Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
poniedziałek, 23 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
janusz59Offline
Temat postu:   PostWysłany: 30-03-2024 - 20:51
Sympatyk


Dołączył: 29-03-2021
Posty: 929

Status: Offline
Hubner( z umlautem , którego nie mam na klawiaturze) pochodzi od słowa Hube (Hufe) oznaczającego łan czyli miarę obszaru ziemi. Jeden łan to przeważnie 30 mórg. Hubner to chłop pełnorolny gospodarzący na całym łanie ziemi .
Balke to belka . Wg niemieckiej strony o nazwiskach , to albo jest to nazwisko bezpośrednio pochodzące od słowa belka , albo nazwisko nadawane cieślom. Jest też drugie wyjaśnienie jako pochodzące od imienia Bal(d)eke, Boleke pochodzącego od imion zaczynających się od Bald- . I jeszcze trzecia możliwość : Skrócona forma serbołużycka od Baltazar.
Natomiast Zipperling nie ma nigdzie wytłumaczenia ( przynajmniej ja nie znalazłem)

Pozdrawiam
Janusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lakiluk
Temat postu:   PostWysłany: 30-03-2024 - 21:08
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2021
Posty: 1198

Zn_Leon napisał:
Dzień dobry,
jaka jest etymologia nazwisk Cyperling/Zipperling , Balk/Balke i Hübner?

Bardzo dziękuję,
Leon Zn

Właściwie sam możesz sprawdzić w słowniku, który podał Janusz.

Natomiast w przypadku Cyperling, to nie ma jednoznacznej odpowiedzi - trzeba patrzeć pod różnymi hasłami Zipper, Zippert, Zipprecht itp.: Digitales Familiennamenwörterbuch Deutschlands (DFD), Dictionary of American Family Names, Forebears.io

Dodatkowo Zipperlein - w niemieckim słowniku etymologicznym (tutaj jest właściwie powtórzenie tego co podałem wcześniej).

W gwarze alzackiej nawet znalazłem przymiotnik zipperlig oznaczający po niemiecku "winzig".

_________________
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KarolinaROffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-03-2024 - 15:49


Dołączył: 31-03-2024
Posty: 2

Status: Offline
Dzień dobry. Mój dziadek opowiadał o historii naszego rodu Radka. Wspomniał, że wcześniej nazwisko to brzmiało von Radke i przodkowie pochodzili z Niemiec. Po wojnie odebrany im został majątek a nazwisko zostało spolszczone do Radka. Mieszkali później na terenie wojewódzka mazowieckiego. Czy istnieje jakaś możliwość prześledzenia tej historii? Czy może ktoś słyszał o historii takiego nazwiska? Niestety dziadek jest już bardzo stary i nie jest w stanie dostarczyć mi więcej informacji.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lakiluk
Temat postu:   PostWysłany: 31-03-2024 - 16:19
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2021
Posty: 1198

A może zacznij od podstaw - zbierz dane, a potem je weryfikuj.

Zaczynasz od osobowego źródła informacji, czyli dziadka Wink, pytając o wszelkie dane związane z rodziną (krewnych, miejscowości itp.) - co pamięta, co mu się wydaje.

Następnie dokumentalne źródło informacji - akty, akta itp.

_________________
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
KarolinaROffline
Temat postu:   PostWysłany: 31-03-2024 - 22:51


Dołączył: 31-03-2024
Posty: 2

Status: Offline
Lakiluk napisał:
A może zacznij od podstaw - zbierz dane, a potem je weryfikuj.

Zaczynasz od osobowego źródła informacji, czyli dziadka Wink, pytając o wszelkie dane związane z rodziną (krewnych, miejscowości itp.) - co pamięta, co mu się wydaje.

Następnie dokumentalne źródło informacji - akty, akta itp.


Tak jak napisałam dziadek obecnie jest stary i już nie jest w stanie mi więcej powiedzieć. To jedyny członek rodziny, który żyje i mógłby cokolwiek więcej wiedzieć i jak widać udałam się do tego źródła informacji po dane - stąd mój post. Wink
Moje pytanie brzmiało czy istnieje jakakolwiek możliwość prześledzenia takiej historii biorąc pod uwagę fakt posiadania nikłych informacji.
Akta, akty... Jak widać nie "siedzę" w genealogii i niestety dużo mi to nie mówi. Raczej liczyłam na właśnie ewentualne wskazówki za co się zabrać. Albo liczyłam na szczęście, że akurat ktoś jakimś cudem słyszał o takim nazwisku. Jest nas podobno kilkaset osób w Polsce. A gdzie szukać jak nie na takim forum?
Ale teraz widzę, że to raczej wątpliwe.
Pozdrawiam
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janusz59Offline
Temat postu:   PostWysłany: 31-03-2024 - 23:07
Sympatyk


Dołączył: 29-03-2021
Posty: 929

Status: Offline
Istnieje możliwość prześledzenia takiej historii jak najbardziej . Dziadek ma dowód osobisty z datą i miejscem urodzenia oraz imionami rodziców . Tam jest imię ojca . A może dziadek pamięta imiona dziadków . Może ich daty urodzenia są na jakiejś wyszukiwarce cmentarnej . Na tutejszym portalu istnieje baza Geneteka . Tam trzeba wpisać nazwisko Radka , wybrać województwo i może się coś znajdzie.

Pozdrawiam
Janusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lakiluk
Temat postu:   PostWysłany: 31-03-2024 - 23:15
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2021
Posty: 1198

KarolinaR napisał:
Raczej liczyłam na właśnie ewentualne wskazówki za co się zabrać.
Zacznij od aktów urodzenia, jeśli nie znasz danych. Jeśli znasz, to możesz tu podać kogo szukasz lub jakie księgi metrykalne.

_________________
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Czupryna01Offline
Temat postu:   PostWysłany: 01-04-2024 - 02:03
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2019
Posty: 246

Status: Offline
Jak ewoluowały w Polsce niektóre nazwiska niemieckie
Autor: Krzysztof Paweł Woźniak
Tytuł: Niemieckie osadnictwo wiejskie między Prosną a Pilicą i Wisłą od lat 70. XVIII wieku do 1866
Cytuję ze str 250:
>> Analiza obszernego materiału źródłowego pozwala zakwestionować spotykany w dawnej literaturze pogląd, że zmiany w pisowni nazwisk i imion niemieckich osadników świadczyć mogą o postępującej asymilacji. Istotnie, w licznych dokumentach aktowych z XIX w. spotyka się zapisy spolszczające przez tłumaczenie nazwiska niemieckie.
Marcin Wesołowski, czyli Frehlich; Georg Bille, czyli inaczej Wojciech Billak; Godfryd Sztein, czyli Kamiński.
Zjawisko to miało charakter niemal powszechny. W wielu przypadkach to nowe brzmienie można porównać z własnoręcznym podpisem zainteresowanego, choć trzeba zauważyć, że umiejętność pisania w środowisku kolonistów malała z upływem czasu. Porównanie takie przekonuje, że niemal zawsze zmiana brzmienia nazwiska następowała z inicjatywy urzędnika, a nie z woli zainteresowanego, który podpisywał się jako Martin Frehlich, Georg Bille, Gottfried Stein, by odwołać się do przytoczonych wyżej przykładów. Można byłoby sądzić, że pewne szanse na wzajemne zbliżenie się niemieckich i polskich chłopów dawała wspólnota zamieszkania. Okoliczności takie powstawać zaczęły w latach 40. XIX w., kiedy w nowo tworzonych koloniach, głównie na terenie Kaliskiego, osiedlano obok siebie polskich i niemieckich chłopów. Postępujący proces czynszowania dóbr sprawiał też, że do istniejących już kolonii niemieckich dosiedlano polskich czynszowników. Forum, na którym dochodziło wówczas do sformalizowanych kontaktów, były parafie luterańskie i towarzystwa szkolne.<<
Koniec cytatu
Znalazłem tego rodzaju zmiany nazwisk też w okolicach Łodzi
Pozdrowienia, Romuald
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adam.55Offline
Temat postu:   PostWysłany: 03-04-2024 - 22:02
Sympatyk


Dołączył: 20-12-2014
Posty: 646

Status: Offline
Dzień dobry,
Poszukuję etymologii nazwiska Wenk. Nosiła je moja daleka prababka.
Region występowania Izbica Kujawska, Lubotyń. Okres przełom XVIII I XIX Wieku.
Pozdrawiam serdecznie.
Adam

_________________
"Przedecz historia i ciekawostki"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 04-04-2024 - 06:10
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4137
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile


Wenk - od niemieckiej nazwy osobowej Wenk, ta od imion złożonych na Wan-.

Źródło:Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janusz59Offline
Temat postu:   PostWysłany: 04-04-2024 - 08:49
Sympatyk


Dołączył: 29-03-2021
Posty: 929

Status: Offline
Koseformen zu niederdeutsch-friesisch Weneke zu Rufnamen auf althochdeutsch wini (Freund, Geliebter); auch Wohnstättennamen zu dem Örtlichkeitsnamen zu mittelhochdeutsch wenke (Wendung); auch Übernamen zu mittelniederdeutsch wenke, wenneke (weites grobes Kleidungsstück), zu mittelhochdeutsch wenken (wanken, schwanken, unschlüssig sein)

Tyle znalazłem odnośnie nazwiska Wenk na niemieckiej stronie o pochodzeniu nazwisk

Pozdrawiam
Janusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Adam.55Offline
Temat postu:   PostWysłany: 08-05-2024 - 17:49
Sympatyk


Dołączył: 20-12-2014
Posty: 646

Status: Offline
Dzień dobry,
Dziękuję za wcześniejsze odpowiedzi.
Proszę o przedstawienie Etymologii nazwiska Nyx. Rejon wystosowania Izbica Kujawska i Lubotyń. W Lubotyniu od co najmniej 1770 roku.
Pozdrawiam serdecznie
Adam

_________________
"Przedecz historia i ciekawostki"
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tomasz_LenczewskiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 08-05-2024 - 18:32
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2010
Posty: 1947
Skąd: Warszawa
Status: Offline
janusz59 napisał:
Istnieje możliwość prześledzenia takiej historii jak najbardziej . Dziadek ma dowód osobisty z datą i miejscem urodzenia oraz imionami rodziców . Tam jest imię ojca . A może dziadek pamięta imiona dziadków . Może ich daty urodzenia są na jakiejś wyszukiwarce cmentarnej . Na tutejszym portalu istnieje baza Geneteka . Tam trzeba wpisać nazwisko Radka , wybrać województwo i może się coś znajdzie.

Pozdrawiam
Janusz


Tym bardziej, że jest odnotowana w źródłach dostępnych w sieci świeżo uszlachcona na pocz. XIX w. Rodzina Radke związana z Saksonią i Księstwem Warszawskim
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lakiluk
Temat postu:   PostWysłany: 09-05-2024 - 00:18
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2021
Posty: 1198

Adam.55 napisał:
Dzień dobry,
Dziękuję za wcześniejsze odpowiedzi.
Proszę o przedstawienie Etymologii nazwiska Nyx. Rejon wystosowania Izbica Kujawska i Lubotyń. W Lubotyniu od co najmniej 1770 roku.
Pozdrawiam serdecznie
Adam

Na pewno mogło być od zdrobnienia imienia Nikolaus (Mikołaj) -> Niks, Niksch, Nikas i wiele jeszcze innych...
https://www.ancestry.com/name-origin?surname=nix
https://www.ancestry.com/name-origin?surname=nicks


Podobnie jest z Mix -> Miks, Miksch, Mikas, itp.

_________________
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Ewa_SzczodruchOffline
Temat postu:   PostWysłany: 09-05-2024 - 07:05
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 10-12-2006
Posty: 4137
Skąd: Toruń
Status: Offline
Witam Smile

Niks, nix - od imienia Mikołaj. Imię pochodzenia greckiego, od Nikólaos, to od nike ‘zwycięstwo’ + laos ‘lud’, do łaciny przejęte jako Nicolaus. Znane w Polsce od XII wieku, adaptowane do języka polskiego jako Mikołaj (1369), Mikułaj (1399), Nikołaj (1203).

Źródło: Kazimierz Rymut, 'Nazwiska Polaków. Słownik historyczno - etymologiczny, Wydawnictwo Naukowe DWN, Kraków 2001

_________________
Pozdrawiam cieplutko, Ewa Szczodruch
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.345231 sekund(y)