 0&zoom=1.5

_________________
Krzysztof Włodarski
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Mateusz33Offline
Temat postu: Re: Rozbieżność imion z indeksie i dokumencie??  PostWysłany: 05-06-2024 - 08:36
Sympatyk


Dołączył: 12-09-2022
Posty: 36

Status: Offline
Dzień dobry.
Czy dopuszczalnym jest wpisywanie w uwagach na genetece informacji niedostępnych w samej metryce?
Konkretnie chodzi o zapis przy akcie zgonu:
ur. 1845[69] Poręba

Najpierw byłem pewny, że jest to informacja z metryki (niestety metryka po rosyjsku i nie byłem w stanie sam zweryfikować).
Oczywiście sam zapis w uwagach zasugerował mi, że chodzi o metrykę 1845/69. Po tym, jak się okazało, że dana metryka dotyczy zupełnie innej osoby. Wysłałem zapytanie do właściciela wpisu. Było ciężko, ale w końcu zrozumiałem, że w metryce jest, że zmarły miał lat 69, a że działo się to w 1914, to na szybko autor wpisu wyliczył sobie, że musiał urodzić się w 1845.
Wszyscy dokładnie wiemy, że wiek często był podawany "na oko". Więc moim zdaniem nie powinno tak być, że ktoś sobie coś dopisuje z powietrza. Co innego, gdyby autor wpisu napisał np. "lat 69", ewentualnie "lat 69 (urodzony ~1845)". Chociaż osobiście wydaje mi się, że "nadgorliwość gorsza od faszyzmu" i wystarczy podać tylko wiek...nie wymyślając roku urodzenia. W dodatku zapisując go w ten sposób "ur. 1845[69]".
Zwłaszcza że z metryk wynika, że ów zmarły urodził się w 1847.
Pozdrawiam
Mateusz

https://ibb.co/p3nkk6B


karmat napisał:
Błędy zgłaszamy poprzez formularz poprawek.


Zgłosiłem i dostałem odpowiedź:
,,a czep Pan się tramwaju''
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Sroczyński_WłodzimierzOffline
Temat postu: Re: Rozbieżność imion z indeksie i dokumencie??  PostWysłany: 05-06-2024 - 09:34
Członek PTG


Dołączył: 09-10-2008
Posty: 33071
Skąd: Warszawa
Status: Offline
A nie ma w tym wątku wyjaśnienia co jest poprawiane, a co nie?

_________________
Bez PW. Korespondencja poprzez maila:
https://genealodzy.pl/index.php?module= ... 3odzimierz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.326284 sekund(y)