Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
poniedziałek, 21 października 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
BaginsOffline
Temat postu: Jak to jest z imieniem Zinka w dokumentach?  PostWysłany: 20-02-2024 - 15:03
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2009
Posty: 167

Status: Offline
Ostatnio czytałem wywód szlachectwa cyrylicą i podane imię odczytałem jako Zinka. Trochę się zdziwiłem bo pierwszy raz na nie natrafiłem. W słownikach imion podają, że to zdrobnienie od Zina, Zinowia czyli Zenobia. Jednak ciekawe jest coś innego:

Jeśli faktycznie imię Zinka jest formą zdrobniałą to czemu podawane jest w dokumentach urzędowych? Nie spotkałem dotychczas aby zdrobnienia użyto w jakimkolwiek akcie metrykalnym. Imiona dzieci w spisie ludności też podawane są w formie podstawowej.

Czy może to imię nie było w XIXw traktowane jako zdrobnienie? Może tak przeszło do formy podstawowej jak Jakub na Kubę, Lech na Leszek?

Słownik XIXw podaje też Zińka (przez ń) jako ptaka gatunku sikora większa. Czyżby imię to miałoby nie być Zenobia tylko Sikorka, tak jak inne przyrodnicze imiona np: Jagoda, Malwina? Wtedy faktycznie byłoby w formie podstawowej.

pozdrawiam
Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
janusz59Offline
Temat postu: Jak to jest z imieniem Zinka w dokumentach?  PostWysłany: 20-02-2024 - 16:42
Sympatyk


Dołączył: 29-03-2021
Posty: 944

Status: Offline
Może tak , a może siak.

Może zobaczymy tę Zinkę i jako fachowcy od odczytywania grażdanki ocenimy

Pozdrawiam
Janusz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Officinalis_Paeonia
Temat postu: Re: Jak to jest z imieniem Zinka w dokumentach?  PostWysłany: 20-02-2024 - 16:52
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2019
Posty: 943

Bagins napisał:
Nie spotkałem dotychczas aby zdrobnienia użyto w jakimkolwiek akcie metrykalnym.

Często spotykane w metrykach unickich, np. wpisz w pole "Nazwisko" znak: %, a w pole "Imię": Zinka, Chwenka, Hryć, Wasyl, etc.:
https://regestry.lubgens.eu/news.php
Pozdrawiam.

_________________
Elża
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BaginsOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-02-2024 - 17:26
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2009
Posty: 167

Status: Offline
janusz59 napisał:
]Może zobaczymy tę Zinkę i jako fachowcy od odczytywania grażdanki ocenimy

W tym konkretnym dokumencie mam większy kłopot z tłumaczeniem pewnych idiomów niż z odczytaniem samego teksu literowego.Jeśli też (jak ja) jeszcze nie spotkałeś się z tym imieniem to proszę wpisz je w wyszukiwarkę metryk: http://wolyn-metryki.pl/Wolyn/index.php bo tam (w odróżnieniu od Geneteki) można wyszukiwać po samym imieniu i trochę ich będzie w wynikach.

Officinalis_Paeonia napisał:
]Często spotykane w metrykach unickich

Ten dokument jest w cyrylicy i często (choć nie zawsze) w dokumentach urzędowych tłumaczono imiona polskie ma rosyjskle. Dlatego szukam odpowiednika i zrozumienia co to za imię. Choć oczywiście możliwe jest małżeństwo mieszane. Na razie jednak nie mam nazwiska i danych małżonki, więc ciężko stwierdzić jak było.

Pozdrawiam
Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
sbasiaczOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-02-2024 - 18:49
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2015
Posty: 2355
Skąd: Warszawa i okolice
Status: Offline
"bo tam (w odróżnieniu od Geneteki) można wyszukiwać po samym imieniu" to nie jest prawda, w genetece można wyszukiwać po imieniu

_________________
pozdrawiam
BasiaS
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BaginsOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-02-2024 - 20:08
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2009
Posty: 167

Status: Offline
sbasiacz napisał:
to nie jest prawda, w genetece można wyszukiwać po imieniu


W takim razie poproszę o wyszukanie w Genetece wpisów z podaniem imienia Zinka jako jedynego parametru. Ostatecznie dla ograniczenia ilości danych może być zakres lat np: 1800-1850. Poproszę o podanie liczby znalezionych wpisów. Jeśli wynik będzie większy niż zero to poproszę o instrukcję, bo jak ja wpisuję tylko imię to dostaję polecenie o wypełnienie rubryczki z nazwiskiem. A to nie jest wymagane jak korzysta się z wolyn-metryki.pl.

Pozdrawiam
Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Bartosz1516Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-02-2024 - 20:24
Sympatyk


Dołączył: 26-09-2023
Posty: 89

Status: Offline
Bagins napisał:
sbasiacz napisał:
to nie jest prawda, w genetece można wyszukiwać po imieniu


W takim razie poproszę o wyszukanie w Genetece wpisów z podaniem imienia Zinka jako jedynego parametru. Ostatecznie dla ograniczenia ilości danych może być zakres lat np: 1800-1850. Poproszę o podanie liczby znalezionych wpisów. Jeśli wynik będzie większy niż zero to poproszę o instrukcję, bo jak ja wpisuję tylko imię to dostaję polecenie o wypełnienie rubryczki z nazwiskiem. A to nie jest wymagane jak korzysta się z wolyn-metryki.pl.

Pozdrawiam
Artur


Można jak najbardziej wyszukiwać po imieniu, ale tylko, jeśli wybierze sie miejscowość lub obszar 15km
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Andrzej75Offline
Temat postu:   PostWysłany: 20-02-2024 - 22:39
Sympatyk


Dołączył: 03-07-2016
Posty: 13285
Skąd: Wrocław
Status: Offline
Można wyszukać dla całego województwa (albo Warszawy, albo Białorusi, Litwy, Ukrainy).

https://geneteka.genealodzy.pl/index.ph ... rdertable=

Trzeba wyszukać imię z dowolnym nazwiskiem, a następnie usunąć z linku „&search_lastname=nazwisko”.

https://www.geneablogia.com/post/wyszuk ... e-faq-cz-1

_________________
Pozdrawiam
Andrzej
PS. Na znak, że moje tłumaczenie zostało zaakceptowane, proszę edytować pierwszy post, dopisując w temacie – OK (dotyczy działu tłumaczeń).
https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-59525.phtml
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Irena_PowiśleOffline
Temat postu:   PostWysłany: 20-02-2024 - 22:55
Zasłużony
Sympatyk


Dołączył: 22-10-2016
Posty: 2320

Status: Offline
Zinka to Zenaida/Zinaida.
I jeśli było to na wsi na kresach - nic dziwnego. Mogli zapisać Zinką.
Oraz mogła to być Zenobia, ale nie sądzę.

PS proszę nie pisać że zajmuję się trollingiem.

_________________
Pozdrawiam,
Irena
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lakiluk
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2024 - 00:02
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2021
Posty: 1198

Irena_Powiśle napisał:
Zinka to Zenaida/Zinaida.
I jeśli było to na wsi na kresach - nic dziwnego. Mogli zapisać Zinką.
Oraz mogła to być Zenobia, ale nie sądzę.

A według mnie tu może być podobnie jak np. z Agą, czyli Zinka od (st.-cerk.-słow.) Zinaida tudzież (pol.) Zenaida, albo od (st.-cerk.-słow.) Zinowija tudzież (pol.) Zenobia.

PS A tu w ogóle chodzi o żeńskie imię? Bo po naszemu jest jeszcze imię męskie Zenas, a po ichniemu Zina.

_________________
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Officinalis_Paeonia
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2024 - 11:38
Sympatyk


Dołączył: 26-03-2019
Posty: 943

Tutaj jest, np. AM 34/1812 par. gr.-kat. Peresołowice, Iwan Dudka i Zinka Krotik:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/skan/-/skan/31b36f22478c42982439304bc8eec039b4224a84254857f4de57c0b92082bc76
a tutaj AU 15/1821 ich córki Marii - matką jest Zenobia:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/skan/-/skan/809a42944de7f127ebd23e742ef0d43e69190ad017f21882ef9b5f148269571f
Pozdrawiam.

_________________
Elża
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Lakiluk
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2024 - 12:49
Sympatyk


Dołączył: 11-07-2021
Posty: 1198

Moja przodkini miała na imię Fotyna, a w aktach jej potomków była określana również jako Justyna - a to są odmienne imiona.

_________________
Łukasz
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
EWAFRAOffline
Temat postu: Re: Jak to jest z imieniem Zinka w dokumentach?  PostWysłany: 21-02-2024 - 20:13
Sympatyk


Dołączył: 02-08-2012
Posty: 836

Status: Offline
"Bagins"Czy może to imię nie było w XIXw traktowane jako zdrobnienie? Może tak przeszło do formy podstawowej jak Jakub na Kubę, Lech na Leszek?

pozdrawiam
Artur[/quote


A gdzie to i kiedy Kuba stało się podstawową formą imienia?
Pozdrawiam
Anna
PNBBCODEHTMLREPLACEMENT3 PNBBCODEHTMLREPLACEMENT4 A gdzie to i kiedy Kuba stało się podstawową formą imienia? PNBBCODEHTMLREPLACEMENT5 Pozdrawiam PNBBCODEHTMLREPLACEMENT6 Anna Marianna
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BaginsOffline
Temat postu:   PostWysłany: 21-02-2024 - 20:17
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2009
Posty: 167

Status: Offline
Dziękuję za instrukcję wyszukiwania po samym imieniu w Genetece.


Wracając do tematu zdrobnień imion w dokumentach
Officinalis_Paeonia napisał:
Często spotykane w metrykach unickich

Rozumiem, że powszechne stosowanie zdrobnień w księgach metrykalnych unickich dotyczy tak dzieci jak i dorosłych. Z jednej strony, jeśli dorośli zwracają się do siebie słowem mówionym używając zdrobnień np:
- Pani Iwonko, miałbym do pani sprawę. - to nie budzi wątpliwości (chyba, że ktoś nie lubi takiej formy).
Ale jeśli używane są zdrobnienia imion w formie pisanej w dokumentach urzędowych, dajmy na to:
Stawił się Grzesiek i okazał nam dziecię płci męskiej zrodzone z Baśki jego małżonki; to wygląda trochę zaskakująco.
Czy był jakiś powód lub cel takiej formy zapisów? Czy to kwestia zażyłości (pisanie tzw. od serca) pomiędzy piszącym dokumenty a zgłaszającymi, czy może nieznajomość formy podstawowej lub nie używanie takiej wcale?

pozdrawiam
Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
BaginsOffline
Temat postu:   PostWysłany: 24-02-2024 - 12:40
Sympatyk


Dołączył: 11-02-2009
Posty: 167

Status: Offline
EWAFRA napisał:
A gdzie to i kiedy Kuba stało się podstawową formą imienia?
Pozdrawiam
Anna Marianna

Imię Kuba jest formą podstawową od wtedy gdy rodzice zaczęli nadawać to imię dzieciom, a USC przyjęły taką decyzję rodziców. Nie umiem precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie i podać roku, bo nie przeprowadziłem żadnego dochodzenia w sprawie pierwszego takiego przypadku.

Wg obecnych rządowych danych statystycznych:
https://dane.gov.pl/pl/dataset/219,imiona-nadawane-dzieciom-w-polsce

Imiona męskie nadane dzieciom w Polsce / imię pierwsze KUBA:
w 2022 r. nadano 674 razy;
w 2023 r. nadano 576 razy;

natomiast imię pierwsze Jakub:
w 2022 r. nadano 5535 razy;
w 2023 r. nadano 4474 razy;

Inną kwestią jest to czy ktoś uznaje formę Leszek lub Kuba jako podstawową. Tak trochę podobnie jak ja uznaję formę Jakub (przez u) za błędną i uważam, że powinno się pisać Jakób (przez o z kreską) jak w starych metrykach. Ale ktoś w komisji języka polskiego kiedyś odgórnie uznał formę Jakub za jedyną właściwą lub przypadkiem wszyscy urzędnicy na raz zaczęli tak pisać Smile

pozdrawiam
Artur
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.354683 sekund(y)