Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 20 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Marcin.RybickiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2024 - 07:41
Sympatyk


Dołączył: 02-01-2015
Posty: 760

Status: Offline
Moim zdaniem część Rozpoczęcie genealogicznej wyprawy na przykładzie genealogii Mieczysława Kosza nie jest dobrym pomysłem. Z prostego powodu. Podstawowym źródłem do zindeksowanych aktów z województwa lubelskiego jest lubgens, a nie geneteka. Wystarczy spojrzeć na liczby.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tadeusz_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 12-03-2024 - 07:58
Członek PTG


Dołączył: 23-02-2007
Posty: 891
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Marcinie, bardzo cenna uwaga, to wszystko jest w fazie roboczej, do przemyślenia, dzięki! Ale teraz mam koncepcyjny problem, bo jeśli chcemy dać nowej osobie chcącej rozpocząć swoje badania genealogiczne, bez względu na wiek, narzędzie początkowe do wpisania swojego nazwiska i możliwość szukania po wszystkich "Terenach", to danej osobie może wyskoczyć każde z podanych 21. - od "dolnośląskiego" do "Pozostałych" - i wtedy można szukać dalej. Taką początkową wyszukiwarką jest ogólnopolski "Geneszukacz". Ale masz rację, w tym przypadku poszukiwawczą główną bazą jest Lugbens!

I muszę się trochę wytłumaczyć - zaczynem pomysłu z tą wyprawą i nauką początków genealogii w sposób nietypowy, interaktywny była niezwykła historia życia genialnego polskiego muzyka Mieczysława Kosza, i to, że przez kilkadziesiąt lat nikt mu nie poświęcił krztyny czasu i wysiłku, żeby zbadać pochodzenie jego przodków. Chodziło też o to, aby każdą nową osobę genealogią zainteresować, "wciągnąć" do wyprawy badającej nieznane lądy jej/jego przodków, z których teraz my cali. Chciałbym w tym specjalnym Poradniku i Przewodniku Genealogicznym Interaktywnym przekazać momenty wzruszenia przy historii życia Mieczysława Kosza, zastanowienie się nad sensem życia, nad potrzebą szacunku dla pamięci o rodzinnym czasie przeszłym i o przodkach.


Tadeusz


Ostatnio zmieniony przez Tadeusz_Wysocki dnia 19-03-2024 - 08:00, w całości zmieniany 2 razy
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tadeusz_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-03-2024 - 08:50
Członek PTG


Dołączył: 23-02-2007
Posty: 891
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Dalej faza robocza "Genealogicznego Poradnika / Przewodnika Interaktywnego dla Początkujących na podstawie badania genealogicznych śladów genialnego muzyka Mieczysława Kosza": https://narodowa.pl/exhibits/praktyczny ... tach-1-10/

Bożeno i Marcinie, oraz inni równie dobrego serca, co mogłem na dziś poprawiłem, waszą pomoc wpisałem do 'Korespondencji Wpisu", część genea po kądzieli "Kyć" zostawiłem otwartą na pradziadku Tomaszu Kyciu, teraz rzecz ważna dla podania ciągu dalszego i początków opisania rodzinnego domu pradziadów - bardzo proszę potwierdźcie dom pradziadka Tomasza, oboje właściwie podaliście parafię Dzierążnia (rodzinny dom Dąbrowa), ale - Marcin w pewnym momencie napisał, że Komarów? (ma dużą wiedzę, może to i Dzierążnia, ale i niedaleki Komarów? W szczegółach dlaczego?) - napiszcie, co ostatecznie sądzicie, zanim przystąpimy w tej genea wyprawie do próby opisania rodzinnych domów przodków.

Dla pomocy i gry z wyobraźnią dodałem "pole teatru poszukiwań" śladów genealogii po kądzieli Mieczysława Kosza, z pomocą google maps - w centrum miejsce urodzenia ANTONIÓWKA, kilka km na poł.-wch, rodzinna RK par. Tarnawatka (erygowana jako RK w 1921 r.), kilka km na zachód rodzinna parafia rodziców i dziadków Krasnobród (gen. do 1921 r.), i następnie na wschód dom rodzinny pradziadka Tomasza - DĄBROWA rodzinna RK parafia Dzierążnia (I pol. XIX w.), dalej ... https://www.google.pl/maps/@50.562176,2 ... ?entry=ttu

Bożeno, przydałyby się z tych metryk (albo są w staro rosyjskim, albo po polsku nie do pełnego rozczytania) z nich dane o osobach zgłaszających, o świadkach, rodzicach chrzestnych, imionach i nazwiskach, ich zajęciach, itd, może i nazwiskach proboszczów, to mielibyśmy nie tylko rodzinę dla drzewa genealogicznego, ale i sąsiadów - do próby opisania życia przodków i ich otoczenia.

Dzięki też za ocenę bieżącej treści Poradnika, z nowymi pomysłami "Powidoki z Życia Przodków", "Wirtualne Portrety Przodków" i inne rozwiązania pozwalające wzbogacić genealogię.


Serdecznie pozdrawiam,
Tadeusz


Ostatnio zmieniony przez Tadeusz_Wysocki dnia 19-03-2024 - 08:08, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
puszekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-03-2024 - 10:33
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2017
Posty: 1783

Status: Offline
W par. Łabunie filia w Komarowie zawarli ślub Józef Kyć z Dąbrowy/par. Dzierążnia (32 lata wdowiec po Agnieszce Prusnal, syn Wawrzyńca i Katarzyny Dragan) i Marianna Chorzępa (15 lat córka Antoniego i Zofii Łąckej ze wsi Krzywystok) 25.XI.1812r. (akt 10)
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 72a9326b37
W w/w akcie wymieniony jest rodzony brat Józefa - Błażej Kyć (28 lat) z Dąbrowy i rodzony brat panny młodej - Andrzej Chorzępa (30 lat) ze wsi Krzywystok.

_________________
Bożena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tadeusz_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-03-2024 - 19:30
Członek PTG


Dołączył: 23-02-2007
Posty: 891
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Chapeau Bas Bożeno! Ukłony również dla Marcina! Jeden dzień minął i chyba mamy przodków Mieczysława Kosza po kądzieli aż do ... PPPDziadka Wawrzyńca!! A więc w dużym skrócie, dla sprawdzenia przez was:

1. Matka Mieczysława Kosza - Agata Kosz z domu Kyć, ur. 1900 r. par. Krasnobród, miejsce ur. Antoniówka
2. Dziadek Michał Kyć - ur. ok. 1870 r. par. Krasnobród, par. Krasnobród, miejsce ur. wieś Antoniówka
3. PDziadek Tomasz Kyć - ur. ok. 1851 r. par. Dzierążnia, miejsce ur. wieś Dąbrowa
= ty chyba luka w badaniu? Lata za szerokie.
4. PPDziadek Józef Kyć - ur. ok. 1780 r. - ślub w par. Łabunie filia w Komarowie 1812 r., wiek lat ok. 32, zamieszkały wieś Dąbrowa, par. Dzierążnia
5. PPPDziadek Wawrzyniec Kyć - ur. ok. 1750 r. , w momencie ślubu syna Józefa w 1812 r. zamieszkały wieś Dąbrowa, par. Dzierążnia

Dzięki za namiary za pozostałe informacje o liniach babć i o rodzeństwach. Będzie piękne drzewo do zbadania.

--

Słuchajcie, na dziś mam jedną serdeczną prośbę o pomoc. Otóż wiecie, że w zamyśle "Genealogicznego Poradnika / Przewodnika 1-10 dla Początkujących" tu z zaczynem badania śladów genealogii Mieczysława Kosza, jest danie "nie ryby, ale wędki", i zaproszenie do wspólnej genealogicznej wyprawy każdej osoby z nauką odkrywania przez siebie pierwszych genealogicznych śladów. A więc pomogliście bardzo w sprawdzeniu, czy ta ścieżka badań jest słuszna - jak mówiłem, za żadne skarby nie można skręcić nie w tę ścieżkę, bo człek zadowolony wyniki owszem uzyska, ale potem się okazuje, że to nie ta ścieżka, nie ten szczyt, i wracać trzeba do bazy. I w tych odkryciach jest dla mnie jako genealoga pół-amatora (i bardzo dobrze, bo jak ten nowicjusz ja wszystkiego nie łapię) taka zagadka - jeśli w Poradniku jest podany sposób badania z nazwiskiem matki Kyć, parafią Krasnobród i bazą Lubgens - to ok, znajduję pierwszy indeks + skan urodzenia matki Agaty Kyć, gdzie jest podany jej ojciec Michał Kyć. Ale gdzie jest indeks urodzenia (skan?) jego ojca Michała, który udowodni, że dalej trzeba szukać jego ojca Tomasza?

Dzięki za podpowiedź. Dzięki za pomoc przy genealogii M. Kosza, bo teraz moda tylko na Genealogię Wielkich i Wielkich, a co kogo tam obchodzi genealogia chłopaka z małej wsi na Roztoczu, z chłopskiej rodziny, który dzieciństwo cudem przeżył, a potem trafił na salony muzyczne świata. I pardon za mój język wpisu prosty, zapewne dla wielu genealogią doświadczonych pełen niedopowiedzeń i niejasności, ale może dla nowicjuszy taki język jest właściwy. Czekam jeszcze na ostateczną wersję poprawioną przez korektora literata - może w tym wpisie coś będzie jaśniej, ale drodzy pasjonaci genealogii - jak tu może być jaśniej, kiedy z każdym genealogicznym krokiem jest coraz ciemniej Smile

Dzięki raz jeszcze,

Tadeusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
puszekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 14-03-2024 - 20:46
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2017
Posty: 1783

Status: Offline
2. Dziadek Michał Kyć ur 20.VIII.1863r./Antoniówka/par. Krasnobród (akt 275)
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... 15cb0aebda
Żona w/w Michała - Anastazja Fronc ur 20.II.1871r./Antoniówka/par. Krasnobród (akt 50)
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... 32fe13f708
Ślub Michał Kyć i Anastazja Fronc 25.X.1891r./Antoniówka/par. Krasnobród (akt 76)
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... 4e02a3b19a
3. PDziadek Tomasz Kyć ur ok. 1815r./Dąbrowa/par. Dzierążnia
I ślub z Katarzyną Stopą 9.II.1839r./par. Dzierążnia (akt 3)
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... 176de93562
I żona zgon 9.III.1860r./Antoniówka/par. Krasnobród (akt 34)
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... 1396900d3e
II śl Tomasz Kyć z Elżbietą Pasieczną 27.V.1860r./Antoniówka.par. Krasnobród (akt 54)
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... 7308ab79ce
Tomasz Kyć zgon 24.III.1872r./Antoniówka/par. Krasnobród (akt 50) zostawia żonę Elżbietę z Pasiecznych
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... 64da5b4391
Wdowa po Tomaszu Kyciu - Elżbieta (z Pasiecznych) II śl z Wojciechem Froncem 1.VII.1877r./par. Krasnobród (akt 47)
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... 45fa989469
II mąż Elżbiety (z Pasiecznych) - Wojciech Fronc zgon 15.VII.1886r./par. Krasnobród (akt 132)
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... 33be0fb637
Elżbieta (z Pasiecznych) Kyć vel Fronc zgon 1897r./Antoniówka (akt 268)
akt uszkodzony Elżbieta Fronc wdowa
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/ ... a/10504563

_________________
Bożena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
puszekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2024 - 10:13
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2017
Posty: 1783

Status: Offline
Ojciec Mieczysława - Stanisław Kosz, przed Agatą Kyć, miał żonę Ewę Herdę. Ślub 28.X.1917r./Antoniówka/par. Krasnobród (akt 9Cool
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 0d67c7c7d1
Tadeuszu napisałeś:
"...W opiece nad nim pomagał Agacie starszy, przyrodni brat Mietka, który wrócił po wojnie z niemieckiej niewoli (nazywał się Jan Kyć)..."
Może chodzi o Jana Kosza (syn Stanisława Kosza i I żony Ewy Herdy) ur 28.V.1918r./Antoniówka (akt 215) przyrodniego brata Mieczysława
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/ska ... 7edeec68ff

_________________
Bożena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tadeusz_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2024 - 18:10
Członek PTG


Dołączył: 23-02-2007
Posty: 891
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Bożeno, wspaniale! A więc w punktach, żeby uporządkować:

1. Dzięki za AM 1917/9 par. Krasnobród, a więc pierwsza żona ojca Stanisława Kosza to Ewa Herda.
2. Dzięki za AU 1918/215 par. Krasnobród, a więc zapewne ten oddany wychowaniu Mieczysława Kosza brat przyrodni to nie Jan Kyć ale Jan Kosz. Już w Poradniku/Przewodniku zmieniam. Dzięki za zachowanie pamięci o nim.
3. Dzięki za poprzednie linki o rodzinie. Bardzo cenne w budowaniu historii tej rodziny.
4. Jeszcze jest jeden twój link, który rozjaśnił linię po mieczu mamy Agaty Kosz, czyli AU rodzonego brata PDziadka Tomasza Kycia - Macieja, 1834/7 par. Dzierążnia, wieś Dąbrowa:
https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/ ... 367bc2_max
a więc mamy z tej metryki rok ur. ojca Józefa (lat 60) t.j. ok. 1774, mamy potwierdzenie parafii i rodzinnego domu Dąbrowa. Stąd można założyć, że PPDziadek Józef Kyć urodził się ok. wymienionego roku, i założyć, że PPPDziadek Wawzyniec Kyć (z AM 1812 syna Józefa) urodził się ok. 1740 roku. Ważnym jest potwierdzenie, że ich rodzinne gniazdo to była Dąbrowa.

Teraz będę mógł z założenia umieścić w Poradniku/Przewodniku całą linię męską rodziny Kyć - jako rdzeń, trzon zachęty do dalszych badań dla osób, które badania zaczynają - i tu mam jeszcze jedną prośbę (Bożeno, ale też i Marcinie!) - dalej pozostaje otwarte moje poprzednie pytanie i prośba - czy możecie mi pomóc, i tym "nowicjuszom" (dobrze, wpis urodzenia mamy Mietka Kosza - Agaty Kosz jest łatwo z Lubgensem znaleźć - dobra zachęta!), ALE proszę podajcie podpowiedź, jak w taki prosty i jasny sposób czytający ma odnaleźć indeks jej ojca Michała? (który to zapis poda i udowodni, że w tej linii jego ojcem, a PDziadkiem Mieczysława był Tomasz?).

Jak coś pokręciłem, to pardon. Dzięki raz jeszcze za pomoc!

Miłego wieczoru, Tadeusz

https://narodowa.pl/exhibits/praktyczny ... tach-1-10/
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
puszekOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2024 - 19:03
Sympatyk


Dołączył: 01-11-2017
Posty: 1783

Status: Offline
"...ALE proszę podajcie podpowiedź, jak w taki prosty i jasny sposób czytający ma odnaleźć indeks jej ojca Michała? (który to zapis poda i udowodni, że w tej linii jego ojcem, a PDziadkiem Mieczysława był Tomasz?)..."
Należy wpisywać w wyszukiwarkę na Lubgensie różne warianty nazwiska Kyć. Akurat akt ur Michała z 1863r. jest pod nazwiskiem Kić. W tym akcie czytamy, iż rodzicami Michała byli Tomasz i Elżbieta Pasieczna (PDziadkowie Mieczysława). Można też kliknąć (nazwy parafii po lewej stronie) na miejscowość i przeglądać rok po roku.
Uzupełniając wiadomości o Agacie (Kyć) II żonie Stanisława Kosza można dodać, że miała 8 rodzeństwa:
rodzeni w Antoniówce/par. Krasnobród
1. Kazimierz (akt 62) 13.II. (1893-1893) 1.VIII. (akt 147)
2. Jan (akt 168) 4.IV. (1896-1897) 10.II. (akt 55)
3. Adam ur 15.XII.1897r. (akt 556)
4. Władysława ur 24.III.1902r. (akt 154)
5. Franciszek ur 14.VII.1904r. (akt 335) zgon 29.X.1905r. (akt 264)
6. Bronisław ur 27.VIII.1906r. (akt 497)
7. Feliksa ur 9.II.1909r. (akt 92)
8. Błażej ur 21.VIII.1911r. (akt 465)

_________________
Bożena


Ostatnio zmieniony przez puszek dnia 15-03-2024 - 19:56, w całości zmieniany 1 raz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Tadeusz_WysockiOffline
Temat postu:   PostWysłany: 15-03-2024 - 19:32
Członek PTG


Dołączył: 23-02-2007
Posty: 891
Skąd: Warszawa
Status: Offline
Bożeno, bardzo dziękuję! Dokładnie o to chodziło. Bardzo świetna podpowiedź do Poradnika - zawsze badaj różne warianty nazwiska. Chyba podkreślę, że i Geneszukacz, Geneteka, Lubgens, itd. podają inne wersje nazwiska, ale najbliższe, i trzeba być w badaniu być wytrwałym!

Za mamę Agatę i jej rodzeństwo dziękuję. Chyba trzeba będzie zrobić wpis dodatkowy o jej rodzinie, bo ten Poradnik zaczyna być niebezpiecznie długi.

Bożena, kłaniam się pięknie za twoją pomoc.

Tadeusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.467923 sekund(y)