Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 20 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
AGieraOffline
Temat postu: Podlaskie - odnalezione zdjęcie przodka  PostWysłany: 23-03-2024 - 22:10
Sympatyk


Dołączył: 07-07-2019
Posty: 112

Status: Offline
Proszę o pomoc znawców dawnej mody.

Mój nowo odnaleziony daleki kuzyn przesłał mi zdjęcie, które jego prababka Felicja zabrała ze sobą na emigrację do USA w 1902. Zdjęcie jest niestety tylko kopią oryginału, ktoś zrobił zdjęcie zdjęcia. Więc nie wiemy, czy oryginał był na sztywnym kartoniku, co było na odwrocie i czy na zdjęciu było logo fotografa. Ale przekaz rodzinny mówi, że na zdjęciu był przodek o nazwisku Szreder/Schroeder. Prababka kuzyna i moja prababka były siostrami z domu Szreder. Pochodziły z ewangelickiej rodziny niemieckich sukienników, ale obydwie wyszły za mąż za katolików w latach 90-tych. Ten sam przekaz rodzinny mówi, że zdjęcie mogło być datowane na około 1870, ale czy jest to możliwe? Czy da sie coś odczytać ze stroju mężczyzny? W latach 70-tych Szrederowie pojawiali się w Ogrodniczkach, Fastach, Bacieczkach, Jurowcu. Czy jakikolwiek detal na zdjęciu pomoże określić lata, w których fotografia została zrobiona?

https://www.fotosik.pl/zdjecie/b533e04866be2d5b



Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu: Podlaskie - odnalezione zdjęcie przodka  PostWysłany: 24-03-2024 - 11:09
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 1062

Status: Offline
Dzień dobry Aniu,

Moim zdaniem jest możliwe, że zdjęcie zrobiono w latach 1870-1880, bo jest tam podstawowy szczegół ówczesnej mody męskiej, czyli stojący kołnierzyk, który wymieniano. Cały strój jest stylizowany na ziemiański z terenów kresowych, bo jest czapka (może karakułowa), surdut z kamizelką oraz zegarek z dewizką.
Ręka tego mężczyzny jest tak delikatna i piękna, że nie mógł zajmować się ciężkimi pracami. Cały wygląd łącznie z rysami twarzy pokazuje człowieka niepospolitego. Z całą pewnością tak nie wyglądali zwykli robotnicy.

Pozdrawiam
Janka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AGieraOffline
Temat postu: Podlaskie - odnalezione zdjęcie przodka  PostWysłany: 31-03-2024 - 09:24
Sympatyk


Dołączył: 07-07-2019
Posty: 112

Status: Offline
Pani Janko,

Pięknie opisała Pani tego człowieka. Choć zdjęcie nie jest podpisane, to "adoptuję" tego przodka. Felicja zd. Szreder wyjechała do USA w 1902. Wśród jej zdjęć było właśnie to, a wszak opuszczając kraj na stałe nie zabiera sie ze sobą nieważnych fotografii. Szczególnie w tamtych czasach, gdy zdjęcia były rzadkością. Więc na 99% na zdjęciu mógł być jej ojciec.

Z tej samej rodziny pochodzi poniższe zdjęcie. Już kiedyś prosiłam o pomoc w jego rozszyfrowaniu, ale opinie były rozbieżne; może jednak teraz ktoś rozpozna w nim coś charakterystycznego. Dziewczyna pochodzi z rodziny niemieckich sukienników. Okolice Białegostoku. Według starszych członków rodziny przedstawia Annę urodzoną w 1879.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/c6ed6553369fb952

Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu: Podlaskie - odnalezione zdjęcie przodka  PostWysłany: 31-03-2024 - 11:37
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 1062

Status: Offline
Dzień dobry Aniu,

Przy tym zdjęciu miałabym duże wątpliwości czy pochodzi z XIX wieku, bo przepaska na włosach, brak gorsetu i przykrótka sukienka sugerują wiek 20- ty, okres po I wojnie światowej. Wówczas powszechnie kobiety porzuciły gorsety, kapelusze i nosiły krótsze, bardziej praktyczne suknie.
Kobieta nie ma pochodzenia wiejskiego, ubrana jest starannie w stylu miejskim, ale tak nosiły się panny służące i robotnice. Nie widzę całych dłoni, ale widać ręce opalone i silne co sugeruje "utrzymanie z pracy rąk" jak to wówczas określano.
Oczywiście panny służące i robotnice także w XIX wieku nie nosiły do pracy gorsetów, bo uniemożliwiały schylanie i obroty ciała więc może takie prace wykonywała ta kobieta ze zdjęcia, ale stając do fotografii w zakładzie raczej starała by się o gorset i kapelusik, bo nawet służące takie miewały.
W przypadku mężczyzny sugerowałabym raczej funkcje nadzorcze nad pracami tkackimi i dobre wynagrodzenie za pracę, a tu raczej robotnicę w tkalni.

Pozdrawiam świątecznie
Janka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
AGieraOffline
Temat postu: Podlaskie - odnalezione zdjęcie przodka  PostWysłany: 01-04-2024 - 13:41
Sympatyk


Dołączył: 07-07-2019
Posty: 112

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedź

Jest mi smutno, bo rodzina, od której dostałam to zdjęcie, jest na 100% pewna, że przedstawia Annę. Ale jeśli zdjęcie jest z lat 20-tych, to ona miałaby 40 lat i miała 6 dzieci.... Ta kobieta podobna jest do członków rodziny, ma szerokie brwi, pełne policzki i wydatne usta. Wiele osób w mojej rodzinie nie ma zmarszczek mimo późnego wieku, np i ja, i moja siostra zbliżamy się do sześćdziesiątki, a zmarszczek brak, a mój ojciec ma lat 90, włosy posiwiały mu ze 20 lat temu, a zmarszczki są ledwie widoczne. Ale ta kobieta na zdjęciu raczej nie przedstawia dojrzałej kobiety...
Byłam do tego zdjęcia bardzo przywiązana. Myślałam, że może jest to młoda uczennica z jakiejś pensji i dlatego ta sukienka jest nieco krótsza....

Ania
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Janiszewska_JankaOffline
Temat postu: Re: Podlaskie - odnalezione zdjęcie przodka  PostWysłany: 01-04-2024 - 13:52
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 28-07-2018
Posty: 1062

Status: Offline
AGiera napisał:
Dziękuję za odpowiedź

Jest mi smutno, bo rodzina, od której dostałam to zdjęcie, jest na 100% pewna, że przedstawia Annę. Ale jeśli zdjęcie jest z lat 20-tych, to ona miałaby 40 lat i miała 6 dzieci.... Ta kobieta podobna jest do członków rodziny, ma szerokie brwi, pełne policzki i wydatne usta. Wiele osób w mojej rodzinie nie ma zmarszczek mimo późnego wieku, np i ja, i moja siostra zbliżamy się do sześćdziesiątki, a zmarszczek brak, a mój ojciec ma lat 90, włosy posiwiały mu ze 20 lat temu, a zmarszczki są ledwie widoczne. Ale ta kobieta na zdjęciu raczej nie przedstawia dojrzałej kobiety...
Byłam do tego zdjęcia bardzo przywiązana. Myślałam, że może jest to młoda uczennica z jakiejś pensji i dlatego ta sukienka jest nieco krótsza....

Ania


Pani Aniu,

Ja także jestem osobą starszą ( od Pani 20 lat) i w wieku 48 lat wyglądałam na osobę znacznie młodszą z powodu braku zmarszczek.
Nadal nikt nie wierzy, że mam niemal 80 lat bo zapewne cechy dziedziczne, własne uzębienie, bystry umysł powodują mylną ocenę wieku.
Podobnie może być z kobietą na zdjęciu, która w wieku 40 lat była zdrowa, zadowolona z życia, zadbana i mimo posiadania 6 dzieci nie wyglądała na staruszkęSmile
Styl ubrania, ta torebka wskazują lata po I WS i może to zdjęcie przedstawiać Annę.

Pozdrawiam świątecznie
Janka
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bury_AnnaOffline
Temat postu: Re: Podlaskie - odnalezione zdjęcie przodka  PostWysłany: 01-04-2024 - 15:48
Sympatyk


Dołączył: 20-06-2015
Posty: 123

Status: Offline
AGiera napisał:


Z tej samej rodziny pochodzi poniższe zdjęcie. Już kiedyś prosiłam o pomoc w jego rozszyfrowaniu, ale opinie były rozbieżne; może jednak teraz ktoś rozpozna w nim coś charakterystycznego. Dziewczyna pochodzi z rodziny niemieckich sukienników. Okolice Białegostoku. Według starszych członków rodziny przedstawia Annę urodzoną w 1879.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/c6ed6553369fb952

Ania


Według mnie zdjęcie Anny może pochodzić z lat 1910-1912.
W moim avatarze jest moja praprababcia. Zdjęcie zrobione w 1912 r.
Mam też zdjęcie mojej drugiej praprababci na 100% z 1907 roku i ma na nim luźną, długą garsonkę z "fikuśną" marynarką z wydłużonym przodem i wykładanym białym, dużym kołnierzykiem (tak jak Anna !). Na głowie kapelusik z długimi piórami. Tło zdjęcia prawie identyczne ( murek, drzewa).
Twoja Anna ma na sobie raczej płaszcz niż suknię.
Anna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EWAFRAOffline
Temat postu: Re: Podlaskie - odnalezione zdjęcie przodka  PostWysłany: 02-04-2024 - 20:50
Sympatyk


Dołączył: 02-08-2012
Posty: 815

Status: Offline
AGiera napisał:
Pani Janko,

Pięknie opisała Pani tego człowieka. Choć zdjęcie nie jest podpisane, to "adoptuję" tego przodka. Felicja zd. Szreder wyjechała do USA w 1902. Wśród jej zdjęć było właśnie to, a wszak opuszczając kraj na stałe nie zabiera sie ze sobą nieważnych fotografii. Szczególnie w tamtych czasach, gdy zdjęcia były rzadkością. Więc na 99% na zdjęciu mógł być jej ojciec.

Z tej samej rodziny pochodzi poniższe zdjęcie. Już kiedyś prosiłam o pomoc w jego rozszyfrowaniu, ale opinie były rozbieżne; może jednak teraz ktoś rozpozna w nim coś charakterystycznego. Dziewczyna pochodzi z rodziny niemieckich sukienników. Okolice Białegostoku. Według starszych członków rodziny przedstawia Annę urodzoną w 1879.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/c6ed6553369fb952

Ania


Pozwolę sobie dorzucić także swoje dwa grosze. W mojej ocenie to jest zdecydowanie dojrzała kobieta. Nie jest to buzia dziewczęca, ale twarz poważnej już i doświadczonej życiem kobiety. Ja oceniłabym ją na 35 - 45 lat. Przychylam się do opinii przedmówczyni i także szacowałabym czas wykonania zdjęcia na lata 1910-1915. Z pewnością nie później niż rok 1919, 1920.

Pozdrawiam
Ewafra
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.285636 sekund(y)