Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego

flag-pol flag-eng home login logout Forum Fotoalbum Geneszukacz Parafie Geneteka Metryki Deklaracja Legiony Straty
piątek, 20 września 2024

longpixel


Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
dmireckiOffline
Temat postu: Identyfikacja zakładu produkcyjnego ze zdjęcia, 1897 rok  PostWysłany: 27-01-2024 - 18:23
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2020
Posty: 53

Status: Offline
Dzień dobry,

W starych dokumentach pradziadków znalazłem interesujące zdjęcie, niestety nic o nim nie wiem. Na zdjęciu jest grupa mężczyzn prawdopodobnie przed jakimś zakładem produkcyjnym?

Link do zdjęcia

Trzymają tablicę z napisem, który trudno mi jest odczytać, moje próby skończyły się na czymś takim: Goll segm Maschin?ns??? ale niestety nic mi to nie powiedziało. Poniżej jest rok, prawdopodobnie 1897.

Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji zdjęcia, być może uda się komuś odczytać napis lub inaczej naprowadzić na miejsce w którym została zrobiona fotografia.

Z góry dziękuję za pomoc!

Damian

_________________
Pozdrawiam,
Damian

Zobacz moje drzewo genealogiczne oraz indeks osób
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Grunwald_AndrzejOffline
Temat postu: Re: Identyfikacja zakładu produkcyjnego ze zdjęcia, 1897 rok  PostWysłany: 27-01-2024 - 20:35
Sympatyk


Dołączył: 21-01-2024
Posty: 62

Status: Offline
Dzień dobry.

Trochę zwiększyłem kontrast zdjęcia i na razie jestem prawie pewien napisu:
"Goll seg [??] das Maschinenfach 1897"

das Maschinenfach to przedział maszynowy

Goll to może być nazwisko.

Szukając znaczenia słowa "zeg" znalazłem znaczenie
"lekki jednomiejscowy samolot bez silnika, który może latać w powietrzu"
ale czy w tym roku może to być fabryka samolotów/szybowców?
Uważam że tak!


Pierwszymi maszynami latającymi zbliżonymi do współczesnych samolotów były szybowce. Nie posiadały napędu, ale w przypadku startu z wysokiego punktu (szczytu wzgórza, czasem także z wieży lub dachu wysokiego budynku) mogły przelecieć spory dystans i pozwalały się sterować (w odróżnieniu od balonów). Wymienia się sporo nazwisk takich pierwszych szybowników (także Polaków), ale powszechnie uważa się, że „pierwszym lotnikiem” był Niemiec Otto Lilienthal, nie tylko konstruktor pierwszych szybowców i ich oblatywacz (co skończyło się tym, że zabił się na swoim kolejnym szybowcu; zmarł 10 lipca 1896 r. – dzień po tym, jak runął na ziemię z wysokości 15 m) – również badacz i teoretyk, który napisał (1889 r.) książkę „Lot ptaka jako podstawa sztuki latania” uważaną za pierwszy podręcznik konstruowania maszyn latających.

https://www.rp.pl/historia-swiata/art38 ... l-skrzydla



pozdrawiam
Andrzej
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
MalromOffline
Temat postu:   PostWysłany: 27-01-2024 - 21:16
Sympatyk


Dołączył: 01-12-2011
Posty: 6756

Status: Offline
Gott segne das Maschinenfach, 1897

Niech Bóg błogoslawi [pracownikom] maszynowni

Pozdrawiam
Roman M.
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jotzetOffline
Temat postu: Re: Identyfikacja zakładu produkcyjnego ze zdjęcia, 1897 rok  PostWysłany: 27-01-2024 - 23:19
Sympatyk


Dołączył: 06-09-2008
Posty: 172

Status: Offline
dmirecki napisał:
Dzień dobry,

W starych dokumentach pradziadków znalazłem interesujące zdjęcie, niestety nic o nim nie wiem. Na zdjęciu jest grupa mężczyzn prawdopodobnie przed jakimś zakładem produkcyjnym?
Damian


Nie za bardzo rozumiem czego się spodziewasz prezentując tylko zdjęcie, skoro posiadasz "stare dokumenty pradziadków".
Podaj co wiesz o nich? - co być może sugerujesz? - gdzie mieszkali? - czy jest jakaś inskrypcja na odwrotnej stronie? - czasem tylko nazwa producenta papieru fotograficznego może coś wyjaśnić.
Te dwie oliwiarki i duży klucz francuski umieszczone wyraźnie symbolicznie przy tablicy raczej nic nie wnoszą, mogą tylko sugerować np. zakład remontowy? Kiedyś, kilka lat temu przeglądałem w BN spis zakładów przemysłowych. Jeden z końca XIX w. drugi z 1930 roku, ale do tego trzeba ustalić gdzie to jest.
Kilka zdjęć, które widziałem w Muzeum Lotnictwa w Krakowie wskazuje, że załogi konstruujące samoloty od początku do teraz używają białych kitli.

_________________
Janusz_Zawadziński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
PawelKossOffline
Temat postu: Re: Identyfikacja zakładu produkcyjnego ze zdjęcia, 1897 rok  PostWysłany: 28-01-2024 - 08:42
Sympatyk


Dołączył: 21-03-2021
Posty: 350

Status: Offline
Gdybym miał typować to bym założył, że to warsztat kolejowy a nie zakład przemysłowy. Na dole przed tablicą widać olejarkę, młotek i klucz płaski. I te czapki.
Ale tak jak Janusz napisał, zacznij od dokumentów.
No i poza wszystkim, kto skanuje zdjęcia do rozpoznania do pdfa?

Pozdrawiam
Paweł
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
dmireckiOffline
Temat postu: Re: Identyfikacja zakładu produkcyjnego ze zdjęcia, 1897 rok  PostWysłany: 14-02-2024 - 22:20
Sympatyk


Dołączył: 15-03-2020
Posty: 53

Status: Offline
Dziękuję za odpowiedzi!

Mój pradziadek i prababcia urodzili się w 1906 r. oraz 1911 r., odpowiednio. Zdjęcie, jeśli w ogóle, musiałoby więc dotyczyć ich rodziców, a moich pra-pra-dziadków.

Poszukałem trochę dokumentów. Oboje moi prapra-dziadkowie urodzili się w Rudzie Śląskiej. Jeden z nich na akcie małżeństwa z 1895 r. ma wpisany zawód "Maschinenwärter", a miejsce zamieszkania Friedenshütte, jeśli dobrze odczytuję dane z dokumentu (tu skan). Czyli był dozorcą maszyn? Być może zdjęcie zostało zrobione na terenie jednej z hut w okolicy Nowego Bytomia, np. Huty Pokój. Mogłoby się to zgadzać z napisem "Gott segne das Maschinenfach, 1897"

Na drugiej stronie zdjęcia niestety nie ma żadnej inskrypcji, pieczątki, pusto...

_________________
Pozdrawiam,
Damian

Zobacz moje drzewo genealogiczne oraz indeks osób
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
jotzetOffline
Temat postu:   PostWysłany: 16-02-2024 - 01:48
Sympatyk


Dołączył: 06-09-2008
Posty: 172

Status: Offline
Witam,

Hohenlohen to nazwisko rodowe niemieckiego arystokraty, który na początku XIX w. kupił
dużo ziemi w różnych miejscach Górnego Śląska.

Hohenlohehutte po niemiecku, z kolei polska ludność nazywała tą miejscowość Wełnowiec.
Obecnie północna dzielnica Katowic. To była huta cynku. Technologia nie zmieniana od początku aż do zamknięcia w 1980 roku.
Być może na stronie poniżej polska-org.pl w panoramicznym ujęciu jeden z budynków jest tym ze zdjęcia?

Friedenshutte to Ruda Śląska.
Nowy Bytom to dzisiaj jedna z dzielnic Rudy Śląskiej.

Na Twoim miejscu nawiązałbym kontakt z działem fotografii Muzeum Historii Katowic i poprosił o pomoc w identyfikacji miejsca. Może to część wspomnianej Cynkowni? - ale takich zakładów było tam wtedy kilkadziesiąt.
fotografia@mhk.katowice.pl

Wokół Katowic jest kilkanaście miejscowości, które zachowują ciągłość architektoniczną i trudno "obcym" zorientować się co do miejsca. GPS często wariuje i nie zawsze można polegać na wskazaniach.
https://aktgronie-prezes.blogspot.com/2 ... rasza.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Kato ... owiec).jpg

https://polska-org.pl/7431740,foto.html ... ty=7107748

https://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-84968.phtml
https://starahuta.com.pl/historia/

_________________
Janusz_Zawadziński
 
 Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość  
Odpowiedz z cytatem Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:     
Skocz do:  
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Wersja gotowa do druku Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zobacz następny temat
Powered by PNphpBB2 © 2003-2006 The PNphpBB Group
Credits
donate.jpg
Serwis Polskiego Towarzystwa Genealogicznego zawiera forum genealogiczne i bazy danych przydatne dla genealogów © 2006-2024 Polskie Towarzystwo Genealogiczne
kontakt:
Strona wygenerowana w czasie 0.298768 sekund(y)